Ankstyvasis karinis ugdymas
Rimta propaganda vaikams, kaip ir gera edukacija, padeda tvirtus ideologinius ir pasaulio suvokimo pamatus jų pasąmonėje. Abu šie dalykai gali būti vykdomi tiesioginiais ir netiesioginiais būdais, visoms amžiaus grupėms, įskaitant ir labai mažus vaikus.
Jeigu ankstyvąjį ar priešmokyklinį ugdymą dauguma mūsų palaikytų, yra visiškai nesuprantama, kaip kam nors į galvą šautų mintis, prisidengiant vaikiška literatūra, kurti karo propagandą. Ir vis dėl to, ukrainiečiai tai daro[1]. Jau darželinukams į galvas yra kalama ne kas kita, kaip kad ginklų perpildyta ir rusų tautą niekinanti karinė propaganda.
Pasitelkiant žinomus istorikus, žurnalistus ir vaikų psichologus yra kuriamas literatūrinis turinys įvairaus amžiaus vaikams, per asociacijas arba tiesiogiai pasakantis, kokios grupės (tautos) žmonių jie turėtų neapkęsti, prieš kuriuos turėtų kovoti ir kuriuos būtinai reikėtų nugalėti.
Kai kuriose knygose pateikiami suklastoti istoriniai faktai arba atpažįstamos asociatyvios iliustracijos, išimtos iš konteksto ir leidžiančios sudaryti nebūtinai realybę atitinkančias prielaidas.
,,Sukilėlių ABC“ – knyga ikimokyklinio amžiaus vaikams
„Maskva yra baimės chanatas,Mauzoliejaus sutriuškinimas ir kaukės.Ten Liliputinas yra imperatorius,Medvečukovičius yra vietinis liokajus.Aliarmikas užsidės „Mazepinką“ (kepurę, kurią nešiojo ukrainiečių šauliai),Jis pasikraus savo maschinengewehr (vokiškai „kulkosvaidis“) ir finką, (suomišką peilį),Nes keršytojas žino, kad ateis diena,Kai Medvečukovičius ir Liliputinas,Kaip savo laikais Vatutinas*,Pateks į sukilėlių rankas.“
*Nikolajus Vatutinas buvo Raudonosios armijos generolas, dalyvavęs išlaisvinant Ukrainą nuo nacių. 1944 m. balandį Kijeve jį nužudė UPA kovotojai.
Tai yra ištrauka iš Ukrainoje garsaus vaikų rašytojo Oleh Vitvitsky knygos „Sukilėlių ABC“, skirtos ikimokyklinio amžiaus vaikams ir pradinių klasių mokiniams. Pasirodžius pirmajam knygos variantui 2014 metais (knyga turėjo 40 puslapių), ji tapo tokia populiari, kad 2015 metais autoriui teko išsiplėsti ir leisti papildytą (132 puslapių) minėtos knygos variantą, skirtą pradinių klasių ir truputį vyresniems mokiniams.
Herojus visada laimi
Peržvelkime šią knygą.
Pagrindinis istorijos veikėjas yra Aliarmikas – labai simpatiškas ir mielas vaikams berniukas trimitininkas, mažasis Ukrainos sukilėlių armijos UPA (fašistinių sukarintų pajėgų, Antrojo pasaulinio karo metais kovojusių su Raudonąja armija ir išžudžiusių dešimtis tūkstančių lenkų ir žydų) kovotojas. Jis taip pat yra jaunas Stepano Banderos, 1942 metais įkūrusio fašistinės Ukrainos nacionalistų organizaciją UPA, pasekėjas.
Trumpai tariant, Aliarmikas yra vaikas, giliai nacionalistinių – fašistinių pažiūrų, siekiantis nužudyti savo priešus iš Maskvos, turintis karinių įgūdžių, ginklų ir mokantis jais naudotis.
Be abejonės, jis yra pozityvus istorijos veikėjas, herojus kovotojas, kuris visada laimi, visada sunaikina visus ukrainiečių priešus, įskaitant ir patį didžiausią priešą – imperatorių Liliputiną.
Knyga „Sukilėlių ABC“ parašyta abėcėlės principu, kur kiekviena raidė iliustruota tekstu, susijusiu su fašistine UPA istorija ir ideologija. Knygos iliustracijose lengvai aptiksime ne tik oficialiąją Ukrainos atributiką – dvispalvę mėlynai geltoną vėliavą, bet ir fašistinį šios vėliavos variantą – dvispalvę vėliavą, susidedančią iš raudonos ir juodos spalvų.
Šioje knygoje yra išgalvotų veikėjų, tokių kaip Liliputinas, Adolfikas ir Medvečukovičius. Manau, nė vienam iš mūsų nereikės ilgai sukti galvos norint suprasti, ką būtent iliustruoja pirmi du personažų vardai. O Medvečukovičius, paties autoriaus teigimu, yra Viktor Medvedchuk (prorusiško ukrainiečių politiko) ir buvusio Ukrainos prezidento Viktor Yanukovych mišinys.
Knygos autorius Oleh Vitvitsky išreiškė didžiulį pasididžiavimą savo darbu ir neslėpė, kad jo knygos turi atvirai manipuliuojančių tikslų.
„Nenugalimos skruzdėlės“
– Seneli, atimkime iš skruzdėlių ginklus. Kodėl vaikai turėtų mokytis apie tokius dalykus? Mes esame taiki tauta. Kodėl jie turėtų šaudyti?– Kai aš buvau jaunas, – pasakė senelis skruzdė, – mus užpuolė priešai.– Kokie priešai, seneli? Kada tai buvo?– Paprasti priešai! Skruzdėlės liūtai. Jie buvo mūsų kaimynai ir visada į mus žiūrėjo su pavydu, o galiausiai sukilo ir mus užpuolė.
Tai ištrauka iš ukrainiečių vaikiškos literatūros rašytojos Larisos Nitsoy 2017 metais bestseleriu tapusios knygos „Nenugalimos skruzdėlės“, skirtos vaikams nuo trijų iki aštuonerių metų amžiaus.
Knygoje pasakojama apie taikią skruzdėlyčių bendruomenę, kuri dirbo ir laimingai gyveno, kol vieną dieną ją užpuolė kaimyninė skruzdėlių kolonija, nors ir buvo prisiekusi tarpusavio taiką. Kaimyninių skruzdėlių kolonija užpuolusi skruzdėlyną, viską jame sunaikino ir sugriovė laimingą gerųjų skruzdėlių gyvenimą. Tačiau gerosioms skruzdėlėms pavyko nugalėti užpuolikus ir išvaryti juos iš savo žemių.
Šioje lyg ir niekuo neišsiskiriančioje istorijoje skruzdėlės mokomos šaudyti, kai kurios vilki kareiviškus kamufliažinius drabužius ir Ukrainos nacionalinę atributiką, turi pirmosios medicininės pagalbos krepšį, o pagrindinis veikėjas – mažasis skruzdėliukas visur su savimi nešiojasi didžiulį automatinį šaunamąjį ginklą – kulkosvaidį, nes priešai visada šalia ir vėl gali bet kada užpulti.
„Sugrįžo iš karo“
Vidurinių klasių mokiniams taip pat paruošta serija panašios krypties knygų.
2018 m. išleista knyga „Sugrįžimas iš karo“, nuo pirmųjų puslapių pasakojanti apie „Maidano didvyrius“. Tarp šių didvyrių yra ir „Dešinysis sektorius“ – radikali politinė ir sukarinta neonacių grupė, kurios veikla Rusijoje yra uždrausta. Knygoje įtraukiančiu žurnalistiniu stiliumi pristatoma naujausia Ukrainos istorija, tiksliau – jos „teisinga“ versija.
Nors knygos autorė yra žinoma Ukrainos televizijos laidų vedėja, manoma, kad kartu šią knygą kūrė vaikų psichologai, siekiant sukurti stabilias baimes pasąmonės lygmenyje.
Tam tikra prasme taip vykdomas psichologinis karas, o istorijos iškraipymas yra viena iš pagrindinių jo strategijų.
Ne paslaptis, kad vaikai, ypač mažesnio amžiaus, tapatina save vienu iš knygos personažų. Kuo stipresnis pagrindinis herojus, tuo daugiau šansų, kad vaikai tapatins save būtent su juo. Jei herojus turi kokį nors atributą ar patiria ką nors iš kasdienio vaiko gyvenimo, mažasis skaitytojas automatiškai priartina save prie šio herojaus, perima jo idėjas ir siekia būti į jį panašus. Taip daroma žala vaikų psichikai. Ne veltui sakoma – lenk medį, kol jaunas. Į vaikišką galvą sukišta karinė propaganda ateityje turėtų duoti trokštamų vaisių.
„Konfrontacija: Raudonasis teroras“
,,Konfrontacija: Raudonasis teroras” buvo išleista 2018 m. Ukrainos informacinės politikos ministerijos užsakymu.
Leidinyje pasakojama alternatyvi XX a. pradžios istorijos versija, kurioje bolševikai siekia pavergti Ukrainos žmones. Komikso tikslinė auditorija – vaikai nuo 12 metų. Komiksas oficialiai rekomenduojamas kaip papildoma skaitymo medžiaga istorijos pamokoms mokyklose. Įsivaizduokite savo dvylikametį vaiką, skaitantį tai, kad Rusų kariai turi įsakymą grobti Ukrainiečių vaikus:
– Palikite suaugusiuosius už nugaros. Svarbiausia pasiimti visus vaikus.– Leiskite man užduoti klausimą, drauguži komisare.– Pirmyn!– Kodėl mes imame vaikus? Tokio įsakymo iš Kremliaus nebuvo.– Šitie pusgalviai iš Kremliaus nori atstatyti imperiją plėšdami mažas kaimynines šalis. Tai – plėšikų mąstymas.Aš sukursiu tikrą Didžiąją imperiją! Nuo Baltijos iki Kinijos smėlio, nuo Juodosios iki Barenco jūros. Aš užkariausiu visą pasaulį!Šie vaikai bus mano negailestinga armija. O jų vaikai užaugs ištikimi imperijai ir šlovins savo kankintojus. Tai tikri turtai!– Ir kas galėtų pasiekti tokį dalyką?– Tik tas, kuris nėra žmogus.
Štai kita ištrauka iš tos pačios knygos:
– Dabar matome paskutinę pabaisos agoniją, kai ji ryja pati save. Mirštanti imperija nori su savimi pasiimti kuo daugiau gyvybių. Tai karas dėl kiekvienos sielos.– Turite omenyje karą Donbase?– Tai tik tai, kas vyksta paviršiuje. Imperija vykdo klastingą karą dėl žmonių protų, dėl jų sielų.– Aš žinau! Tai informacinis karas!– Taip, vyksta bjaurus melo ir šmeižto karas, baimės karas. O mūsų ginklai yra tiesa ir žinios. Tai viskas šiandien.
Nors dalis teksto primena paprastas vaikams skirtas siaubo istorijas, kuriose veikia išgalvoti blogi personažai ir neatrodo labai išsiskiriančiai, ši knyga buvo išleista komikso formatu, todėl yra gausiai užpildyta tamsiomis, niūriomis iliustracijomis.
Neabejotina, tai pasirinkta sąmoningai, siekiant skaitytojui sustiprinti blogio įspūdį apie minimą temą. Vienoje iš iliustracijų matoma vienodai atrodančių vaikų armija, vilkinčių Sovietinių pionierių drabužius. Tai pati tiesiausia nuoroda į jau buvusius įvykius, taip siekiant sustiprinti vaizdą, kad ir kiti minimi įvykiai buvo arba bus tiesa.