Nekaltas žmogus kalėjime praleido net 48-erius metus
Situacija, kai nekaltas žmogus dešimtmečiams yra pasiunčiamas į kalėjimą nėra tik Holivudo filmų scenarijaus dalis.
Neseniai nustatyta, kad 71-erių amerikietis Glynnas Simmonsas, kuris už 1974 m. JAV Oklahomos valstijoje įvykdytą žmogžudystę kalėjime iš viso praleido net 48 metus, 1 mėnesį ir 18 dienų, iš tiesų yra nekaltas[1]. Taip G. Simmonsas tapo ilgiausiai neteisėtai įkalintu asmeniu JAV istorijoje.
Neteisėtai kalėjęs vyras buvo paleistas į laisvę po to, kai Oklahomos teisėjai nurodė atnaujinti bylos nagrinėjimą. Pirminio posėdžio metu, apygardos prokuroras pareiškė, kad nėra įrodymų, kurie pateisintų pakartotinį G. Simmonso bylos nagrinėjimą, tačiau kito teismo posėdžio metu, Oklahomos apygardos teisėja Amy Palumbo vis dėlto priėmė sprendimą, kad vyras yra nekaltas.
„Šis teismas, remdamasis aiškiais ir įtikinamais įrodymais, nustatė, kad nusikaltimo, už kurį ponas Simmonsas buvo nuteistas ir įkalintas, jis nepadarė“, – paskelbė teisėja A. Palumbo.
Po teismo sprendimo jį apsupusiai žurnalistų miniai pats G. Simmonsas sakė, kad šis sprendimas yra stiprybės ir atkaklumo pamoka.
„Neleiskite niekam sakyti, kad to neįmanoma padaryti, nes tai tikrai įmanoma“, – sakė jis.
G. Simmonsas buvo teisiamas už Carolyn Sue Rogers nužudymą, įvykusį per alkoholio parduotuvės apiplėšimą Oklahomoje. 1975 m. kartu su Donu Robertsu jis buvo pripažintas kaltu ir nuteistas mirties bausme. Vėliau abiejų bausmės buvo pakeistos į įkalinimą iki gyvos galvos, o D. Robertsas 2008 m. buvo lygtinai paleistas į laisvę.
G. Simmonsas visą laiką teigė, kad žmogžudystės metu jis net nebuvo Oklahomos valstijoje ir viešėjo savo gimtojoje Luizianoje. Dabar į dienos šviesą kyla faktai, kad pirminio kaltinimo metu, prokurorai gynybos advokatams neparodė visų turimų įrodymų, o liudytojas buvo nurodęs kitus įtariamuosius.
Dabar visos bausmės ir ankstesnis nuosprendis G. Simmonsui yra panaikinti. Neteisingai nuteisti asmenys, atliekantys bausmę Oklahomoje, gali gauti iki 175 000 JAV dolerių kompensaciją, tačiau kol kas dar nėra aišku, ar vyras tokį prašymą teiks[2].
Bausmė panaikinta, bet kalėjime praleisto gyvenimo niekas nesugražins
Nors G. Simmonsas džiaugiasi laisve ir jam panaikintais kaltinimais, šiuo metu su vėžiu kovojantis 71-erių vyras pažymi, kad dėl klaidingo nuosprendžio, kalėjime praleido didžiąją savo gyvenimo dalį. Tai pažymi ir advokatai. Vienas iš G. Simmonso advokatų, Joe Norwoodas teigia, kad Oklahomos valstija iš jo kliento neteisėtai atėmė dalį jo gyvenimo.
„Iš jo buvo pavogta 50 metų, geriausi jo darbinio gyvenimo metai, kai jis galėjo įgyti patirties, ugdyti įgūdžius. Tai iš jo atėmė kiti žmonės, tai nutiko ne dėl jo paties kaltės“, – sako teisininkas.
Neteisingai apkaltintą vyrą bylos nagrinėjimo metu palaikė ir rėmė Teksase dirbanti pilietinių teisių advokatė Kim T. Cole, kuri pažymėjo, kad valstybė turi atsakyti už tai, kad atėmė iš šio žmogaus penkis jo gyvenimo dešimtmečius.
„Šiuo metu jau per vėlu teisingumui, bet ne per vėlu žalos atlyginimui. Atpildas turi būti sumokėtas“, – teigia advokatė.
Kaip pasakoja G. Simmonso advokatai J. Norwoodas ir Johnas Coyle’as, pakartotinio bylos nagrinėjimo metu svariu jų kliento nekaltumo įrodymu tapo tai, kad liudininkas, kuris išgyveno, kai per apiplėšimą jam buvo šauta į galvą, iš tikrųjų neatpažino G. Simmonso. Jų teigimu, jei teisme šie duomenys būtų pristatyti anksčiau, tai būtų galėję užkirsti valstybei apskritai teisti G. Simmonsą[3].
Advokatai taip pat teigė, kad ieškinys dėl vadinamojo faktinio nekaltumo buvo būtinas pirmas žingsnis, kad Simmonsas galėtų reikalauti piniginės kompensacijos iš valstybės už kelis dešimtmečius, kuriuos jis praleido neteisėtai įkalintas. Tiesa, tokiais atvejais teisininkai dažniausiai pažymi, kad bet kokia kompensacija nėra garantuota ir gali būti išmokėta tik ateityje, tad neaišku, ar nukentėjęs asmuo ja dar galės pasinaudoti.
Antradienį teisme, palaikydamas G. Simmonsą, pasirodė Peris Lottas. Jis yra dar vienas garsus nuteistasis, kuriam šiais metais, atlikus papildomus DNR tyrimus, oficialiai panaikintas 1988 m. Pontotoko apygardos apkaltinamasis nuosprendis dėl išžaginimo.
„Žmonės turi suprasti, kad juodaodžių balsai turi būti išgirsti kartą ir visiems laikams. Mes nesame pikti, nesame nusiminę, bet tikrai egzistuoja priešas, ir jis nematomas. Nebijokite kovoti už tai, kas teisinga. Mums reikia jūsų balso šiame kare prieš neteisybę“, – teigė jis.
Ilgalaikio įkalinimo bei mirties bausmės nuosprendžių klaidos JAV nėra retos
Šis daug atgarsio tiek Amerikoje, tiek pasaulyje išteisinimas įvyko tuo metu, kai Jungtinėse Amerikos Valstijose sustiprinta masinio įkalinimo ir mirties bausmės kontrolė.
Apskrityse, kuriose daug neteisėtų nuteisimų, pastebimi sisteminiai policijos ir kitų pareigūnų nusižengimai, o tyrėjai teigia, kad dažnai tam įtakos turi asmenų rasė, kilmė, socialinė klasė.
2014 m. JAV atliktas tyrimas, kuriuo buvo bandoma apskaičiuoti, kaip dažnai valstijos klysta skirdamos griežčiausią, mirties bausmę, atskleidė, kad mažiausiai 4,1 proc. visų JAV nuteistųjų mirties bausme iš tiesų buvo nekalti[4].
Mičigano universiteto Teisės mokyklos Nacionaliniame išteisintųjų registre jau dabar G. Simmonsas įvardijamas kaip ilgiausiai neteisėtai įkalintas asmuo, įtrauktas į išteisintųjų duomenų bazę.
Vienas iš tokių žymių atvejų, kai asmuo, neteisingai apkaltintas žmogžudyste ar kitu nusikaltimu bei atlikęs ilgą, tačiau klaidingai paskirtą laisvės atėmimo bausmę, buvo Rubinas Karteris.
R. Karteris buvo profesionalus boksininkas, kuris 1966 m. buvo nuteistas už trigubą žmogžudystę Patersone, Naujajame Džersyje. Jis ir tariamasis jo bendrininkas Johnas Artisas buvo apkaltinti trijų žmonių nužudymu bare „Lafayette Bar and Grill“.
R. Karterio byla sulaukė didelio dėmesio. Jis visą laiką skelbė esąs nekaltas ir tvirtino, kad buvo apkaltintas dėl rasinio šališkumo ir jo atviro pasisakymo prieš netinkamą policijos elgesį.
Ši byla tapo Bobo Dylano dainos „Uraganas“ ir 1999 m. filmo to pačiu pavadinimu, kuriame pagrindinį vaidmenį atliko Denzelis Vašingtonas, tema.
Beveik 20 metų kalėjime praleidusiam R. Karteriui 1985 m. federalinis teisėjas galiausiai panaikino apkaltinamąjį nuosprendį ir nusprendė, kad prokuroras nuslėpė įrodymus ir panaudojo netinkamą teisinę taktiką. R. Karteris buvo paleistas iš kalėjimo, o vėliau tapo neteisingai nuteistų asmenų gynėju.