Visą rugpjūtį bene pusė ministrų mėgausis atostogomis
Ministrai irgi žmonės ir kartais šiems taipogi reikia atostogų, ypatingai vasaros metu. Tik nežinia, ar šis mėnuo, kada atostogaus beveik pusė Ministrų kabineto, galės vadintis „geriausia, kas galėjo nutikti Lietuvai“, ar priešingai.
Rugpjūčio pirmąją savaitę savo atostogas panoro panaudoti 6 iš 14 ministrų, o dar keletas Vyriausybės narių panoro pasinaudoti papildomomis poilsio dienomis.
Atostogas iki rugpjūčio 16 d. planuoja baigti paskutines dienas žemės ūkio ministerijoje skaičiuojantis Kęstutis Navickas bei energetikos ministras Dainius Kreivys.
Savaitės trukmės atostogoms iki rugpjūčio 9 d. išeina finansų ministrė Gintarė Skaistė bei nauji švietimo, mokslo ir sporto ministrė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, taip pat užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis. Nuo antradienio iki rugpjūčio 13-osios ilsėsis ir kultūros ministras Simonas Kreivys.
Ilgiausiomis – net trijų savaičių trukmės (rugpjūčio 9 – rugsėjo 1 d.) – atostogomis mėgausis iš pareigų atstatydintas sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys ir vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė, nusprendusi atostogauti nuo pirmadienio iki rugpjūčio 23 dienos. Nepaisant to, gabusis sveikatos apsaugos ministras, kurio politinė karjera ministerijoje skaičiuoja paskutines dienas, jau turėjęs savaitės trukmės atostogas birželį.
Ministre, darbai patys nepasidarys ir sveikatos sistema savarankiškai nepasitaisys.
Kelias dienas laisvadienių (rugpjūčio 5-6 d.) išsiprašė ir ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė, išnaudojusi jau visas savo sukauptas atostogas, o vienai dienai nuo darbo atsikvėps teisingumo ministrė Ewelina Dobrowolska, kuri iki šiol sėkmingai jau išnaudojo 22 dienas ir vieną papildomą dieną kasmetinių atostogų (birželio 28 d., liepos 19, 22-32 d., rugpjūčio 6 d. bei rugpjūčio 16 – rugsėjo 2d.).
Premjerė ir karo ministras L. Kasčiūnas dirbs be atokvėpio
Tuo tarpu, kol dalis Ministrų kabineto džiaugsis paskutiniais lietuviškos vasaros akordais, ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė ir naujasis krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas ir toliau dirbs Tėvynės labui be jokių poilsio dienų (juk Lietuva pati neapsigins, tiesa?).
Likę ministrai ne tik kad naudoja savo kasmetines atostogas, bet ir jas viršiję be jokių skrupulų ima neapmokamas. Ir vienas iš tokių – G. Landsbergis, paprašęs leisti neapmokamų 13 d. d. trukmės atostogų[1].
O ministerijų vadovų planai – labai įvairūs. Štai E. Dobrowolska lieka ištikima Lietuvai, todėl atostogas su šeima ketina praleisti Tėvynėje, kaip ir S. Kairys, A. Bilotaitė bei R. Morkūnaitė-Mikulėnienė.
Vis dėlto, kai kuriems pasirodė, kad vasara – per trumpas laiko tarpas sėdėti namuose, todėl K. Navickas atostogų sparnus kelia į Islandiją, šiaurinę kryptį pasirinko ir aplinkos ministras Simonas Gentvilas, nusprendęs ilsėtis Švedijoje bei G. Skaistė, vyksianti į Suomiją.
Ministrų kabinete įsisukę pokyčių vėjai: darbą Vyriausybėje palieka A. Dulkys ir K. Navickas
Praėjusią savaitę premjerei I. Šimonytei pateikus atnaujintą Ministrų kabineto sudėtį, kurioje nebeliko sveikatos apsaugos ministro A. Dulkio ir žemės ūkio ministro K. Navicko pavardžių, prezidentas Gitanas Nausėda antradienį pasirašė dekretą, kuriuo užtvirtino šį sprendimą.
Paaiškėjo, kad šie du ministrai iš pareigų trauksis be jokių išeitinių išmokų, mat jos numatomos tik tuo atveju, kai atsistatydina visa Vyriausybė. Tuo atveju, kai sulaukiama kadencijos pabaigos, darbą baigiantys ministrai gauna dviejų mėnesių darbo užmokesčio dydžio kompensaciją[2].
Vieno atlyginimo dydžio kompensaciją galėtų gauti ir premjeras, kurio sudarytai Vyriausybės programai du kartus iš eilės nepritarė parlamentas arba pareiškus nepasitikėjimą Ministrų kabinetu.
Ministro pirmininko mirties ar atsistatydinimo atveju, tokią pačią išmoką gautų ir Vyriausybės nariai.
Nepaisant to, I. Šimonytė atskleidė, kad visų Vyriausybės atstovų darbu yra patenkinta ir tęstų bendrą politinę kelionę iki pat šios kadencijos pabaigos. Tokie pasisakymai pasėjo kalbas dėl galimo Vyriausybės vadovės ir prezidento suokalbio, kuriuo būtų vykdomi mainai (šiuo atveju, du ministrai mainais į G. Landsbergio pavardę eurokomisaro poste).
Naujas sveikatos apsaugos ministras už 88 tūkst. eurų įsigyto papildomo sveikatos draudimo nenaikins
Naujos sveikatos apsaugos ministro pareigos buvo deleguotos iki tol sveikatos viceministro pareigas ėjusiam Aurimui Pečkauskui, o K. Navicką pakeitė seimo Ekonomikos komiteto pirmininkas, konservatorius Kazys Starkevičius.
Pasikeitus Vyriausybės sudėčiai, kojų dar nespėjęs apšilti A. Pečkauskas rėžė neketinantis panaikinti Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) darbuotojams nupirkto papildomo sveikatos draudimo[3].
77 primena, kad po praėjusią savaitę pasirodžiusios žinios apie A. Dulkio sprendimą palepinti savo darbuotojus privačiu sveikatos draudimu, visuomenėje kilo pagrįstas sąmyšis – ministras tokiu būdu „legaliai“ pranešė apie visiškai mirusią valstybinę sveikatos sistemą?