Skandalingas Rusijos prezidento interviu
Rusijos prezidentas, duodamas interviu Kremliaus ruporu vadinamam Dmitrijui Kiseliovui ne grasino panaudosiąs branduolinį ginklą, patikino rusų lyderio atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas.
„Tai buvo žurnalisto klausimai, o ne kažkokie specialūs prezidento pareiškimai. Prezidentas tik kalbėjo apie priežastis, kurioms esant branduolinio ginklo panaudojimas taptų neišvengiamas“, – nurodė D. Peskovas.
Pasak jo, Vakarų šalys „sąmoningai praleido“ žodžius apie tai, jog jis niekada negalvojo apie taktinio branduolinio ginklo panaudojimą, nepaisant to, kaip klostytųsi situacija kovos lauke. Komentuodamas Baltųjų rūmų atstovės spaudai Karinos Žan-Pjer (Karine Jean-Pierre) pareiškimą apie tai, jog JAV prezidentas Džo Baidenas buvo informuotas apie šį interviu, D. Peskovas pareiškė, kad tai buvo sąmoningas konteksto iškraipymas ir nenoras girdėti V. Putiną.
D. Kiseliovo interviu buvo paskelbtas vasario 13 d. Jo metu žurnalistas klausė ar tikrai Rusija pasirengusi branduoliniam karui. „Žiūrint iš karinių-techninių pozicijų, mes pasirengę. Branduolinės raketos nuolat yra kovinėje parengtyje“, – patikino V. Putinas. Taip pat jis patikino, kad naudoti taktinių branduolinių ginklų Ukrainoje nėra prasmės.
Prancūzų lyderis paragino nesišvaistyti grasinimais apie branduolinį karą
Į interviu sureagavęs Prancūzijos prezidentas Emanuelis Makronas (Emmanuel Macron) paragino V. Putiną nesišvaistyti grasinimais apie galimą branduolinio ginklo panaudojimą.
Jis pabrėžė, kad tokie pasakymai nieko gero neduoda, o kalbos apie tokių ginklų naudojimą skamba neatsakingai, kadangi jie yra saugumo instrumentas. Taip pat jis priminė, kad prancūzai irgi turi branduolinį arsenalą, kas užtikrina jų saugumą.
„Ir tai mus daro atsakingais už eskalacijos užkardymą“, – patikino apie karių į Ukrainą siuntimą nuolat kalbantis E. Makronas.
Pasak jo, jeigu jau kalbos pasisuka apie branduolinius ginklus, čia daug žodžių nebereikia. Galiausiai prancūzų lyderis užtikrino, kad Paryžius pasirengęs atsakyti į galimą eskalaciją iš Maskvos pusės.
Taip jis sureagavo į V. Putino patikinimą, kad kariniu-techniniu požiūriu Rusija pasirengusi branduoliniam karui ir tai, kad jeigu JAV atnaujins branduolinius bandymus, taip pat pasielgs ir Rusija.
Vakarai jautriai sureagavo į V. Putino žodžius
Britų leidinys „Express“ rusų prezidento, kuris šį savaitgalį, tikėtina, bus perrinktas eilinei kadencijai, žodžius įvardino įspėjimu.
Taip pat prezidento pokalbis su propagandistu patraukė kitų Vakarų leidinių, įskaitant „Independent“ ir „Telegraph“, žurnalą TIME, laikraštį „The Washington Post“ ir vokiškuosius „Zeit“ bei „Frankfurter Allgemeine Zeitung“, dėmesį.
Kaip eilinį grasinimą Vakarams, V. Putino žodžius įvertino ir „Spiegel“. O štai televizijos kanalas CNN nurodė, kad prezidentas nekalbėjo apie būtinybę panaudoti tokius ginklus. Jis atkreipė dėmesį į tai, jog V. Putinas tokią galimybę numatė tik tuo atveju, jeigu kiltų pavojus rusų valstybės egzistencijai.
Tokiam požiūriui pritarė amerikiečių verslininkas, milijardierius Ilonas Maskas (Elon Musk). Pasak jo, kilus kritiniam pavojui Rusija pasielgtų teisingai, jeigu pasitelktų savo branduolinį arsenalą.
V .Putino pasisakymą komentavusi Kinija paragino branduolines valstybes skatinti deeskalaciją ir laikytis visuotinio saugumo koncepcijos. Šalies URM priminė, kad 2022 m. penkios branduolinės valstybės išplatino bendrą, prieš branduolinį karą nukreiptą, pareiškimą, perspėdamos, kad nugalėtojų jame nebus.
JAV rengėsi galimai branduolinei atakai prieš Ukrainą
Televizijos kanalo CNN turimais duomenimis, Jungtinės Valstijos 2022 m. pabaigoje pradėjo intensyviai rengtis tam, kad Rusija gali panaudoti Ukrainoje branduolinį ginklą. Tokių nuogąstavimų fone Vašingtonas aktyviai bendradarbiavo su sąjungininkais, kad būtų parengtas veiksmų galimo smūgio atveju planas ir mėgino perspėti Maskvą, kad tokio žingsnio pasekmės būtų siaubingos.
Kaip atsakomuosius veiksmus amerikiečiai irgi planavo smogti branduolinį smūgį. Pasak Vašingtono, reakcija turėtų būti įsimintina, todėl buvo svarstoma atakuoti branduolines raketas paleidusį padalinį.
Reaguodamas į tai V. Putinas patikino, kad Maskva niekada neplanavo specialiosios operacijos metu (nei Rusija, nei Ukraina konflikto karu nevadina) panaudoti branduolinius ginklus, nes tam esą nebuvo jokio poreikio.
Komentuodamas Vakarų žiniasklaidoje pasirodančius straipsnius apie galimą branduolinę ataką, D. Peskovas juos pavadino „tuščiais svarstymais“.