Kaip apokalipsei ruošiasi pasaulio turtingiausieji?

PasaulisEvelina Aukštakalnytė
Suprasti akimirksniu
Bunkeris
Vienas prabangiausių bunkerių kompleksų „Vivos Europa One“ įsikūręs Vokietijoje. Nuotrauka iš „Vivos“

Lietuvoje mažėja parduodamų slėptuvių skelbimų

Padažnėjusios kalbos apie galimą Trečiąjį pasaulinį karą ir galimą jo scenarijų (kuris primena apokalipsę), ne vieną priverčia ruoštis blogiausiam. Ta proga ir Lietuvoje susirūpinta, ar turime pakankamai slėptuvių juodžiausiam scenarijui. Tuo tarpu labiau pasiturintys Lietuvos gyventojai, užuot atidavę savo likimus į Vyriausybės rankas, patys imasi veiksmų ir perka privačias slėptuves ir net bunkerius. O kaip tokiam scenarijui ruošiasi patys turtingiausi pasaulio gyventojai?

Viešai prieinamuose nekilnojamojo turto portaluose parduodami bunkeriai dažniausiai primena liekanas po Antrojo pasaulinio karo, nuo kada ten ir nebuvo žmogiškosios kojos įkėlimo. Norint tokį bunkerį prikelti antram gyvenimui reiktų nemenkų investicijų ir, žinoma, beribės fantazijos. O štai norintys prabangos kone iškart gali pasižvalgyti po šalies didžiųjų miestų senamiestį bei centrus, kur, dažniausiai, senos statybos pastatuose parduodamos cokoliniuose aukštuose įrengtos „slėptuvės“.

Tiesa, kiek šios slėptuvės atliktų savo paskirtį, neaišku, tačiau, jų pardavėjai tikina, kad jei ne karas, jos puikiai pasiteisins kaip investicija. Taip pat kurį laiką stebint slėptuvių pasiūlą nekilnojamo turto pardavimams skirtuose portaluose, galima teigti, kad pasiūla mažėja (arba objektai greitai parduodami). Įsigyti bunkerį – dar sunkesnė užduotis, mat tokių skelbimuose beveik nėra.

Vienas iš pastarojo meto skelbimų – neįrengta 153 kv. m. slėptuvė Vilniaus centre už 73 500 eurus.

Slėptuvė
Vilniaus centre parduodama slėptuvė. Nuotrauka iš aruodas.lt

Europoje kuriasi požeminiai miestai su „all inclusive“ patogumais

Tuo tarpu geriau apsirūpinusiai (geriau – nelabai tikslingas žodis šiuo atveju) žmonijos daliai, rodos, apokalipsės atveju šansai išgyventi – daug didesni. Kas prisimena filmą „Sniego traukinys“ – jame labai aiškiai buvo sudėliota žmonijos ateitis pagal esamą turtinę padėtį. Pasaulyje įvykus katastrofai išgyventi pavyko tik tai daliai, kuri suspėjo į traukinį, važiuojantį aplink Žemę ir varomą amžinojo variklio pagalba.

Šio traukinio gale gyveno žemiausios klasės keleiviai, iš pradžių mitę savo ir kitų keleivių kūno dalimis, kiek vėliau – vabzdžiais, nuolat kovojantys dėl išlikimo. Traukinio pradžioje buvo apgyvendinti elito atstovai – auksinės lėkštės, vakarėliai, grožio salonai, restoranai. Gyvenimas šiose dvejose traukinio dalyse kardinaliai skyrėsi.

Tai štai ir realios apokalipsės atveju – nepasiturintys keliaus į savadarbes slėptuves, kuriose gyvens nuolatinėje stokoje arba paprasčiausiai neišgyvens. O štai elito atstovai keliaus į… požeminius miestus, kuriuose gyvens sau įprastą gyvenimą – plaukios baseinuose, lepinsis SPA bei grožio salonuose, laisvalaikį leis sporto klubuose ir t. t.

Taip atrodo apokaliptinis bunkerių miestas Vokietijoje, pavadinimu „Vivos“. Kol kas tai projektas, į kurį investuoja milijardieriai. Skelbiama, kad interesantai, pirkdami čia išgyvenimo vietą, tiesiog ją perka „pliką“, o tada kviečiasi interjero dizainerį, kad šis ją įrengtų atitinkančią ne tik asmeninius norus, bet ir bunkerio diktuojamą prabangą.

Bunkeris
„Vivos“ siūlo įsigyti privatų bunkerį ir būti pasiruošus pasaulio apokalipsei. Nuotrauka iš „Vivos“

Slėptuvės apsaugos juose gyvenančios beveik nuo visų pasaulio nelaimių

Iki kol prasidės apokaliptinis pasaulio scenarijus, bunkerius prižiūrės apsaugos komanda ir tvarkys čia dirbančios valytojos. Kaip nurodoma oficialiame projekto puslapyje, bunkeriai bus paruošti taip, kad juose apsigyvenę asmenys galėtų praleisti metus ir ilgiau, kas reiškia, kad išteklių pilnai pakaks šiam laikotarpiui.

Be visa ko, nurodoma, kad pasaulio elitas galės čia išgyventi ne tik pasaulinius karinius konfliktus, bet ir beveik visas kitas grėsmes įskaitant Žemės ašigalių poslinkį, ugnikalnių išsiveržimą, saulės žybsnius, žemės drebėjimus, cunamį, pandemijas, asteroidų smūgius ir net planetos X (gavusios Nibiru vardą) smūgį į Žemę. Į sąrašą įeina ir branduoliniai sprogimai, reaktoriaus išsilydymas, biologinės ar (ir) cheminės nelaimės, terorizmas ir net visuotinė anarchija.

Jei paklausite, kokia gyvybės kaina – bus ganėtinai lengva atsakyti – tiesiog peržvelkime „Vivos“ kainoraštį (tiesa, turėkite omenyje, kad visada lieka tikimybė, kad ši investicija bus veltui). Pasirodo, išgyventi turi šansų ir vidutinis luomas, mat siūloma tapti „Vivos“ nariu ir gauti progą įsigyti vietą grupiniame bunkeryje vos už 35 tūkst. dolerių. Toks bunkeris talpina 80 žmonių, su kuriais dalinsitės bendromis patalpomis.

Rašoma, kad prasidėjus nerimą keliantiems ženklams pasaulyje, nereikia stresuoti, kur „susipakuoti“ savo patalynę ar higienos reikmenis, mat pati kompaniją esą šias priemones suteiks, įskaitant ir maitinimą, kurį sudaro 2500 kcal turinti dieta kiekvienam žmogui.

Bene prabangiausi yra „Vivos Europa One“ bunkeriai, sudaryti iš privačių apartamentų, veikiau primenančių prabangų 5 žvaigždučių viešbutį. Čia privatūs apartamentai siekia 232 kv. m., o kaina už neapstatytą bunkerį – 2 mln. dolerių.

Bunkeris
Bunkerių kompleksai įsikūrę Europoje ir JAV. Nuotrauka iš „Vivos“

Siūloma galimybė įsirengti ultra prabangią slėptuvę greta savo namų

Dar vienas ultra prabangias slėptuves siūlantis projektas pasivadinęs „Oppidum“ ir įsikūręs Čekijos Respublikoje. Turtuoliai, nusprendę pasirinkti būtent šį projektą, slėptuves gali įsirengti ten, kur panorėję, tad nebus priklausomi nei nuo oro sąlygų, nei nuo transporto bei kitų veiksnių.

Šiose slėptuvėse siūloma apsaugoti ne tik gyvybes, bet ir sukauptą turtą. Tam siūlomos galerijos, kurios atitinka bankų saugyklų standartus, turi įrengtas moderniausias priešgaisrinės apsaugos, vėdinimo, temperatūros ir drėgmės kontrolės sistemas.

Tiesa, ir kainos šių bunkerių išties atitinka žodelį „ultra“. Siūlomos trys apartamentų opcijos: 290, 535 arba 1 150 kv. m. patalpos. Kainos prasideda atitinkamai nuo 7 500 000, 14 000 000 bei 56 000 000 mln. eurų.

Laikas, praleistas šiuose bunkeriuose, tikrai neprailgs, mat milijardieriams čia bus kuriama natūralios dienos šviesos imitacija kartu su žaliąja sodo teritorija, veiks baseinai ir vyno saugykla.

Esminis dalykas, kuris nebuvo paminėtas, tai maitinimo galimybės. Iš ko ir kaip gyvens šiuose bunkeriuose gyvenantys turtuoliai, išlieka paslaptis. Taip pat neaišku, kas kuops šiuos didžiulius požeminius dvarus – ar tam bus siunčiami atskiri darbuotojai, ar patys milijardieriai iš nuobodulio švarinsis.

Bunkeris
Čekijoje siūlomi ultra prabangūs apartamentai bunkeriuose. Nuotrauka iš „Oppidum“

Milijardieriai pasirūpina privačiomis salomis

Tačiau dar turtingesni perka ne tik bunkerius, bet ir privačias salas, kuriose įsirengia ir tik sau priklausančias slėptuves. Tarp tokių milijardierių – ir Billas Geitsas, Markas Zuckerbergas, Oprah Winfrey, Richardas Bransonas bei Larry Page’as, suspėję įsigyti didžiulius žemės sklypus salose[1]. Daugelyje šių žemės sklypų gali nustebinti įrengti požeminiai tuneliai, vedantys į bunkerius primenančius statinius.

Pavyzdžiui, M. Zuckerbergas po savo statoma Ko’olau Ranch nuosavybe Havajų saloje Kauai stato 100 mln. dolerių vertės bunkerį.

Interviu metu „LinkedIn“ įkūrėjas Reidas Hoffmanas taip pat atskleidė, kad beveik pusė jo draugų milijardierių iš Silicio slėnio turi slaptas slėptuves arba jas kuriasi.

Salose stovinčios privačios rančos yra ne tik saugios, bet ir turinčios atskiras privačias ekosistemas, kas reiškia, kad nėra priklausomos nuo išorinių veiksnių.

Ne paslaptis, kad Havajai yra viena labiausiai turtuolių pamėgtų vietų blogiausiam scenarijui, tačiau ne mažiau iškalbinga pirkti sklypus ir statytis namus Naujojoje Zelandijoje (populiariausi Hamiltono, Hanmer Springso ir Wanakos regionai). Šios pasaulio vietos pamėgtos turtuolių ne šiaip sau, mat dėl jose esančio menko valdžios kišimosi, galima lengvai rasti ir valdyti žemės sklypus, taipogi labai maža tikimybė, kad čia prasidės protestai, riaušės ar karas.

Kinai pasirūpino požeminiu miestu

O kol pasaulyje didžiausius šansus išlikti turi tik sukaupę didžiausią dalį kapitalo, kinai jau nuo 1970-ųjų pasirūpino visu požeminiu miestu, kuris, deja, iš tolo neprimena aukščiau siūlomų bunkerių.

Požeminį Dixia Cheng pasaulį, išsiraizgiusį Pekine, sudaro po miestu esančių tunelių ir kamerų tinklas, besidriekiantis 33 kvadratinių mylių požeminių katakombų plote[2].

Visas šis tunelių kompleksas turėjo paskirtį apsaugoti vietos gyventojus nuo invazijų, oro antskrydžių ar branduolinių nelaimių. Savo aukso laikotarpiu į šį požeminį miestą buvo galima patekti net iš 90-ties įėjimų, kurie buvo paslėpti namų bei įmonių techninėse patalpose.

Tiesa, šie iš pažiūros ne itin jaukūs tuneliai gyventojus turėjo apsaugoti ne tik nuo fizinių negandų, bet ir nuo nuobodulio, mat čia gyvenantiems vaikams buvo įrengtos mokymosi klasės, o mieste netrūko ir pramogų: čia buvo įsikūręs kino teatras, kirpykla, restoranai ir net riedučių „čiuožykla“.

Tiesa, miestas taip niekada ir nebuvo panaudotas pagal savo paskirtį ir jau nuo 2008-ųjų buvo uždarytas renovacijai (remiantis internetiniais šaltiniais, kompleksas vis dar neatvėrė savo durų).

Bunkeris
Vienas prabangiausių bunkerių kompleksų „Vivos Europa One“ įsikūręs Vokietijoje. Nuotrauka iš „Vivos“