Suprasti akimirksniu
  • Automobilių mados keičiasi
  • „Volkswagen Passat“ pakeitė „Toyota“
  • „Toyota“ tampa užtikrinta lydere daugelyje pasaulio šalių
Šaltiniai
Automobilis
Keičiasi populiariausių automobilių markių mados. Raivis Razgals/Unsplash nuotrauka

Automobilių mados keičiasi

Dabartiniais laikais pasaulyje yra pagaminama daugiau automobilių nei bet kada anksčiau istorijoje. Tačiau jeigu milžiniškos automobilių pasiūlos faktas yra beveik neginčijamas, vis dar kyla nemažai klausimų dėl to, kas yra populiariausias pasaulyje automobilių gamintojas arba kokios transporto priemonės yra pačios mėgstamiausios vienoje ar kitoje šalyje.

Remiantis 2022 m. statistika, Lietuvoje tuomet buvo registruota daugiau nei 1, 6 mln. automobilių. Tų pačių metų duomenimis, individualių lengvųjų automobilių skaičius, tenkantis 1000 gyventojų, pasiekė 507[1].

Toks transporto priemonių skaičius reiškia, kad ir Lietuvoje nestinga skirtingų gamintojų bei modelių automobilių. Tačiau koks automobilio modelis mūsų šalyje yra pats populiariausias?

Ilgus metus tai buvo „Volkswagen Passat“. Skirtingais metais fiksuoti ir labiau nustebinti galintys rodikliai, pavyzdžiui, prieš dešimtmetį itin populiarus modelis šalyje buvo „Fiat 500“. Dabar mados kiek keičiasi, o pasaulinės automobilių tendencijos vis dažniau ima dominuoti ir Lietuvoje.

„Toyota“ išpopuliarėjo visame pasaulyje. Chandler Crutendan/Unsplash nuotrauka
„Toyota“ išpopuliarėjo visame pasaulyje. Chandler Crutendan/Unsplash nuotrauka

„Volkswagen Passat“ pakeitė „Toyota“

Lietuvoje 2022 m. buvo registruoti 89477 naudoti „Volkswagen Passat“ automobiliai, o bendrai, „Volkswagen“ mašinų įregistruota 19905. Tuo pat metu šalyje buvo užregistruota 19570 BMW automobilių, 12552 – „Audi“, 10290 – „Opel“, 10206 – „Volvo“[2].

Tačiau kalbant tiek apie naujus, tiek ir apie naudotus automobilius, pastaruoju metu pastebima, kad Lietuvoje, kaip ir kitur pasaulyje, ima dominuoti „Toyota RAV4“ modelis.

Ekspertai teigia, kad būtent šis modelis yra vienas dažniausiai gatvėse sutinkamų naudotų, iki 5 metų amžiaus sulaukusių automobilių. Lietuvoje populiarus ir „Toyota Corolla“ modelis: jo registruota per 5,6 tūkst.

Vairuotojams taip pat tinkamu pasirinkimu dažnai tampa „Škoda Octavia“ bei „Volkswagen Tiguan“ modeliai: jų registruota 3,9 tūkst. ir 3,6 tūkst. atitinkamai[3].

Tarp 6-10 metų amžiaus sulaukusių automobilių populiariausias Lietuvoje yra „Volkswagen Passat“, toliau seka „Škoda Octavia“, „Nissan Qashqai“, „Volkswagen Golf“.

Tarp 11-15 metų amžiaus sulaukusių automobilių lyderiauja 5 serijos „BMW“, „Volkswagen Passat“, „Volvo XC60“, „Volkswagen Golf“. O 16-20 metų amžiaus sulaukusių transporto priemonių kategorijoje pirmas vietas užima „Volkswagen Passat“, „Audi A6“, „Toyota Corolla Verso“.

Įdomu tai, kad prieš dešimtmetį Lietuvoje automobilių mados buvo kiek kitokios. Pavyzdžiui, 2014 m. sausį Lietuvos naujų lengvųjų automobilių (M1 ir N1) Lietuvos naujų automobilių rinkoje į pirmąją vietą išsiveržė „Fiat“ markė, aplenkusi ilgalaikę lyderę „Volkswagen“.

2014 m. sausį populiariausi asmeninės paskirties (M1) modeliai buvo „Fiat 500“, „Suzuki SX4“, o tarp lengvųjų komercinių (N1) automobilių daugiausiai pirkėjų dėmesio sulaukė „Ford Transit“[4].
Prieš dešimtmetį Lietuvoje buvo itin populiarūs ir „Fiat 500“. Paul Hermann/Unsplash nuotrauka
Prieš dešimtmetį Lietuvoje buvo itin populiarūs ir „Fiat 500“. Paul Hermann/Unsplash nuotrauka

O kalbant apie automobilio įsigijimą, dėmesį pirkėjas atkreipia ne tik į modelį, transporto priemonės būklę ar ridą, bet ir į spalvą. Tiesa, čia lietuviai nėra linkę vaikytis mados vėjų.

Kaip rodo „carVertical“ tyrimas, Lietuvoje net 30,2 proc. automobilių yra pilkos spalvos, 17,9 proc. – baltos ir 17,9 proc. – juodos[5]. Manoma, kad pilką, juodą ir baltą spalvas vairuotojai renkasi dėl praktiškumo: jos neišsiskiria iš aplinkos ir nereikalauja išskirtinės priežiūros.

„Toyota“ tampa užtikrinta lydere daugelyje pasaulio šalių

Pažvelgus į kaimynines šalis, taip pat galime pastebėti, kad pastaraisiais metais vairuotojai ypač domisi „Toyota“ markės transporto priemonėmis.

Štai, Latvijoje šiuo metu populiariausias automobilis yra „Toyota Rav4“, o anksčiau lyderės poziciją užėmė „Toyota Corolla“[6]. Dabar šis modelis yra antroje vietoje.Toliau pagal pardavimus Latvijoje rikiuojasi „Dacia Duster“, „Volkswagen T-Cross“, „Renault Master“.

2023 m. Lenkijoje „Toyota“ pat pat buvo geriausiai parduodamas automobilių prekės ženklas[7], o Estijoje „Toyota Rav4“ populiariausiųjų sąraše rikiuojasi jau net ketvirtus metus iš eilės[8].

Iš tiesų, ne kas kitas, o būtent „Toyota“ lenkia visus kitus pasaulio automobilių gamintojus ir užima pirmąją vietą, dominuodama 40 šalių pardavimų rinkose[9].

2022 m. „Toyota Corolla“ buvo geriausiai parduodamas automobilio modelis, kurio visame pasaulyje buvo parduota 1,12 mln. vienetų. Nuo jo nedaug atsiliko kitas „Toyota“ modelis „RAV4“.

Tokia bendrovės sėkmė stebima ne tik Azijos rinkoje, bet ir Europoje, kur be „Toyota“ dominuoja „Volkswagen“ ir sparčiai populiarėjanti JAV „Tesla“.