JAV suėmė asmenis, bandžiusius įsteigti Kinijos slaptas policijos stotis Niujorke
Praėjusią savaitę buvo suimti du Kinijos piliečiai, kaltinami Niujorke valdę nelegalią policijos stotį, skirtą Kinijos vyriausybės kritikams stebėti ir bauginti. Teisingumo departamentas teigė, kad stotis, įsikūrusi biurų pastate kinų kvartale, buvo įsteigta siekiant sekti Kinijos vyriausybės kritikus[1].
61 metų Lu Jianwangas iš Bronkso ir 59 metų Chen Jinpingas iš Manhatano kaltinami Kinijos viešojo saugumo ministerijos Fuzhou padalinio vardu įsteigę pirmąją užsienio policijos nuovadą JAV. Slaptoji policijos nuovada, veikusi biurų pastate kinų kvartale, buvo uždaryta 2022 m. rudenį, kai ją valdantys asmenys sužinojo apie FTB tyrimą, sakė federaliniai prokurorai.
FTB agentai praėjusių metų spalį surengė reidą stotyje ir taip pat konfiskavo Lu ir Čen priklausančius mobiliuosius telefonus. Agentai rado įrodymų, kad abiejų vyrų ir su Viešojo saugumo ministerijos pareigūnu susirašinėjimas buvo ištrintas, sakė federaliniai prokurorai.
Per apklausas FTB Lu ir Čenas prisipažino, kad sužinoję apie Teisingumo departamento tyrimą ištrynė bendravimo su pareigūnu pėdsakus. Lu ir Čenas buvo suimti savo namuose. Tikėtasi, kad tą pačią popietę jiems bus pateikti kaltinimai dėl dviejų dalykų: sąmokslo veikti kaip Kinijos Liaudies Respublikos agentams ir trukdymo vykdyti teisingumą[2].
Galutinis šios nelegalios policijos nuovados tikslas buvo ne apsaugoti ir tarnauti, o tildyti, priekabiauti ir grasinti asmenims Jungtinėse Valstijose, ypač tiems, kurie reiškia priešingą Kinijos vyriausybei nuomonę. Teisingumo departamentas taip pat apkaltino 34 Kinijos nacionalinių policijos pajėgų pareigūnus už tariamą netikrų internetinių asmenybių sukūrimą, skirtą persekioti disidentus užsienyje.
Kinija ginasi, kad nuovados tebuvo paslaugų centrai
Nebuvo aišku, ar abu vyrai pasisamdė advokatus. Tai, kad Kinijos viešojo saugumo ministerija mano, jog jai gali pavykti išvengti bausmės ir JAV teritorijoje įkurti slaptą, neteisėtą policijos nuovadą, kuri padėtų jos pastangoms eksportuoti represijas ir pakirsti šalies teisinę sistemą, yra tiesiog piktinantis dalykas.
Tai tik sukels dar daugiau problemų tarp šalių ir jų bendravimo. Šis atvejis yra svarbus priminimas, kad Kinijos Liaudies Respublika nesustos prieš nieką, kad palenktų žmones savo valiai ir nutildytų pranešimus, kurių nenori, kad kas nors girdėtų.
Kinija teigia, kad užsienyje esantys postai yra ne policijos nuovados, o paslaugų centrai, padedantys Kinijos piliečiams atlikti tokius darbus kaip vairuotojo pažymėjimų atnaujinimas. Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovas spaudai antradienį sakė, kad Teisingumo departamento kaltinimai nepagrįsti.
JAV piktavališkai susiejo užsienyje esančius kinų aptarnavimo punktus su Kinijos diplomatiniais ir konsuliniais pareigūnais, pateikdamos nepagrįstus kaltinimus. Tai yra gryna politinė manipuliacija. Jūsų paminėtos užjūrio policijos stotys paprasčiausiai neegzistuoja.
FTB direktorius Christopher Wray, praėjusių metų lapkritį kalbėdamas Senato komitete pareiškė, kad yra labai susirūpinęs dėl to, jog JAV egzistuoja neautorizuotos pareigūnų stotys, susijusios su Pekino įtakos operacijomis[3].
JAV esantys Kinijos piliečiai yra nuolat persekiojami, bauginami ir kaltinami
Be Niujorke Lu ir Čenui pateiktų kaltinimų, Teisingumo departamentas Bruklino federaliniame teisme taip pat pateikė du kitus baudžiamuosius skundus, kuriuose 44 Kinijos piliečiai kaltinami dalyvavę persekiojimo ir represijų schemose, nukreiptose prieš JAV gyvenančius Xi Jinpingo vyriausybės kritikus.
Viename skunde dėl 34 Kinijos nacionalinės policijos pareigūnų aprašomas Valstybės saugumo ministerijos pasiūlymas dėl plataus masto duomenų gavybos projekto, kuriuo siekiama rinkti neigiamus komentarus apie Kiniją socialiniuose tinkluose ir medžioti juos pateikusius asmenis, kad ir kur jie gyventų, naudojantis elektroninio pašto ir telefono identifikatorių duomenų baze.
Skunde taip pat teigiama, kad Kinija toliau skleidžia propagandą socialinėje žiniasklaidoje per anonimines netikras paskyras, kurios dažnai atrodo priklausančios ne Kinijos Liaudies Respublikai priklausantiems naudotojams.
Trečiajame skunde 10 kitų asmenų kaltinami tuo, kad nenustatytos JAV telekomunikacijų bendrovės platformoje sutrikdė susitikimus, skirtus 1989 m. Tiananmenio aikštės žudynėms paminėti.
Šios bylos rodo, kiek daug KLR vyriausybė gali padaryti, kad nutildytų ir persekiotų JAV asmenis, kurie naudojasi savo pagrindinėmis teisėmis pasisakyti prieš KLR priespaudą, be kita ko, neteisėtai išnaudodama JAV įsikūrusią technologijų bendrovę.
Manoma, kad 44 kaltinamieji gyvena Kinijoje ir tebėra laisvėje.
Kinijos šnipinėjimo ir piliečių stebėjimo problema nėra nauja
Neseniai atskleisti faktai apie slaptą Kinijos policijos nuovadų tinklą JAV sukėlė rimtą susirūpinimą dėl šalies stebėjimo ir saugumo klausimų. Kinijos komunistų partijos (KKP) pastangos stebėti ir kontroliuoti užsienyje gyvenančius disidentus ir už demokratiją pasisakančius aktyvistus nėra naujiena[4].
Tačiau pastaraisiais metais jų operacijų mastas ir apimtis tapo akivaizdesni. Per pastarąjį dešimtmetį dėl savo ekonominės ir diplomatinės galios KKP pasiekiamumas pasaulyje labai išsiplėtė. Jos žvalgybos agentūros, įskaitant Valstybės saugumo ministeriją (VSTM), pradėjo veikti daugelyje šalių, įskaitant JAV.
Šių operacijų tikslas yra rinkti žvalgybinę informaciją, sekti iš šalies pabėgusius Kinijos piliečius ir slopinti bet kokius nesutarimus dėl KKP valdymo. Pastaraisiais metais Kinijos stebėjimo ir saugumo klausimai buvo atidžiai nagrinėjami, ypač po to, kai paaiškėjo, kad šalyje vykdoma plataus masto vidaus stebėjimo programa.
Programa apima griežtą interneto ir socialinės žiniasklaidos kontrolę, įskaitant cenzūrą ir veiklos internete stebėjimą. Vyriausybė naudoja sudėtingas technologijas, įskaitant dirbtinį intelektą, kad stebėtų ir cenzūruotų interneto turinį, įskaitant politinę nesantaiką.
KKP stebėjimo ir saugumo priemonės taip pat nukreiptos prieš užsienio bendroves ir vyriausybes. 2015 m. buvo nustatyta, kad didžiulė kibernetinė ataka prieš JAV personalo valdymo tarnybą (OPM) buvo įvykdyta dėl Kinijos programišių kaltės. Per šią ataką buvo pažeista milijonų valstybės tarnautojų ir jų šeimų narių asmeninė informacija, todėl kilo susirūpinimas dėl Kinijos galimybių įsilaužti į JAV vyriausybės tinklus.
Kinijos ir JAV santykiai darosi vis sudėtingesni
Kinija taip pat kaltinama, kad naudojasi savo ekonomine galia siekdama priversti užsienio bendroves ir vyriausybes dalytis slapta informacija. 2018 m. JAV vyriausybė uždraudė Kinijos telekomunikacijų įmonėms pardavinėti savo produktus šalyje, motyvuodama susirūpinimu nacionaliniu saugumu. JAV vyriausybė apkaltino „Huawei“ įmonę bendradarbiavimu su Kinijos vyriausybe, siekiant šnipinėti užsienio vyriausybes ir bendroves[5].
Šį susirūpinimą dar labiau padidino neseniai atskleisti faktai apie Kinijos slaptąsias policijos nuovadas JAV. KKP pastangos stebėti ir kontroliuoti disidentus ir už demokratiją kovojančius aktyvistus užsienyje yra akivaizdus žmogaus teisių ir demokratijos principų pažeidimas. JAV vyriausybė ėmėsi tam tikrų veiksmų, kad pasipriešintų Kinijos pastangoms, be kita ko, įvedė sankcijas Kinijos pareigūnams, susijusiems su uigūrų musulmonų represijomis Sindziange.
Akivaizdu, kad reikia kur kas daugiau nuveikti sprendžiant Kinijos priežiūros ir saugumo klausimus. JAV vyriausybė turi bendradarbiauti su savo sąjungininkais ir parengti suderintą strategiją, kaip pasipriešinti agresyviam Kinijos elgesiui. Ši strategija turėtų apimti priemones, skirtas apsaugoti JAV piliečius ir bendroves nuo Kinijos kibernetinių atakų, sugriežtinti JAV veikiančių Kinijos bendrovių veiklos reguliavimą ir skatinti žmogaus teises bei demokratiją Kinijoje.
Kinijos vykdoma priežiūra ir saugumo klausimai kelia susirūpinimą ne tik JAV, bet ir visam pasauliui. KKP pastangos stebėti ir kontroliuoti nesutarimus tiek šalies viduje, tiek užsienyje yra akivaizdus žmogaus teisių ir demokratijos principų pažeidimas. JAV vyriausybė turi užimti tvirtą poziciją prieš agresyvų Kinijos elgesį ir kartu su savo sąjungininkais parengti suderintą strategiją, kaip jam pasipriešinti.