Jungtinės Karalystės premjeras nori deportuoti visus nelegalius imigrantus

Pasaulis, SaugumasEvelina Aukštakalnytė
Suprasti akimirksniu
Imigrantai
JK užsimojo susidoroti su nelegaliais imigracijos srautais. Airam'o Dato-on/Unsplash nuotrauka

Anglija užsimojo spręsti nelegalių imigrantų problemą ir stabdyti atplaukiančius laivus

Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Rishi Sunakas įspėjo į šalį atvykstančius nelegalius imigrantus, kad jie bus deportuoti ir „negalės pasilikti“. Šiuo metu Jungtinė Karalystė susiduria su nuolatiniu migrantų, kertančių jos sienas iš Europos, srautu, ir tikimasi, kad R. Sunako vyriausybė dar šią savaitę priims teisės aktus, kuriais bus griežtai kovojama su nelegalia imigracija. Naujieji teisės aktai bus ypatingai nukreipti prieš nelegalius imigrantus, atplaukiančius laivais per Lamanšo sąsiaurį. Su nelegalia migracija jau kuris laikas kovoja ir JAV, o prezidento Joe Bideno vyriausybė ne tik neprisideda prie jos pažabojimo, bet ir dar labiau ją kursto.

R. Sunakas aiškiai pareiškė, kad jei kas nors nelegaliai atvyks į Jungtinę Karalystę, negalės joje pasilikti. Šiuo metu JK, kaip ir JAV, galioja įstatymai, pagal kuriuos nelegalūs imigrantai, kirtę sieną, gali prašyti prieglobsčio, ir jiems paprastai leidžiama pasilikti, kol nagrinėjama jų byla. Tačiau naujasis teisės aktas neleistų tokiems migrantams apskritai prašyti prieglobsčio. Kaip pranešė BBC, nelegali migracija nėra sąžininga nei Didžiosios Britanijos mokesčių mokėtojų, nei teisėtai čia atvykusių asmenų atžvilgiu[1].

Ministras Pirmininkas pažadėjo sustabdyti nelegalią imigraciją ir atplaukiančius migrantų laivus. „Reuters“ duomenimis, 2022 m. Jungtinė Karalystė stebėjo tik 45 000 migrantų, kertančių Lamanšo sąsiaurį. Palyginimui, JAV susiduria su precedento neturinčia krize prie savo pietinės sienos – nuo 2021 m. spalio mėn. kiekvieną mėnesį susiduriama su daugiau nei 230 000 migrantų.

Jungtinė Karalystė
Nelegalūs imigrantai turės nedelsiant būti deportuoti. Emily Wang/Unsplash nuotrauka

Kritikuoja vyriausybės planą vėl atidaryti imigracijos pažeidėjų sulaikymo centrą

Oksfordo vakarų ir Abingdono parlamento narė Layla Moran kritikavo JK vyriausybės sprendimą vėl atidaryti 2018 m. uždarytą sulaikymo centrą „Campsfield House“ Kidlingtone, Oksfordšyro grafystėje[2].

2022 m. liepos mėnesį vidaus reikalų ministerija paskelbė apie savo planus pertvarkyti šią teritoriją į 400 miegamųjų vietų vyrų imigracijos centrą. L. Moran paragino Vidaus reikalų ministeriją persvarstyti savo planus, išreikšdama susirūpinimą dėl sulaikytųjų gerovės ir kaltindama vyriausybę, neva ji taip „baudžia prekybos žmonėmis aukas“, užuot tramdžiusi gaujas, besipelnančias iš tokių nelegalių sienos kirtimų.

Tikimasi, kad vyriausybė šią savaitę pristatys naujus teisės aktus dėl prieglobsčio prašytojų, pagal kuriuos prieglobsčio prašymai iš tų, kurie į Jungtinę Karalystę atplaukia mažomis valtimis, taps nepriimtini.

Anksčiau „Campsfield House“ sulaikymo centre buvo 282 vietos, tačiau galiausiai jis buvo uždarytas gavus skundus dėl žmonių laikymo sąlygų.

Naujojoje „Campsfield House“ įstaigoje, kurioje bus apgyvendinami užsieniečiai nusikaltėliai ir imigracijos taisyklių pažeidėjai, bus įrengtos rekonstruotos ir naujai pastatytos patalpos. Vidaus reikalų ministerija teigė, kad centro atidarymas suteiks darbo vietų vietos gyventojams ir kad ji yra pasiryžusi pašalinti užsienio nusikaltėlius ir asmenis, neturinčius teisės būti Jungtinėje Karalystėje.

Planai, kada prieglobsčio prašytojai bus apgyvendinti šioje įstaigoje, nepatvirtinti, o Vidaus reikalų ministerija parlamentarės išsakytų pastabų kol kas nekomentavo.

L. Moran ragino sukurti naujus „saugius maršrutus“ prieglobsčio prašytojams ir ragino vyriausybę teikti pirmenybę šių jų kūrimui.

Pabėgėliai
Apsunkintos galimybės nelegaliai kirsti JK sieną. Tahiro Osmano/Pexels nuotrauka

Jungtinė Karalystė nustatė naujas persikėlimo gyventi taisykles

JK vyriausybė, siekdama kovoti su nelegalia imigracija, įgyvendino naujas taisykles ir reglamentus. 2023 metais pasirodžiusios naujos imigracijos taisyklės, taikomos nelegaliems imigrantams, turės reikšmingų pasekmių jiems patiems, jų šeimoms, darbdaviams ir kitiems asmenims, kurie gali samdyti juos dirbti[3].

Įdiegta nauja sienų apsaugos sistema „e. sienos“, kad žmonėms būtų sunkiau nelegaliai patekti į Jungtinę Karalystę. Be to, vyriausybė planuoja padidinti sulaikymo centrų, kuriuose sulaikomi nelegalūs imigrantai, skaičių, paspartinti jų deportavimo į saugią „trečiąją šalį“ procesą ir įvesti griežtesnius įstatymus darbdaviams, įdarbinantiems nelegalius imigrantus.

Naujųjų imigracijos taisyklių tikslas – deportuoti Jungtinėje Karalystėje gyvenančius ir teisės tam neturinčius asmenis, užtikrinti veiksmingumą ir teisingumą bei sustiprinti neteisėtai į Jungtinę Karalystę atvykstančių asmenų kontrolę. Be to, JK vyriausybė pakeitė prieglobsčio sistemą, suteikdama lengvatas tiems, kurie atvyksta saugiais ir teisėtais keliais.

Naujosios imigracijos taisyklės taip pat numato galimybes pabėgėliams ilgalaikiam jų perkėlimui, suteikia jiems leidimą pasilikti Jungtinėje Karalystėje ir naudotis įsidarbinimo galimybėmis bei išlaiko aiškius kelius visiems pabėgėliams, kuriems gali prireikti pagalbos.

JAV pietinė siena susiduria su nelegalios migracijos krize

Tuo tarpu su didžiulėmis problemomis, kilusiomis dėl milžiniškų nelegalios migracijos srautų, susiduria ir JAV pietinė siena po to, kai pernai metų pabaigoje nustojo galioti prezidento Donaldo Trumpo politika, vadinta 42-ąja dalimi, pagal kurią pandemijos metu, remiantis visuomenės sveikatos argumentais, buvo atsisakyta priimti tūkstančius migrantų[4].

Tai sukėlė susirūpinimą dėl galimo migrantų antplūdžio, kurį ji gali sukelti, ir įtampos, kurią ji sukels jau ir taip įtemptai pasienio, imigracijos ir prieglobsčio sistemai. Kritikų tvirtinimu, 42-oji dalis buvo ne tik piktnaudžiavimas visuomenės sveikatos principais, bet ir žiaurus žmogaus teisės pateikti prieglobsčio prašymą pažeidimas.

Visgi, anot kai kurių kritikų, J. Bideno administracija per ilgai delsė įsitraukti į šį klausimą ir to nepadarė pakankamai, nors jie taip pat kaltina Kongresą, kad šis dešimtmečius nesugebėjo reformuoti imigracijos sistemos ir pasienio apsaugos.

Praėjusios savaitės penktadienį grupė respublikonų senatorių, vadovaujama Teksaso senatoriaus Johno Cornyno, apsilankė prie pietinės sienos, kad įsitikintų, kaip tęsiasi krizė dėl prekybos žmonėmis ir narkotikais.

Kelionės metu delegacija susitiko su pasienio patrulių agentais, vietos pareigūnais ir apsilankė slėptuvėje, kurioje neseniai teisėsauga surengė reidą. Dėl šios kilusios krizės jie kaltino J. Bideno administraciją, atkreipdami dėmesį į tai, kad jam vadovaujant situacija labai paaštrėjo. Delegacija pareiškė, kad pasienį saugo karteliai, o per sieną ir toliau gabenami gyvybei pavojingi narkotikai, pavyzdžiui, fentanilis.

Kaip krizės priežastis jie nurodė, kad administracija atšaukė D. Trumpo laikų politiką, pavyzdžiui, „Pasilikti Meksikoje“, baigė sienos statybą ir susiaurino Imigracijos ir muitinės priežiūros (ICE) vidaus sienų kontrolę.

Tačiau administracija apkaltino respublikonus, kad jie nebalsavo už didesnį sienos finansavimą ir nepalaikė plataus masto imigracijos reformos pasiūlymo, pristatyto pirmąją administracijos darbo dieną.