Dar kartą – naujienos „iš iliuzijų pasaulio“
Vilniaus meras prisipirko „Drakono dantų“ ir džiaugiasi, kad jie mus apsaugos nuo rusų tankų.
Edukuotieji Lietuvos piliečiai ragina didinti gynybos išlaidas iki 4 proc BVP ir tikina, kad tie 4 procentai mus apsaugos ne tik nuo rusų tankų, bet ir raketų.
Taip ir norisi paklausti: „ei, kokio akmens amžiuje jūs gyvenate? Gal įklimpę progrese dėl 72 lyčių, visiškai pamiršote karinių technologijų progresą?“
Pridedu „mokomąją medžiagą“ iš leidinio Foreign Affairs:
Mark Milley (buvęs JAV štabų vadovų jungtinio komiteto pirmininkas) leidinyje Foreign Affairs rašo apie tai, kaip pasaulyje pasikeitė karų pobūdis bei juose naudojamos karinės technologijos ir apgailestauja, kad Amerika, skirtingai nuo Rusijos ir Kinijos, tokiems karams yra visiškai nepasiruošusi.
Karuose jau naudojamas dirbtinis intelektas ir juo valdomi pigūs dronai, tačiau JAV valdžia suinteresuota iš karinės pramonės kompleksų pirkti jau technologiškai pasenusią, tačiau brangią įrangą ( Gal lobistų interesai svarbiau, nei pergalės karuose?).
Cituoju:
„Šiandienos konfliktai pademonstravo, kaip pasikeitė karų vykdymo metodai. Pavyzdžiui, Ukrainoje bepiločiai ir jų operatoriai naudoja dirbtinio intelekto sistemas. Vyksta varžybos dėl to, kas sukurs vis labiau tobulesnes technologijas.
Ateityje karams nebereikės daug žmonių ir daug karinės technikos. Vietoje jų dominuos galingi algoritmai ir autonominės ginkluotės sistemos. Deja, Jungtinės Valstijos tam nėra pasiruošusios.
JAV armijos lėktuvai ir tankai yra nepasiruošę bepiločių atakoms, o dirbtinio intelekto JAV armija dar ir nepradėjo diegti. Tuo tarpu JAV priešai nesnaudžia. Rusija didžiuliais tempais diegia dirbtinį intelektą kare su Ukraina, o Kinija dar balandžio mėnesį paskelbė apie visišką savo armijos restruktūrizaciją, nukreiptą į naujas technologijas.
Deja, JAV politikai, kurie yra pripratę prie savo galingiausios pasaulyje armijos, sunkiai priima idėją dėl jos technologinės pertvarkos.
Dronų naudojimas yra svarbus dėl dar vienos priežasties – jie pakankamai pigūs. Toks jų prieinamumas kariaujančioms šalims padės siųsti ištisas bepiločių bandas tiek žvalgybai, tiek atakoms. Tos dronų bandos nesunkiai įveiks ir pasenusias oro gynybos sistemas.
Atakos tokiais dronais bus gerokai pigesnės, nei gynyba nuo jų
Pavyzdžiui, masinė dronų ataka prieš Izraelį Iranui kainavo tik 100 milijonų, tuo tarpu Izraelis gynybai išleido 2 milijardus (past, per vieną naktį – įdomu, koks turėtų būti Lietuvos gynybinis biudžetas!!!)
Amerika turi resursų, kad investuoti juos į naujas technologijas, tačiau tam atsiranda įvairiausių biurokratinių kliūčių. Todėl Amerika rizikuoja įsivelti į karą, kuriame jos galinga armija ir jos geras pasiruošimas neduos efekto.
Amerikos armija yra nepasiruošusi kovoti lauke, kur kiekvienas jos judesys bus pastebimas ir kur ji bus lengvai užpuolama dronais.
Amerikos kariai nebus saugūs ir jūroje, kur Kinijos hypergarsinės raketos nuskandins jų aviacijos nešėjus, jiems dar nepakilus iš Pearl Harbour.
Ore brangiai kainuojančiam F-35 nebus paprasta pasipriešinti dronų bandai. Tą patį galima pasakyti ir apie žemėje esančius tankus Abrams ir Bradley. Laikai, kai Vašingtonas savo priešus galėjo sunaikinti galingomis ugnies atakomis, praėjo.
Tačiau JAV Gynybos ministerija ir toliau sudarinėja kontraktus su įprastomis karo pramonės įmonėmis, kurios susinteresuotos brangių ginklų gamyba. [1]
P.S. tai tik įdomu, kaip tokioje situacijoje mums padės tie Vilniaus mero nupirkti „Drakono dantys“? Gal jie sulaikys masines pigių dronų atakas?
O štai dar vienas straipsnis iš leidinio The Economist:
„Amerika muša pavojaus varpais – ji yra nepajėgi laimėti didesnio karo.
Komisija, kuri nagrinėjo J. Bideno administracijos nacionalinio saugumo strategiją, priėjo išvados, kad Amerikos kariniai pajėgumai silpsta.
Dar 2018m panaši komisija perspėjo, kad „Amerikai bus labai sunku laimėti karą prieš Rusiją arba Kiniją ir tikriausiai ji pralaimės“ „ [2]
P.S. Komisija, turbūt, nežinojo, kad yra tokia Lietuva, kuri visada pasiruošusi laimėti karus tiek prieš Rusiją, tiek prieš Kiniją. Tereikia tik nusipirkti „Drakono dantis“ ir influenceriams užsidėti tinkamus FB rėmelius.
Ir dar vienas straipsnis iš leidinio The National Interest:
„JAV branduolinis arsenalas taip paseno, kad nei Rusija, nei Kinija jo daugiau nebebijo“. [3]
Kaip mums padės tie „drakono dantys“ ir milijardu padidintas biudžetas gynybai?
Taigi, klausimas iš esmės: kaip mums padės tie „drakono dantys“ ir milijardu padidintas biudžetas gynybai.
Asmeniškai aš tą milijardą investuočiau į švietimo sistemą, kad bent jau jaunoji kartą išmoktų skaičiuoti, strategiškai mąstyti ir galų gale susivoktų, kad norint laimėti visus pasaulio karus, neužtenka garsių šūkių, FB rėmelių ir minkštos sofos. O jei kas nors iš tos naujos kartos dar mokėtų gyventi ir be karų – investuoti į tokius žmones nebūtų gaila jokių milijonų.