Joe Bidenas aktyviai įsitraukė į pandemijos valdymo ir vakcinacijos skatinimo procesus, tačiau paskutiniai sprendimai visuomenėje bei viešojoje erdvėje kelia daugiau sumaišties, nei suvienija ir taip išsiskaidžiusią šalies populiaciją.
Dar 2021-ųjų gegužės mėnesio pradžioje JAV, su J. Bideno priešakyje pareiškė palaikanti Pasaulio prekybos organizacijos (PPO) žingsnį laikinai panaikinti koronaviruso vakcinų patentinę apsaugą.
Šio svarbaus žingsnio šalininkai teigia, kad tai padidintų pasaulinę vakcinų gamybą bei prieinamumą, tačiau kita pusė pasisako, jog norimo efekto pasiekta nebus, o toks pokytis atima finansinę naudą iš farmacijos kompanijų[1].
Teigiama, kad JAV prezidento J. Bideno sprendimas remti tokias permainas priimtas dėl jo partijos, demokratų spaudimo panaikinti patentų apsaugą. Apsaugos panaikinimas lemtų, jog daugiau vakcinos dozių galėtų gauti mažiau išsivysčiusios šalys.
Tokie valdžios sprendimai sulaukė nevienareikšmės visuomenės reakcijos, o vienas garsiausių balsų, pasisakiusių už patentų reformą buvo ir filantropas Bilas Geitsas. Vis tik, B. Geitso pozicija, taip pat, nesulaukė prielankumo, o viešojoje erdvėje netrukus pastebėta, jog milijardierius, kūręs fondą atsakui į COVID-19 pandemiją, į vakcinacijos procesus žvelgia grobuoniškai[2].
Netrukus po prastos visuomenės reakcijos, B. Geitso fondo generalinis direktorius išplatino žinutę, kurioje skelbiama, jog sprendimas laikinai suspenduoti vakcinacijos patentų apsaugą vis tik yra palaikomas.
Tačiau pastarieji debatai, anaiptol ne vienintelė aktualija sietina su J. Bideno aktyvia vakcinacijos skatinimo programa ir įstatymais dėl kaukių dėvėjimo.
2021-ųjų gegužės 14-ąją, kreipdamasis į tautą bei susirinkusius žurnalistus, J. Bidenas iškilmingai pareiškė, jog abi vakcinos dozes gavę amerikiečiai kaukių dėvėjimą gali palikti praeityje. Vis tik, tokia žinutė sulaukė gana nevienodos reakcijos, netgi pačiuose Baltuosiuose rūmuose[3].
Kaip praneša „nbcnews.com”, Baltųjų rūmų darbuotojai visiškai įprato prie kaukių dėvėjimo protokolo ir permainų jas nusimesti nesiima. Tuo tarpu, visuomenė laikosi kiek kitos nuomonės.
Nors didelė dalis viešojoje erdvėje besireiškiančių amerikiečių vis dar sako, kad viešumoje nesijaučia patogiai be kaukės, net ir laikantis visų kitų atsargumo priemonių, nauja „Morning Consult“ apklausa rodo, jog nepasiskiepiję amerikiečiai be kaukių jaučiasi žymiai saugiau nei vakcinuotieji[4].
Ši apklausa tik parodo JAV visuomenės susiskaldymą pandemijos akivaizdoje bei pačiame vakcinacijos įkarštyje. Tuo tarpu prezidentas J. Bidenas ir toliau imasi visų įmanomų viešųjų ryšių triukų, kad tik paskatintų savo šalies piliečius rinktis skiepus.
2021-ųjų gegužės 11-ąją J. Bidenas pranešė apie susitarimą su pavežimo paslaugas teikiančiomis kompanijomis „Uber“ ir „Lyft“, kurios į vakcinacijos vietas gyventojus vežios nemokamai, o išlaidas padengs valstybė[5]. Tai tik vienas iš paskutinių prezidento užmojų, siekiant spartinti vakcinacijos procesus JAV ir pasiekti užsibrėžtą tikslą: iki liepos 4-osios paskiepyti 70% suaugusiųjų populiacijos.