JK blokuoja nelegalių imigrantų būsto nuomą, vairuotojo pažymėjimus, prieigą prie bankų
Pastaraisiais mėnesiais Jungtinės Karalystės (JK) vyriausybė griežtina nelegalaus darbo ir imigrantų kontrolę. Panašu, kad žmonės, ieškantys prieglobsčio šioje šalyje, gali būti deportuoti. Siekdama pažaboti nelegalią imigraciją, JK vyriausybė blokuoja nelegalių migrantų prieigą prie banko sąskaitų, būsto nuomos ir vairuotojo pažymėjimų bei kitų paslaugų[1].
Šalies imigracijos ministras Robert Jenrick vadovauja naujai darbo grupei, kuri sprendžia, kaip kovoti su nelegalais. Ši darbo grupė sieks užtikrinti, kad dirbti JK, naudotis viešosiomis paslaugomis ir pašalpomis galėtų tik turintys tokią teisę.
Planuojama ir 50 proc. padidinti imigracijos vykdymo reikalavimų užtikrinimo vizitus į statybų aikšteles, automobilių plovyklas ir kitas ekonomikos įmones. Pastaraisiais mėnesiais vyriausybė jau padidino tokių vizitų skaičių.
Nuo gruodžio vidurio tokių apsilankymų įmonėse, tikrinant, ar nedirba jose nelegalių imigrantų, buvo daugiau nei 1 150 – 10 proc. daugiau[2]. Tokių vizitų rezultatas – atlikti 362 areštai.
R. Jenrick teigė, kad juodoji darbo rinka kenkia bendruomenėms, nes apgaudinėja sąžiningus darbuotojus, kelia pavojų pažeidžiamiems žmonėms ir kenkia valstybės iždui.
Svarsto galimybę prieglobsčio prašančias šeimas priverstinai išvežti į Ruandą
JK imigracijos vykdymo užtikrinimo komandos dirba visą parą, kad įstatymus pažeidžiantys asmenys būtų patraukti atsakomybėn. Pasak vyriausybės, jų prioritetas – kovoti su šiuo nusikaltimu ir įgalinti teisėsaugos institucijas kovoti su nelegaliais migrantais.
Padedama naujosios teisėsaugos darbo grupės, valstybė žengs toliau ir greičiau, kad užkirstų kelią piktnaudžiavimui įstatymais ir užkardytų asmenis, besinaudojančius Jungtinės Karalystės mokesčių mokėtojų dosnumu.
Pasak Vidaus reikalų ministro, svarstoma galimybė Jungtinėje Karalystėje prieglobsčio prašančias šeimas su vaikais priverstinai išvežti į Ruandą. Imigracijos ministras parlamento Moterų ir lygių galimybių komiteto posėdyje sakė, kad nors nelydimų vaikų prieglobsčio prašytojų neplanuojama išsiųsti į Rytų Afrikos šalį, klausimas dėl šeimų su vaikais išsiuntimo yra svarstomos.
Ministras sakė, kad nors galutinis sprendimas dar nepriimtas, pareigūnai nerimauja, kad tam tikros grupės asmenų, pavyzdžiui, šeimų, perkėlimas į Ruandą gali paskatinti prekeivius žmonėmis sutelkti dėmesį į šeimų gabenimą. Komitetas tikina, kad kol kas tik 3,5 % asmenų, gavusių Vidaus reikalų ministerijos pranešimą apie ketinimą juos išsiųsti į Ruandą, yra moterys, ir nė viena moteris iki šiol negavo tikslių nurodymų.
Sprendimas deportuoti šeimas su vaikais vadinamas gėdingu
JK jau ir anksčiau buvo svarstoma galimybė išvežti nelegalių imigrantų šeimas į Ruandą, tačiau iki šiol nė vienas prieglobsčio prašytojas nebuvo išsiųstas pagal prieštaringai vertinamą vyriausybės programą. Pirmasis skrydis turėjo įvykti praėjusių metų birželio 14 d., tačiau paskutinę minutę įsikišus Europos žmogaus teisių teismui, jis buvo nutrauktas.
Dėl prieglobsčio prašytojų priverstinio išsiuntimo į Ruandą JK vyksta teisminis procesas.
Aukščiausias teismas jau pripažino, kad Ruandos politika susigrąžinti tokius žmones yra teisėta, tačiau leista apskųsti tam tikras teisėjų sprendimo dalis.
JK vyriausybė tikisi, kad teisiniai procesai dėl nelegalių imigrantų greit baigsis ir bus atnaujinta dar daugiau skrydžių į Ruandą , tačiau tokie pranešimai susilaukia įvairių komentarų ir nuomonių.
Kai kurie teigia, kad sprendimas svarstyti galimybę deportuoti šeimas su vaikais, kai jie paprašo JK apsaugos, yra gėdingas. Pasigirdo ir tokių naujienų, kad žmonės bėga ir dingsta iš jiems suteiktų prieglobsčio vietų[3]
Kai kurios šeimos į Jungtinę Karalystę dažnai atvyksta tam, kad susijungtų su čia jau esančiais giminaičiais, artimaisiais ar bendruomene, kad galėtų iš naujo kurti savo gyvenimą ir gauti paramą. Į tai neatsižvelgdami JK ministrai rizikuoja sugriauti šiuos svarbius tinklus ir nubausti vaikus ir suaugusiuosius[4].