Jį vadina išdaviku: buvęs D. Trumpo viceprezidentas M.Pence’as kandidatuos į prezidentus

PasaulisG. B.
Suprasti akimirksniu
D. Trump, M. Pence
M. Pence laikomas išdaviku. Unsplash nuotrauka

Buvęs D. Trumpo viceprezidentas taps jo konkurentu dėl prezidento posto

Mike’as Pence’as, buvęs Donaldo Trumpo viceprezidentas, oficialiai pateikė Federalinei rinkimų komisijai dokumentus dėl savo kandidatūros 2024 m. respublikonų pirminiuose rinkimuose.

Nors D. Trumpo prezidentavimo metu M. Pence’as aktyviai rėmė buvusį JAV lyderį, po skandalingojo sausio 6 d. Kapitolijaus šurmo, M. Pence’as ėmė vis labiau atsiriboti nuo buvusio savo prezidento. Dėl to, ištikimiausi D. Trumpo šalininkai vadina jį išdaviku[1].

Dabar, pateikęs rinkimų komisijai savo prezidento kandidatūrai paskelbti būtinus dokumentus, M. Pence’as, kaip manoma, pradės savo rinkiminę kampaniją jau trečiadienį, Ajovos valstijoje.

Tačiau jau dabar, jo rinkiminė kampanijai dar neprasidėjus, ji yra laikoma netradicine. Jau dabar aišku, kad jos metu M. Pence’as tikrai nesulauks savo prezidento paramos, kuri įtemptose prezidentinėse lenktynėse turi didelę reikšmę.

Tai jau matėme praėjusių JAV prezidento rinkimų, demokratų partijos atveju. Juk buvusio prezidento Baracko Obamos viceprezidentas Joe Bidenas sulaukė tiek savojo prezidento, tiek ir partijos bei jos rinkėjų paramos.

Tuo tarpu pats M. Pence’as, baigęs savo darbą Baltuosiuose rūmuose, paskutinius metus dėjo dideles pastangas, kad atsiribotų nuo D. Trumpo ir jo politikos. Nors būdamas viceprezidentu jis buvo ištikimas D. Trumpo bendražygis, jų santykiai pakito po prezidento 2020 m. rinkimų[2].

Pralaimėjęs rinkimus D. Trumpas viešai ir privačiai darė spaudimą M. Pence’ui, kad šis nepripažintų svertinių valstijų rezultatų. Per 2021 m. sausio 6 d. Kapitolijaus šturmą, inicijuotą D. Trumpo šalininkų, nepripažįstančių rinkimų rezultatų, M. Pence’as buvo Kapitolijaus viduje ir jau tuomet sulaukė minios grasinimų mirtimi.

Dar prieš paskelbiant apie savo planus dėl prezidento posto, M. Pence’as teigė, kad nerems D. Trumpo sekančiuose rinkimuose. Buvęs viceprezidentas ir Indianos gubernatorius prieš kelis mėnesius teigė, jog yra įsitikinęs, kad 2024 m. JAV turės geresnį pasirinkimą rinkimuose, pabrėžęs, kad viliasi, jog respublikonai turės „standartinį kandidatą“[3].

M. Pence’as atsiriboja nuo D. Trumpo: save vaizduoja kaip tradicinį respublikoną

Politikoje M. Pence’as nėra naujokas. Į politikos aukštumas M. Pence’as kilti pradėjo 2000 m., o 2009-2011 m. jis buvo laikomas trečiuoju pagal svarbą Atstovų Rūmų respublikonu. 2012 m. jis buvo išrinktas Indianos gubernatoriumi, o 2016 m. D. Trumpas pasirinko jį savo viceprezidentu.

Dabar, atsiribojęs nuo savo prezidento, M. Pence’as grįžo prie savo ištakų ir demonstruoja tradicines respublikonams konservatyvias pažiūras, griežtai pasisako prieš abortus, aktyviai rūpinasi fiskaline atsakomybe, šeimos vertybėmis.

Pastaruosius dvejus metus M. Pence’as daug keliavo po JAV, ypač tokias valstijas kaip Ajova ir Naujasis Hampšyras, vien tam, kad sustiprintų savo politinę viziją kaip „krikščionis, konservatorius, respublikonas“.

Neseniai plačiau pristatęs savo ekonominę politiką, M. Pence’as teigė, kad laimėjęs prezidento rinkimus jis siektų įgyvendinti mokesčių mažinimo reformą, skatintų laisvąją prekybą, ragintų susitelkti į kovą su infliacija ir aktyviau kurti naujas darbo vietas[4].

Buvęs viceprezidentas taip pat ragina JAV siekti fiskalinės atsakomybės ir subalansuoto federalinio biudžeto. Jo teigimu, socialinio draudimo ir „Medicare“ sistemos tik prisideda prie „besaikio vyriausybės išlaidavimo“ ir netrukus privers su lėšų deficito.

Užsienio politikos klausimu M. Pence’as yra nepajudinamas Ukrainos rėmimo klausimu ir griežtai atmeta bet kokius pasiūlymus mažinti JAV paramą šiai šaliai.

Ar tokia politika sužavės respublikonų rinkėjus, kol kas pasakyti dar yra anksti. Paskutinėse apklausose, D. Trumpas ir toliau yra realiausias respublikonų kandidatas 2024 m. rinkimuose: jį remia daugiau nei 50 proc. rinkėjų. Iš likusių kandidatų, Floridos gubernatorius Ronas DeSantis yra vienintelis, sulaukiantis dviženklių rodiklių: jį remia maždaug penktadalis respublikonų rinkėjų[5].

Gegužės 25-30 d. „YouGov/Yahoo News“ atliktoje apklausoje, respondentų atsakymai parodė, kad R. DeSantis pirminiuose rinkimuose pralaimėtų D. Trumpui maždaug 24 proc.

Šiame scenariju, o M. Pence’as užimtų trečiąją vietą, jį remia apie 5 proc. respublikonų respondentų. Nors jo politika populiari tarp respublikonų, kritikai abejoja, ar M. Pence’as turi realių šalininkų partijoje, kuri šiuo metu labiau orientuojasi į populizmą ir kultūros politiką nei į tradicinį konservatizmą[6].
JAV
JAV prezidento rinkimai vyks 2024 m. lapkričio mėnesį. Calebo Woodso/Unsplash nuotrauka

Respublikonų gretose auga kandidatų į JAV prezidento postą skaičius

Paskelbęs apie savo kandidatūrą 2024 m. JAV prezidento rinkimuose, M. Pence’as prisijungė prie jau ir taip gausaus ir vis dar augančio respublikonų kandidatų sąrašo.

Jame yra ne tik D. Trumpas, R. DeSantis, senatorius Timas Scottas, buvusi Pietų Karolinos gubernatorė Nikki Haley, bet ir verslininkas Vivekas Ramaswamy, buvęs Arkanzaso gubernatorius Asa Hutchinsonas, radijo laidų vedėjas Larry Elderis, gubernatorius iš Virdžinijos Glennas Youngkinas, verslininkas Perry Johnsonas.

Šiaurės Dakotos gubernatorius Dougas Burgumas taip pat planuoja dalyvauti rinkimuose, o buvęs Naujojo Džersio gubernatorius Chrisas Christie apie savo dalyvavimą pranešė prieš kelias dienas. O kai kurie politikos apžvalgininkai teigia, kad respublikonų kandidatų ratas gali dar augti.

Prie jau paskelbusių apie savo kandidatūrą gali prisijungti ir Majamio meras Francis Suarezas – Kuboje gimęs JAV politikas, pirmasis, atlyginimą gaunantis kriptovaliuta.

Dar vienu respublikonų kandidatu gali tapti ir Willas Hurdas, buvęs Teksaso kongresmenas, kuris 2021 m. pasitraukė iš JAV Atstovų Rūmų[7].

Dalyvauti rinkimuose vis dar gali ir Liz Cheney, buvusio JAV viceprezidento Dicko Cheney dukra. Ji kadaise buvo kylanti respublikonų partijos žvaigždė, tačiau 2021 m. prarado vietą Atstovų Rūmuose dėl savo aršaus pasipriešinimo D. Trumpui.

Prisijungti prie lenktynių dėl respublikonų nominacijos gali ir Teksaso valstijos gubernatorius Gregas Abbottas, savo politiką grindžiantis pasisakymais už imigracijos kontrolę, abortų draudimą ir teisių į ginklus apsaugą.

Įdomu tai, kad kandidatų, besivaržančių dėl nominacijos, skaičius kelia nerimą daugeliui D. Trumpo oponentų respublikonų partijoje, kurie baiminasi, kad prieš buvusį prezidentą nusiteikusių rinkėjų balsai gali suskilti ir partijos nominacija atiteks būtent jam.

Ilgą laiką atrodė, kad didžiąją dalį D. Trumpo balsų perimti gali R. DeSantis, tačiau augantis kandidatų skaičius viską keičia[8].

Politikos analitikų teigimu, respublikonų partijai geriau turėti kelis stiprius kandidatus, o ne beveik dešimt politikų, kurie daugiau ar mažiau, tačiau sulaukia labai menko visuomenės palaikymo.

Toks scenarijus naudingas tik D. Trumpui, kuris vėl gali suburti savo ištikimus šalininkus, o kitų politikų rėmėjai išsiskaidys mažiau vienodomis procentinėmis dalimis. Pirmieji respublikonų partijos kandidatų debatai vyks jau rugpjūčio 24 d., o partijos nominacija paaiškės kitų metų pradžioje.