JAV vėl diskutuojama apie J. Bideno amžių

PasaulisG. B.
Suprasti akimirksniu
JAV
JAV prezidento amžius kelia aistras. Aarono Burdeno

Per senas valdyti Ameriką?

Lapkričio 20-ąją JAV prezidentui Joe Bidenui sukako 80 metų. J. Bidenas, kuris aukščiausias šalies pareigas pradėjo eiti būdamas 78 metų, dabar tapo vieninteliu prezidentu, kuris, būdamas valdžioje, atšventė savo 80-ąjį gimtadienį ir aplenkė buvusį prezidentą Ronaldą Reaganą kaip vyriausias Baltuosiuose rūmuose dirbęs prezidentas[1].

Apie jo amžių plačiai diskutuota tiek prezidentinės kampanijos metu, tiek ir dabar, kai vis garsiau aptarinėjama idėja, jog J. Bidenas kandidatuos ir antrąjį kartą. O tą padaryti jis tikrai gali.

JAV Konstitucijoje nėra nieko, kas draustų kam nors kandidatuoti dėl senyvo amžiaus. II straipsnyje tik įvardijamas minimalus 35 metų amžius, tačiau vidutiniškai prezidentai prisiekia būdami 55 metų amžiaus.

Tačiau JAV piliečiai vis dažniau susimąsto apie tai, kad J. Bidenas gali būti per senas eiti tokias svarbias pareigas. Diskusijoms papildomo peno suteikia ir ne viena nemaloni situacija į kurią vis dažniau patenka prezidentas.

Pats J. Bidenas teigia besijaučiantis it 50-ies

J. Bidenui paminėjus reikšmingą sukaktį, jis vis dar nepateikė tikslaus atsakymo į klausimą, ar sieks laimėti ir 2024 m. JAV prezidento rinkimus. Pastarosiomis savaitėmis bendraudamas su žiniasklaida jis yra atskleidęs, kad galutinai apsispręs per ateinančius kelis mėnesius, atsižvelgdamas į tai, ką pasakys jo šeima ir artima aplinka.

„Aš labai gerbiu likimą. Ir galiausiai tai yra šeimos sprendimas. Manau, kad visi nori, jog kandidatuočiau, bet… mes ketiname apie tai diskutuoti“, – prieš kelias savaites teigė prezidentas.

Tuo tarpu interviu nacionaliniame radijuje metu jis pabrėžė, kad artėjant 80-ajam gimtadieniui jis vis dar jaučiasi jaunas.

„Kad man vis dar 50 metų – tai pirmas dalykas, kurį jam pasakyčiau. Jūs manote, kad aš juokauju? Aš nejuokauju. Tai numeris vienas. Antra, aš net negaliu pasakyti to skaičiaus, 80, žinote“, – juokavo J. Bidenas, paklaustas, ką pasakytų sau pačiam prieš tris dešimtmečius[2].

Pats J. Bidenas skeptiškai vertina tuos, kurie kritikuoja jo amžių ir jame įžvelgia silpnybę. Pats jis, regis, yra užtikrintas savo pergale, jeigu nuspręstų vėl kandidatuoti.

„Tikiu, kad galiu dar kartą įveikti Donaldą Trumpą“, – sakė J. Bidenas interviu CNN praėjusį mėnesį.

Visuomenė įžvelgia problemą

1984 m. spalį Kanzaso mieste stovėdamas ant scenos prezidentas R. Reiganas išgirdo klausimą, apie kurį tuomet galvojo visi. Jis buvo seniausias visų laikų prezidentas ir po ankstesnių debatų nakties žiniasklaidos buvo apibūdintas kaip „labai pavargęs“[3].

Paklausatas, ar jam kilo klausimų dėl jo sugebėjimo aktyviai atlikti savo pareigas, jei nacionalinio saugumo krizės metu jam trūktų miego, R. Reiganas, kuriam tuo metu buvo 73-eji, atsakė:

„Visai ne. Šios kampanijos metu amžiaus klausimu nesinaudosiu. Neketinu politiniais tikslais išnaudoti savo oponento jaunystės ir nepatyrimo.“

Prezidentas R. Reiganas savo amžiuje problemos nematė, nemato jos ir J. Bidenas. Tačiau visuomenė yra žymiai labiau kritiška.

Apklausos rodo, kad net demokratų rinkėjai reiškia abejonių dėl to, ar J. Bidenas nėra per senas šiam darbui. Iš tiesų amerikiečiams nerimą kelia abiejų labiausiai tikėtinų 2024 m. kandidatų vyresnis amžius.

Nors 71 proc. demokratų mano, kad J. Bidenas yra „stiprus ir pajėgus susidoroti su iššūkiais“, 46 proc. mano, kad jis gali būti nepajėgus kandidatuoti 2024 m. Maždaug ketvirtadalis respublikonų taip pat mano, kad Donaldas Trumpas gali būti nepajėgus kandidatuoti 2024 m[4].

Jei J. Bidenas laimėtų antrąją ketverių metų kadenciją, jam būtų 86 metai. Jo pagrindiniam potencialiam varžovui respublikonui Donaldui Trumpui 2024 m. laimėjimo atveju būtų 82 metai.

Neatsižvelgiant į politinę priklausomybę, 68 proc. apklaustųjų mano, kad J. Bidenas gali būti netinkamas kandidatuoti po dvejų metų, o 49 proc. tą patį teigia apie D. Trumpą.

Apie 86 proc. amerikiečių teigė manantys, kad riba, iki kurios galima eiti prezidento pareigas, turėtų būti 75 metai arba mažiau.

O senyvas politikų amžius pastebimas ne tik renkant prezidentą. Šiuo metu kadenciją einantis JAV Kongresas yra vienas seniausių JAV istorijoje. Daugiau nei pusė Atstovų Rūmų ir du trečdaliai Senato narių priklauso „kūdikių bumo“ kartai, gimusiai 1946-1964 m.

Pavyzdžiui, kadenciją baigiančiai Atstovų Rūmų pirmininkei Nancy Pelosi yra 82 metai. Senato respublikonų lyderiui Mičui Makonelui jau 80 metų. Ajovos respublikonų senatorius Čakas Grasslis, kuriam net 89 m., vidurio kadencijos rinkimuose laimėjo dar vieną šešerių metų kadenciją.

Amerikiečius tokia padėtis nebūtinai tenkina. Du trečdaliai apklaustųjų pritaria idėjai nustatyti viršutinę federalinių pareigūnų, įskaitant prezidentą, Kongreso narius ir Aukščiausiojo Teismo teisėjus, amžiaus ribą.

Tačiau jaunystės kultą šlovinančioje Amerikoje tai gali būti neįmanoma. Visuomenė sparčiai sensta, o net ir eiliniai amerikiečiai dirba gerokai po tradicinio 65 metų pensinio amžiaus. Prognozuojama, kad 65 metų ir vyresnių gyventojų skaičius beveik padvigubės 2060 m. ir sieks 95 mln. Iki 2026 m. daugiau nei vienas iš keturių vyresnių nei 65 metų vyrų vis dar dirbs.

O tuo tarpu ištikimiausi J. Bideno rėmėjai primena, kad jų prezidentas net nepatenka į seniausių šiuo metu pareigas einančių pasaulio vadovų dešimtuką. Jame lyderiauja 89 metų Kamerūno prezidentas Paulas Biya.
JAV politikų amžius
Didelė dalis JAV įstatymų leidėjų taip pat yra senyvo amžiaus. Ajay Parthaso/Unsplash nuotrauka

Nuolatiniai nesusipratimai

Dėl amžiaus, būdo ar asmeninių bruožų, J. Bidenas ženkliai dažniau nei kiti prezidentai patenka į nemalonias situacijas. Respublikonai ypač aktyviai pabrėžia J. Bideno nesklandumus bendraujant su žiniasklaida ar rinkėjais, akcentuoja jo polinkį nukrypti nuo pagrindinės temos ar kalbėti apie tai, kas nėra tiesiogiai susiję su reikiama informacija.

Pavyzdžiui, sveikindamas savo viceprezidentę Kamalą Harris su gimtadieniu, J. Bidenas netikėtai pavadino ją „puikia prezidente“. Baltuosiuose rūmuose vykusiame renginyje jis neteisingai teigė, kad Kongresas priėmė jo studentų paskolų atleidimo planą, nors dėl jo net nebuvo balsuojama.

Viename renginyje jis pasimetęs ieškojo ir norėjo padėkoti Jackie Walorski, Indianos kongreso narei, kuri dar rugpjūčio mėnesį žuvo automobilio avarijoje.

Dalyvaudamas demokratų partijos nacionalinio komiteto surengtame mitinge „Atstatykime Roe“, J. Bidenas daug ką nustebino pareikšdamas, kad „stipriai spaudė“ susituokusias poras jų miegamuosiuose, o galiausiai neteisingai ištarė Obergefell pavardę, kalbėdamas apie „Obergefell v. Hodges“ Aukščiausiojo Teismo sprendimą.

Dar daugiau abejonių dėl prezidento sveikatos ir gebėjimų toliau eiti pareigas pasėjo vasarą nutikęs įvykis, kai J. Bidenas nukrito nuo dviračio važinėdamas netoli savo namų. Nors medicininės pagalbos jam neprireikė, o po incidento jis pats patvirtino, kad jam „viskas gerai“, ši situacija tapo tikru interneto juokeliu, o „Google“ net įamžino vietą, kurioje JAV prezidentas nukrito nuo dviračio.