- Senato mažumos lyderis spaudos konferencijos metu tiesiog sustingo
- Respublikonai stojo ginti savo bendrapartiečio, medikai reiškia susirūpinimą, bet pavojaus varpais dar neskambina
- JAV politikų amžius nemaloniai stebina, dėl to nepasitenkinimą vis dažniau reiškia ir piliečiai
Senato mažumos lyderis spaudos konferencijos metu tiesiog sustingo
Pastaruoju metu JAV žiniasklaidoje netyla kalbos dėl aukščiausio rango politikų amžiaus. Dabartinis JAV prezidentas Joe Bidenas lapkritį minės savo 81-ąjį gimtadienį. Buvęs šalies vadovas Donaldas Trumpas praėjusį mėnesį atšventė savo 77-ąjį gimtadienį. Abu šie politikai rengiasi ir kitų metų prezidento rinkimams.
Tačiau garbingu amžiumi išsiskiria ne tik JAV prezidentai, bet ir kiti įtakingi, savo pareigas vis dar einantys politikai, Kongreso, Senato nariai ir įstatymų leidėjai. O garbus amžius neretai priveda prie keblių ir kartais sunkiai paaiškinamų situacijų bei dar labiau skatina kalbas apie tai, kad renkamų pareigūnų amžius turėtų būti ribojamas.
Ketvirtadienį spaudos konferencijoje kalbėjęs JAV Senato mažumos lyderis, 81-erių respublikonų atstovas Mitchas McConnellas, staiga sustingo[1]. Tai tęsėsi kiek daugiau nei 20 sekundžių ir sukrėtė tiek gausų būrį žiniasklaidos atstovų, tiek ir kolegas Senato narius.
M. McConnellas staiga nutilo kalbėdamas bendroje spaudos konferencijoje, surengtoje Kongrese. Žurnalistai, senatoriai ir parlamento nariai kurį laiką laukė, kol jis pratęs kalbą, tačiau galiausiai įsiterpė senatorius Johnas Barrasso, kuris taip pat yra ir gydytojas.
J. Barrasso priėjo prie M. McConnello ir paklausė, ar jam viskas gerai. Tuomet M. McConnellas su savo komanda paliko salę, o po keliasdešimt minučių grįžo ir spaudos atstovus patikino, kad jam viskas gerai. Vėliau jo komanda paskelbė, kad politikui tiesiog svaigsta galva.
Po šio incidento atsiminta ir istorija, kai M. McConnellas šių metų kovo 8 d. Vašingtono restorane suklupo ir nukrito, patyrė smegenų sukrėtimą. Tuomet jis buvo paguldytas gydytis į ligoninę, taip pat buvo nušalintas nuo pareigų Senate. Baigęs gydymą, balandžio mėnesį vėl pradėjo eiti savo įprastines pareigas.
Be to, anksčiau šį mėnesį Vašingtono oro uoste jis taip pat buvo suklupęs ir nukritęs, tiesa, per šį incidentą M. McConnellas nebuvo rimtai sužeistas[2].
Pasak politiko padėjėjo, kuris su žiniasklaida kalbėjo su anonimiškumo sąlyga, M. McConnellas kartais naudojasi neįgaliojo vežimėliu, kad galėtų judėti žmonių perpildytose vietose, pavyzdžiui, oro uostuose.
M. McConnellas yra vienas seniausių pareigas vis dar einančių JAV politikų. Vien Senate jis dirba nuo 1985 m. Tačiau tokio amžiaus šalies lyderiai JAV nėra išimtis, o veikiau taisyklė: vidutinis Senato narių amžius yra 64 metai, tačiau patys vyriausi politikai savo poste gali sulaukti ir 90-ojo gimtadienio.
Respublikonai stojo ginti savo bendrapartiečio, medikai reiškia susirūpinimą, bet pavojaus varpais dar neskambina
Baltųjų rūmų pareigūnai taip pat sureagavo informaciją apie galimas M. McConnello sveikatos problemas. Vakar paskelbta, kad politikas telefonu bendravo su prezidentu J. Bidenu, kuris ir pats neretai atsiduria panašių nemalonumų epicentre.
Tuo tarpu M. McConnellio aplinka žiniasklaidai ir toliau neatskleidžia, ar politikas kreipėsi į gydytoją. Savo ruožtu kiti respublikonų senatoriai tvirtino, kad jų frakcijos lyderiui „viskas gerai“.
Atstovų Rūmų pirmininkas Kevinas McCarthy sakė, kad po Senato respublikonų vadovybės spaudos konferencijos jis pats asmeniškai susitiko su M. McConnellu ir politikas „atrodė gerai“, susitikimo metu „nebuvo jokių abejonių ar nuogąstavimų dėl jo sveikatos“[3].
Respublikonų Teksaso senatorius Johnas Cornynas taip pat išreiškė pasitikėjimą M. McConnellu:
„Tikiu jo žodžiu. Matyt, jis tiesiog susidūrė su dehidratacija, pasijautė šiek tiek apsvaigęs, bet dabar jam viskas gerai“.
Respublikonų senatorius iš Jutos Mittas Romney sakė, kad pats kalbėjosi su M. McConnellu:
„Jam viskas gerai ir jis toliau vadovaus partijai Senate“.
Tuo tarpu incidentą vertinę medikai išreiškė nerimą dėl M. McConnello sveikatos, nors ir pažymėjo, kad tikrosios politiko buklės įvertinti neįmanoma vien tik pažvelgus į keliasdešimties sekundžių trukmės vaizdo įrašą.
„Jis tikrai yra labai įpratęs kalbėti prieš kamerą. Tai, kad jam taip sunkiai sekasi atlikti tai, ką jis yra daręs daugybę kartų, tikrai kelia nerimą“, – sakė Vakarų Virdžinijos universiteto neurologė Ann Murray.
Wade'as Smithas, Kalifornijos universiteto San Franciske neurologas, teigia, kad pastarasis M. McConnello incidentas atitinka simptomus prieš alpulį, mat tuomet pacientai, patiriantys sinkopės priepuolį, dažnai skundžiasi, kad jiems svaigsta galva, jie sustingsta, tačiau lieka atmerktomis akimis. Šiuos epizodus gali sukelti dehidratacija arba šalutinis vaistų poveikis.
Sanskriti Mishra, Hakensako Meridiano Džersio Šoro universiteto medicinos centro neurologė, sako, kad vaizdo įrašas, kuriame M. McConnellas staiga nustoja kalbėti, gali signalizuoti apie ūmų priepuolį arba būti insulto požymis.
Medikė teigia, kad tai, jog McConnellas skundėsi galvos svaiguliu, išplečia galimų sveikatos problemų sąrašą, neapsiribojant neurologinėmis diagnozėmis: tai gali būti ir žemas kraujospūdis, ir vaisto pakeitimo pasekmė.
JAV politikų amžius nemaloniai stebina, dėl to nepasitenkinimą vis dažniau reiškia ir piliečiai
„Amerika dar tikrai neišgyveno savo geriausių laikų, tiesiog mūsų politikai jau yra išgyvenę savo aukso amžių“, – sakė 51-erių respublikonė Nikki Haley, Pietų Karolinoje paskelbdama, kad 2024 m. dalyvaus JAV prezidento rinkimuose[4].
Tai buvo tiesioginė kritikos strėlė ne tik J. Bidenui, apie kurio amžių diskusijos netyla nuo pat jo atėjimo į Baltuosius rūmus. Iš tiesų, J. Bidenas, 1972 m. išrinktas į Senatą, jau pusę amžiaus yra politinis veikėjas ir, jei būtų perrinktas prezidentu, antrosios kadencijos pabaigoje jam būtų 86 m. Palyginimui, metų pradžioje Baltuosiuose rūmuose vykusiame atminimo renginyje jis priėmė Bilą Klintoną, kuris prezidentu buvo prieš tris dešimtmečius, bet yra ketveriais metais už jį jaunesnis.
Tačiau replika apie savo aukso amžių jau išgyvenusius politikus N. Haley sukritikavo ir buvusį JAV lyderį D. Trumpą, ir kitus įtakingus JAV politikus, savo poste užsilikusius ne vieną dešimtmetį ir dabar sparčiai artėjančius link šimtojo gimtadienio.
Nors pačios N. Haley šansai 2024 m. prezidento rinkimuose vertinami minimaliai, tačiau jos idėja, kaip ji pati sako, „kurti naują lyderių kartą“ yra tai, ko pageidautų dauguma amerikiečių, net nepriklausomai nuo jų palaikomos partijos ir pažiūrų. Kaip sako Stanfordo universiteto Huverio instituto bendradarbė Lanhee Chen sakė:
„Ji pasakė tai, ką daugelis žmonių galvoja arba galbūt bijo pasakyti, ir už tai ji nusipelno didelės pagarbos. Pagrindinis jos argumentas, kad reikia atversti puslapį ir rasti naują lyderių kartą, yra 100 proc. teisingas“, – teigia profesorė L. Chen.
Dabar žiniasklaidoje vis minimas 81-erių M. McConnellas yra ilgiausiai Senato istorijoje išdirbęs mažumos lyderis ir kol kas pasitraukti neketina. Tų pačių rūmų demokratų daugumos lyderiui Chuckui Schumeriui yra 72 metai. Senatoriui Bernie Sandersui yra 81-eri.
Garbaus amžiaus politikai visuomet vaidino pagrindinį vaidmenį JAV politikoje. 1984 m. vykusiuose prezidento debatuose, jų moderatorius tuomet antros kadencijos siekusiam Ronaldui Reiganui priminė, kad tuo metu jis jau buvo seniausias prezidentas istorijoje. 73 metų R. Reiganas atsakė:
„Noriu, kad žinotumėte, jog aš nepadarysiu amžiaus šios kampanijos klausimu. Neketinu politiniais tikslais išnaudoti savo oponento jaunystės ir nepatyrimo“, – atkirto R. Reiganas, taip pralinksmindamas ir savo varžovą, demokratą Walterį Mondeilą, kurį vėliau vykusiuose rinkimuose R. Reiganas tiesiog sutriuškino.
Kita vertus, menki, tačiau po truputį vis labiau pastebimi pokyčiai jau vyksta. Neseniai po 48 metų darbo Senate atsistatydino 82 metų Patrickas Leahy, demokratas iš Vermonto. Jo pėdomis pasekė ir Kalifornijos senatorė Dianne Feinstein, sulaukusi 89 metų. Ilgus metus ji buvo pati vyriausia tokias aukštas pareigas JAV ėjusi politikė, Kalifornijos senatorės pareigas ėjusi daugiau nei 30 metų[5].
O tokius pokyčius skatina patys amerikiečiai. Nors JAV visuomenė nesutaria dėl daugelio dalykų, bene visi pripažįsta, kad šalies politikai yra tiesiog per seni. Beveik trys iš keturių amerikiečių arb 73 proc. respondentų mano, jog renkamiems pareigūnams turėtų būti nustatyta tam tikra maksimali amžiaus riba. Parama tokiam amžiaus apribojimui yra vienoda abiejose partijose ir nepartinių rinkėjų gretose[6].