Skiepobusai progresavo: dabar furgonuose siūloma atlikti abortus
Prieš JAV Prezidento rinkimus suplanuotas rinkiminis triukas – abortobusai, kuriuose norintieji kelias dienas galėjo nemokamai atlikti abortą ar vazektomiją, prisidengdami „apgalvotos tėvystės“ vardu. Tokią idėją griežtai sukritikavo Krikščionių lyderiai.
Ši idėja buvo įgyvendinta Čikagoje prasidėjus 2024-ųjų Demokratų nacionaliniam suvažiavimui (DNC), kai buvo priimtas sprendimas įrengti mobilią kliniką „ant ratų“, kurioje rugpjūčio 19-20 dienomis nemokamai buvo galima atlikti medikamentinį abortą ar vazektomiją. Dėl sulaukto didžiulio dėmesio visos klinikos laisvos vietos buvo kaipmat užpildytos[1].
Krikščionių lyderiai ir kiti gyvybės gynėjai tokį būdą pelnyti rinkėjų įvertino kaip itin žiaurų ir nehumanišką. Pasak jų, užsimezgusią gyvybę siūloma nutraukti tiesiog sunkvežimyje, kurį netyčia pamatėte gatvėje. Abortą tokiu būdu pasidaryti taip lengva kaip ir įsigyti „Tacos“ ar greito maisto.
Krikščionių maldos grupė „Intercessors for America“ mobiliąją kliniką pavadino „precedento neturinčiu žiaurumu“ ir paragino tikinčiuosius melstis prieš tai, ką jie laiko moraliniu nuosmukiu Demokratų partijoje.
Tačiau pats DNC savo rinkėjams ir aktyviems palaikytojams žada skirti daugiau kaip 8 mln. dolerių abortų teisėms artėjančio rinkimų ciklo metu ir paremti už pasirinkimo laisvę pasisakančius kandidatus.
Tuo tarpu Amerikoje veikiantys Demokratai už gyvybę tokiems veiksmams visiškai nepritaria ir Demokratus paragino nutraukti tokią veiklą.
Lietuvoje panaši iniciatyva jau buvo COVID-19 pandemijos metu, kai panašūs autobusai važinėdavę po visus miestus ir užkampius, ir „gaudę“ visus dar nepasiskiepijusius nuo koronaviruso. Kadangi susidomėjimas vakcinomis buvo toks menkas, į vietas, kur renkasi daugiausiai žmonių (pavyzdžiui, mokyklas) skiepobusai atvykdavo patys[2].
Taigi, šie pavyzdžiai aiškiai rodo, kokios vertės yra žmogaus sveikata, kai ją „taisyti“ arba priimti sprendimus, kurie turi būti labai gerai apgalvoti, siūloma „čia ir dabar“, per emocinę prizmę (bijoma, kad gerai pagalvojęs žmogus nebesutiks).
Nuo 2022-ųjų net 22-ose valstijose buvo uždraustas nėštumo nutraukimas
Po to, kai 2022 m. JAV Aukščiausiasis Teismas panaikino sprendimą byloje Roe prieš Wade, 22 valstijose abortai buvo uždrausti arba nustatyti tam tikri apribojimai[3].
Visiškas draudimas atlikti nėštumo nutraukimą galioja 14-oje valstijų: Alabamoje, Arkanzase, Idahe, Indianoje, Kentukyje, Luizianoje, Misisipėje, Misūryje, Šiaurės bei Pietų Dakotoje, Oklahomoje, Tenesyje, Teksase bei Vakarų Virdžinijoje.
Iki šešių savaičių nėštumą nutraukti leidžiama Floridoje, Džordžijoje, Ajovoje ir Pietų Karolinoje.
Iki 12 savaičių: Nebraskoje ir Šiaurės Karolinoje.
15-18 savaičių: Arizonoje ir Jutoje.
Be to, 19 valstijų uždraudė abortus po 18-tos nėštumo savaitės.
O štai devynios valstijos (be Vašingtono) apskritai nesilaiko jokių nėštumo nutraukimo ribojimų: Aliaska, Koloradas, Merilandas, Mičiganas, Minesota, Naujasis Džersis, Naujoji Meksika, Oregonas ir Vermontas.
Nepaisant to, kad DNC mobiliojoje klinikoje visos vietos jau buvo užpildytos, pabrėžta, kad interesantai gali abortus atlikti tiesiog… pašto pagalba. T. y., klinika medikamentiniam nėštumo nutraukimui skirtas tabletes galėjusi atsiųsti tiesiog paštu ir visai nesvarbu, jeigu susidomėjusio asmens gyvenamojoje valstijoje abortai uždrausti, mat teisę gauti tokias tabletes paštu turi visi.
Rekordinis kiekis amerikiečių šiuo metu pasisako už teisėtus abortus
Balandžio mėnesį paskelbtos Kvinipiako universiteto apklausos duomenimis, net 66 proc. amerikiečių šiuo metu pasisako už legalius nėštumo nutraukimus kai kuriais arba visais atvejais, o tai yra didžiausias kada nors užfiksuotas palaikymo lygis per visą net kelis dešimtmečius vykdytos apklausos istoriją[4].
34 proc. respondentų teigė, kad abortai turėtų būti legalūs visais atvejais, o 32 proc. – kad daugeliu atvejų.
Tokie rezultatai, tikėtina, paskatino savo griežtą kartelę šiuo klausimu nuleisti ir JAV Respublikonų kandidatą Donaldą Trumpą, pareiškusį, kad Valstijos esą yra laisvos priimti įstatymus, kuriais ginama žmogaus gyvybė.
Vis dėlto, pastebima, kad pirmą kartą per 40 metų Respublikonų dokumente neužsimenama apie federalinį abortų draudimą, o vietoje to pabrėžiama, kad partija esą pasisakys prieš nėštumo nutraukimą vėlyvojoje stadijoje ir tuo pačiu rems motinas bei skatins politiką, kad būtų prieinamos kontraceptinės priemonės ir IVF (nevaisingumo gydymas).
Tokia sušvelnėjusi respublikonų pozicija abortų klausimu jau kursto aistras ir viešojoje erdvėje kaip tolstanti nuo savo pagrindinio tikslo apsaugoti vaikus nuo pat jų pradėjimo momento.
Lietuvoje jau nuo pernai metų įteisintas medikamentinis abortas
Iki 2022 m. vasaros, kada buvo priimtas sprendimas Lietuvoje įteisinti galimybę nėštumą nutraukti tabletėmis, šalyje vyravo gana konservatyvi abortų politika.
Nepageidaujamą nėštumą moterys galėjo rinktis nutraukti chirurginiu būdu iki 12 savaičių tiek privačioje klinikoje, tiek valstybinėje gydymo įstaigoje. Tiek vienoje, tiek kitoje procedūra yra mokama ir jos kaina svyruoja nuo maždaug 130 iki 600 eurų, priklausomai, kiek nėštumas jau išsivystęs.
Nėštumas, kurio trukmė nesiekia 6 savaičių, gali būti nutraukiamas ambulatoriškai, o 6-12 sav. trukmės nėštumą jau galima nutraukti ir ambulatoriškai.
Medikamentiniu būdu nutraukti nėštumą Lietuvoje gyvenančios moterys turi jau nuo 2023 m. sausio 1 d.