JAV miestai, kuriuose geriausia gyventi išėjus į pensiją

Ekonomika, Gyvenimas, PasaulisDovilė Barauskaitė
Suprasti akimirksniu
Mokesčiai
Mokesčiai lemia pasirinkimus, kur gyventi. Karolina Grabowska/ Pexels nuotrauka

Keisti gyvenamą vietą tampa daug lengviau, ypač kai pasveriami finansai

Persikraustymas 2023-iaisiais, naujaisiais metais, kai kuriems žmonėms gali padėti sutaupyti nemažai mokesčių. Ypač Amerikoje, kur dažnai įstatymai, mokesčiai ir leidimai skiriasi konkrečiose valstijose. Pavyzdžiui, Amerikoje jau ne vienas viešas asmuo ir net kai kurios socialinių tinklų garsenybės jau išsikraustė iš Los Andželo būtent dėl Kalifornijos valstijos mokesčių ir sunkumų su nekilnojamu turtu. Tai, panašu, gali tapti ir tendencija į pensiją išėjusiems[1].

Dėl pandemijos sukeltos darbo iš namų tendencijos daugelis amerikiečių, gyvenančių brangiai kainuojančiose vietovėse, persikėlė į labiau finansiškai palankesnes valstijas ir, pasinaudodami lankstumu, susikūrė daugiau laisvos erdvės savo biudžete[2].

Tai ypač aktualu dabar, kai infliacija jau kelis mėnesius yra viršūnėje, lyginant su paskutiniais 40 metų, tad pensininkai ir tie, kurie netrukus išeis į pensiją, ieško būdų, kaip sumažinti išlaidas. Jiems persikėlimas gyventi į kitą valstiją ar miestą gali būti prasmingas ir net labai naudingas finansiškai.

Paskelbė miestus, kuriuose mokesčių atžvilgiu palankiausia gyventi išėjus į pensiją 2023 m.

Leidinio „Retirement Living“ vyresnysis turinio vadovas Jeff Smithas sakė, kad maždaug pusė jo skaitytojų svarstytų galimybę persikelti į kitą valstiją, jei tai reikštų, kad jie sutaupytų daugiau pinigų ir sumažintų mokesčių naštą:

„Apklausdami savo skaitytojus pastebėjome, kad daugelis pensininkų atkreipia didesnį dėmesį į valstybės nustatytus mokesčius, ypač dabar, kai jų pajamoms vis didesnę įtaką daro makroekonomika ir infliacija.“

Anksčiau šį mėnesį leidinys paskelbė mokesčių požiūriu palankiausių valstijų, kuriose 2023 m. bus galima išeiti į pensiją, reitingą, skirtą tiems, kurie svarsto galimybę persikelti gyventi į kitą šalį naujaisiais metais.

Pirmoji vieta – Aliaskai, kurioje nėra pajamų, socialinio draudimo, turto ar paveldėjimo mokesčių

Pasienio valstybė Aliaska užėmė pirmąją vietą 2023 m. mokesčių požiūriu palankių valstijų sąraše, nes joje nėra pajamų, socialinio draudimo, turto ar paveldėjimo mokesčių, o mažas vidutinis valstijų ir vietos apyvartos mokestis yra 1,76 %.

Aliaskoje taip pat taikomas mažiausias šalyje dujų mokestis – 0,09 JAV dolerio už galoną. Ir tai padėjo šiai valstybei atsidurti šių metų reitingo priekyje. Dujų ir dyzelino mokesčius svarbu pasverti, nes žinoma, kad kainos degalinėse dabar labiau nei bet kada veikia mūsų pinigines.

Nors Aliaskoje nekilnojamojo turto mokesčių mediana yra viena iš didžiausių JAV (1,19 %), tačiau metinis dividendų čekis, kurį gyventojai gauna iš valstijos naftos pajamų, kompensuoja šiuos mokesčius.

Antras – Delaveras, kuriame nėra valstybinio apyvartos ar transporto priemonių nekilnojamojo turto mokesčio, neapmokestinamos socialinio draudimo pajamos

Delavero valstijoje nėra valstybinio apyvartos ar transporto priemonių nekilnojamojo turto mokesčio, valstijoje neapmokestinamos socialinio draudimo pajamos, o 60 metų ir vyresni gyventojai gali neapmokestinti iki 12 500 JAV dolerių pensijų ir kitų pensijų pajamų.

Šioje valstijoje taip pat yra mažesni dujų ir dyzelino mokesčiai – 0,22 JAV dolerio cento už galoną, o nekilnojamojo turto mokesčiai yra šešti mažiausi šalyje.

Tačiau valstijoje taikomas 6,6 proc. pajamų mokestis, kuris, pasak analitikų, gali paskatinti pensininkus, kurių biudžetas yra ribotas.

Trečias – Vajomingas, kurio gyventojai nemoka valstybinio pajamų, turto ar paveldėjimo mokesčio

Šios valstijos gyventojai nemoka valstybinio pajamų, turto ar paveldėjimo mokesčio. Valstijos apyvartos mokestis yra vienas iš mažiausių šalyje, taip pat ir vidutinis nekilnojamojo turto mokestis – 0,61 %.

Vidutinis valstijos ir vietos pardavimo mokestis Vajominge siekia 5,22 %, tačiau maisto produktai ir receptiniai vaistai šioje valstijoje neapmokestinami, o dujų mokestis siekia 0,24 JAV dolerio už galoną. Ne viena įžymybė turi namus šioje valstijoje arba persikraustė čia gyventi iš Kalifornijos ir kitų populiaresnių valstijų, kuriose mokesčiai ir pragyvenimas yra daug brangesni[3].

Florida
Florida nuo seno traukia pensininkus. Nextvoyage/ Pexels nuotrauka

Ketvirta – Florida, jau seniai tapusi pensininkų traukos centru

Dėl gražaus oro ir palankių mokesčių Florida jau seniai tapo pensininkų traukos centru. Joje įsikuria kanadiečiai ir amerikiečiai, nes čia šilta. Saulėtojoje valstijoje nėra turto, paveldimo turto ar valstijos pajamų mokesčio, taip pat neapmokestinamos socialinio draudimo pensijų išmokos, pensijos ar pajamos.

Nors maisto produktai ir receptiniai vaistai neapmokestinami, Floridos valstijos ir vietos pardavimo mokesčiai sudaro 7,01 %. Ši valstija visada buvo labai palanki mokesčių atžvilgiu, tačiau panašu, kad nuomonė keičiasi.

Matome, kad požiūris keičiasi dėl masinio žmonių srauto, kurie persikelia į valstiją ieškodami geresnio oro ir mažesnių mokesčių. Dėl to pragyvenimo išlaidos jau auga, o gyvenimo kokybė prastėja.

Penktas – Naujasis Hampšyras, kuriame netaikomas pajamų mokestis, taip pat nėra nei valstybinių, nei vietinių pardavimo mokesčių

Ši valstija yra vienintelė Naujosios Anglijos valstija, kurioje netaikomas pajamų mokestis, taip pat nėra nei valstybinių, nei vietinių pardavimo mokesčių. Čia netaikomi turto ir paveldėjimo mokesčiai.

Naujasis Hampšyras 2023 m. sąraše iš 8 vietos 2022 m. pakilo trimis pozicijomis aukštyn po to, kai įsipareigojo per ateinančius penkerius metus palaipsniui panaikinti 5 proc. dividendų ir palūkanų mokestį. Naujame reitinge valstija būtų užėmusi dar aukštesnę vietą, jei ne 1,86 % nekilnojamojo turto mokesčio tarifas, kuris yra trečias pagal dydį šalyje.

Trauktis iš didelių ir brangių miestų vis populiariau

Gyvenimas didmiestyje gali būti brangus. Nuoma paprastai būna brangesnė nei kai kuriose mažesnėse gyvenvietėse, taip pat brangesnės ir pagrindinės pragyvenimo išlaidos, pavyzdžiui, maistas. Yra dar vienas papildomas veiksnys, lemiantis gyvenimo mieste išlaidas, kurio galima nepastebėti: mokesčiai.

Pavyzdžiui, norint patogiai gyventi Niujorke, reikia per metus 86 446 JAV dolerių, nors vidutinės namų ūkio pajamos yra šiek tiek mažesnės nei 59 000 JAV dolerių. Nepadeda ir didžiausia mokesčių našta tarp 52 didžiausių Amerikos miestų.

Niujorkas
Niujorke gyventi brangu, bet jis vienas iš svajonių miestų. Lukas Kloeppel/ Pexels nuotrauka

Detroite mokesčių našta yra antra pagal dydį iš didžiausiai apmokestintų miestų. Šiame mieste taip pat yra antros mažiausios vidutinės namų ūkių pajamos ir didžiausias skurdo lygis. Tačiau, nepaisant didelių mokesčių, Detroitas yra vienas iš miestų, kuriuose jūsų atlyginimas gali būti didžiausias.

Baltimorė yra vienas iš mažiausiai palankių mokesčių miestų, ir tai nemaža dalimi lemia didelis 3,2 proc. vietos pajamų mokesčio tarifas. Tačiau apskritai šiame mieste išlaidos yra mažesnės ir jis yra vienas iš 20 geriausių didmiesčių nuomininkams.

Yra ne vienas miestas, kuriame žmonės gyvena nepaisant sunkumų ir pragyvenimo išlaidų, nes tai yra jų tėviškė, kur gali artimai bendrauti su visais draugais ir artimaisiais. Kartais pats faktas, kad gyveni Niujorke ar Kalifornijoje suteikia ir tam tikrą statusą. Tačiau visos atskirų JAV valstijų mokesčių ir įstatymų reformos skatina žmones palikti valstijas ir su visa šeima persikraustyti į kitą valstiją ar net Europos Sąjungą arba Kanadą. Tai darosi vis dažnesnis pensininkų pasirinkimas.