Atsisakoma D. Trumpo laikų „sąžinės“ įstatymo, todėl medikai baiminasi, kad bus verčiami eiti prieš savo įsitikinimus
JAV prezidento Joe Bideno administracijai iš dalies jau pavyko atšaukti buvusio prezidento Donaldo Trumpo valdymo laikotarpiu priimtą vadinamąjį „sąžinės“ įstatymą, kuris sveikatos priežiūros sektoriaus darbuotojams sudarė galimybę atsisakyti teikti paslaugas, kurios prieštarauja jų religinėms ar moralinėms pažiūroms.
Pagal dabartinį J. Bideno administracijos siūlymą, bus panaikinta galiojusi taisyklė, jog federalinis finansavimas turi būti atimtas iš sveikatos priežiūros įstaigų, reikalaujančių, kad darbuotojai teiktų bet kokias paslaugas, net ir tas, kurioms jie prieštarauja, pavyzdžiui, darytų abortus, skirtų kontracepciją, darytų sterilizaciją[1].
Sveikatos ir žmogiškųjų paslaugų departamentas teigia, kad dabartinis pasiūlymas leis užtikrinti, kad visi pacientai galėtų gauti pageidaujamas arba reikalingas paslaugas, tačiau konservatyvių pažiūrų sveikatos apsaugos specialistai baiminasi, kad į jų asmeninius įsitikinimus darbdaviai neatsižvelgs.
Įstatymo atsisakyti paskatino „Roe vs Wade“ bylos sprendimo panaikinimas
Dabartinio prezidento administracija nuo darbo Baltuosiuose rūmuose pradžios aktyviai siekė atsisakyti vadinamojo „sąžinės“ įstatymo, o situaciją dar labiau pakeitė praėjusią vasarą JAV Aukščiausiojo Teismo panaikintas sprendimas „Roe vs Wade“ byloje, kuris garantavo teisę į abortą.
Naujame J. Bideno administracijos siūlyme pažymima, kad kai kurie gydytojai, slaugytojai ir ligoninės, dėl religinių ar moralinių priežasčių galės ir toliau prieštarauti abortų ar kitų procedūrų atlikimui[2].
Kartu pažymima, kad pacientai taip pat turės didesnę autonomiją ir teises į moralinius bei religinius įsitikinimus, o jų sveikatos poreikiai gali būti neatidėliotini.
Kaip teigia sveikatos apsaugos sekretorius Xavieras Becerra, asmenys neturėtų būti diskriminuojami dėl savo religinių ar moralinių įsitikinimų, o tai galioja ir tuomet, kai yra ieškoma sveikatos priežiūros paslaugų, ir tuomet, kai jos yra suteikiamos.
Tuo tarpu Pilietinių teisių biuro direktorė Melanie Fontes Rainer teigia, kad yra svarbu ginti sąžinės teises ir vykdyti įstatymus, kad būtų kovojama su religine diskriminacija:
„Pasiūlyti pokyčiai sustiprins šias apsaugos priemones ir sustiprins mūsų ilgalaikę tokių sąžinės ir tikėjimu pagrįstų prieštaravimų nagrinėjimo procedūrą. Taip pat būtų imtasi priemonių, padėsiančių užtikrinti, kad asmenys žinotų savo teises“.
Kairieji džiaugiasi, dešinieji – bijo diskriminacijos
Pasiūlymas panaikinti vadinamąjį „sąžinės“ įstatymą palankiai sutiktas kariųjų, progresyvių pažiūrų asmenų ir grupių, kurie ilgą laiką peikė religinių normų permetimą į sveikatos apsaugos sritį.
„Šiuo metu, kai visoje šalyje kėsinamasi į sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumą, dar svarbiau panaikinti šią neteisėtą ir žalingą taisyklę. Kitų žmonių įsitikinimai nesuteikia jiems teisės diskriminuoti, atsisakyti teikti būtinąją pagalbą ar daryti žalą kitiems“, – teigia ACLU Reprodukcinės laisvės projekto direktoriaus pavaduotoja Alexa Kolbi-Molinas.
Nacionalinio moterų teisės centro prezidentė ir generalinė direktorė Fatima Goss Graves teigia, kad J. Bideno administracijos pasiūlymas ypač svarbus atsižvelgiant į teisės į abortus panaikinimo padarinius.
„Administracijos veiksmai, kuriais dar kartą patvirtinama, kad pacientų sveikata turi būti svarbiausia, yra labai svarbūs po Aukščiausiojo Teismo sprendimo, panaikinančio konstitucinę teisę į abortą, ir dėl to visoje šalyje padažnėjusių atsisakymų suteikti pagalbą pacientams. Dabar kaip niekada svarbu apsaugoti žmones, ieškančius sveikatos priežiūros paslaugų, įskaitant abortus, ir užtikrinti, kad jų paslaugų teikėjai galėtų suteikti jiems reikiamą priežiūrą.“
Tačiau konservatyvių pažiūrų medicinos srities darbuotojai pabrėžia, kad medicinos specialistai turi teisę atsisakyti suteikti paslaugą, kuri, jų manymu, prieštarauja jų moraliniams ar religiniams įsitikinimams.
Kai vadovaujant D. Trumpo administracijai, departamento Pilietinių teisių biuras išleido reglamentą, kuriame pateikiamos plačios apibrėžtys, dalis medicinos srities darbuotojų drąsiau prabilo apie problemas, su kuriomis susiduria darbe dėl būtinybės atlikti tam tikras procedūras, besikertančias su religiniais ar moraliniais įsitikinimais.
„Atvirai kalbant, tai, kad tokia slaugytoja kaip Cathy DeCarlo buvo priversta dalyvauti abortuose, nepaisant to, kad ji pasisako už gyvybę, yra siaubingas ir baisus dalykas, nepaisant to, kokie jūsų asmeniniai įsitikinimai dėl abortų“, – teigia Melanie Israel, „Heritage Foundation“ mokslinė bendradarbė[3].
Slaugytoja C. DeCarlo ruošėsi įprastai persileidimo procedūrai, tačiau netikėtai sulaukė prašymo atlikti abortą 22 savaičių negimusiam kūdikiui. Moteris savo vadovams priminė apie teisinę ligoninės pareigą niekada neversti darbuotojo dalyvauti procedūroje, kuri kertasi su religiniais specialisto įsitikinimais, bet sulaukė neigiamo atsakymo ir buvo priversta dalyvauti procedūroje, dėl kurios, vėliau susidūrė su dideliais psichologiniais sunkumais[4].
***
Vadinamąjį „sąžinės“ įstatymą, kuris buvo pristatyta 2018 m. ir baigtas rengti 2019 m., po dešimčių valstijų, miestų ir advokatų grupių ieškinių užblokavo federaliniai teismai ir jis niekada nebuvo pilnai įgyvendintas plačiu mastu visoje Amerikoje.
Jei įstatymas būtų buvęs įgyvendintas, gydytojams, slaugytojams, medicinos studentams, vaistininkams ir kitiems sveikatos priežiūros darbuotojams būtų buvę leista atsisakyti atlikti abortus, išrašyti kontraceptines priemones, dalyvauti lyties keitimo operacijose, konsultuoti ŽIV ir lytiškai plintančiomis ligomis sergančius pacientus, atlikti vasektomiją, sterilizaciją.