Ukrainos nacionalinio banko vadovai prabilo apie skaidrumą ir finansinius iššūkius
Dar praėjusią savaitę Tarptautinis valiutos fondas (TVF) ir Ukrainos vyriausybė susitarė dėl beveik 16 mlrd. JAV dolerių paskolos. Po šios žinios Ukrainos nacionalinio banko vadovas Andrijus Pyšnijus prakalbo apie tai, kad bankas išsprendė „atvirą konfliktą“ su vyriausybe ir vengs „labai pavojingos praktikos spausdinti pinigus tik karo veiksmams finansuoti“.
Finansų ir ekonomikos ekspertai Ukrainoje bei sąjungininkų šalyse jau ne vieną mėnesį atvirai reiškė baimę ir nerimą, dėl to, kad hiperinfliacija dar labiau pagilins Ukrainos ekonomines bėdas.
Be to, buvo atkreiptas dėmesys ir į tai, kad Nacionalinis bankas spausdino pinigus, vien dėl to, kad Europos Sąjungos (ES) parama vėlavo, o Finansų ministerija priešinosi siūlymams, kuriais buvo siekiama padidinti mokesčius.
Ukrainos nacionalinio banko vadovo teigimu, tokia neapdairi ir laisva pinigų politika sukėlė didžiulę riziką makroekonominiam stabilumui ir nacionalinei šalies valiutai.
„Tai buvo greita priemonė, bet labai pavojinga“, – sakė jis[1].
A. Pyšnijus perėmė Ukrainos Nacionalinio banko valdymą pernai spalį, po to, kai buvęs banko vadovas Kyrylas Shevchenko staiga atsistatydino, kilus įtarimams dėl milijonų dolerių iššvaistymo.
Karui tęsiantis, Ukrainoje vis daugėja korupcijos, pinigų švaistymo bei neskaidriai naudojamos paramos pavyzdžių, o tai vis labiau pastebi ir Vakarų partneriai, imantys vis aktyviau reikalauti Ukrainos valdžios atskaitingumo.
JAV įstatymų leidėjai ragina Ukrainai skiriamas lėšas prižiūrėti atidžiau
Per pastaruosius metus JAV vadovai į Ukrainą išsiuntė milžinišką pinigų sumą. Dėl to vis dažniau klausiama, ar ši suma tikrai nukeliavo ten, kur jos labiausiai reikėjo, o ne nugulė į kokio nors oligarcho ar vyriausybės pareigūno kišenę.
Būtent dėl to dar šią savaitę Senatas balsuos dėl pataisos, kuria siekiama įsteigti generalinį inspektorių, kuris stebėtų kiekvieną JAV mokesčių mokėtojų dolerį, skiriamą Ukrainai. Tokia pareigybė jau buvo sukurta ir anksčiau, vykstant karui Afganistane.
Tuomet Kongresas be didelių diskusijų įsteigė specialų Afganistano atstatymo generalinį inspektorių, kuris turėjo užtikrinti, kad pagalbos lėšos nebūtų iššvaistytos ar pasisavintos neteisėtai[2].
Vis daugiau JAV įstatymų leidėjų tą patį padaryti ragina ir Ukrainoje, o poreikis tam iš tiesų atrodo didžiulis. Nuo pat 2022 m. vasario mėnesio, kai Rusija pradėjo savo invaziją į Ukrainą, Kongresas Ukrainai skyrė 113 mlrd. dolerių, tačiau JAV prezidento Joe Bideno administracija beveik visiškai nesekė, kaip gi šie pinigai yra naudojami.
Manoma, kad didžioji JAV paramos dalis yra skiriama tiesiogiai Ukrainos vyriausybei grynaisiais pinigais, tačiau oficialių ir patikrintų žinių stinga.
Lėšų Ukrainoje panaudojimu domisi net kelios JAV institucijos, tačiau atsakingų nėra
Šiuo metu nė viena JAV institucija nėra atsakinga už tai, kaip Ukraina naudoja gautą finansinę paramą. Teigiama, kad atsakomybė padalinta tarp trijų agentūrų: Gynybos departamento, Valstybės departamento ir JAV tarptautinės plėtros agentūros. Tačiau dalis įstatymų leidėjų ir net pačių amerikiečių pastebi, kad tuomet, kai niekas nėra iki galo atsakingas, nėra ir galutinės atskaitomybės už lėšų švaistymą, sukčiavimą ir piktnaudžiavimą.
Pagal kai kuriuos iš galiojančių teisės aktų, reikalaujama, kad Pentagonas ir Valstybės departamentas reguliariai informuotų įstatymų leidėjus ir jų darbuotojus apie tai, kaip JAV finansinės pagalbos lėšos yra naudojamos užsienyje.
Tačiau remiantis jau kitais teisės aktais teigiama, kad gynybos ir valstybės sekretoriai turėtų teikti ataskaitas jau abiejų rūmų Ginkluotųjų pajėgų, Asignavimų ir Užsienio reikalų komitetams, kuriose būtų išsamiai aprašytos pastangos sekti net JAV gynybos įrangos, siunčiamos į Ukrainą, judėjimą.
Vis tik vis dažniau JAV priežiūros pareigūnai pabrėžia, kad didėjant Amerikos pagalbos mastui, būtini tampa oficialūs auditoriai ir tyrėjai, kurie būtų siunčiami tiesiai į karo zoną, kad būtų sustiprinta paramos judėjimo stebėsena.
Pentagono, Valstybės departamento ir JAV tarptautinės plėtros agentūros generaliniai inspektoriai teigė, kad iki šiol jiems pavykdavo atlikti svarbiausias priežiūros užduotis nuotoliniu būdu, pasitelkiant Vašingtone, Lenkijoje ir Vokietijoje dirbančius darbuotojus.
„Manau, kad buvome kūrybingi ir, žinote, nestandartiniai, į priekį orientuoti, vykdydami priežiūrą, kurią iki šiol sugebėjome atlikti. Tačiau norint atlikti tikrą visapusišką, griežtą priežiūrą, jos negalima atlikti nuotoliniu būdu. Kuo arčiau būsime, tuo visapusiškesnė bus priežiūra“, – sakė laikinai USAID generalinio inspektoriaus pavaduotojos pareigas einanti Nicole Angarella[3].
Pareigūnai teigė, kad kol kas negavo jokių pranešimų apie didelį sukčiavimą ar neteisėtus veiksmus, susijusius su JAV parama Ukrainai, tačiau jie taip pat pripažino, kad Amerikos pagalbos paketo dydis ir greitis, kuriuo Kongresas jį skyrė, kelia sunkumų.
„Generaliniai inspektoriai paprastai dirba antrame plane ir ataskaitas pateikia praėjus keliems mėnesiams ar metams po to, kai federalinės vyriausybės lėšos buvo išleistos. Tačiau dėl pagalbos Ukrainai masto trijų pareigūnų ir jų komandų darbas yra neįprastai kruopščiai tikrinamas“, – sako Gynybos departamento generalinis inspektorius Robertas Storchas.
Valstybės departamento generalinio inspektoriaus pavaduotoja Diana Shaw pažymi, kad bet koks sukčiavimas, švaistymas, piktnaudžiavimas, dėl kurio finansavimas būtų nukreiptas nuo numatyto tikslo, galėtų sukelti pavojų tolesniam pagalbos srautui.
Dėl to, griežtesnę finansų kontrolę Ukrainoje remia ir Kongreso narė Viktorija Spartc, kuri pati yra ukrainiečių kilmės.
„Kaip žmogus, kuris supranta tikrąją padėtį, praėjusią vasarą raginau užtikrinti geresnę priežiūrą ir džiaugiuosi matydama, kad padarėme tam tikrą pažangą. Vis dėlto, kad ši misija būtų sėkminga abiem pusėms, mums vis dar reikia veiksmingesnių ataskaitų Kongresui, geresnio dalyvavimo vietoje ir didesnio spaudimo Ukrainos vyriausybei, kad ši sukurtų demokratines institucijas ir prasmingai kovotų su korupcija“, – sako JAV Kongreso narė.
Leisdama korupcijai įsigalėti, pati Ukraina žaidžia su ugnimi
Apie tai, kad korupcijos šešėlis ir nepasitikėjimas gali pakirsti sąjungininkų paramą Ukrainoje ir net iššaukti nesutarimus karo draskomoje šalyje, kalbama jau ne vieną mėnesį. Tai pažymi ir ekspertai.
„Pasitikėjimas tikriausiai yra vertingiausias Ukrainos turtas. Be jo tikriausiai nebūtų jokios finansinės ar karinės pagalbos“, – sako Ukrainos nevyriausybinės organizacijos „Kovos su korupcija veiksmų centras“ įkūrėjas Vitalijus Šabuninas[4].
O tą pasitikėjimą teks įrodyti rimta kova su korupcija, demonstruojamu skaidrumu ir rodoma atsakomybe, nes JAV parama Ukrainai kol kas tikrai nesenka: priešingai, yra užtikrinama mėnesiais į priekį.
Praėjusią savaitę JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas patikino Kongreso narius, kad Ukrainai jau patvirtintų milijardų dolerių turėtų užtekti didžiajai metų daliai. Jis taip pat prakalbo apie tai, kaip šios lėšos yra prižiūrimos.
„Mūsų ambasadoje Ukrainoje dirba 45 žmonės, kurių darbas yra prižiūrėti šių pinigų panaudojimą.“
A. Blinkenas taip pat atkreipė dėmesį į „Amerikos mokesčių mokėtojų dosnumą“, tačiau pabrėžė, kad paramos Ukrainai naštą pasidalijo daugiau nei 50 kitų šalių.
JAV valstybės sekretoriaus teigimu, Amerika įsipareigojo Ukrainai skirti 32 mlrd. dolerių paramos saugumui, o 22 mlrd. dolerių skyrė kitos šalys. Vašingtonas taip pat suteikė apie 15,5 mlrd. dolerių ekonominės paramos, kai kitos šalys atsiuntė 24 mlrd. dolerių[5]. Be to, Vašingtonas siuntė ir 2 mlrd. dolerių humanitarinės pagalbos, tačiau kitos šalys nusiuntė net 3,5 mlrd. dolerių vertės paramos.
„Jei mes patys arba mūsų sąjungininkai ir partneriai nutrauktume šią pagalbą, tai turėtų katastrofiškų pasekmių Ukrainai. Mes iš tikrųjų dalijamės našta, kai kalbama apie Ukrainą“, – sakė A. Blinkenas.
Dar pernai gruodį Kongresas priėmė išlaidų įstatymą, į kurį įtraukta 45 mlrd. dolerių nauja skubi pagalba Ukrainai. Dabar A. Blinkenas tiksliai nepasako, kada administracijai gali tekti prašyti daugiau lėšų.
„Paskutinis papildymas leis mums dirbti didžiąją šių metų dalį“, – sakė jis.