Po trisdešimties ramių metų JAV padaugėjo mirtinos šiltinės atvejų
Los Andželo apygardoje 2022 m. smarkiai padaugėjo blusų platinamo vidurių šiltinės atvejų: užregistruotas 171 užsikrėtimo atvejis ir trys mirties atvejai, praėjusią savaitę paskelbė sveikatos apsaugos pareigūnai. Tai žymi didelį padidėjimą nuo 2010 m., kai buvo užregistruotas tik 31 susirgimo vidurių šiltine atvejis. Nuo to laiko liga Kalifornijos mieste plačiai išplito per blusas[1].
Nors dauguma užsikrėtusiųjų gali nežinoti apie savo ligą, tačiau tie, kurie jau turi sveikatos sutrikimų, gali rimtai susirgti ar net mirti. Šią informaciją remia JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centras (CDC). CDC epidemiologinės žvalgybos tarnybos pareigūnė, Los Andžele dirbanti daktarė Jemma Alarcon, išsamiai aprašė kai kurias blusų platinamo vidurių šiltinės sukeltas komplikacijas, įskaitant sepsį, karščiavimą ir kepenų sutrikimus. Ji pažymėjo, kad paskelbtas pranešimas pasirodė rugpjūčio 4 d. CDC sergamumo ir mirtingumo savaitinėje ataskaitoje.
Dr. Alarcon taip pat paaiškino, kad daugumai žmonių pasireiškia lengvi simptomai arba jų iš viso nėra, galbūt tik galvos skausmas. Tačiau naujausiais atvejais komplikacijos paveikė pacientų širdis, imuninę sistemą, sukėlė sepsį ir kraujo sutrikimus. Dr. Umme-Aiman Halai iš Los Andželo apygardos visuomenės sveikatos departamento pastebėjo, kad Los Andžele padaugėjo užsikrėtusių blusų ant gyvūnų, turinčių kontaktą su žmonėmis.
Galimos priežastys yra gyventojų skaičiaus didėjimas priemiesčiuose, dažnesnis kontaktas su laukiniais gyvūnais, nepakankama graužikų kontrolė ir galbūt net visuotinis atšilimas, nors tai dar tik spėliojama. Trys mirties atvejai laikomi neįprastais, todėl ekspertai ragina medikus atkreipti dėmesį. Niujorko infekcinių ligų specialistas daktaras Bruce Hirsch pabrėžė besikeičiantį infekcijų pobūdį ir žmonių, turinčių sveikatos sutrikimų, pažeidžiamumą. Jo teigimu, blusų platinama šiltinė turi būti įtraukta į susirūpinimą keliančių klausimų sąrašą.
Ligas platina gyvūnai, turintys kontaktą su infekuotais kraują geriančiais parazitais
Medikai išreiškė susirūpinimą dėl gydytojų informuotumo apie vidurių šiltinę ir poreikio atlikti tyrimus. Norėdami išlikti saugūs, mokslininkai rekomenduoja kontroliuoti naminių gyvūnėlių blusas ir vengti gyvūnų, kurie gali jas pernešti. Taip pat buvo pateikta išsami informacija apie tris nuo vidurių šiltinės mirusius pacientus[2].
Visi jie sirgo pagrindinėmis ligomis ir buvo gydomi antibiotiku doksiciklinu, tačiau vėliau mirė nuo komplikacijų, susijusių su vidurių šiltine. Tai, kad visi jie buvo ispanakalbiai, laikoma vietos gyventojų atspindžiu ir nėra susiję su liga. Blusų platinamą vidurių šiltinę sukelia Rickettsia typhi bakterija, plintanti per kontaktą su infekuotomis blusomis, paprastai įkandus infekuotiems gyvūnams, pavyzdžiui, žiurkėms, katėms ar oposumams.
Ji gali pasireikšti tropiniuose ir subtropiniuose regionuose, įskaitant Pietų Kaliforniją, Teksasą ir Havajus, ir nėra perduodama iš žmogaus žmogui. Neseniai Teksase buvo užregistruotas sunkus atvejis, kai dėl sepsinio šoko vyras neteko galūnių. Simptomai: karščiavimas, kūno skausmai, pykinimas, pilvo skausmas ir bėrimas. Dauguma žmonių pasveiksta net ir negydomi, tačiau, CDC duomenimis, nediagnozuoti atvejai gali sukelti sunkią ligą ir organų pažeidimus.
Infekcinių ligų ekspertas daktaras Marcas Siegelis iš Niujorko pabrėžė ankstyvą gydymą doksiciklinu ir išreiškė susirūpinimą dėl didėjančios graužikų populiacijos Los Andžele, dėl kurios gali padaugėti blusų platinamų vidurių šiltinės atvejų. Jis pripažino, kad sustabdyti plitimą yra sudėtinga.
Privalu saugotis: liga perduodama žmonėms per infekuotas erkes, blusas arba utėles
Nors dėl šiuolaikinių higienos metodų ši liga iš esmės sustabdyta, tačiau vis dar galima užsikrėsti vidurių šiltine vietovėse, kuriose nėra elementarių sanitarinių sąlygų, arba dėl sąlyčio su infekuotais gyvūnais[3]. Yra trys pagrindinės vidurių šiltinės rūšys, kiekvieną jų sukelia skirtingos bakterijos ir jos pasižymi unikaliomis savybėmis:
- Paprastoji vidurių šiltinė: Šį tipą žmonėms per įkandimus platina blusos. Šiuolaikiniai atvejai yra reti.
- Epideminė vidurių šiltinė: Epideminį vidurių šiltinį tifusą gali platinti užsikrėtusios skraidančios voverės.
- Dėmėtoji/ šakninė vidurių šiltinė: Šį tipą perneša užsikrėtę šikšnosparniai arba erkės, dažniausiai aptinkamas Pietryčių Azijos, Kinijos, Japonijos, Indijos ir šiaurinės Australijos kaimo vietovėse.
Nepaisant šių ligų sunkumo, visos trys ligos lengvai gydomos antibiotikais, todėl, įtarus sąlytį, būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją. Liga dažnai vadinama vidurių šiltine ar šiltinės maru, pasireiškia ne iš karto. Šiltinės simptomai paprastai pasireiškia praėjus bent 10 dienų – 2 savaitėms po to, kai bakterijos patenka į organizmą per kontaktą su parazitu ar gyvūnu. O patys simptomai gali skirtis priklausomai nuo konkretaus šiltinės tipo.
Bendrieji šiltinės simptomai:
- Šaltkrėtis
- Karščiavimas
- Galvos skausmas
- Į gripą panašūs raumenų skausmai
- Bėrimas praėjus kelioms dienoms po kitų simptomų atsiradimo
Paprastojo šiltinės maro simptomai:
- Kosulys
- Apetito praradimas
- Pykinimas
- Skrandžio skausmas
- Vėmimas
Epideminės vidurių šiltinės simptomai:
- Sumišimas
- Kosulys
- Greitas kvėpavimas
- Pykinimas
- Vėmimas
Dėmėtosios šiltinės simptomai:
- Sumišimas arba psichikos sutrikimas
- Tamsus šašas toje vietoje, kur įkando šikšnosparnis
- Patinę limfmazgiai
Šiltinės priežastys dažniausiai susijusios su parazitais ir bakterijomis išmatose
Vidurių šiltinė plinta įkandus užsikrėtusiems vabzdžiams ir ant odos palikus išmatų su bakterijomis. Įdrėskus įkandimą, užkrėstos išmatos per žaizdą gali patekti į kraują. Kita vertus, krūminiu vidurių šiltine užsikrečiama įkandus infekuotai erkei. Taip pat žmogui ši liga platinama per užkrėstų gyvūnų įkandimus. tai gali būt tiek graužikai tiek šunys.
Diagnozuojant vidurių šiltinę paprastai atliekamas kraujo tyrimas, kad būtų galima aptikti bakterijas, ypač jei keliauta į vidurių šiltinės paplitimo regioną. Kadangi rezultatai gali būti gaunami po kelių savaičių, gydytojai atsargumo sumetimais gali skirti antibiotikų jau įtardami šią ligą, kad išvengtų baisių komplikacijų[4].
Antibiotikas doksiciklinas yra veiksmingiausias visų trijų rūšių vidurių šiltinės gydymo būdas. Kad būtų pasiekta geriausių rezultatų, jį reikia vartoti kuo anksčiau nuo simptomų atsiradimo. Jei yra alergija doksiciklinui arba jei jis pasirodo esąs neveiksmingas, gali būti skiriama alternatyva.
Deja, su šia liga susijusios įvairios komplikacijos. Negydomas vidurių šiltinė gali sukelti sunkių ir net mirtinų komplikacijų, įskaitant:
- Smegenų ir nugaros smegenų uždegimas
- Padidėjusi blužnis
- Širdies raumens ar vožtuvų uždegimas
- Vidinis kraujavimas
- Inkstų ar kepenų pažeidimas
- Žemas kraujospūdis
- Plaučių uždegimas
- Sepsinis šokas.
Kadangi vakcinos nuo vidurių šiltinės nėra, profilaktika orientuota į higieną ir vengimą užsikrėsti
Higiena su tokiomis ligomis yra itin svarbi. Reguliarus maudymasis ir drabužių keitimas padeda išvengti vidurių šiltinės. Venkite laukinių gyvūnų, kurie yra neprognozuojami. Labai svarbu laikytis atokiau nuo laukinių gyvūnų, kurie, kaip žinoma, gali platinti vidurių šiltinę, pavyzdžiui, žiurkių, voverių ir oposumų. Blusų kontrolė ir priežiūra jūsų pačių augintiniams gali turėti daug reikšmės.
Siekiant apsisaugoti nuo ligų, naminius gyvūnus ir kiemus reikėtų apsaugoti nuo blusų. Repelentai nuo vabzdžių turėtų padėti apsaugoti gamtoje ir vedžiojat šunis. Keliaujant į vietoves, kuriose paplitusi vidurių šiltinė, rekomenduojama naudoti repelentus nuo vabzdžių, kurių sudėtyje yra 20-30 % DEET. Specialistai pabrėžia, kad gydant antibiotikais, blusų sukelta vidurių šiltinė labai retai baigiasi mirtimi.
CDC savo ataskaitoje nurodė, kad mirštamumas yra mažesnis nei 1 %. Tačiau, kad ir kaip retai, kai kuriems žmonėms vis tiek kyla didesnė sunkių simptomų, įskaitant mirtinas pasekmes, rizika. CDC pranešė, kad vienas iš užsikrėtusių žmonių neturėjo būsto. Medikai sako, kad asmenys, gyvenantys antisanitarinėmis sąlygomis, taip pat jų artimieji ir prižiūrėtojai, turėtų nepamiršti, kaip jie gali išvengti infekcijos. Ir jei socialiniai darbuotojai eina į tokias aplinkybes, bando jiems padėti ir nori sumažinti riziką, labai svarbu naudoti repelentus nuo vabzdžių, nes tai padės išvengti blusų, kurios gali būti benamių aplinkoje.
Medikai priduria, kad užkertant kelią savo šuniui ar katei užsikrėsti blusomis taip pat galima sumažinti užsikrėtimo riziką. Jei reikia, naminiams gyvūnams naudokite priemones nuo blusų, kad sumažintumėte blusų patekimo į gyvenamąsias patalpas riziką; dėvėkite apsauginius drabužius, pavyzdžiui, marškinius ilgomis rankovėmis ir kelnes, kad sumažintumėte blusų ir kitų kenkėjų poveikį.
Nors daugelyje pasaulio šalių šiltinė iš esmės kontroliuojama, ji vis dar kelia susirūpinimą regionuose, kuriuose nėra elementarių sanitarijos ir higienos sąlygų. Tai priminimas, kad pagrindinės sveikatos priežiūros praktikos gali turėti didelę įtaką užkertant kelią ligoms, kurios kadaise buvo plačiai paplitusios ir dažnai mirtinos.