J. Bideno sūnaus skandalą pradeda pripažinti ir demokratų žiniasklaida

PasaulisG. B.
Suprasti akimirksniu
H. Bidenas
H. Bideno skandalai demokratų žiniasklaidoje buvo nušviečiami vangiai. Socialinių tinklų nuotrauka

J. Bideno šeimos skandalai masinę žiniasklaidą sudomino tik dabar

Dabartinis JAV prezidentas Joe Bidenas vienas svarbiausių pareigų pasaulyje eina jau beveik trejus metus. Tačiau jo prezidentavimo laikotarpiu reikšmingų permainų neįvyko. Tai nuvylė dalį jo rinkėjų ir tik paskatino dar aktyvesnę kritiką iš oponentų.

Prezidentas garsėja nebent itin dažnais nejaukiais momentais, griuvimais bei viešomis klaidomis. Be to, prezidentas ir jo aplinka visais įmanomais būdais bando išvengti diskusijų apie jo sūnaus Hunterio Bideno skandalus.

Demokratams palanki žiniasklaida apie tai tyli, o dešiniųjų pažiūrų politikai bei medijų kanalai pažymi, kad tai yra sisteminis informacijos slopinimas, tiesiogiai kenkiantis Amerikos demokratijai. Iš tiesų, Bidenų šeimos kritikai ne kartą kėlė klausimą kada gi bus pasiektas tas taškas, kai masinė žiniasklaida pagaliau rimtai pažvelgs į H. Bideno kontroversijas.

Toks metas, galbūt, yra dabar. Generalinis prokuroras Merikas Garlandas neseniai paskyrė JAV prokurorą Deividą Veisą specialiuoju patarėju, H. Bideno byloje. Stebėtina, tačiau net ir demokratams įprastai palanki žiniasklaida į tai sureagavo.

Laikraštis „The Washington Post“ skelbė, kad H. Bidenas „neturėtų būti ypatingai vertinamas“ ir sakė, kad jo kritikai „galbūt visą laiką buvo teisūs“[1].

CNN kanalo laidų vedėjas Jake’as Tapperis pripažino, kad respublikonai turi „pagrįstų klausimų “, teigė, kad IRS informatoriai, kaltinantys JAV Teisingumo departamentą kišimusi į H. Bideno tyrimą, „gali būti teisūs“. 

Anksčiau pats J. Tapperis Atstovų Rūmų priežiūros tarnybos išvadas apie Bidenų šeimos šešėlinius verslo sandorius užsienyje vadino „šlykščiais“, neįžvelgė jokių nusikaltimo įrodymų. 

„Politico“ pranešė apie įtampą artėjančių prezidento rinkimų metu, pažymint, kad H. Bideno skandalai „atkakliai temdys jo tėvo perrinkimo kampaniją“. Tas pats „Politico“ 2020 m. skelbė, kad H. Bideno kompiuterio istorija yra tik Rusijos dezinformacija.

CNN, „Washington Post“, „Politico“ kaip ir kiti liberalūs kanalai ilgą laiką vengė nušviesti liūdnai pagarsėjusį nešiojamojo kompiuterio skandalą, abejojo juo, reiškė pasipiktinimą dėl to, kad jam buvo skiriamas didelis dėmesys politinėje dešinėje.

Taigi, kodėl dabar pastebimas toks žiniasklaidos naratyvo pokytis? Ekspertai teigia, kad su tuo gali būti susiję keli aspektai, kurie gali turėti įtakos ir J. Bideno šansams JAV prezidento rinkimuose.

Žiniasklaida
Žiniasklaidos naratyvas kinta: apie Bidenų šeimos problemas kalbama vis daugiau. Roman Kraft/Unsplash nuotrauka

Žiniasklaida atsuka nugarą J. Bidenui?

Žurnalistas, „Fourth Watch“ redaktorius Steve’as Krakaueris, kalbėdamas žiniasklaidos naratyvo pokyčio tema, teigia, kad šias permainas dabar galimai nulėmė keli veiksniai.

„Pirmoji ir ciniškiausia interpretacija yra ta, kad Joe Baidenas apklausose yra susilyginęs su Donaldu Trampu tiesioginėje dvikovoje. Tai stulbinama ir rodo, koks iš tiesų pažeidžiamas yra Bidenas ir Amerika. Jei Bidenas bus išstumtas, dabar pats laikas. Ir žiniasklaida gali padėti, pasinaudodama korupcijos naujienomis, kad užtvirtintų tokį naratyvą“, – sako žurnalistas, ne vienerius metus dirbęs įvairiose naujienų organizacijose, tarp jų ir CNN.

S. Krakaueris sako, kad antroji priežastis gali būti ta, kad žiniasklaida pagaliau suprato, kad yra neteisi ir dėl to, pradeda domėtis alternatyviu naratyvu. O trečioji S. Krakauerio įvardyta priežastis yra ta, kad didžioji spauda tiesiog nebegali ilgiau ignoruoti skandalų, susijusių su prezidento sūnumi.

 „H. Bideno nešiojamojo kompiuterio skandalą galiausiai pripažino „New York Times“, CNN ir kiti. Metus per vėlai, turėkite omenyje, bet galiausiai pripažino. Gali būti tik tiek daug dūmų, begalės dūmų, su „WhatsApp“ žinutėmis ir teisėtų informatorių liudijimais, bankų įrašais ir t. t., kol galiausiai jie turės skirti šiek tiek išteklių patikrinti, ar tie dūmai iš tiesų yra be ugnies. Ir aš tikiu, kad dabar tai pagaliau vyksta. Istorija yra teisėta. Ir tikri žurnalistai tai žino ir pagaliau pradeda ją taip traktuoti“, – pažymi žurnalistas.

Savo ruožtu „DePauw“ universiteto žurnalistikos profesorius Jeffrey McCallas mano, kad masinė žiniasklaida dar nepriėmė sprendimo iki galo nušviesti H. Bideno kaltinimų. Jo teigimu, prireikė daugybės metų, kad žiniasklaida pagaliau pripažintų akivaizdžią Bidenų šeimos aferų naujienų vertę, tačiau informacijos pokytis ir toliau bus lėtas.

„Pirmiausia verta pažymėti, kad šis žiniasklaidos nušvietimas vis dar yra gana ribotas ir nėra vykdomas su tokiu ryžtingumu, kaip visa tai, kas buvo daroma su Trumpu per pastaruosius metus. Žiniasklaidos nušvietimas, toks, koks jis yra, vis dar yra gana siauros apimties ir apsiriboja daugiausia tuo, kas pateikiama Kongreso posėdžiuose“, – sako žurnalistikos profesorius.

J. McCallas akcentuoja, kad tam tikru momentu žiniasklaida tiesiog privalėjo pripažinti, kad iš tiesų yra galimų naujienų susijusių su Bidenų šeima; jei ne dėl kitos priežasties, tai tik tam, kad išsaugotų žurnalistinį veidą, nes toliau žiūrėdami į kitą pusę ir atmesdami šią istoriją rizikavo dar likusiu patikimumu.
J. Bidenas
J. Bideno sūnaus skandalai gali paveikti jo šansus prezidento rinkimuose. ELTA nuotrauka

Į Bidenų skandalus Baltieji rūmai turi žiūrėti rimčiau

Nepriklausomas žurnalistas Mattas Taibbi neseniai pasidalino informacija apie tai, kaip įtakingas kairiųjų Aspeno institutas, kurio renginiuose dalyvavo visų pagrindinių naujienų kanalų atstovai, likus keliems mėnesiams iki praėjusių prezidento rinkimų, tiesiogiai mokė žiniasklaidą, kaip elgtis su medžiaga, kurioje Bidenų šeima atsidurtų neigiamoje šviesoje[2].

Dabar, kai apie tam tikros informacijos slėpimą ir slopinimą JAV kalbama vis garsiau, tokie veiksmai jau gali ir nepraslysti pro kritikų bei visuomenės akis. Atsižvelgiant į tai, NBC politikos analitikas Brendanas Buckas ragino Baltuosius rūmus į J. Bideno perrinkimo kampaniją ir jos fone besitęsiančius H. Bideno skandalus, pažvelgti kiek rimčiau.

„Ilgą laiką demokratams buvo labai lengva tiesiog sakyti, kad visa tai yra beprotiškos dešinės reikalai… o dabar, jei jis bus teisiamas, tai bus visur, pirmuosiuose naujienų puslapiuose. Manau, kad jie gali įvertinti, jog tai gali gana rimtai pakenkti“, – sako NBC kanalo politikos apžvalgininkas[3].

Savo ruožtu CNN žurnalistas J. Tapperis net ima kvestionuoti, ar prezidentas J. Bidenas turėtų liautis sakyti, kad jo sūnus iš tiesų nepadarė nieko blogo.

„Suprantu, kad tai tėvas, kalbantis apie savo sūnų. Tačiau tai taip pat yra Jungtinių Valstijų prezidentas, kalbantis apie galimą kaltinamąjį byloje, kurią jo Teisingumo departamentas rengia. Be to, jis ruošėsi prisipažinti kaltu dėl kai kurių dalykų, kuriuos padarė neteisingai. Gal prezidentui reikia liautis viešai sakyti, kad jo sūnus nepadarė nieko blogo?“, – kalba demokratams įprastai palankus žurnalistas.

Pats H. Bidenas sako kaltės ir toliau kratosi

O prezidento sūnus H. Bidenas neseniai dar kartą viešai pasmerkė Kongreso respublikonus ir dešiniojo sparno žiniasklaidos atstovus už tai, kad šie, pasinaudodami gerai žinoma jo priklausomybės nuo narkotikų, puola jo tėvą ir pradeda „nevaisingus“ tyrimus[4].

„Daugiau nei prieš ketverius metus pasirinkau gyvenimą, o ne priklausomybės gniaužtus, kurį mano atveju kasdien sudarė butelis degtinės ir kuo daugiau dūmų. Mano kova ir mano klaidos tapo galimybe bjauriai ir nuolatinei dezinformacijos kampanijai, nukreiptai prieš mano tėvą ir visapusiškam mano reputacijos naikinimui per daug žadančius, bet nevaisingus Kongreso tyrimus“, – sako H. Bidenas.

H. Bidenas pridėjo, kad šalyje, kurioje dešimtys milijonų žmonių kovoja su priklausomybėmis, jo situacija yra unikali tik todėl, kad jo tėvas yra prezidentas.

Respublikonai jau kuris laikas siekia ištirti H. Bideno verslo ryšius užsienyje ir prokurorų elgesį su šia byla, įtariamas plataus masto korupcinis sąmokslas, į kurį galimai įtraukta visa Bidenų šeima. H. Bidenui taip pat iškelta baudžiamoji byla dėl jo mokesčių ir pareiškimų, kuriuos jis pateikė šaunamojo ginklo formoje: Teisingumo departamentas apkaltino H. Bideną melavus apie narkotikų vartojimą, kai jis pirko pistoletą[5].