Po nepavykusių debatų demokratų stovykloje įsivyravo nerimas
Praėjusią savaitę JAV vykę pirmieji prezidentiniai debatai, kuriuose susitiko respublikonas Donaldas Trumpas ir perrinkimo siekiantis demokratas Joe Bidenas pastarajam nebuvo itin sėkmingi. Dėl to, demokratų stovykloje kilo diskusijos apie tai, ar dabartinis JAV prezidentas iš tiesų gali atstovauti partijai lapkritį vyksiančiuose rinkimuose ir pergalės atveju – dar ketveriems metams valdyti valstybę.
Demokratų gretose augant spaudimui rasti naują kandidatą, galintį pakeisti J. Bideną, Baltieji rūmai bando išsaugoti dabartinės administracijos įvaizdį ir mėgina išsklaidyti abejones dėl J. Bideno tinkamumo toliau eiti vienas svarbiausių pareigų pasaulyje.
Baltieji rūmai neseniai paneigė leidinio „The New York Times“ pranešimą, kad JAV prezidentas esą svarsto, ar trauktis iš prezidentinės kovos.
„Toks teiginys visiškai neteisingas. Jei „The New York Times“ būtų davęs mums daugiau nei septynias minutes laiko komentarui, būtume taip ir pasakę“, – sakė Baltųjų rūmų atstovas.
Laikraščio pranešime teigiama, kad J. Bidenas apie svarstymus trauktis iš rinkimų kalbėjosi su „svarbiu sąjungininku“, o šio sąjungininko teigimu, 81-erių prezidentas sakė žinąs, jog galbūt negalės išgelbėti savo kandidatūros, jei ateinančiomis dienomis neįtikins visuomenės, kad yra tinkamas kandidatas į prezidentus.
J. Bidenas bando išsklaidyti abejones, tačiau signalai – prasti
J. Bidenas trečiadienį susitiko su demokratų gubernatoriais, kad užsitikrintų jų paramą. Penktadienį prezidentas ketina duoti interviu televizijai.
Be to, ateinančiomis dienomis numatyti rinkiminiai renginiai Viskonsine ir Pensilvanijoje. Kitą savaitę J. Bidenas surengs spaudos konferenciją per NATO viršūnių susitikimą Vašingtone.
JAV prezidentas J. Bidenas neseniai pripažino, kad praėjusios savaitės debatuose su D. Trumpu jis iš tiesų „suklydo“, tačiau pažadėjo tęsti kovą rinkimuose ir paragino rinkėjus vietoje debatų vertinti jį pagal tai, kaip jis dirbo Baltuosiuose rūmuose pastaruosius metus[1].
„Aš esu Demokratų partijos kandidatas. Niekas manęs iš šios vietos neišstumia. Aš nepasitrauksiu“, – sakė jis.
Prie šių J. Bideno žodžių prisijungė ir jo viceprezidentė Kamala Harris, kuri patvirtino savo paramą prezidentui. Ji pareiškė, kad ji „didžiuojasi“ kandidatuodama su J. Bidenu.
„Joe Bidenas yra mūsų kandidatas. Kartą mes jau įveikėme D. Trumpą ir ketiname nugalėti jį dar kartą“, – sakė K. Harris.
Vis tik, 59-erių K. Harris minima kaip bene akivaizdžiausia kandidatė pakeisti 81-erių metų J. Bideną, jei jis nuspręstų pasitraukti iš varžybų.
Prezidentas J. Bidenas pagrindiniams sąjungininkams sakė, kad žino, jog ateinančios dienos yra labai svarbios, ir supranta, kad jam gali nepavykti išgelbėti savo kandidatūros, jei nesugebės įtikinti rinkėjų, kad po katastrofiško pasirodymo praėjusią savaitę vykusiuose debatuose yra tinkamas šiam darbui[2].
Pasak dviejų su juo bendravusių sąjungininkų, J. Bidenas pabrėžė, kad vis dar yra tvirtai pasiryžęs kovoti dėl perrinkimo, tačiau supranta, kad jo, kaip kandidato, reputacija ir įvaizdis, yra pastatyti ant kortos.
Aukščiausiuose demokratų sluoksniuose iš tiesų kilo susirūpinimas dėl jo tinkamumo eiti pareigas ir gebėjimo laimėti rinkimus. Spaudimas J. Bidenui pasitraukti iš rinkimų tik didėja, nes vis daugiau apklausų rodo, kad jo varžovo respublikono D. Trumpo pranašumas auga.
Praėjusį trečiadienį paskelbta „New York Times“ apklausa, atlikta po debatų, parodė, kad D. Trumpas dabar pirmauja šešiais punktais. O atskira apklausa, kurią paskelbė BBC partnerė JAV „CBS News“, parodė, kad D. Trumpas prieš J. Bideną lemiamose valstijose pirmauja trimis procentiniais punktais[3].
Remiantis CNN apklausa, trys ketvirtadaliai JAV rinkėjų teigia, kad demokratai turėtų daugiau šansų užimti prezidento postą 2024 m., jei partijai atstovautų ne prezidentas J. Bidenas, o kas nors kitas. Be to, jo palankumo reitingas pasiekė naują žemiausią lygį[4].
Prie J. Bidenui nieko gero nežadančių apklausų prisidėjo ir kai kurie demokratų rėmėjai bei įstatymų leidėjai, viešai raginantys prezidentą atsistatydinti.
Tarp jų yra Masačusetse gyvenantis indų kilmės amerikietis verslininkas Ramešas Kapuras, nuo 1988 m. organizuojantis lėšų rinkimo akcijas demokratams.
„Manau, kad jam laikas perduoti estafetę. Žinau, kad jis turi noro, bet su motina gamta kovoti negalima“, – sakė jis.
Arizonos atstovas Raulis Grijalva „New York Times“ taip pat sakė, kad demokratams atėjo laikas „žvelgti kitur“. Trečiadienį Reedas Hastingsas, vienas iš „Netflix” įkūrėjų, pastaraisiais metais tapęs vienu didžiausių demokratų partijos rėmėjų, viešai ragino J. Bideną atsisakyti savo prezidentinių ambicijų.
„J. Bidenas turi pasitraukti, kad energingas demokratų lyderis galėtų nugalėti D. Trumpą ir užtikrinti mūsų saugumą bei klestėjimą“, – sakė jis elektroniniame laiške laikraščiui „The Times“.
Remiantis JAV žiniasklaidos pranešimais, Meino valstijos gubernatorė Janet Mills tiesiai pasakė J. Bidenui, kad jo amžius nėra esminė problema, bet žmonės vis tiek nemano, kad jis yra tinkamas kandidatuoti.
Demokratų lyderiai Atstovų Rūmuose ir Senate taip pat neragina savo narių susitelkti aplink J. Bideną ir jį viešai bei beatodairiškai paremti. Vietoj to, girdimi partijos narių skundai apie tai, kad prezidento komanda ne iki galo atskleidė, kokį poveikį jam padarė senėjimas.
Teksaso atstovas Lloydas Doggettas tapo vienu iš kelių demokratų Kongreso narių, viešai pareiškusių, kad prezidentas turėtų atsistatydinti. Kiti du atstovai Jaredas Goldenas iš Meino ir Marie Gluesenkamp Perez iš Vašingtono irgi pasisakė manantys, kad lapkritį jis pralaimės. Masačusetso demokratų atstovas Setas Moultonas irgi suabejojo J. Bideno galimybėmis laimėti rinkimus.
„Labai gerbiu prezidentą J. Bideną ir visus didžius dalykus, kuriuos jis nuveikė dėl Amerikos, tačiau man kelia didelį susirūpinimą jo gebėjimas nugalėti Donaldą Trumpą. Norint laimėti, reikės kautis žiniasklaidoje, miestų salėse ir kampanijos stotelėse visoje šalyje. Prezidentas J. Bidenas turi įrodyti, kad gali tai padaryti. Deja, realybė yra tokia, kad status quo greičiausiai lems mums prezidentą D. Trumpą“, – sakė jis.
Nėra griežtų procedūrų, leidžiančių keisti kandidatą į prezidentus
J. Bidenas šiemet laimėjo demokratų pirminius rinkimus, bet oficialiai taps partijos kandidatu į prezidentus tik po to, kai bus patvirtintas 2024 m. rugpjūčio 19-22 d. Čikagoje vyksiančiame nacionaliniame demokratų suvažiavime[5].
Norint pakeisti jį rinkimuose, nėra jokio oficialaus mechanizmo. Manoma, kad toks žingsnis būtų pirmas kartas moderniais laikais, kai JAV politinė partija bando tai padaryti.
Jei tai būtų daroma, J. Bidenas pats turėtų sutikti atsitraukti ir leisti rinkti kitą kandidatą. Nacionaliniame suvažiavime teisiškai nereikalaujama, kad delegatai balsuotų už pirminiuose rinkimuose laimėjusį asmenį.
Manoma, kad pats J. Bidenas, jei pasitrauktų iš lenktynių dėl prezidento posto, vietoje savęs norėtų paskirti viceprezidentę K. Harris. Kaip galimas pakaitalas J. Bidenui yra minimas ir Gavinas Newsomas, 56-erių metų Kalifornijos gubernatorius. Praėjusiais metais jis jau dalyvavo debatuose su Floridos gubernatoriumi Ronu DeSantisu.
Kalbose apie tai, kas galėtų pakeisti J. Bideną yra minimas ir 59-erių metų Ilinojaus valstijos gubernatorius J.B. Pritzkeris bei 52-iejų metų Mičigano gubernatorė Gretchen Whitmer, kuri buvo įtraukta į 2020 m. J. Bideno kandidatų į viceprezidentus sąrašą.