Respublikonai kritikuoja melagingą J. Bideno metinį pranešimą
Prezidentas Joe Bidenas šią savaitę skaitė ilgai lauktą metinį pranešimą. Savo kalboje jis džiaugėsi savo administracijos pasiekimais ir gyrėsi, kad jo valdymo metu JAV ekonomika atsigavo.
„Prieš dvejus metus ekonomika merdėjo“, – kalbėjo J. Bidenas, akcentuodamas, kad nedarbo lygis JAV šiuo metu pasiekė 50-ies metų žemumas, o kurį laiką sparčiai augusi infliacija taip pat mažėja[1].
Jau ne kartą J. Bidenas skundėsi, kad iš savo pirmtako Donaldo Trumpo paveldėjo „ekonominę katastrofą“, tačiau neva tik jo administracijos darbo pastangomis pavyko „išbristi iš krizės“.
Vis dėlto, su tokiais situacijos vertinimais kategoriškai nesutinka respublikonai, pažymintys, kad savo kalboje apie ekonomikos pergales kalbėjęs J. Bidenas iš tiesų nėra susipažinęs su realiais duomenimis.
Kritikos strėlės į prezidento daržą skrieja ir dėl to, kad svarbioje metinėje kalboje jis vengė užsiminti apie eiliniams amerikiečiams aktualiausius dalykus. Pasak kritikų, tai ir naujų politinių iniciatyvų stoka tik parodo, kad prezidentas visiškai nesupranta visuomenės poreikių ir yra pernelyg senamadiškas.
Pagyros dėl ekonomikos pasirodė esančios tuščios
„Šiuo metu esame geresnėje padėtyje nei bet kuri kita pasaulio šalis, tačiau turime dar daug ką nuveikti. Tačiau čia, namuose, infliacija mažėja. Čia, namie, dujų kainos, palyginti su aukščiausiu lygiu, sumažėjo 1,50 JAV dolerio. Maisto produktų infliacija mažėja, nors ir nepakankamai sparčiai, bet mažėja. Pastaruosius šešis mėnesius infliacija mažėjo kiekvieną mėnesį“, – sakė J. Bidenas savo kalboje.
Tokie prezidento teiginiai ekspertų greitai buvo išanalizuoti ir paneigti. Prezidentas ne kartą yra sakęs, kad jam tapus prezidentu infliacija buvo nekontroliuojama, tačiau, kai J. Bidenas pradėjo eiti pareigas, metinė infliacija siekė vos 1,4 proc. Praėjus pusantrų metų, infliacija buvo 1,3 proc. Per vieną mėnesį kainos kilo maždaug taip pat sparčiai, kaip ir per visus metus prieš J. Bidenui pradedant eiti pareigas[2].
Ekspertai akcentuoja tai, kad nors pastaraisiais mėnesiais kainų augimo tempas tikrai sulėtėjo, nes sulėtėjo ir vyriausybės deficito išlaidos, o Federalinė rezervų sistema padidino palūkanų normas, kainos, valdant J. Bidenui, vis dar didėjo apie 14 proc.
Tai gerokai daugiau nei vidutinio darbo užmokesčio augimas, kai tuo pat metu mėnesinė įmoka už vidutinės kainos būstą padidėjo 80 proc., t. y. apie 9 500 JAV dolerių per metus. Negana to, vien 2020 m. kovo mėnesį, dėl koronaviruso pandemijos, JAV ekonomika neteko 20,5 mln. darbo vietų.
Praėjus pusantrų metų nuo J. Bideno atėjimo į valdžią, JAV ekonomika du ketvirčius iš eilės augo neigiamai, o daugelis ekonomistų prognozuoja, kad šiais metais vėl bus demonstruojamas neigiamas ekonomikos augimas.
Demokratams – prasti signalai prieš 2024 m. rinkimus
Kritikai vis dažniau pabrėžia ir tai, kad J. Bidenas nėra linkęs kalbėti apie JAV vidaus politiką ir problemas. Šią temą jis menkai palietė ir per metinį pranešimą, nieko neužsiminęs apie socialinę apsaugą, paramą skurstantiems, smurtinius nusikaltimus, prekybos narkotikais augimą[3].
Net ir kritikuodamas dalies respublikonų įstatymų leidėjų iniciatyvas, jis pats nepateikė jokių problemų sprendimų būdų. Nors dar oficialiai ir nepaskelbė, tačiau neabejojama, kad J. Bidenas vėl kandidatuos 2024 m. JAV prezidento rinkimuose. Dėl tokio scenarijaus, dalis ekspertų jo metine kalbą vertina kaip rinkiminės kampanijos manifestą[4].
Vis dėlto, dauguma amerikiečių šiandien nori, kad J. Bidenas kuo greičiau baigtų savo darbą ir paliktų Baltuosius rūmus. Nauja visuomenės apklausa nevienareikšmiškai vertina prezidento perspektyvas 2024 m. 4 iš 10 amerikiečių teigė, kad jų finansinė padėtis pablogėjo nuo tada, kai J. Bidenas tapo prezidentu; tai prasta žinia dabartiniam prezidentui, kai rinkėjai per rinkimus dažnai pirmenybę teikia būtent ekonomikai ir finansams[5].