J. Bideną Havajuose minia pasitiko rodant vidurinius pirštus ir skanduotėmis „Velniop Bideną“

PasaulisG. B.
Suprasti akimirksniu
J. Bidenas
J. Bidenas pagaliau atvyko į gaisrų nuniokotus Havajus. EPA-ELTA nuotrauka

JAV prezidentas J. Bidenas pagaliau aplankė gaisrų nusiaubtus Havajus

JAV prezidentas Joe Bidenas drauge su žmona Jill Biden pirmadienį pagaliau atvyko į Havajų Maui salą, smarkiai nukentėjusią dėl nevaldomų gaisrų.

Prezidento vizitas tragedijos vietoje buvo pasitiktas dideliu vietinių nepasitenkinimu, mat J. Bidenas kurį laiką atsisakė komentuoti mažiausiai 114 žmonių pražudžiusią tragediją. Dėl to, Havajuose jis buvo sutiktas viduriniais pirštais, skanduotėmis „Velniop Bideną“, ir daug pasakančiais užrašais „Be komentarų“[1].

Lankydamiesi Maui saloje prezidentas ir jo žmona susitiko su vietos valdžia bei pirmosios pagalbos teikėjais, vietos pareigūnai juos supažindino su vykstančiais reagavimo į tragediją veiksmais, o vėliau prezidento palyda dalyvavo ir tradiciniame salos vyresniųjų palaiminime.

Apžiūrėjęs padarytą žalą salos centre Luhainoje, prezidentas pažadėjo, kad federalinė vyriausybė padės Maui „tiek laiko, kiek reikės“, kad atsigautų po šio milžiniško nuniokojimo.

„Šalis liūdi kartu su jumis, palaiko jus ir padarys viską, kas įmanoma, kad padėtų jums atsigauti“, – sakė J. Bidenas savo kalboje, pasakytoje prie 150 metų senojo Lahainos miesto banjano medžio, kuris sudegė per gaisrus[2].

Lahaina yra ne tik turistų pamėgta vieta, bet ir labai svarbi kultūriniu požiūriu: čia yra buvusi Havajų karalystės sostinė, buvo išlikę daug istorinių pastatų, kurių dalį sunaikino šie gaisrai.

Tačiau didžiausia tragedija – žmonių netektys. Nuo tada, kai prieš 13 dienų Maui salą nusiaubė miškų gaisrai, rasta mažiausiai 114 žuvusių žmonių, o apie 850 žmonių vis dar laikomi dingusiais be žinios. Sekmadienį Havajų senatorius Brianas Schatzas paskelbė, kad apie 85 proc. nuo gaisrų nukentėjusios teritorijos buvo išžvalgyta.

Manoma, kad žuvusiųjų skaičius Maui išaugo dėl kelių akivaizdžių pareigūnų klaidų, dėl kurių, laiku nesuveikė pavojaus signalizacija ir nebuvo patvirtintas vandens tiekimas, reikalingas liepsnoms gesinti.

Gaisrai Havajuose
Gaisrai Havajuose pražudė daugiau nei 100, daugybė vis dar yra dingę be žinios. EPA-ELTA nuotrauka

Vietiniai Havajų gyventojai neslepia pykčio dėl prezidento abejingumo

Į Maui atvykusį prezidentą J. Bideną prie oro uosto pasitiko kelių dešimčių vietos gyventojų grupė.

„Važiuok namo, Joe!“, – skandavo vietiniai gyventojai, kai J. Bidenas pravažiavo pro šalį[3].
„Kur visą šį laiką buvo prezidentas?“, – rėkė kiti vietiniai.

Važiuodamas link Lahainos centro, J. Bidenas pravažiavo pro ženklus su užrašais „Be komentarų“, „Veiksmai kalba garsiau už žodžius“ ir „Eik velniop, Joe“. Kiti protestuotojai buvo apsiginklavę J. Bideno konkurentą ateinančiuose prezidento rinkimuose Donaldą Trumpą palaikančiais atributais ir plakatais.

Protestuotojai daugiausia buvo vakarinės Maui dalies gyventojai, kur rugpjūčio 8 d. liepsnos sunaikino istorinį Lahainos miestą.

Gaisrai
Katastrofą išgyvenantiems Havajams skiriama federalinė parama. EPA-ELTA nuotrauka
Tačiau kritikos prezidentui negaili ir JAV politikai. Havajų atstovė Tulsi Gabbard palygino J. Bideno reakciją į gaisrus Havajuose su jo reakcija ir bendra Amerikos parama Ukrainai.

„Galbūt, jei Maui pavadinimą pakeisime į Ukrainos pavadinimą, gal tuomet jie atkreips į mus dėmesį“, – sakė ji.

J. Bidenas taip pat sulaukė kritikos iš buvusio prezidento D. Trumpo, siekiančio mesti jam iššūkį per kitais metais vyksiančius prezidento rinkimus.

„Tai, kad Joe Baidenas atsisako padėti ar komentuoti tragediją Maui, yra gėdinga“, – sakė D. Trumpas[4].

J. Bidenas buvo griežtai kritikuojamas ir kitų respublikonų, nes nenutraukė savo atostogų planų po nelaimės Havajuose, nors ši ir yra apibūdinama kaip vienas didžiausių gaisrų šalyje per pastaruosius šimtą metų.

Be to, daugelį J. Bidenas šokiravo ir tuomet, kai rugpjūčio 13 d., praleidęs laiką Delavero paplūdimyje, paklaustas apie nelaimę, teištarė „be komentarų“.

Iš tiesų, JAV prezidentas apie tragediją Havajuose pirmą kartą viešai prabilo tik praėjusį ketvirtadienį, tačiau jau kitą dieną jo sūnus Hunteris Bidenas tapo federalinio specialiojo patarėjo tyrimo objektu, o nuo to laiko J. Bidenas nuo žiniasklaidos atsiribojo tylos siena.

Tokios tylos dienos neliko nepastebėtos nei žurnalistų, kurie pirmadienį spaudė Baltųjų rūmų spaudos sekretorę Karine Jean-Pierre, kodėl prezidentas daugiau nekalbėjo tokia opia ir svarbia tema, nei respublikonų, kurie negailėjo kritikos šalies vadovui.

Respublikonų nacionalinis komitetas pirmadienį net išsiuntė elektroninį laišką, kuriame pavaizduotas J. Bidenas, sėdintis paplūdimio kėdėje smėlėtame Delavero ruože; laiške pridedama, kad atostogaujantis prezidentas Havajų gyventojus paliko likimo valiai.

Baltieji rūmai atremia kritiką, tvirtindami, kad prezidentas palaikė glaudžius ryšius su Havajų gubernatoriumi ir kitais nepaprastųjų situacijų pareigūnais Maui per visą šios krizės eigą.

„Mes nesileisime pamokslaujami respublikonų pareigūnų Vašingtone, kurie dar kartą neigia raudonąsias ir mėlynąsias valstijas niokojančią klimato krizę, kurie bandė sumažinti kovos su miškų gaisrais biudžetą ir kurie gynė D. Trumpo administraciją, atribojusią Puerto Riką nuo pagalbos uraganams“, – sakė Baltųjų rūmų atstovas spaudai Andrew Batesas.

Be to, pasak Federalinės nepaprastųjų situacijų valdymo agentūros (FEMA) administratorės Deanne Criswell, J. Bideno administracijos iniciatyva, maždaug 8 000 nuo gaisrų nukentėjusių šeimų jau buvo paskirstyta daugiau kaip 8,5 mln. dolerių vertės pagalba.

Gaisrai
Gaisrai nusiaubė Havajų Maui salą. EPA-ELTA nuotrauka

Maui sala tapo pragaru žemėje, gaisrų priežastys vis dar neaiškios

Praėjusį antradienį prasidėjusiuose Maui salos miškų gaisruose žuvo mažiausiai 114 žmonių. Stipraus vėjo pakurstyti gaisrai sudegino daugybę pastatų, privertė evakuotis ir keliose bendruomenėse nutraukė elektros energijos tiekimą.

Nacionalinė meteorologijos tarnyba teigė, kad uraganas Dora iš dalies buvo kaltas dėl stipraus vėjo, kuris atėjus nakčiai nutraukė elektros energijos tiekimą. Remiantis pranešimais, be elektros energijos liko apie 13 000 Maui gyventojų, o tai itin apsunkino evakuacijos darbus[5].

Ugniagesių komandos kovojo su keliais gaisrais turistų pamėgtame Vakarų Maui ir kalnuotame vidaus regione, tačiau jiems sunkiai sekėsi pasiekti kai kurias vietoves, kurias atkirto nuvirtę medžiai ir elektros laidai. Pirminiais duomenimis, per gaisrus bent 271 statinys buvo apgadintas arba visiškai sunaikintas, uostuose aptikta daugybė sudegusių laivų nuolaužų.

Havajų transporto departamento atstovas Edas Sniffenas teigia, kad iš Maui buvo evakuota daugiau kaip 11 000 JAV ir užsienio turistų. Nors buvo uždaryta 16 kelių, Maui oro uostas veikė visu pajėgumu, o oro linijų bendrovės mažino bilietų kainas ir siūlė lengvatas, kad žmonės galėtų kuo skubiau išvykti iš salos.

Panikos apimti besievakuojantys žmonės socialiniuose tinkluose dalijosi šiurpą keliančiomis nuotraukomis, kuriose matyti dūmų debesys ir ugnies stulpai.

Masinei evakuacijai ir gaisro padarinių tvarkymui buvo pasitelkta Nacionalinė gvardija, JAV karinis jūrų laivynas, jūrų pėstininkai ir pakrančių apsauga, JAV transporto departamentas.

Šių gaisrų priežastys vis dar nenustatytos, tačiau Nacionalinė meteorologijos tarnyba teigė, kad gaisrus galimai paskatino sausos augmenijos, stipraus vėjo ir mažos drėgmės mišinys.