Izraelyje vyksta masiniai protestai: iššaukė gynybos ministro atleidimas

PasaulisG. B.
Suprasti akimirksniu
Protestas
Izraelyje kilo protestai. Stop kadras

Protestus iššaukė gynybos ministro atleidimas

Antradienio vakarą tūkstančiai Izraelio piliečių išėjo į gatves, po netikėto ministro pirmininko Benjamino Netanyahu sprendimo iš pareigų atleisti gynybos ministrą Yoavą Gallantą. Premjero teigimu, vykstant karui Gazos Ruože, pasitikėjimas gynybos ministru tiesiog sumenko[1].

„Per pastaruosius kelis mėnesius pasitikėjimas sumenko. Atsižvelgdamas į tai, šiandien nusprendžiau baigti gynybos ministro kadenciją“, – sakoma B. Netanyahu pareiškime.

Manoma, kad Y. Gallantas ne vieną mėnesį konfliktavo su B. Netanyahu dėl jo požiūrio į derybas dėl galimo įkaitų išlaisvinimo susitarimo ir dėl Gazos ateities. Izraelio žiniasklaida anksčiau šiais metais citavo Y. Gallantą, kuris privačiai parlamento komitetui sakė, kad įkaitų išlaisvinimo susitarimas „stringa… iš dalies dėl Izraelio“. Savo ruožtu dabar B. Netanyahu biuras apkaltino Y. Gallantą „antiizraelietišku naratyvu“.

Likus keliems mėnesiams iki karo Gazos Ruože pradžios, B. Netanyahu dėl politinių nesutarimų jau buvo atleidęs iš pareigų Y. Gallantą, bet po didelio visuomenės pasipiktinimo jį grąžino į pareigas. Šių metų gegužę dabar jau buvęs Izraelio gynybos ministras taip pat reiškė atvirą nusivylimą dėl to, kad vyriausybė nesugeba išspręsti Gazos Ruožo situacijos po karo klausimo.

Teigiama, kad Y. Gallantas norėjo, kad premjeras B. Netanyahu viešai pareikštų, jog Izraelis neturi planų perimti civilinio ir karinio valdymo Gazoje. Tai buvo retas viešas Izraelio karo ministrų kabineto nesutarimų dėl karinės kampanijos krypties ženklas, ypatingai įtemptu karo laikotarpiu.

Buvęs gynybos ministras
Buvęs gynybos ministras Yoavas Gallantas. Stop kadras

Y. Gallanto pakaitalas pasižymi nuolankesne pozicija ir prastesniais ryšiais sąjungininkėje Amerikoje

Iš pareigų atleistas Y. Gallantas pareiškė, kad darbas siekiant užtikrinti šalies saugumą išliks jo „gyvenimo misija“. Vėliau jis paskelbė išsamų pareiškimą, kuriame teigė, kad iš pareigų buvo pašalintas „dėl nesutarimų trimis klausimais“[2].

Jo teigimu, Izraelyje neturėtų būti jokių išimčių dėl karinės tarnybos, jis taip pat mano, kad reikia atlikti nacionalinį tyrimą tam, kad būtų galima pasimokyti iš klaidų, ir pareiškė, kad įkaitai turėtų būti kuo greičiau grąžinti namo. Kalbėdamas apie įkaitus, jis sakė:
„Aš manau, kad šį tikslą įmanoma pasiekti. Tam reikia skausmingų nuolaidų, kurias Izraelio valstybė gali padaryti.

Naujuoju Izraelio užsienio reikalų ministru paskirtas politiniu maištininku save laikantis ir kadaise su ministru pirmininku varžęsis Gideonas Saaras. Jis vos prieš penkerius metus atvirai metė iššūkį ministrui pirmininkui B. Netanyahu siekdamas tapti Izraelio dešiniosios partijos „Likud“ lyderiu.

Buvęs žurnalistas ir teisininkas vėliau, 2020 metais, paliko „Likud“, sakydamas, kad vadovaujant B. Netanyahu ji tapo korumpuota, ir įkūrė dešiniojo sparno šalininkų partiją „Naujoji viltis“. Pernai prasidėjus karui tarp Izraelio ir „Hamas“, G. Saaras prisijungė prie nepaprastosios padėties karo ministrų kabineto, o po to paliko administraciją. Rugsėjo mėnesį jis prisijungė prie B. Netanjahu vyriausybės kaip ministras be portfelio.

Pastebima, kad Y. Gallanto atleidimas iš pareigų įvyko prezidento rinkimų JAV, kurios yra pagrindinė Izraelio rėmėja jo kare Gazoje, dieną. Tai pastebėjo ir dalis Izraelio žiniasklaidos, kuri akcentavo tai, kad būtent Y. Gallantas palaiko daug geresnius santykius su Baltaisiais rūmais nei B. Netanyahu.

Tačiau JAV komentuoti situacijos neskubėjo. Vakar Baltųjų rūmų Nacionalinio saugumo tarybos atstovas sakė:

„Ministras Gallantas buvo svarbus partneris visais klausimais, susijusiais su Izraelio gynyba. Būdami artimi partneriai, mes ir toliau bendradarbiausime su kitu Izraelio gynybos ministru“.

Apžvalgininkai pažymi, kad Y. Gallanto patraukimas iš valdžios taip pat įvyko tuo metu, kai B. Netanyahu patiria kraštutinių dešiniųjų politikų spaudimą priimti įstatymo projektą, kuris ir toliau leistų Izraelio ultraortodoksams būti atleistiems nuo tarnybos kariuomenėje. Y. Gallantas buvo vienas iš svarbiausių šio įstatymo projekto priešininkų.

Premjeras
Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu. ELTA nuotrauka

Protestuotojai išėjo į gatves, blokavo greitkelius ir kaltino premjerą

O vos paskelbus žinią apie Y. Gallanto pasitraukimą iš ministro posto, šalyje kilo protestų banga. Tel Avivo ir kitų miestų gatvių bei greitkelių eismas buvo sustabdytas, protestuojai ėmė deginti laužus, laužyti kelio užtvaras ir atitvarus, į įvykių vietas skubėjo policijos pareigūnai.

Nors tiksliai nėra aišku, kiek žmonių protestavo, manoma, kad jų skaičius viršijo keletą tūkstančių. Tel Avive Ayalon gatvė buvo nusėta Izraelio vėliavomis, taip pat įkaitų nuotraukomis ir geltonomis vėliavomis, reiškiančiomis solidarumą su įkaitais. Keli protestuotojai net kėlė Izraelio ir Šiaurės Korėjos vėliavas, akivaizdžiai kaltindamas vyriausybę, kad ši nusileidžia diktatūrai.

Protestuotojai, kalbėdami apie ministrą pirmininką B. Netanyahu vadino jį išdavimu, kaltino, kad jis nesiima pakankamai priemonių, kad daugiau nei prieš metus į nelaisvę paimti įkaitai būtų grąžinti namo. Kai kurie protestuotojai taip pat kartojo 2023 m. masinių protestų prieš vyriausybės vykdomą teismų pertvarką mantrą: „Demokratija arba revoliucija!“

Grupė, atstovaujanti per spalio 7 d. išpuolį įkaitais paimtų žmonių šeimoms, taip pat pasmerkė B. Netanyahu žingsnį gynybos ministrą atleisti iš pareigų ir pavadino tai tolesnėmis pastangomis „sunaikinti“ išlaisvinimo susitarimą.

Įkaitų ir dingusiųjų šeimų forumas paragino būsimąjį gynybos ministrą „aiškiai įsipareigoti nutraukti karą ir sudaryti visapusišką susitarimą dėl skubaus visų pagrobtųjų grąžinimo“. Praėjus daugiau nei metams po įvykio, iš 251 įkaito, kurį 2023 m. spalio 7 d. paėmė „Hamas“, apie 100 įkaitų tebėra dingę be žinios.