Izraelis uždraudė palestiniečiams padėjusios JT organizacijos veiklą

Nuomonės, Pasaulis, SaugumasSteponas Rokas
Suprasti akimirksniu
tankas
Izraelis su palestiniečiais elgiasi kaip nori, tačiau Vakarų šalys sankcijų jam neįveda, asociatyvi Eltos nuotrauka

Pirmadienį Izraelis už draudė UNRWA ne tik šalyje, bet ir Izraelio kontroliuojamose teritorijose

Pirmadienį Izraelis priėmė įstatymą, draudžiantį Jungtinių Tautų pagalbos ir darbų Palestinos pabėgėliams Artimuosiuose Rytuose agentūrai (UNRWA) veikti šalyje ir Izraelio kontroliuojamose teritorijose.[1]

Anksčiau Izraelio įstatymų leidėjai ne kartą kaltino agentūros darbuotojus bendradarbiavimu su „Hamas“ grupuote, kurios kovotojai 2024 metų spalio 7 dieną užpuolė Izraelį. Per šį išpuolį žuvo 1200 žmonių, apie 250 buvo paimti įkaitais ir prievarta išgabenti į Gazos Ruožą. Reaguodamas į tai, Izraelis pradėjo didelio masto operaciją Palestinos anklave, kuri žymiai pablogino humanitarinę padėtį Gazos Ruože.

Antradienį Sveikatos apsaugos ministerija „Hamas“ valdomame Gazos Ruože pranešė, kad per Izraelio ir palestiniečių smogikų karą jau žuvo mažiausiai 43 061 žmogus, informavo „Elta“.

Ministerijos duomenimis, į šį skaičių įtrauktas 41 žmogus, žuvęs per pastarąsias 24 valandas, o nuo 2023 m. spalio 7 d., kai po „Hamas“ smogikų Izraelyje surengto išpuolio prasidėjo karo veiksmai, Gazos Ruože buvo sužeisti 101 223 žmonės. Nepaisant to ir pasaulio bendruomenės pozicijos, Izraelis savo operaciją regione tęsia ir nežada sustoti, tačiau tik pavieniai politikai ar šalys drįsta viešai pareikšti, kad žydai vykdo palestiniečių genocidą. Likę apsimeta, kad nieko nemato.

Kneseto narių priimtas UNRWA veiklos draudimas netaikomas palestiniečių teritorijoms

Parlamentas taip pat uždraudė Izraelio valdžios institucijų ir UNRWA ryšius, leisdamas ateityje taikyti šiai taisyklei išimtis.

„UNRWA darbuotojai, dalyvaujantys teroristinėje veikloje prieš Izraelį, turi būti patraukti atsakomybėn, – socialiniame tinkle „X“ rašė Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanjahu (Benjamin Netanyahu). – Visgi, kadangi humanitarinės krizės prevencija taip pat yra svarbi, nuolatinė humanitarinė pagalba Gazos Ruože turi likti prieinama tiek dabar, tiek ir ateityje.“[2]

Prieš pat įstatymo priėmimą Jungtinės Valstijos išreiškė susirūpinimą dėl numatomo Kneseto įstatymo projekto patvirtinimo. Valstybės departamento atstovas Metju Mileris (Matthew Miller) per spaudos konferenciją tikino, jog šio įstatymo projekto priėmimas gali turėti pasekmių, vertinant jį pagal JAV įstatymus bei politiką. Jis pabrėžė, kad UNRWA atlieka svarbų vaidmenį teikiant humanitarinę pagalbą civiliams, kuriems jos reikia Gazoje, Vakarų Krante ir visame regione.[3]

„Nėra nė vieno, kuris galėtų juos pakeisti dabar, krizės įkarštyje“, – žurnalistams sakė M. Mileris.

Izraelis ne kartą kaltino UNRWA ryšiais su „Hamas“

Sausio pabaigoje agentūra atleido kelis savo darbuotojus po to, kai Izraelio valdžia pateikė informaciją apie jų dalyvavimą spalio 7-osios „Hamas“ atakoje.

„UNRWA griežčiausiai smerkia siaubingus spalio 7-osios išpuolius. Organizacija ragina nedelsiant ir besąlygiškai paleisti visus Izraelio įkaitus bei pasirūpinti, kad jie saugiai grįžtų į savo šeimas“, – atsakydamas į žydų kaltinimus pareiškė UNRWA generalinis komisaras Filipas Lacarini (Philippe Lazzarini).[4]

Komentuodamas naujausią Kneseto sprendimą, P.Lacarini teigė, kad jis sukuria pavojingą precedentą. Pasak agentūros komisaro, sprendimas prieštarauja JT Chartijai ir Izraelio įsipareigojimams pagal tarptautinę teisę.

Netrukus po to, kai Izraelis sausį paskelbė kaltinimus, Vašingtonas sustabdė UNRWA finansavimą, kol bus atliktas tyrimas.

Rugpjūtį JT paskelbė, kad tyrimas rado įrodymų, jog atakoje dalyvavo mažiausiai devyni UNRWA darbuotojai. Įrodymų apie devynių kitų darbuotojų, kurių atžvilgiu atliekamas tyrimas, dalyvavimą išpuolyje kaltinimams nepakako.

Pasaulio galingieji nesutinka su tokiu Izraelio draudimu

Izraelis tvirtina, kad daugiau nei 10 procentų UNRWA darbuotojų Gazos Ruože yra susiję su „Hamas“ ir kad organizacijos globojamos švietimo įstaigos kursto neapykantą Izraeliui ir šlovina terorizmą. Apie tai rašo „The Times of Israel“.[5]

JT generalinis sekretorius Antonijus Guterešas (António Guterresas) akcentavo, kad šių įstatymų projektų priėmimas būtų „katastrofa“, o Europos diplomatijos vadovas Žozepas Borelis (Josep Borrell) perspėjo, kad tai „turės katastrofiškų pasekmių“.

JAV valstybės sekretorius Entonis Blinkenas (Antony Blinken) ir gynybos sekretorius Loidas Ostinas (Lloyd Austin) taip pat priešinosi įstatymų projektams, sakydami, kad „tokių apribojimų įvedimas sunaikintų humanitarinę pagalbą Gazos Ruože bei gyvybiškai svarbių paslaugų teikimą Rytų Jeruzalėje.