Ispanijos ministrė: Izraelis vykdo planinį genocidą Palestinoje

Nuomonės, PasaulisRosita Kvietkevičienė
Suprasti akimirksniu
Ione Belarra
Ione Belarra. Stop kadras

Ministrė I. Belarra prašo sustabdyti diplomatinius santykius su Izraeliu

Laikinai einanti socialinių teisių ministro pareigas Ione Belarra paprašė sustabdyti diplomatinius santykius su Izraeliu, nubausti jo ministrą pirmininką Benjaminą Netanyahu, be to, pakartojo savo reikalavimą jam stoti prieš Tarptautinį Baudžiamąjį teismą. Ministrės partija sako, kad Ispanijos vyriausybė turėtų daug drąsiau susidoroti su šiuo Palestinos ir Izraelio konflikto eskalavimu, atsižvelgiant į tai, kad dabar ji pirmininkauja Europos Sąjungai.

Belarra paprašė sustabdyti diplomatinius santykius su Izraeliu, „kol tęsis planuotas palestiniečių genocidas“.

„Šiandien paprašiau rimčiau imtis kovos su šiuo planiniu genocidu, kurį Izraelis vykdo prieš Palestinos žmones. Kad tai padarytume, manau, turėtume skubiai sustabdyti diplomatinius santykius su Izraelio valstybe“, – sakė ji.

Siūlo paskirti ir ekonomines sankcijas

Žinia, kad Europos Sąjunga į ginkluotus konfliktus nesileidžia ir stebi kitų šalių kovas iš šalies. Vis dėlto Ispanijos socialinių teisių ministrė sako, kad pats laikas paskelbti ir ekonomines sankcijas. 

Ji taip pat paragino vykdomąją valdžią Europos lygmeniu skatinti ekonomines sankcijas už šiuos veiksmus atsakingiems asmenims (ministrui pirmininkui Netanyahu ir visai jo vyriausybei) ir ginklų embargą, kad būtų nutraukti beatodairiški sprogdinimai prieš civilius gyventojus.

Izraelis
Taylor Brandon/Unsplash.com nuotrauka

Tačiau ne visi tokie drąsus, o yra ir priešingų nuomonių – politiniai oponentai pareiškė, kad ministrė yra antisemitė ir prašė tuo klausimu tvarkytis prezidento Pedro Sánchezo.

Politikai perspėjo, kad antisemitizmas yra pavojingiausias Europos priešas ir jam neturėtų būti vietos Vyriausybėje, todėl laikinai einantis prezidento pareigas turėtų išrauti antisemitizmą šaknimis. 

Savo ruožtu antroji laikinai einančios vyriausybės viceprezidentė Yolanda Díaz kaip „labai rimtą klaidą“ apibūdino tai, kad Izraelio ir Gazos ruožo karas naudojamas vidaus diskusijose Ispanijos politikoje, „iškreipiant ir falsifikuojant Ispanijos politikos rimtumą“. įvykiai“.

Díaz pripažino, kad Hamas neabejotinai įvykdė karo nusikaltimus, ir pasmerkė, kad praėjusią naktį išpuolis prieš ligoninę Gazoje taip pat yra karo nusikaltimas, už kurį ji tikisi, kad atsakomybė bus nustatyta tarptautinėje teisinėje sferoje[1].

Užpulta šalis taip pat negali daryti karo nusikaltimų

Nors Izraelis ir buvo užpultas, politinėje arenoje atkreipiamas dėmesys, kad nepaisant to, jog tokiu atveju šalis laikoma nukentėjusiąja, jos atsakomieji veiksmai negali būti karo nusikaltimai. Tačiau šios dalies Izraelis, rodos, nepaiso. 

Izraeliui buvo pareikšta daug kaltinimų karo nusikaltimais už veiksmus prieš civilius. Nepriklausoma tarptautinė okupuotos Palestinos teritorijos tyrimo komisija pareiškė, kad jau yra aiškių įrodymų apie karo nusikaltimus ir ji dalinsis įrodymais su teisminėmis institucijomis, įskaitant Tarptautinį baudžiamąjį teismą.

Kai kurie Izraelio kariuomenės veiksmai buvo apibūdinti kaip kolektyvinės bausmės, karo nusikaltimas, draudžiamas sutartimi tiek tarptautiniuose, tiek netarptautiniuose ginkluotuose konfliktuose.

Spalio 9 d. Izraelio gynybos ministras Yoav Gallant paskelbė apie visišką Gazos apgultį, dėl kurios buvo nutrauktas esminis tiekimas, pavyzdžiui, elektra, maistas, vanduo ir dujos. Ši taktika kėlė susirūpinimą dėl karo įstatymų pažeidimų, nes civiliams buvo atimta būtiniausių prekių.

Dėl Izraelio blokados Gazos ruože buvo uždaryta bet kokia prieiga prie vandens.

Spalio 12 d. Human Rights Watch patvirtino, kad Izraelio armija panaudojo baltojo fosforo amuniciją. Baltasis fosforas nudegina sąlytį, gali sukelti gilius ir sunkius sužalojimus, galinčius sukelti daugelio organų nepakankamumą, ir net nedideli nudegimai gali būti mirtini. „Human Rights Watch“ teigimu, baltojo fosforo naudojimas yra „neteisėtai beatodairiškas, kai jis patenka į apgyvendintas miestų zonas, kur jis gali sudeginti namus ir padaryti didžiulę žalą civiliams“, ir „pažeidžia tarptautinės humanitarinės teisės reikalavimą imtis visų įmanomų atsargumo priemonių. kad būtų išvengta civilių sužalojimų ir gyvybių“[2]

JAV duoda Izraeliui leidimą karo nusikaltimams?

Karo pastangų teisėtumas pagal tarptautinę teisę priklauso nuo dviejų pagrindinių kriterijų. Pirmasis susijęs su karinės kampanijos tikslais: valstybėms paprastai draudžiama naudoti jėgą prieš esančius už savo sienų bet kokiais tikslais, išskyrus savigyną. Antrasis kriterijus yra susijęs su karo pastangomis. Valstybės negali sąmoningai nusitaikyti į civilius arba neproporcingai jiems pakenkti, siekdamos savo karo tikslų.

Izraelio kampanija prieš Hamas atitinka šį pirmąjį kriterijų. Konfliktas tarp Gazos ruožo palestiniečių ir Izraelio vyriausybės tikrai nėra atskirų valstybių konfliktas. Izraelis vykdo veiksmingą suverenitetą Gazos ruože, kontroliuodamas savo žmonių judėjimą, neleisdamas jiems patekti į dalį savo teritorijos ir reguliuodamas savo prekių importą ir eksportą. Nepaisant to, kai kovotojų grupuotė nužudo daugiau nei tūkstantį valstybės žmonių, ta valstybė turi pagrindo karui prieš kovotojų grupę.

Tačiau Izraelio kovos su „Hamas“ priemonės prieštarauja tarptautinei teisei. Izraelis įvedė visišką Gazos apgultį, uždraudęs 2 milijonams jos gyventojų gauti elektros, maisto, vandens ir kuro. Izraelio gynybos ministras Yoavas Gallantas šias priemones pateisino tuo, kad „mes kovojame su gyvūnais ir elgiamės atitinkamai“.

Atrodo, kad Izraelio oro bombardavimas Gazoje taip pat pažeidžia tarptautinės teisės draudimą neproporcingai žudyti civilius. Izraelio oro pajėgos numetė daugiau nei 6000 bombų ant maždaug Queens dydžio žemės ruožo. Jos tikslai apėmė ligonines ir mokyklas. Savo teigimu, Izraelis nešaudė „įspėjamųjų smūgių“, kad paskatintų civilius išeiti iš konkretaus pastato prieš jį sudeginant. Palestinos sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, Izraelio antskrydžių metu žuvo daugiau nei 1 799 žmonės, įskaitant 583 vaikus. Ministerijos duomenimis, 60 procentų visų sužeistųjų yra moterys arba vaikai.

Savo ruožtu Izraelio vyriausybė mažai ką daro, kad atremtų įspūdį, kad ji niekina civilius Gazos ruože. Ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu pažadėjo atpildą, kuris „atgarsis kartoms“. Izraelio generolas Ghassanas Aliyanas pareiškė: „Tu norėjai pragaro – gausi pragarą“.

Izraelio prezidentas Isaacas Herzogas, nors ir pripažino, kad Gazos civiliai nėra teisėti kariniai taikiniai, vis dėlto pasiūlė jiems prisiimti atsakomybę už „Hamas“ veiksmus, sakydamas: „Jie galėjo sukilti, jie galėjo kovoti su piktuoju režimu, kuris 2015 metais užvaldė Gazą. perversmas“[3].