Iš prieš 30 metų užšaldytų embrionų sėkmingai gimė dvyniai

Įdomybės, Medicina, Pasaulis, ŠeimaRaimonda Jonaitienė
Suprasti akimirksniu
Gimė dvynukai
Gimę dvynukai veikiausiai tapo naujais rekordininkais. Mohadese Marvi/Unsplash nuotrauka

Pagerintas ilgiausiai užšaldytų ir sėkmingai panaudotų embrionų rekordas

Embrionų saugojimas jau yra ganėtinai įprasta praktika pasaulyje. Laukiant tinkamo momento vieni yra saugomi kelis mėnesius, kiti – kelerius metus. Tačiau apie keliolika metų ar net kelis dešimtmečius saugotus embrionus, kurie vėliau sėkmingai išnešiojami ir tampa kūdikiais, girdime kur kas rečiau. Visgi, neseniai pasaulis sulaukė itin džiugios naujienos – iš prieš 30 metų užšaldytų embrionų sėkmingai išsivystė ir gimė dvynukai.

Embrionai buvo užšaldyti 1992 metų balandžio 22 dieną. Jie buvo laikomi maždaug -196 C temperatūroje skystame azote. Net tris dešimtmečius saugoti embrionai atiteko keturių vaikų mamai Rachel Ridgeway iš Oregono. Spalio 31 dieną ji sėkmingai pagimdė dvynukus. Jos sutuoktinis Philipas Ridgeway neslėpė, kad tai yra tiesiog sunkiai protu suvokiama patirtis.

JAV Nacionalinis embrionų donorystės centras (NEDC) mano, kad taip buvo pagerintas rekordas, kai iš ilgai užšaldytų embrionų sėkmingai išsivystė gyvi kūdikiai. Iki šiol šis rekordas priklausė Molly Gibson, gimusiai 2020 metais iš embriono, kuris buvo užšaldytas beveik 27 metus.

Dvynukai gimė iš padovanotų embrionų, kurių nepanaudojo kita pora

Embrionai, iš kurių sėkmingai išsivystė dvynukai, iš tiesų nepriklausė šiems ką tik šeimos pagausėjimo sulaukusiems tėvams. NEDC yra privati, ne pelno siekianti organizacija, padedanti poroms susilaukti vaikų iš paaukojamų embrionų. Taip pasaulį išvydo jau daugiau nei 1200 kūdikių.

Dvyniai embrionai prieš daug metų buvo sukurti anoniminei susituokusiai porai, tam pasitelkiant IVF (apvaisinimą mėgintuvėlyje). Vyrui buvo apie 50 metų, o kiaušialąstės donore tapo 34 metų moteris. Šie embrionai buvo laikomi vaisingumo laboratorijoje iki 2007 metų. Po to pora nusprendė padovanoti embrionus NEDC, kad juos galėtų panaudoti kažkas kitas.

Embrionų donorystė
Embrionų donorystė padeda nevaisingoms poroms susilaukti vaikų. Marcelio Fagino/Unsplash nuotrauka

NEDC pranešime rašoma, jog centras tikisi, kad džiugi žinia apie gimusius sveikus naujagimius paskatins ir kitas poras patirti laimę, kai priimami ir sėkmingai išnešiojami padovanoti embrionai. Pati Ridgeway šeima iki šiol turėjo keturis natūraliu būdu gimusius vaikus. Embrionų perkėlimą atlikęs daktaras Johnas Davidas Gordonas sakė[1]:

„Sprendimas priimti šiuos embrionus turėtų įkvėpti pasitikėjimo pacientams, kurie svarsto, ar kas nors norėtų priimti prieš penkerius, dešimt ar dvidešimt metų sukurtus embrionus. Atsakymas į šį klausimą yra tvirtas „taip“!“

Embrionų donorystė įmanoma ir Lietuvoje

Embrionų donorystė kai kuriose šalyse buvo įteisinta jau seniai. Tačiau Lietuvoje situacija kiek kitokia. Pagalbinio apvaisinimo procedūros mūsų valstybėje pradėtos teikti prieš 26 metus. Tuo tarpu embrionų donorystė buvo įteisinta tik prieš šešerius metus, 2016–aisiais. Buvęs Nacionalinio transplantacijos biuro prie SAM direktorius Artūras Bagotyrius yra sakęs[2]:

„Embrionų donorystė – tai embriono perkėlimas į moters organizmą, kai embrionui sukurti nebuvo panaudotos tos moters lytinės ląstelės. Lietuvoje ši procedūra yra dar sąlyginai nauja, tačiau aukščiausios kvalifikacijos Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų specialistai yra pasirengę prisidėti prie naujų gyvybių atsiradimo šiame pasaulyje.“

Tai yra vienintelė išeitis toms poroms, kurios nori pačios susilaukti vaiko, tačiau turi rimtų vaisingumo problemų ir pagalbinis apvaisinimas nebegali padėti. Embrionų donorystė suteikia galimybę moteriai pačiai pagimdyti vaiką ir būti biologine jo motina, nors tarp kūdikio ir gimdyvės nėra jokio genetinio ryšio.

Tam, kad Lietuvoje embrionus užšaldžiusios poros galėtų juos padovanoti, nuo embrionų sukūrimo momento turi būti praėję ne mažiau nei dveji metai.

Jei pora nusprendžia, kad užšaldytų embrionų jiems nebereikės, tuomet turi teisę juos perleisti kitai porai, kuri negali sukurti savo embrionų, nes yra nevaisingi ar dėl kažkokių kitų priežasčių.

Kadangi dažnu atveju dėl pagalbinio apvaisinimo sukuriama daugiau embrionų, nei jų reikia, kad pora susilauktų vaiko, šiuo metu lytinių ląstelių bankuose yra kaupiama daug užšaldytų embrionų, kurie čia saugomi neribotą laiką.