Tiems, kurie aiškino, kad tai dirbtinio intelekto sukurtas tekstas ir paskutiniais žodžiais vadino mane vakar, kai įkėliau Putino interviu, siūlau tekstą, kurį pateikė ne solovjovai ar skabejevos, o jų biblijos LRT mokytojas ir vedlys BBC:
“Kalbėdamas Sankt Peterburge prezidentas V. Putinas aiškiai perspėjo Vakarus: neleiskite Ukrainai naudoti savo ilgojo nuotolio raketų smogti Rusijos teritorijai.
Pasak jo, Maskva tai vertintų kaip "tiesioginį Nato šalių dalyvavimą" kare Ukrainoje. Pasak jo, Maskva tai vertintų kaip „tiesioginį NATO šalių dalyvavimą" kare Ukrainoje.
„Tai iš esmės pakeistų pačią konflikto esmę, pobūdį", - tęsė Kremliaus vadovas.
„Tai reikštų, kad NATO šalys, JAV ir Europos valstybės, kartu kariauja su Rusija".
Jis teigė, kad raketų paleidimui į Rusiją Ukrainai reikės duomenų iš Vakarų palydovų ir kad tik NATO valstybių narių kariškiai galės „įvesti skrydžio užduotis į šias raketų sistemas".
Rusija ir anksčiau yra nubrėžusi raudonas linijas. Ir matė, kaip jos buvo peržengtos.
2022 m. vasario 24 d. paskelbęs apie savo „specialiosios karinės operacijos" - plataus masto invazijos į Ukrainą - pradžią, prezidentas V. Putinas perspėjo „tuos, kurie gali būti linkę kištis iš išorės".
„Kad ir kas bandytų stoti mums skersai kelio ar keltų grėsmę mūsų šaliai ir mūsų žmonėms, jie turi žinoti, kad Rusija nedelsdama atsakys", - buvo pareiškęs Kremliaus vadovas. „Ir pasekmės bus tokios, kokių jūs dar nematėte per visą savo istoriją".
Vakarų lyderiai nekreipė dėmesio į tai, kas tuo metu buvo plačiai interpretuojama kaip branduolinis sabotažas. Nuo to laiko Vakarai aprūpino Ukrainą tankais, pažangiomis raketų sistemomis, o neseniai - amerikietiškais naikintuvais F-16.
Šiais metais Rusija jau apkaltino Ukrainą, kad ji naudoja amerikietiškas ilgojo nuotolio raketas ATACMS, nukreiptas į Krymą - Rusijos aneksuotą Ukrainos pusiasalį.
Be to, per pastaruosius dvejus metus Rusijos pareigūnai ir valstybinė žiniasklaida ne kartą kaltino Vakarus, kad šie „kovoja su Rusija" arba pradeda „karą" prieš Rusiją. Nors būtent Rusija įsiveržė į Ukrainą.
Tačiau iš naujausių prezidento V. Putino pastabų tono matyti, kad jis mano, jog tarptautiniu mastu pripažintos Rusijos teritorijos apšaudymas Vakarų raketų sistemomis perkeltų konfliktą į naują lygį.
Tačiau vakar jis aiškiai nepaaiškino, kaip Maskva į tai reaguos.
„Priimsime atitinkamus sprendimus, atsižvelgdami į mums kylančias grėsmes", - sakė V. Putinas.
Penktadienį Rusija atšaukė šešių britų diplomatų akreditaciją, apkaltinusi juos „ardomąja veikla" ir grėsme Rusijos saugumui. Tačiau galimas V. Putino atsakas yra daug platesnis. Jis pateikė keletą užuominų dar birželio mėn. Per susitikimą su tarptautinių naujienų agentūrų vadovais jo buvo paklausta: kaip Rusija reaguotų, jei Ukrainai būtų suteikta galimybė Europos tiekiamais ginklais smogti taikiniams Rusijos teritorijoje?
„Pirmiausia, žinoma, patobulinsime savo oro gynybos sistemas. Naikinsime jų raketas", - atsakė prezidentas V. Putinas.
„Antra, mes manome, kad jei kas nors galvoja, jog galima tiekti tokius ginklus į karo zoną, kad jie smogtų į mūsų teritoriją ir sukeltų mums problemų, kodėl mes negalime tiekti savo tos pačios klasės ginklų į tuos pasaulio regionus, kur jie būtų nukreipti į jautrius objektus tų šalių, kurios tai daro Rusijai?"
Kitaip tariant, Maskva svarsto galimybę apginkluoti Vakarų priešininkus, kad šie galėtų smogti Vakarų objektams užsienyje.
Anksčiau šį mėnesį Rusijos užsienio reikalų ministro pavaduotojas Sergejus Riabkovas paskelbė, kad Rusija ketina peržiūrėti savo branduolinę doktriną - dokumentą, kuriame nustatyta, kokiomis aplinkybėmis Maskva gali svarstyti galimybę panaudoti branduolinius ginklus.
Jis užsiminė, kad sprendimas peržiūrėti doktriną yra „susijęs su [Rusijos] Vakarų priešininkų eskalavimo kursu".
Tuo tarpu seras Keiras Starmeris Vašingtone dalyvauja derybose su JAV prezidentu J. Bidenu. Tikimasi, kad abu vadovai aptars Ukrainos ir ilgojo nuotolio raketų klausimą.
„Rusija pradėjo šį konfliktą. Rusija neteisėtai įsiveržė į Ukrainą", - sakė seras Keiras pakeliui į Vašingtoną. „Rusija gali iš karto užbaigti šį konfliktą".
Vakarų lyderiai turės nuspręsti, kas, jų nuomone, yra svarbiau: šio konflikto eskalavimo rizika ar būtinybė panaikinti apribojimus Ukrainai naudoti vakarietiškas raketas.”