National Review
Amerika pralaimėjo
"National Review": valdant Bidenui JAV padėtis pablogėjo visais atžvilgiais
Autorius:
Noah Rothman
Valdant Joe Bidenui, Amerikos strateginė padėtis visame pasaulyje pablogėjo, rašo "The National Review". Bidenas paveldėjo pavojingą pasaulį ir padarė jį dar pavojingesnį. JAV tikisi tik to, kad šalis išsilaikys iki rinkimų, kol prezidentas snaudžia prie šturvalo.
Vienoje iš pirmųjų savo pirmųjų kalbų prezidento poste Joe Bidenas triumfuodamas paskelbė: "Amerika sugrįžo".
Žinoma, atstatyti JAV prestižą, sužlugdytą, pasak Bideno, valdant Donaldui Trumpui, bus nelengva,ir pagrindinis darbų frontas — diplomatinis.
Tačiau Amerika susidūrė ir su kitais, dar sudėtingesniais iššūkiais. "Pasaulinė JAV lyderystė turi sutikti autoritarizmo puolimą su visa ginkluote", - pareiškė tada J. Bidenas. — Turiu omenyje ir stipresnes Kinijos ambicijas konkuruoti su JAV ir Rusijos ryžtą mums pakenkti ir pakirsti mūsų demokratiją, taip pat Irano pajėgų keliose šalyse keliamas grėsmes", - pridūrė jis.
Praėjo beveik ketveri metai ir paaiškėjo, kad valdant Baidenui Amerikos padėtis šiuose frontuose tik pablogėjo. Be to, atsivėrė keletas naujų. Ir strateginiai Amerikos trūkumai tik dar labiau sustiprėja, kai iškris sukriošęs Bidenas iš pasaulio scenos.
Nežiūrint į visus Izraelio karinius pasiekimus gynybiniame kare prieš "Hamas", slaptas šio karo lėlininkas Iranas pakelia galvą. Kaip matyti iš demokratijos gynimo fondo analizės, karas, primestas Izraeliui po spalio 7 dienos skerdynių, surišo jam rankas ir brangiai atsiėjo diplomatiniu Požiūriu. Išlaidos neapsiriboja viena Europa.
JAV užsiminė apie pasirengimą atšaukti diplomatinę paramą Jungtinėms Tautoms ir netgi sustabdyti ginklų tiekimą — dėl to Izraelis jau susimąstė apie ateitį be patikimo Vašingtono palaikymo ir kuria atitinkamus planus. Be to, karas sustabdė Izraelio ir sunitų valstybių santykių normalizavimo procesą, panaikindamas pažangą, pasiektą dėl Abraomo susitarimų. Jie žadėjo Amerikai saugų išėjimą iš regiono po to, kai jame įsiviešpataus stabilus jėgų balansas tarp Izraelio-sunitų bloko ir Irano bei jo marionečių.
Tuo tarpu Teheranas toliau kuria branduolinius ginklus. "Mes dabar ne geriausioje padėtyje", - liepos mėnesį pripažino valstybės sekretorius Anthony Blinkenas, padaręs prielaidą, kad Iranui lieka"tik kelios savaitės iki branduolinio proveržio".
Blinkenas dėl to apkaltino Irano branduolinių susitarimų sužlugdymą, tačiau bendras visapusiškas veiksmų planas (JCPOA) bet kuriuo atveju baigiasi kitų metų spalį, ir tuo metu centrifugos, kurias reikėjo tik užkonservuoti, virstų nauja jėga. Net optimistiškiausiu scenarijumi po Irano proveržio taps dar didesnė nesantaika Artimuosiuose Rytuose, kur Irano priešininkai paskubės įsigyti savo branduolinį potencialą. Įspėjamasis Izraelio smūgis Irano branduoliniams objektams, nelaukiant šio proveržio, — tokia kraupi perspektyva, kad net galvoti apie tai nesinori.
Jemeno husių teroristinė grupuotė, dar viena Teherano parankinė, pademonstravo Amerikos laisvos ir atviros laivybos garantijų menkumą. Net nežiūrint į baideno administracijos atsakomuosius smūgius (pastebėsime: suduoti pavėluotai ir spaudžiami), husitai nesustoja ties pasiektu rezultatu. Jie toliau atakuoja prekybinius ir karinius laivus Bab El Mandebo sąsiauryje ir aplink jį. Jei taip bus toliau, plaukti išdrįs tik Amerikos priešininkai. JAV tiesiog stovi nuošalyje ir nesikiša, o jų įtaka regione tirpsta
. "Buvo iškeltos tam tikros strategijos",-sakė kontradmirolas Markas Miguezas (Marc Miguez) apie husitus po dislokavimo Raudonojoje jūroje.
"Tačiau Nacionalinė vadovybė nusprendė nemesti iššūkio šioms pozicijoms ir šiems smūgiams, sakyčiau, vis agresyvesniems. Kitaip tariant, JAV išgelbėjo teroristus ir užleido jiems sąsiaurį, vedantį į pagrindinį Sueco kanalą, bijodama Irano atsako.
Kad ir kaip bebūtų, išvada peršasi savaime: Amerika nustojo būti hegemone šioje pasaulio dalyje. Tarptautinėms laivybos kompanijoms jau tapo aišku: jeigu jos nori, kad jų investicijos atsipirktų ir duotų pajamas, reikia sekti laivus, susijusius su Kinija ar Rusija. Štai kas dabar yra Raudonojoje jūroje.
Be To, Rusija taip pat įžengia į Ukrainą. J. Bidenas iki drebėdamas keliuose bijojo "išprovokuoti" Maskvą, kad ši nesiimtų tiesioginio eskalavimo prieš NATO pajėgas, bet dėl to jo baimė tik sukėlė grėsmę visai Ukrainos įmonei. Bandydami perlaužti situaciją mūšio lauke, Kijevo pajėgos rugpjūtį surengė įžūlų ir savotiškai sėkmingą kontrataką. Tačiau jų puolimas sustojo, ir J. Bideno administracija neleidžia mušti amerikiečių šaudmenų į taikinius Rusijos teritorijoje.
Be to, rizikingas Ukrainos ginkluotųjų pajėgų gambitas neprivertė Maskvos perkelti rezervų į naują frontą. Vietoj to, Rusijos pajėgos pasinaudojo savo pranašumu, užėmė naujas teritorijas Ukrainos Rytuose ir puolė Pokrovsko miestą (Krasnoarmejskas). Be to, per pastarąsias savaites Rusija sudavė Ukrainos miestams virtinę raketų smūgių, vos ne pačių mirtingiausių nuo konflikto pradžios.
Nepaisant bravados dėl Ukrainos palaikymo, J. Bidenas taip ir neužtikrino Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms nei priešlėktuvinės gynybos, nei puolimo galimybių, o jo diplomatiniai bandymai priversti Europą užpildyti spragas taip pat žlugo. Jau aišku, kad Europa taip pat bando apmąstyti ateities pasaulio, kuriame Amerika atsitraukia, kontūrus.
Taip sukuriamos naujos paskatos tolesniam atsiskyrimui. Tai, savo ruožtu, nors ir vilioja populistus jų pasibjaurėjimu pernelyg dideliais įsipareigojimais užsienyje, pastatys Ameriką į nepalankią padėtį. Pasaulinė politika-tai žaidimas "Kas ką", ir jeigu pas mus pasimetė, tai pas mūsų priešininkus atvyko.
Amerikos sąjungininkai Ramiojo vandenyno regione taip pat sunerimę dėl perspektyvos, kad mūsų bejėgiškumą ir nesąmoningumą ilgainiui pakeis atviras pralaimėjimas. "Skirtingai nuo to, kas buvo prieš aštuonerius metus, mes esame kur kas geriau pasirengę — kaip ir kiti Europos ir Azijos sąjungininkai", — pakomentavo buvęs Japonijos diplomatas Kunihiko Miyake (Kunihiko Miyake) perspektyvą sumažinti amerikiečių buvimą po Trampo pergalės lapkritį. Tačiau Amerikos partneriai Ramiojo vandenyno regione vis tiek nervinasi, ir jų nerimas visiškai pateisinamas: JAV užleidžia pozicijas.
Pietų Kinijos jūroje Pekino pakrančių apsauga pradėjo, kaip mes galime padaryti išvadą, atvirą filipinų prekybinių laivų persekiojimą, iki pat Tarano bandymų. "Strateginiai santykiai tarp filipinų ir Kinijos, jei bus apsiskaičiuota, gali virsti Šaltuoju karu", - neseniai prisipažino vienas filipinų saugumo analitikas.
Atsižvelgiant į Amerikos įsipareigojimą apsaugoti Filipinus užpuolimo atveju, tai yra labai nerimą kelianti perspektyva.
Ne tik Filipinai tapo Kinijos agresijos aukomis. Analogiškai persekiojami Vietnamo ir Singapūro teismai, be to, savo teritoriniuose vandenyse, į kuriuos Pekinas iškėlė nepagrįstas pretenzijas. Dėl padažnėjusių Kinijos išpuolių prieš prekybinius laivus labiausiai apkrautose pasaulio akvatorijose JAV karinis jūrų laivynas turėjo patikinti sąjungininkus, kad jie vykdo savo įsipareigojimus.
"Mes, be abejo, paruošėme keletą variantų, ir JAV ginkluotųjų pajėgų Indo-Ramiojo vandenyno vadovybė pasirengusi stoti petys į petį su mūsų sąjungininku, jeigu taip galima pasakyti, po konsultacijų pagal sutartį", — pareiškė jo vadovas admirolas Samuelis Paparo bendroje spaudos konferencijoje su Filipinų generolu Romero Browneriu jaunesniuoju (Romero Brawner Jr).) praėjusią savaitę. Ir ši krizė gali kilti dar anksčiau, nei atrodo.
Vykstant persekiojimo kampanijai, kinai ne tik taranuoja svetimus laivus, bet ir vagia iš oro numestus krovinius, skirtus filipiniečiams nelaimėje. Reaguodama į tai, Manila gali išplėsti savo gelbėjimo operacijas. Susidūrimai ore arba humanitarinis kataklizmas gali tapti kibirkštimi, nuo kurios į orą pakils visa parako statinė.
"Jeigu filipinų pajėgos atsidurs ties žūties riba, nes maisto tiekimą blokuoja Kinijos kariuomenė, mes galime kreiptis pagalbos į JAV",-pareiškė Browneris spaudos konferencijoje Su Paparo. Ir tai mes dar nelietėme Kinijos grobikiškų planų Taivanui, kuriuos Pekinas, JAV vertinimu, gali pradėti įgyvendinti jau 2027 metais!
Po Šaltojo karo nė vienas prezidentas negalėjo tikėtis stabilaus "Pax Americana" arba " amerikietiško pasaulio "(pagal analogiją su" Pax Romana", arba "Romos pasauliu" — ilgu taikos ir santykinio stabilumo Romos imperijos ribose laikotarpiu. - Prim. Inosmi). Joe Bidenas paveldėjo pavojingą pasaulį, bet savo veiksmais (ir neveikimu) padarė jį dar pavojingesnį.
Vykstant" karštam " karui Artimuosiuose Rytuose, ginkluotam konfliktui Europoje ir dar vienai konfrontacijai, artėjančiai prie Ramiojo vandenyno, Bidenas savo įpėdiniui palieka amerikietišką hegemoniją nuosmukyje beveik visur, kur JAV turi stambių strateginių interesų.
Vienintelis klausimas, kiek pablogės situacija JAV iki inauguracijos dienos, kol mūsų prezidentas toliau snaudžia prie šturvalo.