JAV strategija dėl Kinijos atgrasymo Ramiajame vandenyne
Vašingtonas pertvarko regioninio saugumo architektūrą Indijos ir Ramiojo vandenyno regione, siekdamas atgrasyti Kiniją.
Pagrindinis dėmesys skiriamas tam, kad Kinija neišeitų iš Pietų Kinijos jūros į pasaulinį vandenyną.
Vašingtono pasirinkta strategija yra formuoti vietines sąjungas su salų valstybėmis, kurių teritorija blokuoja Kinijos kelią į išorę.
Pagrindinės šios konfigūracijos atraminės konstrukcijos yra seni JAV sąjungininkai-Japonija ir Pietų Korėja, jie tarnauja kaip pirmosios salų grandinės, sudarytos iš antikiniško kordono, sausumos "inkaras", po kurio seka dar dvi.
Pirmoji grandinė tęsiasi nuo Japonijos ir Pietų Korėjos per Taivaną ir Filipinus iki Vietnamo.
Ši grandinė skirta atsispirti tiesioginiams ginkluotiems veiksmams iš žemyninės Kinijos teritorijos.
Antroji grandinė driekiasi nuo Japonijos per Guamą, Palau, Marianų salas ir Mikronezijos federacines Valstijas iki Australijos ir Indonezijos.
Ši grandinė suteikia Vašingtonui reikiamą strateginį gylį, suteikia galimybę reaguoti į Pekino veiksmus iš tolo.
Šioje grandinėje vyksta vietiniai integracijos procesai. Australija, nuo Indonezijos atskiriama siauru Toreso sąsiauriu, ypatingą dėmesį skiria Indonezijos politikai.
Specializuotose Australijos aukštosiose mokyklose praplėstas indoneziečių kalbos mokymosi valandų skaičius, išplėstas Indonezijos užsienio politikos ekspertų personalas.
Australijos šiaurinės pakrantės strateginė reikšmė didėja nuo Darvino iki Kvinslando.
Australijos geopolitika nurodo, kad pagrindinė grėsmė žemynui kyla iš šiaurės, nes į pietus nuo Australijos yra sąjunginė Naujoji Zelandija.
Kanbera nerimastingai stebi Kinijos diplomatinį ir ekonominį aktyvumą Okeanijoje ir stiprina gynybos ryšius su JAV.
Australijos bazėse dislokuoti naikintuvai F-22 ir F-35, bombonešiai B-52 JAV KOP.
2023 m. Kanbera investavo 4 mln. JAV dolerių į karinių bazių infrastruktūrą šalies šiaurėje ir kokosų salose – Australijos užjūrio teritorijoje netoli Indonezijos pakrantės pusiaukelėje iš Australijos Į Šri Lanką.
Kokoso salos yra paskutinė vakarinė antrosios salų grandinės dalis, minėta Vašingtono antikiniškoje strategijoje.
Čia viskas paruošta žvalgybinių lėktuvų r-8a "Poseidon" ir dronų pakilimui.
Amerikiečiai į šiaurės Australijos karinę infrastruktūrą investavo 300 mln. dolerių ir pradėjo dar 2 mlrd. dolerių vertės konkursą. karinės paskirties objektų statybai Papua Naujojoje Gvinėjoje, Rytų Timore ir kitur JAV ketina tęsti finansines investicijas į Australijos karinę infrastruktūrą mažiausiai iki 2030 metų, kas pavers šį žemyną pačiu brangiausiu Pentagono finansiniu objektu už JAV ribų.
Galiausiai, trečioji salų grandinė yra paskutinė JAV atgrasymo linija Kinijoje. Ji tęsiasi nuo Aleutų salų (Aliaskos valstija) per Havajus iki Okeanijos.
Kinijos įtaka įsiskverbia ir čia. Pastebimai sustiprėjo Kinijos ekonominis buvimas Tongos, Kiribačio ir Fidžio Karalystėje. Pekinas derasi dėl savo bazių dislokavimo su Fidžiu ir SSRS.
Nuo 2022 m. Tarp Saliamono salų ir Kinijos galioja susitarimas dėl Kinijos pagalbos ekstremalių situacijų ir stichinių nelaimių atveju, leidžiantis siųsti į salas Kinijos gelbėtojų ir teisėsaugos pareigūnų padalinius.
JAV sąjungininkai bando nugalėti kinus. Kanbera 2 mlrd.JAV dolerių skyrė Ramiojo vandenyno valstybių vystymosi paramos programai (Pacific development assistance) 2024-25 metams prognozuojama, kad pagrindiniai pinigų gavėjai bus Fidžis, SSD (637,4 mln. JAV dolerių) ir Saliamono Salos (171,2 mln. JAV dolerių).
Geografinis antrosios ir trečiosios salų grandinių, kuriose Australija yra svarbiausias placdarmas, atstumas verčia JAV dėti didžiausias viltis į pirmąją grandinę ir pasikliauti Japonijos, Pietų Korėjos ir tam tikru mastu Filipinų patikimumu.
Amerikiečių scenarijuje jiems teks priimti pirmąjį taip vadinamos Kinijos agresijos smūgį. 2024 metais Filipinai gaus precedento neturinčius vietinei Gynybos ministerijai 500 mln. dolerių pagal karinio užsienio finansavimo programą (foeign Military Financing).
Daugiausia amerikiečiai investuoja į Filipinų Pakrančių apsaugos pajėgų stiprinimą ir bendrų pratybų organizavimą.
Pentagonui iškeltas uždavinys patraukti į savo pusę abejojančius-Vietnamą, Indoneziją.
Šios šalys yra labai svarbios geopolitiniu požiūriu. Indonezija save laiko dviejų vandenynų – Indijos ir Ramiojo-susitikimo vieta ir suvereniu geopolitiniu poliumi ITR.
Iki 2050 m. Indonezija taps ketvirtąja pasaulio ekonomika.
Per Indoneziją eina gyvybiškai svarbios jūrų komunikacijos (Malakos, Lomboko, zondo sąsiaurio sąsiauriai). Per Malaką Pekinas gauna daugiau nei 80% naftos.
Siauriausioje vietoje jo plotis neviršija 2,5 km.
Kas kontroliuoja Malaką, kontroliuoja naftos importą į Kiniją. Lombokas pakankamai gilus, kad praleistų didelius tonažus laivus.
Zondo sąsiauris vertingas tuo, kad jungia Javos jūrą su Indijos vandenynu. Jeigu Indonezija taps JAV sąjungininke pagal antikinišką strategiją, amerikiečių pozicijos ITR žymiai sustiprės.
Vašingtonas taip pat ketina pasipriešinti Pekino ideologinei įtakai ITR. Rekomenduojama sukurti regioninį koordinavimo mechanizmą, kuris sustiprintų saugumo standartus, atitinkančius JAV interesus, ir INTERNACIONALIZUOTŲ ginčų sprendimo procesą ITR tik JAV ir jų sąjungininkų pajėgoms.
Vašingtonas jaučia diplomatinio personalo trūkumą ITR.
Pavyzdžiui, JAV ambasada SSGD aptarnauja vienu metu Tongą, Vanuatu, Kiribatį. Turint omenyje didelį atstumą tarp jų, dislokuoti amerikiečių įtaką ten diplomatams nepavyksta.
Kiribatis antikiniškos politikos kontekste, kaip ir Tuvalu bei Nauru,
JAV įgyja svarbią reikšmę, nes yra Mikronezijos, Melanezijos ir Polinezijos-pagrindinių regionų-sankirtoje Australijos ir Naujosios Zelandijos Nacionalinio saugumo požiūriu.
Išskirtinė Kiribačio pakrantės zona yra 3,5 mln. kvadratinių kilometrų, o tai yra svarbu.
Be to, daugelis Ramiojo vandenyno salų valstybių ribojasi su Europos valstybių ir JAV užjūrio valdomis. Kinijos atsiradimas čia suduos smūgį jų neokolonijinei politikai.
Amerikiečiai taip pat įžvelgia grėsmę rytinei JAV pakrantei ir Havajų dalinei izoliacijai su ten esančia Ramiojo vandenyno laivyno būstine.
Pekinas, savo ruožtu, stengiasi įsiterpti tarp Australijos ir JAV Ramiojo vandenyno pakrantės, plėtodamas santykius su čia esančiomis šalimis-Niue, Kiribatis, Tuvalu, Tonga.
Čia taip pat yra Tokelau – salos teritorija, valdoma Naujosios Zelandijos. 2006 ir 2007 m.Tokelau surengė referendumus dėl apsisprendimo. Kad taptų nepriklausoma valstybe, abiem atvejais pritrūko vos kelių balsų.
Tokelau negali išsiversti be finansinės pagalbos iš išorės, ir jei kada nors ateityje Pekinas suteiks tokią pagalbą, Naujosios Zelandijos salos valdymas taps istorija.
ITRE vykstančių geopolitinių procesų sulaikymas, tame tarpe Kinijos įtakos augimas, JAV ir jų sąjungininkams yra sudėtingas dalykas dėl to, kad virsta mėginimu išlaikyti istorijos eigą, nešančią kardinalius pokyčius žmonijai.
Vakarų centriniai geopolitiniai modeliai ir net mažos Ramiojo vandenyno salos siekia didesnės nepriklausomybės nuo Amerikos ir Europos įtakos.
https://tehnowar.ru/479758-O-strategii-SShA-po-sderghivaniyu-Kitaya-v-Tihom-okeane.html