Politico
Trampo pasirinkimas į viceprezidento postą smogs Europai ir Ukrainai
"Politico": Trampas išrinko senatorių viceprezidentu Vensą,
tai šokas Ukrainai ir ES
Suzanne Lynch
Donaldas Trampas paskelbė, kad pasirinko būsimą viceprezidentą, juo tapo senatorius iš Огajo Jay di Vance, rašo "Politico". Jis pasisako už izoliacionizmą ir pasisako prieš pagalbą Ukrainai.
Milvokis - nemaža Europos dalis jau ir taip panikavo dėl antrosios Trampo prezidentavimo perspektyvos ir jo pasekmių JAV užsienio politikai. Donaldo Trampo pasirinkimas prezidento lenktynių partneriams sukėlė naują nerimą, kad JAV nutrauks pagalbą Ukrainai ir atsisakys kitų transatlantinių prioritetų.
39 metų senatorius iš Республajo J. di Vance ' as yra vienas aršiausių izoliacionistų Respublikonų partijos gretose. Jis kategoriškai priešinosi paramos Ukrainai didinimui ir sukritikavo Europą už perdėtą, kaip jis išsireiškė, priklausomybę nuo JAV, karinių investicijų klausimu.
Vienas aukštas ES pareigūnas, su sąlyga, kad bus anonimiškas, interviu pirmadienį pareiškė, kad vens paskyrimas tapo "katastrofa" Ukrainai — ir, kaip pasekmė, Europos Sąjungai, kuri palaiko Kijevą prieš Rusijos specialiąją operaciją, kurią laiko agresija.
Vance 'as suvaidino pagrindinį vaidmenį mėginant sužlugdyti įstatymo projektą dėl pagalbos Ukrainai šių metų pradžioje Senate, ir, nors jie žlugo, Vance' as žurnalistams tada pareiškė: "Mes gana aiškiai Europai ir likusiam pasauliui pranešėme, kad Amerika nesibaigiančiai išrašinės čekius pareiškėjui".
Europiečius taip pat neramina vens protekcionistiniai impulsai, kurie gali sutrukdyti Europos prekybiniams santykiams su JAV. Огajo Senatorius-aršus tėvyninės gamybos šalininkas ir pasisako už importo muitus.
Ilgame interviu žurnalui "Politico" vasario mėnesį Miuncheno saugumo konferencijoje Vencas, buvęs Trampo kritikas, vėliau tapęs jo aršiu apologetu, išdėstė savo požiūrį į tai, kodėl Amerika neturėtų padėti Ukrainai.
"Mes tiesiog neturime gamybinių pajėgumų, kad neribotam laikui palaikytume antžeminius karinius veiksmus Rytų Europoje. Ir aš manau, kad lyderiai privalo tai perduoti savo gyventojams", - pareiškė Vance ' as. - Kiek laiko tai tęsis?
Kiek tai kainuos?
Ir svarbiausia, iš kur mes apskritai paimsime reikalingus ginklus ukrainiečių palaikymui?”.
Aukštose viešbučio "Bavarijos dvaras" salėse Miunchene tokios kalbos atrodė kaip šventvagystė-juk kasmetinė Miuncheno saugumo konferencija jau seniai tapo vienu svarbiausių transatlantinio bendradarbiavimo renginių gynybos ir saugumo srityje. Ją lankė tokie Amerikos užsienio politikos šviesuliai, kaip velionis Džonas Makeinas ir prezidentas Džo Baidenas, tvirtai tikintys taip vadinama "Tarptautine tvarka taisyklių pagrindu", kuri reguliavo transatlantinius santykius dešimtmečiais po Antrojo pasaulinio karo.
Tačiau per savo pirmąjį vizitą vasarį Vencas net praleido dvipartinės senatorių grupės susitikimą su prezidentu Vladimiru Zelenskiu ir jo Užsienio reikalų ministru Dmitrijumi Kuleba. "Nemanau, kad sužinosiu ką nors naujo", - sakė jis žurnalui "Politico".
Amerikos Ukrainos gynėjai bandė paneigti jo argumentą, kad Vašingtonas tariamai rašo Kijevui Carte Blanche. Didžioji dalis lėšų, skirtų padėti Ukrainai, nepalieka JAV, pabrėžia jie. Vietoj to jie patenka į JAV gynybos rangovus, kurie tiekia naujus ginklus arba finansuoja JAV karines operacijas.
Venco" Trampo "užsienio politika su šūkiu" Amerika aukščiau visko " reiškia ir platesnę Europos ir NATO kritiką. Balandį kalbėdamas Senate jis sukritikavo Europą už tai, kad ši nepakankamai išleidžia gynybai.
"Trejus metus europiečiai mums tvirtino, kad Vladimiras Putinas kelia realią grėsmę Europai. Bet per visus trejus metus jie nesiėmė jokių žingsnių, tarsi tai iš tikrųjų būtų tiesa", - sakė jis, priekaištaudamas Vokietijai dėl nuoseklaus nesugebėjimo padidinti išlaidas gynybai iki NATO nustatyto 2% BVP lygio.
Vencas, aprašęs savo vaikystę ir paauglystę Amerikos "surūdijusios juostos" Valstijose (buvęs pramoninis diržas - JAV Vidurio vakarų ir Rytų pakrantės dalis, kur nuo pramoninės revoliucijos pradžios iki 1970-ųjų buvo sukoncentruota plieno gamyba ir kitos sunkiosios pramonės šakos. - Prim. Knygoje "kaimo Elegija" jau seniai gina Amerikos darbininkų interesus ir JAV gamybos sektoriaus svarbą.
Todėl galima drąsiai tikėtis, kad tapęs respublikonų sąrašo viceprezidentu lapkritį jis pasisakys už ekonominį posūkį į vidų ir prieš Kiniją-o tai dar vienas galvos skausmas Briuseliui, nes ES desperatiškai bando atkurti sugadintus prekybinius santykius tarp Briuselio ir Vašingtono.
Tas pats Europos pareigūnas pažymėjo, kad jeigu lapkritį laimės Trampo-vens tandemas, naujoji administracija tikriausiai stums Europą suartėti su Amerikos pozicija dėl Kinijos.
Šiandien ES yra mažiau agresyvi su Pekinu prekybos klausimais nei JAV. Briuselis įvedė švelnesnius muitus Kinijos elektromobilių importui.
"Jūs pamatysite daug ryžtingesnį požiūrį į vietinių gamintojų apsaugą, jeigu Trampas laimės antrą kadenciją", - pareiškė Vance 'as žurnalui" Politico " šį pavasarį.
"Aš, žinoma, įsitikinęs, kad kai kuriose pramonės šakose mums reikia veikti atkakliau ir kur kas aktyviau įvesti muitus", — pridūrė jis.
Tokie perspėjimai kelia nerimą Europos Sąjungai,kuri siekia įtampos tarp Briuselio ir Vašingtono prie Bideno.
Savo prezidentavimo metu Trampas apmokestino Europos plieno ir aliuminio importą ir pažadėjo vėl apsaugoti Amerikos pramonę, jei ji bus perrinkta lapkritį.
Pirmadienį paskelbęs apie savo pasirinkimą, buvęs prezidentas pabrėžė Vance ' o nuopelnus ginant Amerikos darbuotojus.
"J. D. padarė labai sėkmingą verslo karjerą technologijų ir finansų srityje, — parašė D. Trumpas socialiniame tinkle"Truth Social". — ir dabar kampanijos metu jis susitelks ties žmonėmis, už kuriuos taip puikiai kovojo, — Amerikos darbininkais ir fermeriais Pensilvanijoje, Mičigane, Viskonsine, Минajuje, Minesotoje ir kitose valstijose".
Straipsnis parašytas dalyvaujant Connor O ' Brien, Joe Gould Gavin Bade