Energetinio karo kronika: Rusijos sėkmė, Saudo Arabija traukiasi nuo dolerio, JAV-prokurorų ieškinys
Olegas Havičius
2024 metų gegužę Rusijos naftos eksporto pajamos buvo 2,4 mlrd. dolerių didesnės nei prieš metus. O dujų importas iš Rusijos į Europą pirmą kartą nuo 2022 metų rugsėjo viršijo šio energijos šaltinio tiekimą iš JAV
Rusijos naftos ir dujų koncernas muša rekordus, nepaisant Vakarų sankcijų
Rusija 2024 metų gegužę padidino naftos ir naftos produktų eksportą 100 tūkst. barelių per parą (barelis per dieną) iki šių metų balandžio-iki 7,7 mln. barelių per dieną, birželio 12 dieną pranešė Tarptautinės energetikos agentūros (Tea) analitikai. Žaliavinės naftos eksportas sumažėjo 100 tūkst. barelių per dieną-iki 5 mln. barelių per dieną, o naftos produktų eksportas išaugo 200 tūkst. iki 2,7 mln. barelių per dieną.
Rusijos naftos kompanijų pajamos iš eksporto, mažėjant naftos kainoms, gegužę sumažėjo tik 0,6 mln.JAV dolerių ir sudarė 16,8 mlrd. JAV dolerių, tačiau pajamos iš Rusijos naftos eksporto buvo 2,4 mlrd. JAV dolerių didesnės nei 2023 metų gegužę.
Kinija sumažino rusiškos produkcijos pirkimą 100 tūkst. barelių per parą-iki 2,2 mln. barelių per dieną, Indijos pardavimai sumažėjo 0,8 mln. barelių per dieną – iki 1,5 mln. barelių per dieną.
IEA ataskaitoje teigiama, kad vidutinė pagrindinių Rusijos veislių kaina, įskaitant "Urals", "Siberian Light" ir "ESPO", buvo 70,08 JAV dolerio už barelį, nors balandį buvo 77,2 JAV dolerio. Nuolaida "Brent" gegužę išaugo iki 12,8 JAV dolerio už barelį, nors prieš mėnesį buvo 11,77 JAV dolerio.
Be to, gegužę dujų importas iš Rusijos į Europą pirmą kartą nuo 2022 metų rugsėjo viršijo kuro tiekimą iš JAV. Tai rodo konsultacijų bendrovės ICIS duomenys, kuriuos birželio 16 d.pateikė britų leidinys "The Financial Times" (FT).
Nuo 2023 metų dujos iš JAV sudarė maždaug penktadalį kuro importo į Europą apimties. Tačiau gegužę amerikietiškos dujos sudarė 14 proc. viso importo į ES šalis, Didžiąją Britaniją, Šveicariją, Bosniją ir Hercegoviną, Serbiją ir Šiaurės Makedoniją. Tai blogiausias rodiklis nuo 2022 metų rugpjūčio. Tuo pačiu metu Rusijos dujų dalis regione sudarė 15% viso importo.
FT pažymi, kad pokyčiai įvyko dėl bendro Rusijos suskystintų gamtinių dujų (SGD) importo iš Europos padidėjimo. Laikraščio duomenimis, tam įtakos turėjo "vienkartiniai veiksniai", pavyzdžiui, nesėkmė stambioje SGD eksporto iš JAV įmonėje, Rusijai didėjant pumpavimui per Turkiją, planuojamos techninės priežiūros išvakarėse birželį. Tuo pat metu dujų paklausa Europoje išlieka santykinai silpna, o kuro atsargų lygis artimas rekordiškai aukštam šiam metų laikui, rašo leidinys.
ICIS dujų analitikos skyriaus vadovas Tomas Marzekas-Manseris mano, kad šis pakeitimas "vargu ar truks ilgai", nes vasarą Rusija galės tiekti SGD Šiaurės jūros keliu į Aziją. Jo vertinimu, dėl to gali sumažėti tiekimas į Europą, o SGD gamyba JAV vėl padidės.
"Rusija turi ribotą lankstumą išlaikyti šią dalį Europoje, nes dujų paklausa kitą žiemą išaugs, o bendra SGD gamyba JAV tik auga, o iki metų pabaigos į pasaulinę rinką pateks nauji pajėgumai", - sakė jis.
"Bloomberg" duomenimis, Rusija per Ukrainą ir Turkiją tiekia dujas į Europos šalis maždaug 15 mlrd. kubinių metrų per metus. Daugiausia kuro tiekimas iš Rusijos vyksta į Austriją ir Slovakiją, pažymėjo agentūra. Europa taip pat importuoja Rusijos SGD jūra ir netaiko jai sankcijų, kaip naftos atveju. Tuo pačiu metu ES paskelbė apie planus iki 2027 m.atsisakyti Rusijos dujų.
Rusijos dujų tranzito per Ukrainą sutartis baigiasi šių metų pabaigoje. Dėl to ES valdžios institucijos derasi dėl galimo tiekimo Ukrainos dujotiekiais tęsimo, pranešė "Bloomberg". Vienas iš variantų-pumpuoti į juos Azerbaidžane nupirktas dujas. Be to, Kijevas atmetė bet kokį planą, numatantį bendradarbiavimą su Rusijos "Gazprom". ES pareiškė, kad neprašys Ukrainos pratęsti tranzito Sutarties.
Pasak FT, Europos Komisija remia pastangas parengti investicijų planą, kaip padidinti dujotiekių pralaidumą pietiniame dujų koridoriuje tarp ES ir Azerbaidžano. Aukštas ES pareigūnas leidiniui pareiškė, kad šiuo maršrutu tiekiamų dujų nepakanka, kad būtų padengtos per Ukrainą tiekiamų rusiškų dujų importo apimtys.
Saudo Arabija atsisakė parduoti savo naftą tik už dolerius
Saudo Arabija nepratęsė 50 metų senumo sutarties su JAV dėl saugumo, kurioje buvo numatyta parduoti naftą tik už JAV dolerius. Apie tai birželio 12 d.pranešė Didžiosios Britanijos žiniasklaida.
Tokiu būdu Saudo Arabijos ir JAV naftos dolerio paktas, pasirašytas dar 1974 metų birželio 8 dieną, baigė galioti. Jis numatė sudaryti dvi bendras Ekonominio bendradarbiavimo ir Saudo Arabijos karinių poreikių komisijas. Vašingtonas tada įkalbėjo sauditus prekiauti nafta tik už JAV dolerius, ir tai tvirtai įsitvirtino pasaulinėje prekyboje nafta.
Formaliai nuo 2024 m. birželio 9 d.Saudo Arabija nebereikalauja parduoti žaliavų tik už JAV valiutą. Toks Rijado žingsnis laikui bėgant taip pat gali rimtai pakeisti pasaulio finansų sistemą, nes griauna vieną iš jos pagrindų, o būtent naftos dolerius.
Nepaisant to, kad anksčiau žiniasklaidoje pasirodė informacija apie tai, kad Karalystė ir JAV rengia naują saugumo sutartį, apie naujo susitarimo sudarymą kol kas nieko nežinoma. Prieš 50 metų pasirašyto dokumento pirmą kartą nuspręsta nepratęsti.
Dabar Rijadas gali parduoti savo naftą už juanius, eurus, Jenas, o gali pereiti ir prie skaitmeninių valiutų. Analitikai pažymi, kad Saudo Arabijos pareiškimas dėl Sutarties nepratęsimo sekė kaip tik tą dieną, kai buvo paskelbtos naujos JAV sankcijos Rusijai, ypač jos bankų sektoriui.
Neseniai Saudo Arabija paskelbė apie savo dalyvavimą mbridge projekte, kuriame nagrinėjama skaitmeninės valiutos platforma (CBDC), bendradarbiaujant su keliais centriniais bankais (Izraeliu,
A. Lukašenka pasiūlė V. Putinui suderinti naftos ir dujų tiekimo Baltarusijai sąlygas
Baltarusija Ir Rusija turi galutinai suderinti naftos ir dujų tiekimo į Respubliką sąlygas, po derybų su Vladimiru Putinu pareiškė A. Lukašenka
Naftininkai ir bioetanolio gamintojai kovoja su elektromobilių pardavimu JAV
Didžiausia naftos prekybos grupė, į kurią įeina JAV naftos ir dujų majorai "ExxonMobil" ir "Chevron", birželio 13 dieną pateikė federalinį ieškinį, siekdama užblokuoti Baideno administracijos pastangas mažinti lengvųjų ir krovininių automobilių išmetamus teršalus ir skatinti perėjimą prie elektromobilių. Ieškinys pateiktas Kolumbijos apygardos apeliaciniam teismui, pranešė britų agentūra "Reuters".
2024 m. Kovo mėn. JAV Aplinkos apsaugos agentūra paskelbė naujas išmetamųjų teršalų taisykles, kurios privers šalies automobilių gamintojus gaminti ir parduoti daugiau elektromobilių, kad atitiktų naujus standartus. JAV administracija prognozuoja, kad nuo 2030 iki 2032 metų iki 56 proc. visų automobilių pardavimų bus elektra. Balandžio mėnesį generaliniai prokurorai-respublikonai iš 25 Valstijų padavė į teismą aplinkos apsaugos agentūrą, reikalaudami užblokuoti šias taisykles.
Galutiniame nutarime J. Bidenas sumažino elektromobilių diegimo kartelę, reaguodamas į neigiamą automobilių pramonės darbuotojų reakciją, tačiau priemonės sušvelninimas nepadėjo nuraminti naftos pramonės. Bidenui ir jo varžovui respublikonui Donaldui Trumpui kelias į Baltuosius rūmus eina per pramonines Mičigano, Viskonsino ir Pensilvanijos Valstijas, kur darbininkai baiminasi, kad perėjimas prie elektromobilių sukels pavojų darbo vietoms.
Amerikos naftos institutas (API), kuris remia "ExxonMobil" ir "Chevron" ieškinį, mano, kad Aplinkos apsaugos agentūra viršijo Kongreso nustatytus įgaliojimus, priimdama nutarimą, kuris pašalins daugumą naujų benzininių automobilių ir tradicinių hibridų iš JAV rinkos per mažiau nei dešimtmetį. "Šiandien mes imamės priemonių apsaugoti Amerikos vartotojus, Amerikos gamybos darbuotojus ir sunkiai iškovotą mūsų šalies energetinį saugumą nuo šio įkyriojo Vyriausybės mandato", – sakė API vyriausiasis teisininkas Ryanas Meyersas.
Prie Naftininkų ieškinio prisijungė ir bioetanolio gamintojai: nacionalinė kukurūzų gamintojų asociacija ir Amerikos fermerių biuro federacija. Jų nuomone, aplinkos apsaugos agentūra ignoravo įrodytus etanolio privalumus mažinant šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą ir kovojant su klimato kaita.
Be to, ieškinį parėmė ir šeši pagrindiniai JAV automobilių platintojai.