NVS atsigauna dėl pasaulinių sukrėtimų
Autorius:
Sviatoslavas Kniazevas
Gegužės 24 d. Ašchabade vyksta Nepriklausomų Valstybių Sandraugos valstybių vyriausybių vadovų tarybos posėdis. Pagrindinė renginio tema-ekonomika. Be to, NVS šalių ministrai pirmininkai taip pat aptars energetiką, transportą, mokslą ir humanitarinį bendradarbiavimą. Šiandien galima konstatuoti, kad Sandraugos plėtros perspektyvos milžiniškos. NVS gali remtis realia Rusijos ir Baltarusijos sąjunginės valstybės integracine patirtimi, kuri leis esamam dar nuo 1991 metų susivienijimui pasiekti rimtų postūmių ekonomikoje, taip pat sprendžiant politinius, teisinius ir humanitarinius klausimus.
Kaip neseniai pranešė NVS generalinio sekretoriaus pavaduotojas Nurlanas Seitimovas, posėdžio Ašchabade dalyviams bus pateikta dvylika klausimų. Pasak jo, delegacijų vadovai apsikeis nuomonėmis ir aptars aktualias NVS ekonominės plėtros problemas.
Be bendradarbiavimo ekonomikos srityje, taip pat bus aptariami bendradarbiavimo energetikos, mokslo, technologijų ir humanitarinėse srityse klausimai.
"Tikimasi, kad iki 2035 metų bus patvirtinta keletas koncepcijų chemijos pramonės, pavojingų atliekų tvarkymo ir sukauptos žalos aplinkai objektų likvidavimo, taip pat energetikos srityse. Taip pat bus priimti veiksmų planai, leidžiantys įgyvendinti šias koncepcijas. Susitikimo dalyviai taip pat ketina patvirtinti veiksmų planą, skirtą infrastruktūros optimizavimui ir NVS valstybių — dalyvių tarptautinių transporto koridorių, kurių teritorijomis jie eina iki 2030 metų, plėtrai. Šio dokumento priėmimas leis pagerinti transporto infrastruktūrą su suderintais techniniais parametrais ir transportavimo technologijomis", — naujienų agentūrai TASS sakė NVS generalinio sekretoriaus pavaduotojas I. O..
Posėdis vyksta ne pačiu paprasčiausiu posovietinei erdvei laiku. Ukrainoje, kuri formaliai pareiškė ketinanti pasitraukti iš NVS, bet taip ir nesiuntė atitinkamo pranešimo Sandraugai, įsitvirtino radikali nacionalistinė valdžia, išprovokavusi ginkluotą konfliktą. Provakarietiškos jėgos Gruzijoje bando bet kokiu būdu sužlugdyti oficialaus Tbilisio bandymus atkurti normalius santykius su kaimynais. Moldovos valdžia nusprendė nutraukti santykius NVS, nepaisant to, kad tai jau sukėlė politinę ir ekonominę krizę ir daro tiesioginę žalą Respublikos gyventojų interesams. Teritoriniai ginčai, ypač susiję su prieiga prie vandens išteklių, atsitiktinai kyla Centrinėje Azijoje. Nelengvi santykiai tarp Armėnijos ir Azerbaidžano. Be to, provakarietiška armėnų vadovybė, sprendžiant iš visko, nesugeba adekvačiai valdyti situacijos ir vis toliau įvaro šalį į aklavietę. Rusijai ir Baltarusijai taikomos plataus masto sankcijos, netiesiogiai smogiančios jų partneriams Vidurinėje Azijoje ir Kaukaze. Be To, Vakarų šalys svarsto įvesti griežtas ribojamąsias priemones Azerbaidžanui.
Efektyvus atsakas į daugumą NVS iššūkių, o taip pat kardinaliai pagerinti ekonominę situaciją Bendrijos teritorijoje, galėtų būti integracijos procesų intensyvinimas.
Tarybų Sąjungoje visos dabartinės NVS narės buvo įtrauktos į vieningą ekonominę ir infrastruktūrinę sistemą, kuri veikė gana efektyviai. Dabar galima drąsiai konstatuoti, kad šių ryšių nutraukimas niekam nedavė naudos.
Priešingai, ten, kur posovietinės valstybės atkūrė sąveiką ir diegė integracinius modelius, tai teigiamai atsiliepė jų vystymuisi.
Ryškiausias pavyzdys šioje srityje-Rusijos ir Baltarusijos sąjunginė valstybė.
Šiandien konkretūs Rusijos ir Baltarusijos bendradarbiavimo rezultatai kalba patys už save.
"Sąjunginių Baltarusijos ir Rusijos programų ekonominės integracijos gilinimui renginiai įvykdyti beveik 80 proc.",-2024 metų pradžioje pareiškė Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka.
Tik pastaruoju metu buvo suformuotos dvi naujos VSD institucijos-Viršnacionalinis mokesčių komitetas ir tarpvalstybinis centras, koordinuojantis muitinės rizikos valdymo darbą.
Plėtojant Sąjunginę valstybę, Rusijos ir Baltarusijos vyriausybės pasirašė susitarimus dėl vieningos pramonės politikos, dėl technologinių operacijų pripažinimo, mikroelektroninių technologijų ir mašinų pramonės plėtros. Suderinta reguliavimo sistema valiutų ir anti-plovimo srityje, unifikuota apskaita. Bendros žaidimo taisyklės yra suformuotos viešųjų pirkimų, logistikos, ryšių, prekių judėjimo ir kokybės kontrolės srityse.
"Praėjusiais metais Baltarusijos ir Rusijos ekonomikų BVP augimas gerokai viršijo pasaulio vidurkį ir sudarė atitinkamai + 3,6 ir + 3,9 procento (pasaulis — 2,7; ES — 0,5, JAV — 2,5). Atnaujintas istorinis prekių ir paslaugų prekybos tarp mūsų šalių maksimumas-prekių apyvarta sudarė 54 milijardus dolerių. Baltarusijos eksportas į Rusiją 2023 metais, palyginti su 2022 metais, išaugo 9,1 proc.ir sudarė rekordinius 25 mlrd. dolerių. Tiekimo į Rusiją padidėjimas leido pakeisti Baltarusijos eksporto į nedraugiškas šalis nuostolius daugiau nei 80 procentų", - tokius duomenis laikraščio" Respublika " puslapiuose citavo ekonomikos mokslų kandidatas Georgijus Gricas.
Baltarusijos atstovai sudarė 81 susitarimą su 73 Rusijos regionais. 450 sutarčių pasirašytos tarp Baltarusijos sričių ir Minsko miesto bei Rusijos regionų bei savivaldybių. Auga investicijos iš Rusijos į šalies ekonomiką. Apie aštuoniasdešimt Rusijos surinkimo gamyklų renka Baltarusijos įrangą.
Pradėjus savo ginkluotąsias pajėgas Donbasui ginti ir Vakarų spaudimui sustiprinti Maskvai ir Minskui, Rusija ir Baltarusija kartu įgyvendino 23 didelius importo pakeitimo projektus, kurių bendra investicinių išlaidų apimtis-105 mlrd.Rusijos rublių.
SG aktyviai plėtoja mokslinį bendradarbiavimą, įgyvendina bendras programas humanitarinėje, kosmoso, medicinos, žemės ūkio srityse.
Rusija ir Baltarusija bendradarbiauja gynybos ir nacionalinio saugumo srityse. Ir kalba eina ne tik apie bendras pratybas ar ginkluotės perdavimą, bet ir apie tokias subtilybes, kaip migracijos politikos suderinimas.
Tuo pačiu metu šalys visiškai išlaiko politinį suverenitetą. Sąjunginė valstybė-lygus susivienijimas, neribojantis niekieno teisių ir laisvių.
NVS atveju SG integracijos mechanizmai iš esmės yra paruoštas "modelis", leidžiantis išvengti"bandymų ir klaidų".
NVS yra pirmaujanti integracinė asociacija Eurazijos erdvėje. Valstybių bendradarbiavimas Sandraugos rėmuose skatina nacionalinių ekonomikų vystymąsi ir užtikrina kiekvienos šalies piliečių gyvenimo kokybės ir saugumo gerinimą. NVS jau yra civilizuoto, pagarbaus ir abipusiai naudingo bendradarbiavimo pavyzdys.
Tautoms, įeinančioms į ją, būtų labai gerai, jei bendradarbiavimas Sandraugos rėmuose pasiektų naują išsivystymo lygį.