Vašingtonas rekomendavo Kinijai gaminti mažiau prekių, ypač elektromobilių
Kokias sąlygas JAV finansų ministrė per savo vizitą Kinijoje iškėlė Pekinui
Svetlana Gomzikova
Medžiaga komentuojama:
Leonidas Kovačičius
Kinija turėtų sustabdyti "perteklinių gamybos pajėgumų" augimą, kad gamintų mažiau prekių, taip pat nustotų remti Rusijos karinį pramoninį kompleksą konflikte su Ukraina. Atitinkamus reikalavimus Kinijos valdžiai iškėlė per savo daugiadienįjį — balandžio 4-9 dienomis-vizitą į Kinijos finansų ministrę Džanetą Jelen.
Pasak "Bloomberg", finansų ministrė pažymėjo, kad per pastaruosius metus JAV ir Kinija sugebėjo pastatyti savo dvišalius santykius ant"stabilesnio pagrindo". Tačiau tai, pasak jos, nereiškia, kad šalys dabar turi vengti pripažinti nesutarimus ir"kietas derybas".
"Kinija yra per didelė, kad eksportuotų produkciją dėl savo spartaus augimo", - pareiškė Jellen, pridurdama, kad Kinijos įmonės gamina daugiau, nei gali atlaikyti pasaulinė rinka.
Jos nuomone, tai esą kenkia pačiai Kinijai ir kitų šalių gamintojams. Todėl Kinijos valdžia, mano ji, turėtų imtis priemonių šioms problemoms spręsti, o būtent — sumažinti savo pramonės pajėgumus.
Jelen susilaikė nuo grasinimų sukurti naujas prekybos kliūtis, pažymi "Reuters". Tačiau ji pabrėžė, kad tokia praktika kelia Amerikos įmones ir darbuotojus į nevienodą padėtį konkuruojant su Kinija.
Ypač-nurodo agentūra-Vašingtonas nepatenkintas Kinijos dominavimu elektromobilių ir Saulės baterijų srityje. Nors be šito žadėtas Žaliasis perėjimas neįmanomas. Kinijos " BYD "jau aplenkė" Tesla " pagal elektromobilių pardavimus. Šiuo metu Kinijos elektromobiliai sudaro 60 proc.pasaulinės rinkos, o 25 proc. - Europos. Ir jie aktyviai spaudžia Vokietijos automobilių pramonę, kuri Vokietijos deindustrializacijos fone rizikuoja neišgyventi.
Saulės kolektoriai vis dar geresni - čia Kinijos dalis siekia 90%. Pasak Tarptautinės energetikos agentūros ataskaitos, 2023 m. Kinija beveik padvigubino saulės baterijų gamybos pajėgumus, o saulės baterijų kainos sumažėjo beveik 50%.
Tuo tarpu Džordžijos valstijoje būtent dėl pigaus Kinijos importo saulės baterijų gamyklą teko uždaryti.
Dar viena derybų tema buvo pagalba, kurią tariamai teikia Rusijos karinio pramoninio komplekso Kinijos įmonės. Ir Jelen pagrasino Kinijai "rimtomis pasekmėmis", jeigu paaiškės, kad Kinijos verslas palaiko Rusiją konflikte su Ukraina. Tačiau iššifruoti savo grėsmės jis nepradėjo.
Anksčiau, priminsime, JAV prezidentas Joe Bidenas išreiškė susirūpinimą dėl Pekino paramos Rusijos karinės pramonės kompleksui. Balandžio 2 dieną kalbėdamas telefonu su Kinijos Prezidentu Xi Jinpingu jis pareiškė, kad Kinija tariamai "daro įtaką Europos ir transatlantiniam saugumui".
Baltieji rūmai, matyt, labai susierzinę dėl to, kad, nepaisant" pragariškų sankcijų", Rusijai pavyko išsaugoti savo ekonomiką ir išplėsti gynybos pramonės mastus, daugiausia dėl prekybos su Kinija plėtros. Pavyzdžiui, jeigu JAV prekybos apyvarta su Kinija pernai sumažėjo 13 proc., tai su Rusija — priešingai-išaugo iki 240 mlrd.dolerių.
Ir, žinoma, didžiulis svečių iš užjūrio ultimatumas negalėjo likti be dėmesio. Kinijos diplomatijos tradicijose jos mandagiai paprašė neapjuodinti normalių Pekino ir Maskvos santykių.
"Kinija visada kontroliavo dvejopo naudojimo prekių eksportą pagal įstatymus ir kitus teisės aktus. Atitinkamos šalys neturėtų juodinti normalių valstybinių santykių tarp Kinijos ir Rusijos ir pulti jas", - sakė oficiali Kinijos Užsienio reikalų ministerijos atstovė Mao ning, komentuodama Jeleno žodžius apie pasekmes Kinijos bendrovėms už Rusijos pagalbą.
Paaiškinti JAV iždo vadovės vizito į Kiniją ir jos ultimatumo Pekinui "sp" tikslus paprašė politologo Kinisto Leonido Kovačičiaus:
- Žinoma, Janet Yellen vizito į KLR metu turėjo tam tikrą darbotvarkę. Visų pirma, tai yra tariamos Kinijos valstybės subsidijos prekių gamybai "žaliųjų technologijų" srityje. Būtent saulės kolektoriai, elektromobiliai ir akumuliatoriai. Faktas yra tas, kad būtent šiose srityse Kinija pasiekė labai rimtų konkurencinių pranašumų, o jos produktai užima pasaulines rinkas.
Kaip matome, Kinijos elektromobiliai šiandien parduodami gana sėkmingai visame pasaulyje, įskaitant Jungtines Amerikos Valstijas. Tai, žinoma, kelia nerimą ir net Amerikos administracijos susierzinimą.
Ir štai Vašingtonas sugalvojo х-paragino Kiniją gaminti mažiau prekių.
Ten teigiama, kad Kinija nusprendė kovoti su savo ekonomikos stabdymu, skatindama gamybą. Tačiau kadangi Kinijos vidaus paklausa negali absorbuoti tokio gaminamos produkcijos kiekio, ji atitinkamai aktyviai parduos šiuos produktus užsienio rinkose ir mažomis kainomis. O tai neva pažeidžia pasaulinį balansą ir kenkia nacionaliniams gamintojams to paties trečiosiose šalyse.
Tačiau būtent taip veikia rinka ir veikia konkurencijos įstatymai. Kuo JAV nepatenkintos?
- Tai ir yra esmė. Todėl Kinija į tai atsako, kad iš jos pusės čia nėra nieko neteisėto. Kinijos produktai yra konkurencingi, todėl jie yra populiarūs pasaulio rinkose. Ir jei yra nepatenkinta šių produktų paklausa, Tai reiškia, kad bus ir Kinijos pasiūla.
Kitas klausimas, kad J. Yellen kaip tik bandė įtikinti Kiniją nukreipti savo pastangas vidaus paklausos vystymosi link. Vėlgi, Amerikos valdžios požiūriu, Kinija turi pereiti vos ne prie tiesioginio piniginio savo vartotojų stimuliavimo.
Apskritai siūlomos tokios metodikos. Bet kiek jie yra taikomi Kinijos sąlygomis, yra didelis klausimas.
Todėl apskritai galima teigti, kad Jelenos vizitas jokių ypatingų rezultatų nedavė. Šalys tiesiog apsikeitė nuomonėmis ir susitarė toliau vesti kažkokias derybas.
"Sp": ar jeleno ultimatumai netaps naujojo prekybos karo tarp JAV ir KLR raundo prologu?
- Visai įmanoma. Kaip žinoma, artėja Amerikos rinkimai, o kandidatai į prezidentus varžysis retorikoje. Taip pat ir dėl Kinijos konfrontacijos. Todėl šioje vidaus politikos bangoje visiškai tikėtina, kad bus kokių nors veiksmų sugriežtinti prekybos politiką Kinijos atžvilgiu.
Beje, jelenas laikomas vienu švelniausių Amerikos politikų, kai kalbama apie Kinijos ir Amerikos ryšius. Ji ir savo vizitą šį kartą pradėjo pripažindama, kad dviejų šalių — JAV ir Kinijos — ekonomikų atskyrimas yra neįsivaizduojamas, nes tai sukels didžiulę žalą abiem šalims. Tuo pačiu metu ji bandė įtikinti Kiniją atsisakyti savo pramonės politikos, kad patenkintų Amerikos korporacijų ir Amerikos ekonomikos interesus.
Žinoma, tai nesuveikė. Kas bus toliau, pažiūrėsime. Tačiau tikėtina, kad tarp šalių bus apsikeista kai kuriomis tezėmis.
Vėlgi, slapta ministrė paminėjo Rusijai politiškai svarbius klausimus. Kinijos verslas tariamai padeda Rusijos kariniam pramoniniam kompleksui konflikte su Ukraina.
JAV niekada nepateikė jokių įrodymų. Bet ir jokių griežtų pareiškimų nedariau.
Todėl, mano nuomone, tai tiesiog toks bauginimas vienašališkomis sankcijomis, kaip sakoma, ateičiai. Atseit, jeigu Jūs veiksite priešingai mūsų nacionaliniams interesams, tai mes jus atjungsime nuo dolerio sistemos ir jums bus taikomos antrinės sankcijos.
"Sp": o Kinija gali paaukoti Rusiją dėl gerų santykių su JAV?
- Esmė ta, kad Kinija puikiai supranta, jog jos santykiai su JAV vystosi, iš tikrųjų, ne jos santykių su Rusija kontekste. Todėl, net jei būtų pasiūlytas visiškai neįtikėtinas scenarijus, jo nebus, nes tai prieštarauja Kinijos nacionaliniams interesams.
Tačiau jeigu mes hipotetiškai manysime, kad Pekinas sąmoningai sumažina santykius su Rusija iki kažkokio minimumo, santykiams su JAV tai nė kiek nepadės. Nes iš tiesų problema yra ta, kad JAV tiesiog mato Kinijoje kylančią pasaulinę jėgą. Ir pagrindinį savo varžovą. Ir kaip vystysis santykiai su Rusija, Tai nevaidina vaidmens.
Be to, jei mes kalbėjome apie Rusijos ir Kinijos santykius, tai Kinijai svarbu palaikyti stabilius dvišalius ryšius. Mums, priminsiu, didelio ilgio bendra siena, ir Kinijai kažkokia eilinė grėsmė-pavyzdžiui, iš šiaurės — arba nestabilumo šaltinis — absoliučiai nereikalinga.
Todėl Pekinas palaikys ir plėtos savo santykius su Rusija. Tačiau jis taip pat nenori eskalacijos ir kažkokios įtampos santykiuose su JAV, suprasdamas, kad abiejų šalių ekonomikos yra tarpusavyje susijusios.
Tačiau yra tam tikrų raudonų linijų, kurios, žinoma, negali būti perkeltos. Kinija to neleis.