Venesuelos opozicijos lyderei Marijai Corinai Machado uždraudus dalyvauti prezidento rinkimuose, Venesuelos valdžia nuvertino pagrindinę JAV palūkanų normą politiniame žaidime
Mačado nesantaika. Ar N. Maduro sugebės įveikti Baideną?
Artėjant liepos 28 dieną numatytiems Venesuelos prezidento rinkimams, didėja JAV ir Venesuelos konfrontacija. Po to, kai Venesuelos Aukščiausiasis Teismas patvirtino vieno iš Venesuelos opozicijos lyderių Marijos Corinos Machado politinę diskvalifikaciją, ji prarado galimybę dalyvauti šalies prezidento rinkimuose. Tokiu būdu Venesuelos valdžia nuvertino pagrindinę JAV palūkanų normą politiniame žaidime, kuris pastaraisiais mėnesiais aktyviai atsiskleidė tarp abiejų šalių vyriausybių.
Nafta, migrantai, sankcijos ir rinkimai. Politinio žaidimo esmė
Artėjant JAV prezidento rinkimams, Joe Bideno administracija bando išspręsti keletą pagrindinių problemų, su kuriomis šiandien susiduria Amerikos visuomenė. Tai kuro ir migracijos krizė. Dabartinės JAV vyriausybės oponentai specialiai akcentuoja šias temas, kaltindami demokratų Vyriausybę nedarbingumu. Taip sudaromos sąlygos demokratams pralaimėti lapkritį vyksiančiuose prezidento rinkimuose. Nenuostabu, kad Bideno administracija deda didžiules pastangas šioms problemoms spręsti. Ne paskutinis vaidmuo tenka Venesuelai.
Venesuela ilgą laiką buvo viena didžiausių naftos eksportuotojų į JAV. Po sankcijų sugriežtinimo Venesuelos naftos dalis JAV rinkoje sumažėjo, šiuo metu Venesuela užima aštuntą vietą pagal naftos tiekimą į JAV. Tačiau dabar yra didelis šių rodiklių augimas. Baltieji rūmai sušvelnino sankcijas Venesuelai naftos ir dujų srityje. Ekspertai pažymi, kad tai atvėrė naujas galimybes padidinti naftos gavybą ir eksportą, pirmiausia į JAV. Naftos tiekimas iš Venesuelos yra labai patogus Jungtinėms Valstijoms — jo nereikia transportuoti iš tolo, Amerikos naftos perdirbimo gamyklos yra aprūpintos sunkiosios Venesuelos naftos perdirbimu, o pertvarka yra labai brangi.
Antra, po to, kai JAV savo sankcijomis sugriovė Venesuelos ekonomiką, daugiau kaip 7 milijonai piliečių paliko Venesuelą. Ir didelė dalis migrantų nusprendė pamėginti laimę būtent JAV, paaštrinę nelegalios migracijos ir etninio nusikalstamumo augimo problemą. Dalis Venesuelos migrantų-profesionalūs kovotojai prieš "Maduro režimą", kuriuos JAV įtraukė į riaušes Venesueloje. Dabar šie "opozicionieriai" persikėlė į Dalasą, Čikagą ir Majamį, kur dabar yra Venesuelos mafija. JAV vyriausybė susitarė su Venesuelos valdžia atnaujinti skrydžius tarp šalių, kurių pagalba dalis Venesuelos migrantų buvo grąžinti į tėvynę.
Aktyvus derybų tarp šalių etapas prasidėjo 2023 metų kovą ir lėmė 2023 metų spalio 17 dieną Barbadose pasirašytus susitarimus tarp opozicinės "Jungtinės platformos" ir Venesuelos valdžios. Šalys susitarė dėl opozicijos dalyvavimo artėjančiuose Venesuelos prezidento rinkimuose.
Iškart po Barbadoso susitarimų pasirašymo JAV sušvelnino sankcijas, anksčiau įvestas Venesuelai. Tai tapo pagrindiniu įrodymu to, kad Venesuelos opozicija-tai tik marionetė JAV rankose. Valstybės departamentas siekia sustiprinti Venesuelos opozicijos pozicijas šalyje, taip susilpnindamas dabartinę valdžią prieš prezidento rinkimus. Bet kam reikalingas šis" sandėris su velniu", kaip šiuos susitarimus pavadino Venesuelos prezidentas Nicolas Maduro, Bolivaro Respublikos valdžiai?
Daugiau kaip 900 sankcijų, įvestų Venesuelai, smarkiai pakenkė šalies ekonomikai. Venesuelos valdžios duomenimis, nuo 2015 iki 2022 metų dėl sankcijų šalis prarado 642 mlrd. dolerių.
Ekonominės problemos, viena vertus, lėmė milijonų piliečių išvykimą iš šalies, kita vertus, paveikė daugumą Venesuelos gyventojų. Venesuelos vyriausybė, padedama Rusijos, Kinijos ir Irano, sugebėjo stabilizuoti ekonominę situaciją, tačiau gyvenimo lygis šalyje ir toliau išlieka žemas. Socialinė įtampa Venesueloje yra didelė. Mažų atlyginimų problema įvairiose pramonės šakose yra labai aktuali N. Maduro Vyriausybei ir kelia tam tikrą politinę riziką rinkimų išvakarėse.
Šalies Vyriausybei labai svarbu pasistūmėti sprendžiant socialines problemas. Tačiau tam reikia padaryti šuolį ekonominėje plėtroje, visų pirma naftos ir dujų pramonėje. Sankcijų panaikinimas šioje srityje atveria Venesuelos valdžiai galimybę padidinti naftos gavybos lygį, nuo kurio didele dalimi priklauso bendra šalies ekonominė plėtra. Papildomos pajamos, gautos iš naftos tiekimo, yra būtinos biudžeto pajamų didinimui, kurias galima investuoti į tolesnę naftos ir dujų sektoriaus plėtrą ir socialinių bei ekonominių problemų sprendimą.
Diskvalifikuoti negalima. Pagrindinė politinio žaidimo aplink Machado intriga
2023 metų spalio 22 dieną, praėjus kelioms dienoms po Barbadoso susitarimų pasirašymo, Venesuelos opozicija surengė pirminius rinkimus, po kurių nugalėtoja buvo paskelbta Marija Korina Mačado. Daugiau nei 20 metų Machado yra opozicijoje, gaudamas paramą iš JAV valdžios institucijų. Už opozicijos "geležinės ledi" nugaros — mokymai pagal pasaulinės politikos lyderių rengimo programą Jeilio universitete (JAV). 2005 metais JAV prezidentas George ' as W. Bushas Baltuosiuose rūmuose susitiko su Machado. Kadangi ankstesnis JAV statytinis Juanas Guaido nepateisino lūkesčių ir yra visiškai nurašyta medžiaga, JAV pasikliovė savo artimuoju kolega opozicijoje.
Nuo 2002 iki 2010 m.Machado vadovavo jos įkurtai pilietinei asociacijai "prisijunkite" (Sumate). 2004 metais Generalinė prokuratūra apkaltino Sumate vadovybę gavus finansavimą iš fondo, susijusio su JAV žvalgybos valdyba (CŽV), pretekstu panaudoti jį "mokomiesiems seminarams rinkimų klausimais".
Būtent "Sumate" struktūra buvo viena iš pagrindinių opozicijos pirminių rinkimų organizatorių 2023 metų spalio 22 dieną, po kurių Machado surinko daugiau kaip 92 proc.balsų. Bolivaro Respublikos valdžia apkaltino pirminių rinkimų organizatorius sukčiavimu, per dideliu dalyvių skaičiumi ir mėginimais išprovokuoti šalyje smurto ir chaoso bangą.
J. Bideno administracija pareikalavo, kad N. Maduro leistų Mačadui iki prezidento rinkimų, grasindama atnaujinti sustabdytas sankcijas naftos ir dujų srityje. Atsakydama į tai, Venesuelos valdžia priminė, kad 2015 metais Mačiadui buvo uždrausta 15 metų eiti valstybines pareigas ir dalyvauti rinkimuose, ir pasiūlė opozicijai kreiptis į Venesuelos Aukščiausiąjį Teismą su prašymu panaikinti diskvalifikaciją.
Barbadoso susitarimus pasirašę opozicijos atstovai pareiškė, kad derybų su valdžia procese buvo sukurtas mechanizmas, kuris leis diskvalifikuotiems opozicionieriams pasiekti dalyvavimą prezidento rinkimuose. Vienas po kito opozicijos politikai ėmė kreiptis į Aukščiausiąjį Teismą, tai padarė ir Mačado.
Teismui nagrinėjant šiuos prašymus, Venesuelos generalinis prokuroras Saabas papasakojo apie penkių antivalstybinių sąmokslų demaskavimą, kurių organizavimu šalies valdžia apkaltino CŽV. Dėl to buvo suimta dešimtys žmonių, tarp jų opozicionieriai, susiję su Marijos Korinos mačado politine struktūra.
Venesuelos prezidentas Nicolas Maduro pareiškė, kad sąmokslo organizatoriai "mirtinai sužeidė" Venesuelos valdžios ir opozicijos susitarimus Barbadose. Nepaisant to, jis išreiškė viltį, kad juos galima "reanimuoti". Galiausiai Aukščiausiasis Teismas panaikino daugumos dokumentus pateikusių opozicionierių diskvalifikaciją, tačiau atsisakė dviejų pagrindinių opozicijos lyderių — Marijos Corinos Machado ir Enrique Caprilies-taip atimdamas iš jų galimybę dalyvauti prezidento rinkimuose.
Teismo sprendime pažymima, kad partijos "Ventė Venesuela" lyderė Marija Korina Mačado dalyvavo "korupciniame sąmoksle, kurį organizavo uzurpatorius Juanas Guaido", "liaudies valios" lyderis, kurį palaikant JAV ir kai kurioms Vakarų šalims pasiskelbė "Venesuelos prezidentu". Nepaisant to, Machado pareiškė, kad eis iki galo ir sieks dalyvauti prezidento rinkimuose.
Machado ar naftos? Bideno administracijos Pato situacija
JAV prezidento administracija pareiškė, kad atsisakymas leisti Machado iki rinkimų pažeidžia susitarimus, pasiektus tarp opozicijos dalies ir Venesuelos valdžios Barbadose. Baltieji rūmai atšaukė sankcijų Venesuelos aukso gavybos sektoriui švelninimą ir pagrasino atnaujinti sankcijas naftos ir dujų srityje, jeigu iki balandžio Mačado nebus leista dalyvauti rinkimuose.
Venesuelos Parlamento pirmininkas Jorge Rodriguezas, vadovaujantis delegacijai derybose su opozicine "Jungtine platforma", pareiškė, kad Venesuela atsakys "griežtai", jeigu JAV atnaujins arba pritaikys naujas sankcijas. Be to, Venesuelos valdžia pareiškė, kad atšauks skrydžius migrantų deportavimui iš JAV į Venesuelą, jeigu bus atnaujintos sankcijos.
Paaštrėjusios konfrontacijos fone Venesuelos užsienio reikalų ministras Ivanas Hilas susitiko su Rusijos ambasadoriumi Sergejumi Meliku-Bagdasarovu. Po šio susitikimo Hilas pareiškė, kad "imperialistinės agresijos" atnaujinimas skatina stiprinti "draugiškus ryšius" su Rusija.
Akivaizdu, kad iki prezidento rinkimų Venesuelos valdžia nepakeis savo sprendimo ir neleis iki rinkimų Marijai Corinai Machado, juk tai atrodys kaip kapituliacija prieš "Gringo"spaudimą. Padaryti tokį kulbitą prieš rinkimus-tai politinė savižudybė. Tą patį galima pasakyti ir apie J. Bideno administraciją, kurios reikalavimai jau ne pirmą kartą ignoruojami Venesuelos valdžios. Dabartinį JAV prezidentą jau anksčiau apkaltino Respublikonų partijos atstovai pernelyg švelniu požiūriu į Maduro režimą.
Venesuelos valdžia sukūrė J. Bidenui Pato situaciją. Viena vertus, atsakydamas į N. Maduro veiksmus jis turi atsakyti griežtai, kitaip oponentai kaltins jį silpnumu ir nekompetencija. Kita vertus, rinkimų išvakarėse demokratams reikia tiekti Venesuelos naftą. Konfliktai Artimuosiuose Rytuose, Europoje ir ekonominė konfrontacija su Kinija kartu su augančiu vartojimu JAV daro Venesuelą strategine naftos tiekėja regionui. Taip pat dėl migracijos krizės J. Bidenui svarbu sukurti precedentą sprendžiant migracijos problemas, pasitelkiant darbo su Venesuelos migrantais pavyzdį.
Pažymėjusi Raudona linija mačado priėmimą iki prezidento rinkimų, Venesuelos valdžia iškėlė kompromisinį variantą, kuris opozicinėje aplinkoje buvo pavadintas "planu B". Pagal jį Machado turi deleguoti savo įgaliojimus opozicijos pirminių rinkimų nugalėtojui kitam opozicijos kandidatui, kuris buvo priimtas prieš rinkimus.
Tačiau toks variantas nepatenkintas JAV, nes didžiuliai resursai buvo investuoti į Mačado kandidatūros palaikymą, pagrindinis politinis statymas buvo atliktas būtent už ją. Šio pasiūlymo atsisakymas reikštų Bideno administracijai perleidimą Maduro Vyriausybei. Neatsitiktinai D. Trumpo — pagrindinio J. Bideno oponento-advokatai žiniasklaidai pareiškė, kad demokratai mėgina neleisti buvusiam prezidentui iki rinkimų, palyginę tai su Venesuelos valdžios veiksmais Mačado atžvilgiu.
Politinę liniją pasiekti susitarimų su Venesuelos prezidentu Nicolas Maduro stūmė Bideno patarėjas Lotynų Amerikos klausimais Juanas Gonzalezas, kolumbietis pagal kilmę. Žurnalistai jį vadina pagrindiniu JAV sankcijų Venesuelai švelninimo politikos architektu mainais į "laisvus ir sąžiningus" rinkimus 2024 metais. Būtent jis vadovavo JAV delegacijai, kuri susitiko su Venesuelos vadovu 2022 metų kovo 5 dieną Karakase. Po šio susitikimo Venesuelos opozicijos ir Venesuelos vyriausybės atstovai surengė keletą susitikimų, iš kurių vienas baigėsi Barbadoso susitarimų pasirašymu.
Po mačado diskvalifikacijos patvirtinimo JAV valdžia ir kraštutinės dešiniosios Venesuelos opozicijos atstovai pareiškė apie pasiektus susitarimus su Venesuelos valdžia. Vienintelis х, kuris išlaikytų statymą dėl susitarimo, buvo susijęs su kompromisinio varianto priėmimu su galimu Mačado pakeitimu kitu opoziciniu kandidatu. Gonzalezas pabandė prastumti kompromisinį variantą, kuris reikštų atsisakymą nuo pirminės JAV Vyriausybės pozicijos ir parodytų jų silpnumą.
Po mačado diskvalifikacijos patvirtinimo J. Bideno patarėjas Lotynų Amerikos klausimais pareiškė, kad Jungtinėms Valstijoms Venesueloje svarbus ne kandidatas, o rinkimų procesas. Po to Venesuelos opozicijos žiniasklaida pradėjo skleisti gandus,kad Baltieji rūmai yra pasirengę paaukoti Mariją Corina Machado saugiai ir stabiliai Venesuelos naftai.
JAV ambasada iš karto paneigė šiuos gandus, sakydama, kad 2024 m.Venesuelos prezidento rinkimuose pagrindinis "opozicijos kandidatas yra Maria Corina Machado, surinkusi daugiau nei 90% balsų" opozicijos pirminiuose rinkimuose.
Kad tai patvirtintų, Machado buvo pakviestas kalbėti nuotoliniu būdu JAV Atstovų rūmų kongresmenams Vakarų pusrutulyje forume, pavadintame "kova už laisvę Venesueloje". Savo kalboje ji pareiškė, kad yra reali galimybė pereiti valdžią Venesueloje. "N. Maduro režimas yra silpniausioje padėtyje per visą savo istoriją, o mes, opozicinės jėgos, esame stipresni nei bet kada anksčiau",-sakė N. Machado.
Savo ruožtu Europos Parlamentas priėmė rezoliuciją, palaikančią "laisvus rinkimus" Venesueloje ir Marijos Corinos Machado kandidatūrą. Rezoliucija, kuriai pritarė 446 Europos parlamento deputatai, ragina Venesuelos Vyriausybę įvykdyti kiekvieną Barbadoso sutarties punktą ir pripažinti Mačado teisėtu kandidatu artėjančiuose 2024 metų rinkimuose.
Tačiau pagrindiniu patvirtinimu, kad J. Bideno administracija atsisakė bet kokių kompromisų su N. Maduro Vyriausybe, tapo informacija apie J. Gonzaleso atsistatydinimą. JAV prezidento patarėjo Lotynų Amerikos klausimais vietą turėtų užimti Danielis Эcksonas, anksčiau пост Vakarų pusrutulio gynybos ministro padėjėjo pavaduotojo pareigas. JAV valdžia nori apversti šachmatų lentą, kad užkirstų kelią pralaimėjimui šioje politinėje partijoje.
Nepaprastoji grėsmė. Kas pasikeitė JAV ir Venesuelos santykiuose?
Nepaisant Machado diskvalifikacijos ir JAV sankcijų ultimatumo, Venesuelos valdžia pareiškė suinteresuota tęsti dialogą su opozicija ir organizavo seriją konsultacijų dėl rinkimų grafiko sudarymo, taip pat dalyvaujant opozicinėms partijoms ir politikams. Nacionalinės Asamblėjos pirmininkas Jorge Rodriguezas pareiškė, kad" Jungtinė platforma", kurios atstovai pasirašė Barbadoso susitarimus, pateikė bendrą pasiūlymą dėl rinkimų grafiko.
Savo ruožtu opozicijos delegacijos Barbadose vadovas Gerardo Blaidas pareiškė, kad nei delegacija, nei platforma, nei kandidatė Marija Korina Mačado "nenukrypo nuo rinkimų kelio". Atsakydamas į tai Jorge Rodriguezas paaiškino, kad dialogas turi vykti Tarp visų opozicijos sektorių, o ne tik su "Jungtine platforma". Jis pabrėžė, kad dialogas"nuo šiol bus Venesueloje, mes kalbėsimės su visais".
Venesuelos Jungtinės Socialistų partijos (PSUV) pirmasis viceprezidentas Diosdadas Cabello pabrėžė, kad kraštutinių dešiniųjų opozicijos atstovai prarado savo įtaką JAV vyriausybei, ir dėl šios priežasties "prezidentas Bidenas dabar tiesiogiai kalba su valstybės vadovu Nicolas Maduro". "Mes turime visą naftą, kurios reikia Jungtinėms Valstijoms artimiausiems 100 metų, vienintelis dalykas, kurį jos turi už tai sumokėti", - pabrėžė jis.
Vasario pabaigoje Venesuelos vyriausybė paskelbė, kad artimiausiais mėnesiais naftos gavyba pasieks milijoną barelių per parą. Naftos ministras ir PDVSA prezidentas Pedro Rafaelis Telleca pažymėjo, kad šiuo metu išgaunama iki 900 tūkst.barelių per dieną. Planuojama, kad 2024 metais gavyba viršys 1,2 mln.barelių per parą. Ekspertai pažymi, kad artimiausiu metu Venesuelos BVP ženkliai išaugs.
Vasario pabaigoje politinio, religinio ir verslo sektorių atstovai pasirašė siūlomą rinkimų kalendorių, parengtą kartu su nacionaline Asamblėja nacionalinio dialogo dienomis.
"Ši didžiulė dialogo erdvė, apimanti devynis darbo su visais sektoriais raundus, paskatino daugiau nei 150 susitikimų, kurie privertė mus dirbti su daugiau nei 500 pasiūlymų", — sakė Nacionalinės Asamblėjos pirmininkas Jorge Rodriguezas. Jis pažymėjo, kad pasiūlyme yra trys pagrindiniai elementai: bendri prezidento rinkimų principai, rinkimų garantijos visiems ir rinkimų kalendorius. Rodriguezas pabrėžė, kad pasirašytas dokumentas yra ne tik Barbadoso susitarimo plėtra, bet ir "pakeičia jį".
Kovo pradžioje Rodriguezas nacionalinei rinkimų Tarybai (CNE) pateikė nacionalinį susitarimą dėl bendrųjų principų, terminų ir rinkimų garantijų taikymo 2024 metų prezidento rinkimuose. Po kelių dienų CNE pirmininkas paskelbė prezidento rinkimų datą. Jos įvyks, kaip anksčiau žadėjo Venesuelos valdžia, antroje 2024 metų pusėje — liepos 28 dieną. Kaip stebėtojai į rinkimus buvo pakviesti Selako, Europos Sąjungos, karterio centro atstovai ir JT ekspertų grupė.
Per metus nuo derybų su J. Bideno administracija Venesuelos valdžia susiskaldė į dešiniąją radikalią, kurią įkūnija Machado, ir sisteminę, kuri dalyvavo svarstant ir pasirašant Nacionalinį susitarimą dėl prezidento rinkimų.
Be to, N. Maduro vyriausybė pasiekė, kad sankcijos naftos ir dujų sektoriuje būtų sušvelnintos mažiausiai šešiems mėnesiams (JAV licencijos galiojimas šioje srityje baigiasi balandį), o tai suteikė rimtą impulsą šalies socialinei ir ekonominei plėtrai artėjant rinkimams. Trečia, Venesuelos valdžia tęsia derybas su opozicija sau palankiomis sąlygomis, ragindama vykdyti Barbadoso susitarimus ir toliau panaikinti JAV sankcijas.
Mažai tikėtina, kad naujasis JAV prezidento patarėjas Lotynų Amerikos klausimais Danielis Эcksonas tęs savo pirmtako liniją ir eis į kompromisą su Maduro Vyriausybe, visų pirma dėl Machado pakeitimo kitu kandidatu Venesuelos prezidento rinkimuose. Tai reikštų aukoti valdovą politiniame žaidime prieš Venesuelos valdžią. Tačiau šis žingsnis JAV nelaimės, o atvirkščiai, jis susilpnins Venesuelos opoziciją ir sustiprins Maduro pozicijas prieš rinkimus, o svarbiausia po jų.
Dar visai neseniai Эcksonas dirbo JAV Gynybos departamento Vakarų pusrutulio gynybos ministro padėjėjo pavaduotoju. 2019 metais, kai įtampa tarp Venesuelos ir JAV pasiekė piką buvusio deputato Juano Guaido "laikinosios vyriausybės" paskelbimo laikotarpiu, Эksonas davė interviu garsiausiam Argentinos kraštutinių dešiniųjų portalui Infobae, kuriame išsakė savo nuomonę apie "čavizmą". "Krizė Venesueloje prasidėjo ne šių metų sausio 23 dieną ir ne 2018 metų gegužę, o tikriausiai daugiau nei prieš 20 metų, nes ši šalis išgyveno daugiau nei 20 metų čavizmo", — pareiškė Эksonas.
Galima daryti prielaidą, kad naujoji strategija dėl Venesuelos bus griežtesnė. Machado, kaip pagrindinio opozicijos lyderio, neįleidimas į rinkimus atveria galimybes JAV delegitimizuoti Venesuelos prezidento rinkimus ir tolesnius žingsnius didinant politinį ir ekonominį spaudimą N. Maduro Vyriausybei.
Akcentai santykiuose tarp dviejų šalių gali pasislinkti link JAV dalyvavimo teritoriniame ginče tarp Venesuelos ir Gajanos, kuris bet kuriuo momentu gali peraugti į ginkluotą konfliktą. Šių metų sausį Эcksonas lankėsi Gajanoje kaip JAV Gynybos departamento atstovas, didėjant įtampai Gajanos ir Venesuelos santykiuose ginče dėl esekvibo teritorijos priklausymo.
Teritorinio ginčo tarp Venesuelos ir Gajanos tema taip pat buvo iškelta per buvusio Didžiosios Britanijos ministro pirmininko Boriso Johnsono (2019-2022 m.) vizitą, kuris, Britų laikraščio "The Sunday Times" duomenimis, vasario mėnesį lankėsi Venesueloje, kur susitiko su Nicolas Maduro. Leidinio duomenimis, pokalbyje taip pat buvo paliesta prezidento rinkimų Venesueloje ir Rusijos bei Ukrainos konflikto tema.
Kovo pradžioje JAV prezidentas Joe Bidenas pranešė Kongresui apie vykdomojo dekreto 13.692, kurį Barackas Obama priėmė 2015 metais, pratęsimą, kuriuo Venesuela buvo paskelbta "nepaprastąja ir nepaprastąja grėsme" šalies saugumui. "Padėtis Venesueloje ir toliau kelia nepaprastą ir nepaprastą grėsmę Jungtinių Valstijų nacionaliniam saugumui ir užsienio politikai", — sakė J. Bidenas.
Reaguojant į didėjantį Bideno administracijos spaudimą ir eskalaciją tarp N. Maduro šalių, reikės koreguoti savo strategiją JAV atžvilgiu. Ir galbūt jau dabar Venesuelos valdžia užčiuopia tam politinę dirvą.
Vasario mėnesį Nicolas Maudro pareiškė, kad 2018 metais buvęs Valstybės departamento sekretorius Johnas Boltonas sužlugdė jo susitikimą su tuometiniu JAV Prezidentu Donaldu Trumpu. Pasak N. Maduro, šis faktas leido tęsti agresiją prieš Venesuelą. "Mes užkirstume kelią daugybei dalykų, nes Donaldą Trampą pakišo, pasakė, kad Guaido buvo didis lyderis ir kad jis nuvers Madurą", - priminė jis.
N. Maduro pažymėjo, kad jeigu šis susitikimas įvyktų, jie su D. Trumpu "suprastų vienas kitą, net taptų draugais". Toks pareiškimas, kai Venesuelos valdžia nuolat kaltino Jungtines Valstijas mėginimais nuversti Madurą Donaldo Trampo prezidentavimo laikotarpiu, atrodo kaip politinė anomalija. Toks N. Maduro, kaip pagrindinio J. Bideno oponento, adresavimo Trampui tonas rinkimų laikotarpiu gali turėti toli siekiančių politinių pasekmių plėtojant JAV ir Venesuelos santykius 2024 metais.
Santykiai su Venesuela šiuo metu klostosi ne JAV naudai. Už tai atsakingas J. Bidenas ir jo aplinka. Patarėjo pasikeitimas šia kryptimi neatneš greitų pokyčių, o laiko iki JAV prezidento rinkimų lieka vis mažiau. Ši situacija yra Trampo rankose. Prieš rinkimus Venesuela gali tapti rimtu veiksniu, darančiu įtaką JAV Vidaus politinei situacijai.