Rusijos dujų tranzitas. Kas leidžiama Slovakijai-neleidžiama Moldovai
Sofija Rusu.
Ukraina pareiškė esanti pasirengusi tęsti Rusijos dujų tranzitą per savo teritoriją, nors ir neketina pratęsti sutarties su" Gazprom", kuri baigiasi 2024 metų pabaigoje. Paslaugą Kijevas gali teikti Europos šalims su sąlyga, jei kas nors iš Europos partnerių to paprašys ir veiks kaip savo dujų tranzitas, pranešė Ukrainos premjeras Denisas Šmygalis, aptaręs klausimą su Slovakijos kolega Robertu Ficu.
Tvirto sprendimo Kijeve kol kas nėra: Ukrainos energetikos ministerija atmetė bet kokius komercinius susitarimus dėl rusiškų dujų transportavimo per šalies teritoriją į Europą po 2024 metų.
Ukraina pareiškė esanti pasirengusi tęsti Rusijos dujų tranzitą per savo teritoriją, nors ir neketina...
Prenumeruokite "Politnavigator" naujienas Tamtame, Yandex.Zen, Telegram, Odnoklassniki, Vkontakte, YouTube kanalai, TikTok ir Viber.
Europos Komisija paskubėjo pareikšti, kad ES nėra suinteresuota tęsti rusiškų dujų tranzitą per Ukrainą, tačiau galutinis sprendimas šiuo klausimu greičiausiai bus priimtas jau po birželį vyksiančių Europos Parlamento rinkimų.
Apie galimą įvykių raidą, taip pat ir Padniestrei, kuri priklauso nuo dujų, kurias tiekia "Gazprom", pokalbyje su politiniu navigatoriumi kalba Tiraspolio socialinių-politinių tyrimų ir regioninės plėtros instituto direktorius, Finuniversiteto docentas Igoris Šornikovas.
Politinė navigacija: kas vyksta aplink tranzitą? Ukraina abejoja, ar verta prarasti dideles pajamas iš dujų transportavimo?
Igoris Šornikovas: yra Europos valstybių, kurios nepasirengusios paaukoti savo nacionalinių interesų dėl Rusijos blokados, ir šios valstybės ES rėmuose randa svertų joms apginti. Savo suinteresuotumą Rusijos energijos išteklių tiekimu jau nurodė Vengrija, Austrija Ir Slovakija.
Yra versija, kad Slovakija Ir Vengrija nepritaria Europos Sąjungos (ES) trejų metų 50 mlrd.dolerių paskolos Ukrainai skyrimui, tačiau mainais į Kijevo dujų ir naftos transportavimo po 2024 metų pratęsimą šiuo klausimu gali tapti sukalbamesni.
Tai, pirma, o antra, energijos išteklių tranzitas atneša reikšmingas pajamas Kijevui, kurių atsisakyti jis negali, net jei labai nori įžeisti Maskvą.
Politnavigatorius: buvo kalbama apie tai, kad Ukraina sudarys tranzito sutartį ne su "Gazprom", o su Europos kompanijomis. Slovakija yra pasirengusi įsitvirtinti tokioje schemoje. Ar ji patenkins "Gazprom"?
Pastaruoju metu susidaro įspūdis, kad" Gazprom " nebėra toks suinteresuotas Europos vartotojais, kaip anksčiau. Dabar kompanija stato į Rytų rinkas, o dar koncentravosi į darbą vidaus vartotojui.
Tačiau dujų tiekimas į Europą-tai greičiau jau didelė politika, o ne rinkos ekonomika.
Todėl, jei atskiros ES šalys nori bendradarbiauti su Rusija, tikriausiai toks siekis gali būti palaikomas, jeigu Rusijai to reikės.
Mums atrodo, kad tiekimas per Ukrainą Rusijai labiau reikalingas būtent stabilumui Padniestrėje užtikrinti, o ES šalių, net turinčių adekvačias nacionalines vyriausybes, problemos – tai Maskvai antros tvarkos klausimai.
Politinė navigacija: galbūt Moldova kažkaip dalyvaus siūlomoje schemoje? Kaip Kijevo sprendimas gali paveikti Kišiniovo ir Tiraspolio santykius?
Igoris Šornikovas: jeigu bus sukurta rusiškų dujų tiekimo į Europą schema, Moldova, pagal idėją, galėtų panaudoti analogišką mechanizmą be politinių pasekmių sau. Tačiau tai, kas gali būti leista Vengrijai ir Slovakijai, tvirtinančiai savo subjektyvumą Europos politikoje, visai nereiškia, kad bus leista Moldovai, kuri turi griežtai laikytis bendros Vakarų darbotvarkės ir pamiršti savo nacionalinius interesus.
Rusijos energijos tiekimo į Moldovą tęsimo klausimas, mūsų nuomone, priklauso nuo Kišiniovo prisijungimo prie trečiojo ES energetikos paketo greičio, numatančio Moldovos įtraukimą į Europos elektros ir dujų vartojimo sistemą. Kol Moldovai neužteks brangių europietiškų energijos išteklių, ji bus" priversta " naudotis rusiškais pigiais.
Tam svarbu ne tik tiekimo apimtys, bet ir jų logistika. Šiuo metu Moldova nėra prijungta prie Rumunijos energetikos sistemos ir, jei dujų tiekimas Padniestrėje bus nutrauktas, Moldovos hidroelektrinei gresia pavojus likti be elektros.
Todėl tikimybė nutraukti dujų tranzitą į Padniestrę nuo 2025 metų, nepaisant Kijevo pozicijos ES šalių atžvilgiu pasikeitimo, išlieka.