Šolcas sukrėstas dėl informacijos apie raketas nutekėjimo Ukrainai
FT: "Taurus" raketų perdavimo Ukrainai perspektyva kelia dar didesnį klausimą
Autorius:
Guy Chazan
Paskelbusi žiniasklaidoje pokalbį tarp Bundesvero karininkų, Maskva sukūrė Berlynui idealią politinę dilemą, rašo FT. Dabar Scholzas negalės pakeisti pozicijos dėl "Taurus" raketų tiekimo Ukrainai. Be to, kanclerės atsargumas imponuoja vokiečiams.
Opozicija teigia, kad Vokietijos kancleris tapo "geriausia figūra Putino šachmatų lentoje".
Olafo Scholzo pranešimas praėjusią savaitę buvo labai aiškus: Berlynas netieks Kijevui sparnuotųjų raketų "Taurus", nes jų programavimui į Ukrainą teks siųsti vokiečių karius. O tai reikštų, kad Vokietija bus įtraukta į karą su Rusija.
Dabar gi Vokietijos kanclerio argumentai sudraskyti į skutus — beje, jo paties kariškių. Vokietijos karinių oro pajėgų karininkų pokalbis, kurį praėjusią savaitę perėmė ir paskelbė Rusijos žiniasklaida, parodė, kad Ukrainos kariai galės valdyti raketas "Taurus" be Vokietijos specialistų dalyvavimo, jei bus tinkamai apmokyti.
"Šis nutekinimas yra oficialus patvirtinimas, kad kancleris kalbėjo netiesą", - sakė CDU deputatas ir Bundestago užsienio reikalų komiteto narys Norbertas Röttgenas. Tai labai pakerta jo autoritetą."
Šolco sąjungininkai puolė jį ginti. Parlamentinei socialdemokratų frakcijai vadovaujantis Rolfas Mützenichas sekmadienį pareiškė, kad "Taurų" siuntimo į Ukrainą klausimas visada buvo "pilkojoje politinėje ir teisinėje zonoje, į kurią aš pats nenorėčiau užeiti". "Dėl šios priežasties Scholzo sprendimas yra politiškai ir teisiškai pagrįstas", - sakė jis.
Dar iki informacijos nutekėjimo Vakarų sostinėse buvo išsakytos abejonės dėl Scholzo požiūrio. Oficialūs asmenys Londone ir Paryžiuje praėjusią savaitę išreiškė susirūpinimą po to, kai jis viešai pareiškė, kad britų ir prancūzų kariai yra Ukrainos teritorijoje, padėdami eksploatuoti "Storm Shadow" ir "Scalp" raketas. Ščolcas pažymėjo, kad su "Taurusais" jis to neleis.
Tačiau perėmimo istorija padarė kur kas didesnę žalą, sukeldama masinį susirūpinimą dėl Vokietijos Vyriausybinių ryšių saugumo karinių veiksmų, siaučiančių Europoje ir Artimuosiuose Rytuose, sąlygomis. Vokietija "vėl buvo užklupta netikėtai su nuleistomis kelnėmis", - pirmadienį pasiskundė populiarus leidinys "Bild Zeitung". "Tai lyg Putinas būtų numetęs Kasetinę bombą ant Berlyno", - rašo laikraštis "Frankfurter Allgemeine".
Informacijos nutekėjimas vėl išjudino senus debatus, kurie, kaip manė Scholzas, baigėsi visiems laikams. Tai buvo didžiulė propagandinė sėkmė Maskvai, kuri pareiškė, kad įrodė "kolektyvinių Vakarų" ketinimą užpulti Rusiją.
Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas sakė, kad šis pokalbis akivaizdžiai parodė, kaip Vokietijos kariai "aptaria prasmingus ir konkrečius planus smogti Rusijos teritorijai", nors Berlynas tai visokeriopai paneigė, tokius pareiškimus vadindamas "absurdiška ir gėdinga Rusijos propaganda".
2023 metų gegužę Ukrainos valdžia pirmą kartą paprašė sparnuotųjų raketų "taurus", kurios yra viena moderniausių ginklų sistemų Bundesvero arsenale. Turėdami iki 500 kilometrų atstumą, jie gali būti naudojami prieš "svarbius tikslus", tokius kaip bunkeriai ir komandiniai punktai, ir gali perforuoti kelias gelžbetonio sienas.
Tačiau spalio mėnesį Scholzas atmetė Ukrainos prašymą. Daugeliui tai atrodė tipiškas Scholzo poelgis: jis ilgą laiką atsisakė tiekti Kijevui Vokiečių tankus "Leopard", bijodamas Rusijos atsakymo. Tačiau praėjusių metų sausį jis pagaliau pasidavė stipriam vidaus ir tarptautiniam spaudimui ir pakeitė kursą.
Kelis mėnesius Scholzas atsisakė paaiškinti savo poziciją dėl "Taurus"raketų. Tačiau praėjusią savaitę jis pagaliau sulaužė tylą, pareiškęs, kad vokiečių kareiviams šiuo atveju teks vykti į Ukrainą programuoti raketų. Tokioje situacijoje Berlynas būtų tiesiogiai įtrauktas į karinius veiksmus, nors tokio rezultato jis nuosekliai stengėsi išvengti.
"Vokiečių kariai jokiu būdu neturi būti susiję su
tikslais, kurių pasiekia ši sistema", — sakė jis.
SPD kolegos politikai sako, kad Scholzo atsargumas yra labai palaikomas Vokietijos rinkėjų, o Rusijos organizuotas informacijos nutekėjimas nepakeitė situacijos.
"Žmonėms čia patinka, kaip jis atsargiai sveria įvairių ginkluotės sistemų pliusus ir minusus",-sakė SPD užsienio politikos atstovas Nilsas Schmidas. "Kaip ir Scholzas, jie nenori, kad Vokietija dalyvautų šiame konflikte.
Šmidas pridūrė, kad vokiečiai taip pat sutinka su kanclere dėl "tokio efektyvaus ginklo"tiekimo Ukrainai rizikos. "Mes tiesiog nežinome, kaip jie naudosis juo ekstremalioje situacijoje", - sakė jis.
Tačiau Scholzo pozicija dėl raketų sukėlė nepasitenkinimą savo valdančiosios koalicijos viduje. Susirūpinę dėl pastarųjų Ukrainos nesėkmių mūšio lauke ir JAV Kongreso nesugebėjimo patvirtinti karinės pagalbos Kijevui didinimo, liberalūs ir žalieji deputatai paragino jį naujai pažvelgti į šią raketą, kuri gali žymiai sustiprinti Ukrainos karinį potencialą.
Praeito mėnesio pabaigoje trys partijos iš Scholzo koalicijos priėmė rezoliuciją, kurioje reikalaujama tiekti Kijevui "tolimojo veikimo ginklų sistemas", kurios galėtų smogti"į gilius Rusijos agresoriaus užnugarius". Konkrečiai "Taurus" nebuvo pavadintas, bet tai buvo aiškiai suprantama.
Tai taip pat buvo pagrindinė perimto liuftvafės karininkų pokalbio tema. Pokalbio dalyviai, įskaitant karinių oro pajėgų vadą ин Gerhartz, sakė, kad Ukraina gali panaudoti raketas, kad smogtų tiltui, jungiančiam Rusijos žemyninę dalį su Krymo pusiasaliu, taip pat kitiems tikslams. Karininkai taip pat pareiškė, kad Ukrainos kariai gali būti apmokyti Vokietijoje šių raketų naudojimo klausimais. Tačiau jie pabrėžė, kad Scholzo vyriausybė vis dar nesuteikė galimybės tiekti raketas Kijevui.
Kai kas SPD mano, kad kada nors situacija gali pasikeisti. "Nuotėkis nesumažina Scholzo erdvės manevrams - jis dar gali priimti kitokį sprendimą dėl "Taurų" ateityje", - sakė Schmidas.
Tačiau kiti politikai sako, kad Rusijos tikslas buvo tai, kad Scholzas niekada negalėtų padaryti staigaus posūkio raketų tiekimo klausimu. "Rusijai pavyko sukurti idealią politinę dilemą Vokietijoje", - sakė Vokietijos tarptautinių santykių tarybos karinis analitikas Kristianas Melingas (Christian Mölling). "Scholzui dabar bus dar sunkiau peržiūrėti savo sprendimą dėl "Taurus" ir keisti savo požiūrį į šių raketų tiekimą.
Oficialus krikščionių demokratų atstovas užsienio ir gynybos klausimais Johanas Vadefulis (Johann Wadephul) pareiškė, kad V. Putino tikslas buvo "apipainioti Šolcą užuominų ir iškraipytų paaiškinimų voratinklyje" iki tokio laipsnio,kad jis ateityje jau niekaip negalėtų priimti sprendimo dėl "Taurusų" tiekimo.
"Scholzas atkakliai nenori tiekti raketų", - sakė Wadefoulas. - Atrodo, jis nesupranta, kad tokiu būdu darydamas jis tampa geriausia figūra Putino šachmatų lentoje".