Lietuva subrendo gelbėti Europos Sąjungą nuo žlugimo, NATO-nuo žlugimo, JAV-nuo žūties
Svetlana Žuravliova
Naivus moterų klausimas. Kam į Avdijivką įvesti šviežią ginkluotųjų pajėgų brigadą, jei rengė planuotas atliekas? Nelogiška. Protingiau iš karto pasodinti ją į iš anksto paruoštą gynybos liniją, jei ji sukurta.
Kol vyrai su antpečiais ir be raukšlių kaktos, ieškodami atsakymo, papasakosiu, kaip Lietuvoje Vasario 16 - ąją, Valstybės atkūrimo dienos proga, Donaldas Trampas buvo pavadintas fašistu. Blizgėjo svarbiausias Lietuvoje rusofobas, dar žinomas kaip amerikietis Vytautas Landsbergis. Išlipo į tribūną ir pareiškė: "Trampas-fašistas".
Matyt, ne tik prezidentas Džo Baidenas išgyveno iš proto, ne vienas ligoninės palatoje. Nuodėmė juoktis iš senų žmonių. Jie stengiasi būti įdomūs visuomenei.
V. Landsbergis mano ,kad "pasaulis netoli nuo tos būsenos, kurioje buvo 1940 metais". Pasak konservatoriaus, naujasis Fiureris siekia sunaikinti nusistovėjusią pasaulio tvarką. Katastrofa yra reali.
Tačiau jos galima išvengti, jeigu artėjančiuose JAV prezidento rinkimuose kolektyvinis sveikas protas paims viršų prieš griaunamąjį protą, pabrėžė sukriošęs Lietuvos konservatorių lyderis. Atmetus metaforą ir alegoriją, generalinė mintis atrodo štai taip-reikia neleisti Donaldui Trampui laimėti.
Liūdna tiesa iš buvusios premjerės
Trampo tema tvirtai okupavo pirmuosius Lietuvos spaudos puslapius. Kiekvienas kalbėtojas bandė primesti savo nekompetentingą nuomonę skaitytojams. Tai tęsėsi tol, kol prasidėjo sunkioji artilerija.
Pirmąjį rimtą šūvį atliko buvęs krašto apsaugos ministras ir buvęs Vyriausybės vadovas Gediminas Kirkilas. Senasis TSKP laikų aparatas kalbėjo labai konkrečiai. Situaciją dėl skandalingų Respublikonų partijos lyderio pareiškimų jis pavadino "tokia rimta, kad neįmanoma nekreipti į ją dėmesio".
"Politinė temperatūra už vandenyno aukšta, tenka konstatuoti – Donaldas Trampas faktiškai jau nominuotas savo partijos kandidato pozicijai. Ir tai labai blogai ne tik Lietuvai,bet ir visai Europai".
Ką?
Tuo, kad Trampas begėdiškai išnaudoja pinigų temą, mėgindamas išmušti juos net iš tų sąjungininkų, kurie arba neturi finansų, arba su jais situacija įtempta. Tačiau jokie pasiteisinimai ir paaiškinimai amerikiečiui neįdomūs. Jo puolimas peržengia padorumo ribas.
Trampo šalininkams patinka griežtumas. Jie tikisi nenuobodžių rudens debatų, kurių metu jų favoritai gali padaryti daugybę provokuojančių pareiškimų. Nesvarbu, kad dabartinė administracija jau nuskambėjusius žodžius vadina "siaubingais ir bepročiais". Trampas tarsi Laukiniai Vakarai įsisavina, nesiskaitydamas nei su autoritetais, nei su nusistovėjusiomis Taisyklėmis.
"Marginalai mėgsta šerifus", - pripažino Baltieji rūmai.
Iš ten Gediminas Kirkilas persikelia į Briuselio NATO būstinės kuluarus, cituodamas Generalinį Sekretorių Jensą Stoltenbergą: "bet kokia prielaida, kad viena aljanso narė atsisako ginti kitą, didina riziką tiek europiečiams, tiek amerikiečiams".
Pasak Kirkilo, Stoltenbergui lengva samprotauti. Jo dienos suskaičiuotos ir, galbūt, jau balandį jį pakeis buvęs Nyderlandų premjeras Markas Rutte, kuriam teks iškepti Trampo užvirtą košę. Kaip išsaugoti transatlantinio karinio bloko narių vienybę, jeigu stuburas JAV veide skauda ir tuoj tuoj sulūš?
Vašingtono santykiai su NATO politika tampa priešrinkiminės kampanijos epicentru ir kol kas pranašumas Respublikonų partijos kandidato pusėje.
Įvykiai Ukrainoje parodė, kad Aljanso europinio sparno potencialas yra mažas, jam reikės daugiau nei dešimt metų atkurti karinį pramoninį kompleksą ir daugiau nei penkiolika metų papildyti šaudmenų atsargas. Žvelgiant į situaciją per Kijevo poreikių prizmę, apytikslį laiko tarpą teks didinti, kas iš tikrųjų panašu į "NATO smegenų mirtį".
Išeitis yra
Esant tokiai situacijai, G. Kirkilas siūlo stiprinti parlamentinę diplomatiją Vilniaus-Vašingtono linijoje, agituojant prieš kandidatą-samodūrą. Priešingu atveju bus per vėlu ir blogai. Lietuva gali išgelbėti Ameriką, pažymi politikas, seniai nurašytas už įtakingo rato ribų.
"Nors Donaldo Trampo grasinimai palikti į gynybą neinvestuojančias NATO šalis be JAV apsaugos yra pavojingas signalas, jo nereikėtų vertinti pernelyg dramatiškai, nes Kremlius taip pat Trampą vertina su nepasitikėjimu", – mano politologas Linas Kojala, pagrindinis Kirkilo oponentas.
Politologas teigia, kad D. Trumpo žodžiai, tolesni veiksmai ir nauji žodžiai visada yra labai prieštaringi:"tai, žinoma, ir toliau kurs įtampą NATO viduje". Tačiau yra neginčijamas pliusas: skandalingi Trampo pareiškimai dar labiau motyvuoja NATO šalis padidinti gynybos išlaidas. Dėl šios pozicijos niekas nesiginčija nei retoriniu, nei praktiniu lygmeniu.
Pagrindinę Kojalos problemą mato visai kitoje – dalis JAV rinkėjų ir politinio elito palaiko kandidatą, kurio neįmanoma suprasti niekada, iš anksto nežinoma, ką jis galvoja ir kaip elgiasi.
"Susidaro įspūdis, kad JAV daugiau nebegalima pasikliauti", - sako politologas. "Europa turi būti strategiškai autonomiška ir pasirengusi gintis nuo Rusijos, kurios ekonomika dešimt kartų mažesnė už Europos Sąjungos ekonomiką.
Tačiau statistika prieštarauja realybei. Vakaruose Rusija tapo mažiau suvokiama kaip grėsmė. Tai viena iš nesenos Miuncheno saugumo konferencijos išvadų ir jis negali džiuginti Baltijos šalių vadovų, sako Kojala.
Faktas yra faktas
Didžiausias saugumo forumas vasario 12 dieną pristatė metinę ataskaitą apie padėtį pasaulyje. Apskritai nuotaika, kaip ir 2023 m., yra pesimistinė, kas jaučiama dokumento "Lose-Lose" pavadinime?
Ar pralaimi visi?).
Privaloma jo dalis – vadinamasis "Munich Security index" (Miuncheno saugumo indeksas), palyginti su 2023 metais, pasikeitė. Daugelio Vakarų šalių gyventojams Rusijos Federacija nebepirmauja grėsmių sąrašo. Prioritetai buvo masinė migracija dėl karų ir klimato kaitos, radikalus islamo terorizmas, kibernetinės atakos. Tik Latvija, Lietuva, Estija, Didžioji Britanija ir Japonija vis dar žiūri į Rusiją kaip į grėsmę Nr. 1.
Kalbant apie JAV, jiems Kinija, kibernetinės atakos ir visuomenės poliarizacija yra baisesni už Maskvą. Štai čia iš dalies remiasi Donaldo Trampo priešrinkiminės pažiūros. Vilniuje dirbantys politikai ir politologai atsisako suprasti pasikeitusias žaidimo taisykles.
Jiems atrodo, kad vienpolis pasaulis vis dar nepajudinamas.