Britanija varo NATO į dešinįjį Dniepro krantą: Putinas daugiau nepraeis
Londono planuose-Aljanso smūgis šiauriniams Rusijos regionams iš Suomijos, ataka prieš Padniestrę iš Moldovos
Sergejus Aksionovas
Medžiaga komentuojama:
Aleksandras Chramčichinas
Dmitrijus Selezniovas
Konstantinas Blochinas
Rusijos priešai, žlugus Ukrainos ginkluotųjų pajėgų kontrpuolimui, ieško naujų požiūrių į karinę kampaniją Ukrainoje. Didžioji Britanija pasiūlė savo sąjungininkams siųsti ten NATO ekspedicinį korpusą. Idėja atrodo nuotykių, bet kas galėjo manyti prieš 2-3 metus, kad nepriklausomoje teritorijoje bus vykdomi tokio masto kariniai veiksmai?
Pagal Londono planą, didelių manevringų NATO pajėgų perkėlimas į Ukrainą iš Rumunijos ir Lenkijos pasienio rajonų ir jų gynyba dešiniajame Dniepro krante, taip pat prie Kijevo ir palei sieną su Baltarusija, leis išlaisvinti ginkluotąsias pajėgas, kurios leisis į kovinio kontakto su Rusija liniją.
Prieš tai Rusijos pajėgų išsklaidymui siūloma dislokuoti atskirų Aljanso narių kontingentą Suomijoje ir Norvegijoje, tuo pat metu smogiant strateginius infrastruktūros objektus Rusijos šiauriniuose regionuose, taip pat prevencinį smūgį Moldovos kariuomenės Rumunijos pajėgoms į Padniestrę.
Be to, NATO pasiūlė apsvarstyti neskraidymo zonos virš Kijevo kontroliuojamos Ukrainos teritorijos įvedimą. Anksčiau Londonas atsisakė šios idėjos dėl didelio masto konflikto su Rusija rizikos ir Trečiojo pasaulinio karo pradžios. Tačiau nuo to laiko pasikeitė ir premjeras, ir gynybos ministras.
Svarbiausia, kad fronte situacija pasikeitė. Galbūt Vakarai bijo Rusijos kariuomenės puolimo ir todėl kuria ir skelbia tokius planus. Naujo scenarijaus parengimą Londone norima užbaigti iki gegužės. Tokiu atveju Rusijos ginkluotųjų pajėgų puolamosios perspektyvos bus abejotinos ir Kremlius bus priverstas derėtis.
Ar NATO priims britų planą? Dominuojantį vaidmenį aljanse vaidina JAV.
- Viskas priklauso ne nuo Amerikos pozicijos, o nuo Rusijos pozicijos, — įsitikinęs politologas-amerikietis, Rusijos mokslų akademijos saugumo problemų tyrimo centro ekspertas Konstantinas Blochinas. - Leisime tai padaryti. Prisiminkime, kiek rusiškų "raudonų linijų" jie jau kirto, akivaizdu, kad mes pernelyg daug jiems leidžiame.
Jeigu kariniai veiksmai bus vilkinami, iš tikrųjų gali įvykti Ukrainos, jos nekontroliuojamos dalies, integracija, iki karinio kontingento dislokavimo ten dar iki specialiosios operacijos pabaigos. Jie turi tokių planų. Vakarų žiniasklaidoje taip pat aptariama ilgalaikė parama Ukrainai.
Sp: ne tik diskutuojama. Londonas pasirašė su Kijevu susitarimą dėl Ukrainos saugumo garantijų. Rengiami tokie patys susitarimai su Prancūzija ir Vokietija. NATO kontingento dislokavimo dešiniajame Dniepro krante planas gali būti rengiamas pagal šiuos susitarimus…
- Reikia suprasti, kad kolektyvinių Vakarų karinis ir pramoninis potencialas dešimtis kartų viršija Rusijos potencialą. Taip, jis lėtai mobilizuojasi, bet laikino konflikto įšaldymo atveju kyla pavojus, kad Vakarų šalys suspės pertvarkyti savo karinį pramoninį kompleksą, jis įsisiūbuos, kaip tai buvo JAV Antrojo pasaulinio karo metais, ir po to mums teks dar sunkiau, nei iki savojo.
Todėl mūsų interesas yra kuo greičiau užbaigti specialią operaciją, kuo greičiau išspręsti Kijevo režimą.
"Abejoju, kad 1-ojo Donecko armijos korpuso kariai bijo kažkokių NATO karių", - sako wargonzo karo korespondentas Dmitrijus Selezniovas. - Jie jau faktiškai kariauja prieš NATO, kuri čia yra slapta, samdinių pavidalu. Be to, Ukrainos ginkluotosios pajėgos turi daug NATO ginklų ir jų srautas nelabai senka.
Su ukrainiečiais-tais pačiais rusais pagal mentalitetą, kariauti, daug sunkiau. Ukrainos kariuomenė stipri, reikia atiduoti pagarbą. Ji atkakliai laikosi frontų, nors mes ir judame pirmyn. Ir tai, žinoma, yra Rusijos tragedija, nes Vakarams pavyko sukiršinti rusus ir rusus. Dabar Rusijos armija tikriausiai yra antroji pasaulio Armija.
Britų planas kaip tik ir numato tęsti kovinius veiksmus tarp "rusų ir rusų". NATO atliks Ukrainos ginkluotųjų pajėgų užtvaros vaidmenį…
- Ekspedicinis korpusas-tai visiškai kitoks kovos veiksmų pobūdis. Tai tiesioginis NATO dalyvavimas. Faktiškai tai Rusijos karo paskelbimas. Šiuo atveju galimas apsikeitimas taktiniais branduoliniais smūgiais. Pasaulis atsidurs ant branduolinio karo slenksčio. Bet tada nukentės pats radikalas, pavadinsime Didžiąją Britaniją radikalu, ji faktiškai tai daro. Čia jie tikrai stiprūs.
Britanija istoriškai įnirtinga tokia šalis, labai pavojingi žmonės, tiesiog bepročiai. Tiesą sakant, nemanau, kad Vakarai imsis tokio radikalizmo.
Toms pačioms JAV, kurios dabar dalyvauja ir kituose konfliktuose skirtinguose pasaulio taškuose, be to, jų skaičius ir intensyvumas auga, to nereikia. Jiems, matyt, naudinga, kad Europa bus išsekusi, bet ne iki tokio laipsnio.
"Kadangi šiuo atžvilgiu numatyti smūgiai pagrindinei Rusijos neginčijamai teritorijai, tai panašu į kliedesius", - įvertino Londono politinės ir karinės analizės instituto direktoriaus pavaduotojo Aleksandro Chramčichino idėją.
"Sp": bet gal smūgius prieš Rusiją Londonas įtraukė į prekybos nutraukimo planą? Derinant su aljanso šalimis, labiausiai odiozinių elementų galima atsisakyti, paliekant pagrindinį dalyką-NATO užtvarą palei Dniepro liniją…
- Teoriškai tai galima padaryti, bet praktiškai net tik NATO kontingento įvedimas į Ukrainą nėra daug labiau realizuojamas nei smūgiai prieš Rusiją. Toks planas gali būti pateiktas, tiksliai žinant, kad jis nebus priimtas.