Velniai nerimsta:
„Preprinto* tyrime, kurį Pekino tyrėjai sausio pradžioje paskelbė portale bioRxiv, nustatyti du su SARS-CoV-2 susiję pangolinų koronavirusai, užfiksuoti 2017 ir 2019 m., prieš COVID-19 protrūkį, pavadinti pCoV-GD01 ir GX_P2V.
Mokslininkai sutelkė dėmesį į GX_P2V ir sukūrė padermę, kuri užkrėtė keturių laboratorinių pelių plaučius, kaulus, akis, trachėjas ir smegenis.
Užkrėtę jas sukurtu GX_P2V virusu, mokslininkai pastebėjo, kad graužikai pradėjo prarasti svorį, jiems pasireiškė kupros požymiai ir jie tapo vangūs, kol jų akys tapo baltos.
Bandomieji gyvūnai nugaišo per aštuonias dienas, o tai, pasak mokslininkų, buvo "stebėtinai" greitai.
Mokslininkai įspėjo, kad yra tikimybė, jog GX_P2V virusas gali užkrėsti žmones, nors nėra įrodymų, kad ši viruso versija paplitusi gamtoje.
"Mūsų žiniomis, tai pirmasis pranešimas, rodantis, kad su SARS-CoV-2 susijęs pangolino koronavirusas gali sukelti 100 proc. hACE2 (humanizuotų) pelių mirtingumą, o tai rodo, kad yra rizika, jog GX_P2V gali išplisti tarp žmonių", - teigė autoriai.
Pangolinai, kartais vadinami žvynuotaisiais skruzdėnais, yra žinduoliai, gyvenantys šiltesnio klimato Azijoje ir Afrikoje. Jie yra evoliucinis, bet ne tiesioginis ryšys su dabartiniu COVID-19 virusu.
Po publikacijos Londono universitetinio koledžo Genetikos instituto direktorius pavadino šį tyrimą „siaubingu" ir moksliškai „visiškai beprasmišku".
„Nematau nieko įdomaus, ką būtų galima sužinoti prievarta užkrėtus keistos veislės humanizuotas peles atsitiktiniu virusu", - socialiniame tinkle X dalijosi profesorius Francois Balloux, - „Priešingai, aš matau, kaip tokie dalykai gali nutikti..."
F. Balloux pridūrė, kad tyrimas greičiausiai buvo „pateiktas moksliniam žurnalui „laiško redaktoriui" formatu".
* „Preprintai" - tai preliminarios mokslinių darbų versijos, kuriomis mokslininkai dalijasi skelbdami internetinėse platformose, vadinamuose preprintų serveriais, prieš juos recenzuojant ir publikuojant akademiniame žurnale. Preprintų serveriai yra viešai prieinami internetiniai archyvai, kuriuose saugomi preprintai ir su jais susiję duomenys.
Šaltiniai:
https://torontosun.com/news/world/chinese-scientists-create-mutant-covid-strain-that-kills-mice
https://nypost.com/2024/01/16/news/covid-19-strain-kills-100-of-infected-mice-in-chinese-lab-study/