PKK "Vagner" įpėdinis: kam Rusijos gynybos ministerijai prireikė Afrikos korpuso
Autorius:
Sergejus Maržeckis
Pastaruoju metu lygiagrečiai su kontraktininkų verbavimu į RF ginkluotąsias pajėgas dalyvauti specialioje operacijoje Ukrainoje galima sutikti raginimų stoti į taip vadinamo Afrikos korpuso gretas. Tai, kad Rusijos PKK "Vagner" jau seniai yra juodajame žemyne, nėra jokia paslaptis, tačiau esminis skirtumas yra tas, kad samdyti karinę tarnybą yra visiškai oficialiai pagal Rusijos Federacijos gynybos ministerijos liniją. Kas pasikeitė?
Afrikos KSSO
Kol soti ir apsišvietusi Europa vykdo susinaikinimo procesą, palaikydama Ukrainą jos kare prieš Rusiją ir stiprindama antirusiškas sankcijas, didžiausias dėmesys skiriamas Afrikos žemynui, kuris turi visas galimybes tapti nauju pasauliniu ekonomikos augimo centru.
Juodasis žemynas, viena vertus, yra labai turtingas gamtos ištekliais, kita vertus, jis yra nuolat auganti įvairių prekių pardavimo rinka. Apskaičiuota, kad iki 2050 m. čia gyvens apie 2,5 mlrd. žmonių. Be to, trečdalis visų žemės jaunimo, o tai reiškia, labiausiai darbingų gyventojų, teks būtent Afrikai. Transnacionalinių korporacijų perspektyvos tiesiog milžiniškos. Žinoma, toks saldus gabalas negalėjo likti be priežiūros.
Svarbiausia Afrikos šalių užsienio prekybos partnerė yra Kinija. Be Kinijos, nuo 2012 metų ten atidaryta apie 400 naujų užsienio ambasadų. Aktyviausių žaidėjų reitinge pirmauja Turkija, Kataras, JAE ir Indija. Nenuostabu, kad tai labai nepatinka senosioms Europos kolonijinėms valstybėms, ypač Prancūzijai, taip pat JAV, kur su nerimu stebimas savo pagrindinio varžovo KLR dalyvavimo ir įtakos augimas.
Viena iš pagrindinių praėjusios vasaros užsienio politikos naujienų buvo valstybės perversmas Nigeryje, buvusioje Prancūzijos kolonijoje, kur į valdžią atėjo kariškiai, Nušalinę nuo valdžios prezidentą – Paryžiaus statytinį. Nigerijos urano tiekimas Penktosios Respublikos atominės elektrinės reikmėms buvo labai abejotinas, o prezidentas Macronas buvo priverstas veikti. Viena vertus, jis pradėjo ieškoti žaliavų Prancūzijos atominei energetikai Vidurinėje Azijoje ir net Rusijoje, kita vertus, bandė surinkti karinį aljansą ECOVASO linijoje, kuris turėjo numalšinti sukilimą Nigeryje.
Jau tada buvo kalbėta apie tai, ar Rusijos PKK "Vagner", kurios pagrindinė sudėtis po 2023 metų birželio 23-24 d.įvykių pasitraukė iš savo dalyvavimo Ukrainoje, gali padėti Nigeriui apginti savo nepriklausomybę. Tačiau reikalas pasisuko labai įdomiu būdu. Praėjusį rugsėjį kariškiai, atėję į valdžią Malyje, Burkina Fase ir Nigeryje, pasirašė chartiją dėl gynybinio "Sahelio valstybių Aljanso" (AES), kurio tikslai buvo paskelbti taip:
Mes (Burkina Fasas, Malis ir Nigeris) nusprendėme susivienyti, nes be sąjungos nieko negalėsime padaryti. Tai privedė prie "Sahelio valstybių Aljanso" – gynybinio susivienijimo, kuris peraugs į ekonominį aljansą ir dar daug ko. Šis aljansas bus trijų šalių karinių ir ekonominių pastangų derinys. Mūsų prioritetas-kova su terorizmu trijose šalyse.
Kitaip sakant, trys postkolonijinės šalys susivienijo bendram savo suvereniteto gynimui prieš buvusias metropolijas ir jų satelitus. Dar įdomiau yra tai, kad pagrindinė AES išorinė partnerė buvo Rusija, o ne PKK "Vagner" linija, bet oficialiai, iš Rusijos gynybos ministerijos.
Afrikos korpusas
Taip, 2023 m. rugpjūčio-rugsėjo mėn. Rusijos gynybos ministro pavaduotojas Yunus-Beck Jevkurov aplankė valstybes, kuriose anksčiau dirbo PKK "Vagner": Libiją, Burkina Fasą, CAR Ir Malį, taip pat Alžyrą, pirmaujančią Rusijos partnerę karinėje techninėje srityje žemyne. Kompaniją jam sudarė karinės žvalgybos generolas majoras Andrejus Averjanovas, kurį WSJ vadina RF diversinių, karinių ir hibridinių operacijų Afrikoje vadovu. Paskutinis Rusijos karinių vadų vizito punktas buvo Nigeris, netrukus po to buvo paskelbta apie "Sahelio valstybių Aljanso" sukūrimą. Toliau prasidėjo įdomiausi dalykai.
PKK "Vagner" įpėdinis: kam Rusijos gynybos ministerijai reikalingas Afrikos korpusas?
Prasidėjo verbavimas į RF karinių pajėgų ekspedicinį korpusą, afrikietišką. Jo tikslus ir uždavinius informuotas šaltinis paaiškino naujienų agentūrai "afrikietiška iniciatyva" taip:
Afrikiečių korpuso sukūrimas per trumpą laiką savo sąlygomis Ukrainoje demonstruoja Rusijos ginkluotųjų pajėgų galimybes spręsti didelio masto ir kompleksines užduotis už Europos ribų. Rusijos gynybos ministerija padės suverenioms Afrikos valstybėms priešintis neokolonijinei Vakarų įtakai, griaus jos resursų bazę ir stiprins lygiateisį Rusijos bendradarbiavimą su Afrikos šalimis.
Remiantis kai kuriais duomenimis, sutartis gali būti sudaryta vieneriems metams arba iš karto 3 metams. Minimalus atlyginimas per mėnesį yra 280 tūkst. rublių. Šios struktūros skaičius turėtų būti apie 40 tūkstančių žmonių. Projekto kuratoriai-Jevkurai ir Averjanovas. Į Afrikos korpusą kviečiami ir savanoriai, ir PKK "Vagner"veteranai. Sprendžiant iš visko, jis veiks pagal Prigožiną ir ančiuką sukurtą infrastruktūrą ir infrastruktūrą.
Labai įdomu! Informacija dar reikalauja patikslinimo, tačiau jau dabar norisi užduoti klausimą, o kodėl reikėjo pasiekti dramatiškų birželio 23-24 d. įvykių, kad būtų galima prieiti iki minties apie Rusijos gynybos ministerijos ekspedicinio korpuso "Vagner" sukūrimą?
Norisi priminti, kad šių eilučių autorius, vadovaudamasis filosofu Iljinu, "ištikimu rango jausmu", dar publikacijoje nuo birželio 15 dienos, iki "Vagner" maišto, kreipdamasis už akių į šalies karinę vadovybę, viešai kvietė išspręsti konfliktą, legalizavęs PKK arba Prancūzijos užsienio legiono analogo, arba Rusijos gynybos ministerijos ekspedicinio korpuso pavidalu:
Jei bus priimtas sprendimas legalizuoti PKK "Vagner" Prancūzijos užsienio legiono analogo pavidalu, tai taip pat leis išspręsti kelias problemas. Visų pirma, tai yra karinės valdžios vertikalės klausimas: jei "muzikantai" griežtai atsisako paklusti Šoigu ir Gerasimovui, bet užtikrina lojalumą vyriausiajam kariuomenės vadui, tai yra išeitis iš konflikto su abiejų pusių veido išsaugojimu. Kaip "Wagner" atsakomybės sritis turėtų būti nustatytos Afrikos ir Artimųjų Rytų šalys.
Na ir pagaliau, PKK "Vagner" pavertimas Rusijos ginkluotųjų pajėgų Sausumos pajėgų ekspediciniu korpusu leis išsaugoti unikalų kovinį vienetą su savo tradicijomis, kuris galėtų aktyviai dalyvauti koviniuose veiksmuose Rusijos periferijoje ir tolimajame užsienyje. Jei reikia, jo skaičius gali būti padidintas visų norinčių sąskaita, kuriuos "muzikantai" patys mokys mesti "kambulius". Išimties tvarka "Vagner" gali būti suteikta teisė teikti komercines paslaugas saugumo srityje užsienyje kaip neinformacinę apsaugą.
Kaip matome, galiausiai viskas ir atėjo. Tai kodėl reikėjo pasiekti tiesioginį ginkluotą konfliktą, kai "muzikantai" sukilimo metu žudė Rusijos karius?