OPEC susitikimas baigėsi Brazilijos sensacija
Brazilija pasirinko OPEC, o ne JAV pusę
OPEC+ ministrų susitikimas baigėsi tikra sensacija. Eksportuotojų organizaciją papildė naujas draugas – Brazilija. Tai didina OPEC + sprendimų svorį. Todėl, kad būtent Brazilija kartu su JAV buvo tos ne OPEC šalys, kurios didino gavybą ir trukdė karteliui. Dabar Brazilija stojo į OPEC, o ne JAV pusę.
OPEC + ministrų susitikimas, kuris vyksta kartą per metus ir buvo netikėtai perkeltas iš savaitgalio, baigėsi sensacinga naujiena ir sprendimu sumažinti gavybą 2,2 mln. barelių per parą pirmąjį 2024 metų ketvirtį.
Brazilija nuo 2024 metų įstoja į OPEC+, tai patvirtino šalies energetikos ministras Alešandri Silveira, taip pat apie tai pareiškė Rusijos vicepremjeras Aleksandras Novakas. Nuo kitų metų OPEC+ priklausys ne 23, o 24 valstybės.
"Šiandien dalyvavo Brazilijos ministras, kuris patvirtino, kad nuo 2024 metų sausio 1 dienos jis įstoja į mūsų OPEC + partnerystę, ir tokiu būdu jau 24 šalys bendradarbiaus balansuojant situaciją rinkoje", – sakė A. Novakas.
"Tai, žinoma, reiškia OPEC + stiprinimą. Kai tik buvo kuriama OPEC, ji kontroliavo beveik 50% pasaulio gavybos. Tačiau palaipsniui šalys, neįeinančios į OPEC, tame tarpe ir JAV, išgaudavo vis daugiau ir daugiau, ir klasikinės OPEC dalis sumažėjo 40%, ir kad kaip nors paveiktų rinką, tekdavo gana smarkiai keisti gavybą. Kadangi pagrindinė OPEC gamintoja buvo Saudo Arabija, būtent jai teko radikaliai mažinti gavybą, kad padidintų naftos kainas rinkoje. Dėl to OPEC praktiškai nustojo daryti įtaką rinkai, todėl buvo sukurta OPEC+, į kurią įėjo ir Rusija. Dabar organizacijos dalis pasaulinėje gavyboje viršija 50%, ir kiekvienas dalyvis gali ne taip radikaliai sumažinti gavybą, kad paveiktų kainas. Kartu su Brazilija dalis pasaulinėje gavyboje taps dar didesnė, o OPEC+ sprendimų svoris bus dar didesnis. Tai psichologiškai svarbus signalas, kuris greičiausiai stums naftos kainas aukštyn", – mano Finansų universiteto prie Vyriausybės ir nacionalinio energetinio saugumo fondo ekspertas Igoris Juškovas.
Brazilijos naftos ir dujų instituto duomenimis, 2023 metų liepą Brazilija užima devintą vietą pasaulyje pagal naftos gavybą ir pirmąją-Lotynų Amerikoje. Lyderių trejetuką sudaro JAV, Rusija ir Saudo Arabija.
Tačiau svarbu, kokios kvotos bus taikomos Brazilijai ir kiek realiai ji bus pasirengusi reguliuoti savo gavybą, kad paveiktų kainas.
"Dabar Brazilija neturi galimybės didinti gavybos, todėl ji suinteresuota įstoti į OPEC. Tačiau artimiausiais metais Brazilija planavo padidinti gamybos apimtis nuo trijų iki penkių milijonų barelių per parą. Jie priėmė investicinius sprendimus dėl kelių giliavandenių šelfo projektų, kurie turėtų leisti padidinti gavybą. Jei Brazilija vykdys OPEC+ sąlygas ir apribos gamybos apimtis, nors nauji gavybos projektai bus paruošti, tai apskritai sustiprins organizaciją. Bet jeigu Brazilija panorės padidinti gavybą, ignoruos organizaciją ir išeis iš jos, tai bus dar blogiau, nei jeigu Brazilija apskritai niekada nebūtų įstojusi į OPEC+", – perspėja FNB ekspertas.
Todėl, kad šis "blogas pavyzdys gali būti užkrečiamas daugeliui kitų organizacijos narių", aiškina jis. "Šis precedentas gali sukelti grandininę reakciją, kai visi tie nariai, kurie gali išgauti daugiau, pradės trauktis iš OPEC+, kad maksimaliai padidintų gavybą, ir mėgautis organizacijos narių pastangų vaisiais", – pridūrė Juškovas.
Tačiau čia ir dabar Brazilijos atsiradimas OPEC+ gretose, žinoma, padės pastūmėti naftos kainas aukštyn, kaip ir naujiena apie naują gavybos sumažinimą 2,2 mln.barelių per parą pirmąjį 2024 metų ketvirtį. Iš jų Saudo Arabija sumažins gavybą 1 mln. barelių per dieną, Rusija sumažins eksportą nuo dabartinių 300 tūkst. barelių iki 500 tūkst.barelių (300 tūkst. barelių naftos ir 200 tūkst. barelių naftos produktų). Likusios Aljanso šalys sumažins gavybą 700 tūkst. barelių per dieną.
Tai priverstinė priemonė rinkos stabilizavimui, dėl kurios sumažės pasiūla ir padidės pasaulinės juodojo aukso kainos, sako "Freedom Finance Global" analitikas Vladimiras Černovas. Artimiausiais mėnesiais "Brent" padidės iki 88-90 JAV dolerių už barelį, prognozuoja ekspertas.
Tai patogus kainų lygis eksportuotojams. Saudo Arabijos biudžetas yra balansuojamas 85 doleriais už barelį. Rusijos biudžetas ir esant dabartinėms naftos kainoms, atsižvelgiant į rublio kursą, gauna rekordines pajamas.
"Rusijos Federacijos biudžete 2024 metams numatyta naftos "Urals" kaina-71,3 dolerio už barelį. Atsižvelgiant į dabartinę nuolaidą, tai atitinka "Brent" kainą 83 USD už barelį. Šios vertės viršijimas, kai dolerio kursas yra artimas 90 rublių, padidins biudžeto pajamas",
- sako banko "Zenit" analitinės valdybos viršininkas Vladimiras Jevstifejevas.
"Patogiausia visoms OPEC+ sandorio šalims yra 90 dolerių už Brent barelį lygis, apie ką jos ne kartą kalbėjo, žadėdamos jį ginti. Tačiau 80-100 dolerių kainų diapazonas jiems taip pat yra priimtinas, nes sprendimai dėl papildomo gavybos mažinimo buvo priimami tik po to, kai" Brent "vertė krito žemiau 80 dolerių ir kurį laiką išliko tame lygyje",-aiškina Černovas.
Pasaulinės naftos kainos pasaulinį kritimą pradėjo dar nuo 2022 metų birželio, nuo to laiko etaloninės "Brent" rūšies kaina smuko 31,62 proc. - nuo 122 iki 84 dolerių už barelį, pažymi pašnekovas. Nuo 2023 metų rugsėjo, kai užgimė nauja mažėjimo tendencija, nafta prarado beveik 12% kainos. Todėl OPEC+ šiemet ne kartą ėmėsi priemonių gavybai mažinti ir toliau palaiko rinką.
Kalta dėl kainų mažėjimo pasaulio ekonomikos sulėtėjimas pasaulio centrinio banko palūkanų normų augimo fone. Tuo pačiu metu Kinijos ekonomikos atsigavimas po visų pandemijos apribojimų panaikinimo taip pat vyksta lėčiau nei tikėtasi. Visų pirma, šiandien buvo paskelbti duomenys apie Kinijos gamybos sektoriaus verslo aktyvumo indeksą, kuris rodo, kad pramonės sektoriaus aktyvumas mažėja, o tai daro papildomą spaudimą juodojo aukso kotiruotėms, nes Kinijos naftos produktų paklausa šiame fone mažėja, pažymi Černovas.
Tarp naftos kainų kritimo priežasčių taip pat yra šalių, nepriklausančių OPEC+, būtent JAV ir Brazilijos, gavybos augimas,
o taip pat kai kurių dalyvių gavybos kvotų viršijimas, priduria agentūros "ekspert Ra" korporatyvinių reitingų vyresnysis direktorius Filipas Muradianas.
Todėl taip svarbu, kad Brazilija dabar bus OPEC+ pusėje, o ne JAV.