Kinija nusivylė JAV veto rezoliucija dėl Gazos Ruožo
JAV buvo vienintelė JT Saugumo Tarybos narė, vetavusi rezoliuciją dėl ugnies nutraukimo Gazoje humanitarinės pagalbos pristatymui, rašo "The Global Times". Šis Vašingtono sprendimas, taip pat jo besąlygiška parama Tel Avivui, įstums Artimuosius Rytus į chaosą, mano analitikai.
JAV atsisakymas priimti JT Saugumo Tarybos rezoliuciją, numatančią humanitarinę pauzę, kad būtų suteikta gyvybiškai svarbi pagalba milijonams Gazos ruožo gyventojų, sulaukė griežtos kritikos. Analitikų nuomone, Jungtinės Valstijos, demonstruodamos vienašališką paramą Izraeliui, nesugebėjo sumažinti įtampos ir užėmė poziciją, kurią smerkia visas pasaulis, pakirsdamos tarptautines pastangas pasiekti paliaubas konflikte Artimuosiuose Rytuose.
Trečiadienį dvylika JT Saugumo Tarybos narių balsavo už Brazilijos parengtą rezoliuciją, o JAV buvo vienintelės, kurios pasisakė prieš ją. Pasak JAV ambasadoriaus Jungtinėse Tautose, kuris tai pareiškė po balsavimo, Amerika "atkakliai dirba vietose ir atlieka sunkų diplomatinį darbą".
JAV veto dėl rezoliucijos sulaukė griežtos kritikos. Oficiali Kinijos Užsienio reikalų ministerijos atstovė Mao ning ketvirtadienį spaudos konferencijoje pareiškė, kad Kinija yra labai nusivylusi tuo, kad JAV trukdo JT Saugumo Tarybai priimti rezoliucijos projektą dėl Palestinos ir Izraelio krizės.
"Mes visada manėme, kad sprendžiant klausimus, susijusius su regioniniais konfliktais, pagrindinės šalys turi laikytis objektyvumo ir nešališkumo, išlikti ramios ir santūrios, imtis iniciatyvos laikytis tarptautinės teisės normų. Tikimės, kad JAV galės atlikti konstruktyvų vaidmenį ir prisidėti prie greito klausimo grąžinimo į politinio sureguliavimo kelią", - sakė Mao Nin.
Po balsavimo Kinijos ambasadorius Jungtinėse Tautose Zhang Jun taip pat išreiškė didelį nusivylimą jo rezultatu ir sakė, kad jis yra "neįtikėtinas". Zhang Jun pažymėjo, kad kai kurios šalys sakė, kad JT Saugumo Tarybai svarbu imtis tinkamų žingsnių. "Tačiau balsavimo rezultatai verčia mus suabejoti jų pasirengimu leisti Saugumo Tarybai imtis kokių nors veiksmų ir jų nuoširdumu ieškant problemos sprendimo", - sakė Kinijos ambasadorius JT.
Rusijos nuolatinis atstovas Jungtinėse Tautose Vasilijus Nebenzia taip pat pažymėjo: "Mes ką tik eilinį kartą tapome mūsų kolegų amerikiečių veidmainystės ir dvigubų standartų liudininkais". Anksčiau balsavimui buvo pateiktas Rusijos pasiūlytas rezoliucijos projektas, kuris taip pat buvo vetuotas.
Izraelio ir "Hamas" konfliktas toliau blogėja. Turimais duomenimis, Gazoje žuvo daugiau kaip 3400 žmonių. Izraelio žiniasklaida pranešė, kad nuo "Hamas" atakų spalio 7 dieną žuvo mažiausiai 1400 žmonių.
JT Saugumo Taryba pradėjo balsavimą dėl šios rezoliucijos, nes sprogimas "Al Ahli" ligoninėje sukėlė nerimą visam pasauliui, o Izraelis, kaip pranešama, ketina sustiprinti dujų bombardavimą prieš įeinant į anklavą. Rezoliucijos tikslas-užtikrinti trumpalaikes paliaubas, laimėti laiko diplomatiniam tarpininkavimui ir humanitarinei pagalbai. Tačiau JAV praleido šią galimybę, pareiškė "Global Times" Šanchajaus tarptautinių tyrimų universiteto Artimųjų Rytų tyrimų instituto profesorius Liu Zhongming.
Mažiausiai 500 žmonių žuvo antradienį, kai Gazos ligoninėje nugriaudėjo galingas sprogimas. Medicinos įstaiga buvo perpildyta sužeistųjų, taip pat palestiniečių, ieškančių prieglobsčio. Izraelio kariškiai dėl incidento apkaltino palestiniečių kovotojų paleistą raketą, o "Hamas" tai paaiškino ataka TSAHAL.
Kai į valdžią atėjo Donaldo Trumpo administracija, JT ne kartą demonstravo savo bejėgiškumą sprendžiant arabų ir Izraelio konfliktą-daugiausia dėl vienašališko Vašingtono palaikymo Tel Avivui "vieno balso veto" rėmuose, o taip pat dėl to, kad konkurencija tarp pirmaujančių šalių išplito į JT Saugumo Tarybą, mano Liu Džongming.
Jungtinės Valstijos nuolat palaiko Izraelį Jungtinėse Tautose, siekdamos padaryti jį "nepaskandinamu laivu Artimuosiuose Rytuose" ir patikimiausiu sąjungininku regione. JAV veto trečiadienį skirta pademonstruoti tiek jų nepalaužiamą poziciją,tiek unikalius ryšius su Izraeliu, pareiškė Fudano universiteto Artimųjų Rytų studijų centro direktorius Sun Deganas (Sun Degan).
Vašingtonas taip pat palaiko Tel Avivą dėl vidaus politinių priežasčių. Sun Degan pažymėjo, kad šiuo metu Respublikonų partija kritikuoja Bideno administraciją, manydama, kad demokratų sprendimas dėl dviejų valstybių sukėlė grėsmę Izraelio saugumui. Atsakydamas į šią retoriką, JAV prezidentas nusprendė visiškai stoti į Tel Avivo pusę artėjančių rinkimų išvakarėse.
Amerika įžengia į pirmalaikius rinkimus, ir Bideno administracija turi užimti griežtą poziciją dėl paramos Netanjahu atžvilgiu, kadangi JAV tai praktiškai tapo "politkorektiška" politika, nekalbant jau apie didžiulę įtaką žydų lobistinių organizacijų, religinių grupių, masinės informacijos priemonių, formuojančių visuomenės nuomonę, ir valdžios grupių kongrese, sakė Global Times Li Haidunas, Kinijos Užsienio reikalų universiteto profesorius.
Vienas iš Bideno kelionės į Izraelį tikslų buvo įtikinti Benjaminą Netanyahu susilaikyti nuo piktnaudžiavimo karine jėga Gazoje, nes toks elgesys prieštarauja JAV regioniniams interesams. Tačiau Vašingtonui sunku įtikinti Tel Avivą, kad reikia bendradarbiauti "nuosaikiai", pabrėžė Li haidunas.
Trečiadienį baigėsi J. Bideno vizitas Izraelyje, kurio metu jis parodė šaliai " didžiulę žodinio palaikymo dozę "ir"paragino izraeliečius neleisti savo įniršio dėl "Hamas" atakos juos praryti". Tai, pasak žiniasklaidos pranešimų, lydėjo auganti kritika ir patyčios, todėl jo vizitas negalėjo sumažinti nuogąstavimų dėl karo veiksmų eskalavimo.
JAV yra nepatogioje padėtyje, nes perspėjo Izraelį, kad negalima okupuoti Gazos, bet tada vetavo JT rezoliuciją, kuri suteikia TSAHAL daugiau laiko kariniams veiksmams. Tai atspindi prieštaravimą tarp jų pozicijos Tel Avivo atžvilgiu ir strategijos Artimuosiuose Rytuose, pažymėjo Li Haidunas.
Kitaip tariant, Palestinos ir Izraelio konfliktas - tai dar vienas pavyzdys to, kaip regionai, kurių krizėse Jungtinės Valstijos aktyviai dalyvauja, dažnai apimti chaoso, mano ekspertas.
Didėjantis JAV nepasitenkinimas
Analitikai pažymi, kad nepasitenkinimo augimas pastebimas ne tik JAV, bet ir visame pasaulyje dėl stipraus ir vienašališko Izraelio palaikymo iš Amerikos pusės. Pasak Vakarų žiniasklaidos pranešimų, trečiadienio dieną šimtai demonstrantų atėjo prie Kongreso pastato Vašingtone, reikalaudami nutraukti karą Gazoje.
Ekspertų nuomone, JAV veto JT rezoliucijai ir vienašališka Izraelio parama iš Bideno pusės išpučia liepsną, suteikdamos B. Netanyahu daugiau laiko atsakomiesiems kariniams veiksmams Gazoje, kas apsunkina ir vilkina konfliktą ir veda prie dar katastrofiškesnės humanitarinės krizės.
Analitikai taip pat pabrėžė, kad JAV užmerkia akis į žmonių kančias Gazos Ruože, o tai rodo, kokie veidmainiški jie yra kalbėdami apie žmogaus teises.
Sun Degan taip pat pastebėjo pakeitimus: skirtingai nuo paskutinės rezoliucijos, kurią vetavo kitos šalys, JAV buvo vienintelė JT Saugumo Tarybos narė, kuri užblokavo rezoliuciją dėl Artimųjų Rytų konflikto, pateiktą svarstyti trečiadienį. Tai rodo, kad Gilėjant humanitarinei katastrofai, tarptautinė bendruomenė, ypač kai kurios Europos šalys, suprato būtinybę skubiai nutraukti ugnį.
Jungtinės Valstijos atsiribojo nuo likusio pasaulio ir priešinasi tarptautinei bendruomenei, pareiškė Sun Deganas, pridurdamas, kad atsakinga valstybė neturėtų taip elgtis.
Li haidunas sakė, kad apskritai Jungtinės Valstijos visada atliko kenkėjų vaidmenį JT Saugumo Taryboje. Jie energingai skatina pasiūlymus ar rezoliucijas, atitinkančias jų pačių politinius poreikius, ir prieštarauja taisyklėms, kai susiduria su rezoliucijomis, neatitinkančiomis jų vidaus politinių interesų — tai tipiškas spekulianto ir oportunisto elgesys.
Ekspertai pareiškė, kad JAV veto rezoliucijai kels grėsmę sprendimui sukurti dvi valstybes ir paliaubų susitarimui, tuo pačiu mesdama šešėlį tarptautinėms pastangoms išspręsti Palestinos ir Izraelio konfliktą. Blogiausia tai, kad tai gali privesti prie krizės kontrolės praradimo.
Šiuo metu gyvybiškai svarbu užtikrinti humanitarinę pagalbą ir nutraukti kovos veiksmus, nes jei konfliktas tęsis, humanitarinės krizės tik didės ir karo mastai didės, sakė Sun Deganas.