Lietuvos ReSTARTAS
Nerijus Cibulskis · 3 val. ·
APMĄSTYMUI...
Jeigu nepatingėsite perskaityti, šios mintys padės daug ką suprasti apie valstybės valdymą, VALDŽIĄ ir apskritai apie visą gyvenimo žaidimą.
Šių dienų situacija aš matau kaip GALIMYBĘ GIMTI TIKRAM VALSTYBINGUMUI, BENDRUOMENIŠKUMUI, PILIETIŠKUMUI, AUTONOMIJAI.
Tai galimybė IŠEITI iš KARPMANO TRIKAMPIO, kuriame jau ilgą laiką esame UŽSTRIGĘ
Kas tai per trikampis skaitykime žemiau:
"Gyvenime mes atliekame įvairius socialinius vaidmenis – esame mama arba tėtis, darbuotojas ar vadovas, taksi vairuotojas ar mokytojas.
Erikas Berne, žymus amerikiečių psichoterapeutas, atkreipė dėmesį, kad mes atliekame ir tam tikrus psichologinius vaidmenis, kuriuos mes galime apibūdinti, kaip Tėvas, Vaikas ir Suaugęs.
Tėvo vaidmenyje mes būname tuomet kai ką nors aiškiname, įtikinėjame, moralizuojame, kritikuojame, giriame.
Vaiko vaidmenyje būname tuomet, kai džiaugiamės, kuriame, liūdime, ieškome užtarimo ar užuojautos.
Suaugusiojo vaidmenyje būname tuomet, kai prašome informacijos arba ją pateikiame, kai argumentuojame, kai svarstome įvairias galimas alternatyvas.
Erikas Berne taip pat aprašė daug socialinių žaidimų, kurių pavidalu ir vyksta mūsų bendravimas tarpusavyje. Stivenas Karpmanas toliau vystė Eriko Berne vaidmenų ir socialinių žaidimų koncepcija. Iš to gimė, taip vadinamas, Karpmano trikampio modelis, kuris paaiškina daugelį žmonių sąveikos ypatumų.
Pirmą kartą šis modelis buvo aprašyta 1968 m. Žmonės yra linkę manipuliuoti vieni kitais, yra priklausomi vienas nuo kito ir labai nuo to pavargsta. Karpmanas teigė, jog visus mūsų vaidinamus vaidmenis galima suvesti į tris - Auka, Agresorius ir Gelbėtojas.
Auka. Jai gyvenimas yra kančia. Jai atrodo, kad visi ją skriaudžia ir ji negali pasipriešinti. Ji jaučia tai apmaudą, tai baimę, tai gėdą. Jai neužtenka nei jėgų, nei laiko, nei nori kažką keisti savo gyvenime. Ji bijo gyvenimo ir laukia, kad viskas bus tik blogiau. Ji yra nepatenkinta savo gyvenimu, linkusi skųstis ir pasakoti visiems apie tai, kaip jai niekas nesiseka. Tai žmogus, kurį nuolatos atakuoja Agresorius ir kurį gelbėja Gelbėtojas. Aukos pavyzdžiai - alkoholikas, vaikas, gavęs dvejetą ar darbuotojas, kuriam nesiseka darbe. Stebint iš šalies gali susidaryti įspūdis, kad auka mėgina kažką keisti savo gyvenime. Bet tam, kad atsitiktų stebuklas trukdo Agresorius. Žodžiu žmogus pats su savo problemomis susitvarkyti negali, todėl pradeda ieškoti pagalbos.
Agresorius. Jam gyvenimas taip pat yra priešiškumo ir problemų šaltinis. Jis stengiasi kontroliuoti savo artimuosius ir visus, kurie tik yra šalia. Jaučia atsakomybės naštą. Labai nuo to pavargsta. Tai žmogus, kuris kiekviena proga stengiasi pamokyti Auką kaip reikia gyventi. Agresorius nepatenkintas Auka ir atvirai išsako, kas jam joje nepatinka ir kodėl. Agresorius gali būti alkoholiko žmona, kuri pastovai jam „plauna smegenis“. Mokytoja, kuri yra įsitikinusi, kad mokiniui reikia daugiau laiko praleisti prie vadovėlių. Viršininkas, kuris yra įsitikinęs, kad darbuotojas nepakankamai stengiasi, todėl negali tinkamai susitvarkyti su savo pareigomis.
Gelbėtojas. Jis gailisi Aukos ir pyksta ant Agresoriaus. Jis jaučiasi visa galva pranašesnis už kitus ir nuolat galvoja apie misiją, kurią turi atlikti šiame gyvenime. Jis visokeriopai padeda Aukai ir aktyviai oponuoja Agresoriui. Matydamas kitus kenčiant, jis nepraeis ramiai pro šalį. Jo pagalba gali pasireikšti patarimais arba veiksmais. Gelbėtojas gali būti žmona, kai visais įmanomais būdais bando ištraukti vyrą iš alkoholizmo liūno. Mokinio draugas, kuris nuolat duoda nusirašyti arba pats už draugą atlieka kažkokius darbus. Darbuotojo kolega, kuris išklausys visus padejavimus dėl blogo viršininko, o gal ir padės su eiliniu projektu.
Iš pirmo žvilgsnio viskas atrodo normalu, bet pamėginkime pažvelgti į tikruosius žmonių motyvus. Iš tikrųjų Auka nenori pati spręsti savo problemų, ji tiesiog nori perkelti atsakomybę ant kito žmogaus pečių. Taip anksčiau ar vėliau Aukos aplinkoje atsiranda Gelbėtojas.
Gelbėtojas taip pat gauna tam tikros naudos iš Aukos. Tai, žinoma, ne materialinė nauda. Gelbėtojas pasijunta reikšmingu žmogumi. Juk jis yra kažkam reikalingas.
Agresorius terorizuodamas Auką taip pat jaučiasi reikšmingas, nes kovoja už teisybę. Ir kas gi kitas pasirūpins paklydėlio atvedimu į doros kelią, jeigu ne jis.
Karpmano trikampyje vykstantys žaidimai pasižymi tuo, kad žmogus gali migruoti iš vaidmens į vaidmenį. Pavyzdžiui, alkoholiko žmona gali būti Auka, kai kalbasi su draugėmis ir skundžiasi savo sutuoktiniu. Bendraudama su vyru ji gali būti Agresorius, kai auklėja jį po eilinio išgėrimo. Ji gali būti ir Gelbėtoja, kai mėgina įkalbėti savo sutuoktinį užsikoduoti.
Žmonės gali ilgesnį arba trumpesnį laiką išbūti tuose pačiuose vaidmenyse. Tačiau ilgainiui Gelbėtojui gali pabosti nuolatos už ačiū gelbėti Auką. Neretai Auka gali taip priprasti prie kažkieno pagalbos, kad pagalbos teikimą ji pradeda suvokti kaip normą, o pagalbos atšaukimą kaip neteisybę iš Gelbėtojo pusės.
Tuomet Auka gali pati tapti Agresoriumi savo Gelbėtojo atžvilgiu. Puolimas gali būti toks stiprus, kad Gelbėtojas gali pasijusti Auka ir pats pradėti ieškoti Gelbėtojo jau sau. Tokiu būdu į trikampį gali būti įtraukiami vis nauji ir nauji žmonės.
Agresoriui taip pat gali tekti keisti poziciją, jei tarkim Auka suras vieną ar kelis Gelbėtojus, kurie gali privers Agresorių pasijausti Auka.
Taip ir vyksta gyvenimas šiame Likimo trikampyje. Buvimas šiame trikampyje ilgalaikėje perspektyvoje sekina visus šios dramos dalyvius ir neskatina konstruktyvių sprendimų paieškos.
Išeiti iš šio likimo trikampio tuo sudėtingiau, kuo ilgiau žmogus jame sukasi. Kaip gi ištrūkti? Jau vien sąmoningas supratimas, kad esi įtrauktas į toksiškus trikampio santykius yra problemos dalies išsprendimas.
Ištrūkimo strategijos.
Auka. Jei pastebite save dažnai patenkantį į Aukos vaidmenį, tai turite susitaikyti su mintimi, kad tik jūs pats esate atsakingas už savo gyvenimą ir niekas nieko jums nėra skolingas. Turite mokytis nepasiduoti sunkumams, kurie neišvengiamai iškyla kiekvieno žmogaus kelyje. Liaukitės skųstis likimu ir mokykitės savarankiškai priimti gyvenimo iššūkius. Tuomet jausite ne išsekimą, o azartą. Svarbu išeiti iš bejėgiškumo būsenos. Kad ir nedidelės pergalės, kurias pasiekiate savarankiškai sustiprina tikėjimą savo jėgomis. Iš pradžių labai svarbus palaikymas ir pagyrimas. Paskui laurai jau tampa nereikalingi, nes pradedama mėgautis pačiu kūrybos procesu, pačia galimybe kažką pakeisti šiame pasaulyje į gerą.
Agresorius. Jei jaučiate, kad dažnai atsiduriate Agresoriaus vaidmenyje, tai pripažinkite, kad žmonės turi teisę gyventi savo gyvenimus taip, kaip jie nori juos gyventi ir geriau būtų skirti daugiau dėmesio savo paties reikalams. Pradėkite filosofiškiau žiūrėti į gyvenimą. Stebėdami kitų žmonių gyvenimus iš šalies, stenkitės ne kritikuoti jų ir nepergyvenkite dėl rezultato. Būkite pasiruošęs priimti bet kokį rezultatą. Tikėkite tuo, kad kaip viskas vystosi, taip ir yra geriausia.
Gelbėtojas. Jei dažnai būnate Gelbėtojo vaidmenyje, tai supraskite, jog jūs negalite pakeisti kito žmogaus, ypač jei jis to nenori. Stenkitės ne kažką padaryti už kitą žmogų, bet motyvuokite ir paskatinkite jį tam veiksmui. Ieškokite naujų kito žmogaus potencialo pritaikymo galimybių ir skatinkite jį veikti.
Pagaliau svarbu adekvačiai vertinti situaciją. Pastebėti, kada jumis bandoma manipuliuoti ir nepasiduoti provokacijoms nusiritant į nekonstruktyvių santykių spąstus. Neprisiimkite vaidmenis, kurie jums yra primetami. Tiesiog atsistokite ir išeikite, kai pamatote, kas čia iš tikrųjų vyksta.
Visumoje pagrindinis išėjimo ĮRANKIS iš šio užburto AUKOS, AGRESORIAUS ir GELBĖTOJO rato yra SAVA KRYPTIS.
p.s išeitis VISADA YRA, tik noro ir motyvacijos dažniausiai pritrūksta
Iki. Neo
#Lietuvosrestartas #kurkimesavoLietuvą #Referendumas2023 #Pilietineiniciatyva
_______________________________________________________________________
PRISIJUNK ir pakviesk savo draugus
Bendruomenė apie VALSTYBĖS VALDYMĄ ir VALDŽIĄ: https://www.facebook.com/groups/1283179795366174
Bendruomenė apie VERSLĄ ir PINIGUS: https://www.facebook.com/groups/1042727236750345