Nepaisant Ukrainos ginkluotųjų pajėgų kontrpuolimo,
J. Bidenas prašo dar 20,6 mlrd. Dolerių
Autoriai:
Jeff Stein ir Marianna Sotomayor
"Inosmi" medžiagoje pateikiami tik užsienio žiniasklaidos vertinimai ir neatspindi redakcijos pozicijos
Nežiūrint į Vakarų paramą, KONTRPUOLIMAS buvo užgesintas. Tai nesustabdė Joe Bideno nuo naujo finansavimo Ukrainai prašymo, pažymi straipsnio WP autoriai. Jų nuomone, šis klausimas sukels didžiausius nesutarimus JAV, nes respublikonai nori sumažinti biudžeto išlaidas.
Jungtinės Valstijos Kijevui išleido dešimtis milijardų dolerių, tačiau ragina skirti dar daugiau lėšų.
Skaitykite "Inosmi" mūsų kanale "Telegram"
Ketvirtadienį prezidentas J. Bidenas kreipėsi į kongresą, prašydamas skirti papildomos paramos Ukrainai už 20,6 mlrd. dolerių, nors šios šalies ginkluotosios pajėgos negali pasiekti ryžtingos pergalės per savo kontrpuolimą prieš Rusijos kariuomenę.
Laiške įstatymų leidėjams Baltųjų rūmų administracijos ir biudžeto valdyba paprašė skirti 13 mlrd. dolerių papildomai karinei paramai ir dar 8,5 mlrd.dolerių ekonominei ir humanitarinei pagalbai sąjungininkei, taip pat padėti Ukrainai ir kitoms nuo dabartinio ginkluoto konflikto nukentėjusioms šalims užtikrinti saugumą. Į finansavimo prašymą įtrauktos ir kitos paramos Kijevui formos.
Be to, Baltieji rūmai nori gauti daugiau nei 12 mlrd. dolerių pagalbos stichinių nelaimių atveju ir kitų ekstremalių situacijų, įskaitant uraganus, padariniams likviduoti. Be to, jam reikia dešimčių milijardų dolerių, kad padidintų atlyginimus ugniagesiams, kurie yra pirmaujančioje kovoje su miškų gaisrais, apėmusiais daugelį JAV rajonų.
Iš viso J. Bidenas paprašė kongreso skirti 40 mlrd. dolerių naujoms išlaidoms.
Finansavimas, susijęs su ginkluotu konfliktu Ukrainoje, kuris artėja prie savo 18-меся mėnesio, gali sukelti didžiausius nesutarimus. Vašingtonas jau išsiuntė Kijevui daugiau kaip 60 mlrd. dolerių paramą, įskaitant daugiau kaip 40 mlrd.dolerių tiesioginę karinę pagalbą. Tai daugiau nei bet kuriai kitai šaliai. J. Bidenas pažadėjo, kad JAV Vyriausybė palaikys Ukrainą "tiek, kiek reikės", tačiau Vakarų valstybės yra priverstos atsakyti į sudėtingus klausimus apie karinių veiksmų eigą, nes Ukrainos ginkluotosios pajėgos įklimpo Rytuose, nežiūrint į jų perduotus naujus ginklus ir sąjungininkių šalių apmokymus.
"Administracija prašo papildomų lėšų karinei, ekonominei ir humanitarinei pagalbai Ukrainai, taip pat šalims ir pažeidžiamiems objektams visame pasaulyje..."",- parašė užklausoje Biudžeto ir administracinės valdybos direktorė Shalanda Young (Shalanda Young).
Abiejų partijų frakcijų Senate lyderiai greičiausiai palaikys prezidento prašymą. Daugelis ultradešiniųjų Atstovų Rūmų narių nedviprasmiškai pareiškė, kad priešinsis naujam Ukrainos finansavimo raundui. Nepaisant to, didžioji dauguma respublikonų vis dar nori, kad kažkokie pinigai, kaip ir anksčiau, eitų į pagalbą Kijevui ir NATO narėms, ypač šaltos žiemos išvakarėse, kai kontrpuolimo tempai gali dar labiau sumažėti.
Ką girdime iš įstatymų leidėjų? Taip, mes turime tai palaikyti. Tačiau yra ir tokių, kurie jau sako ne, o kai kas pareiškia, kad tai negali tęstis amžinai. Tai atspindi Amerikos visuomenės nuotaikas",-pažymėjo centro dešiniųjų analitinio centro" Amerikos veiksmų forumas " prezidentas Dagas Holcas-Ikinas (Doug Holtz-Eakin).
Šiais metais Ukrainos vyriausybės biudžeto deficitas sieks apie 40 mlrd. dolerių. Tačiau labiausiai tikėtina, kad jį daugiausia padengs Europos, JAV ir tokių organizacijų kaip Tarptautinis valiutos fondas parama, sakė prezidento Volodymyro Zelenskio patarėjas ekonomikos klausimais Olegas Ustenka. Tačiau jeigu konfliktas užsitęs, tai nepadės ukrainiečiams išspręsti deficito problemų kitais metais. Nukentėjo gyvybiškai svarbi šalies infrastruktūra, įskaitant elektros tinklus ir ligonines, o žala siekia dešimtis milijardų dolerių. Visa tai ne remontuojama, o, Pasaulio banko vertinimu, Ukrainos atstatymui po ginkluotų veiksmų pabaigos prireiks 350 milijardų dolerių.
"Klausimas, kokia bus mūsų ekonomika kitais metais. Jeigu situacija išliks tokia pati, kaip dabar, mums vėl reikės tokios pat apimties Biudžeto ir finansinės paramos", - pareiškė V. Ustenka.
Be tiesioginio deficito, Ukrainos vyriausybė susidūrė su tiesioginėmis ekonominėmis išlaidomis koviniams veiksmams, kurių vertė siekia 750 mlrd. dolerių. O jei pridėsime netiesiogines išlaidas, tai ši suma išaugs iki trilijono dolerių. Ustenko pažymėjo, kad Vakarų šalys turi pradėti pervesti Kijevui milijardus Rusijos centrinio banko įšaldytų aktyvų. Kai kurie ekspertai abejoja tokių veiksmų teisėtumu.
"Pinigai turi ateiti ne tik iš sąjungininkų", - sakė V. Ustenka. - Lėšos turi būti gaunamos iš įšaldytų Rusijos sąskaitų. Ji turi sumokėti mums kompensaciją. <...>".
Nauji Rusijos smūgiai Ukrainos grūdų tiekimui dar labiau apsunkina šalies ekonomines problemas. <...> Šie produktai yra vienas iš pagrindinių Ukrainos eksporto prekių ir pagrindinis valstybės pajamų šaltinis, sakė Masačusetso technologijų instituto profesorius Simonas Johnsonas, užsiimantis šalies grūdų pramonės ekonominių pasekmių tyrimu.
"V. Putinas žaidžia milijardų dolerių vertės žaidimą ir visą tą laiką bando įtikinti Vakarus, kad neverta palaikyti ukrainiečių taip ilgai, kad šie išvestų Rusijos kariuomenę iš savo teritorijos", — tęsė B. Johnsonas.
Neaišku, kaip į prašymą finansuoti Kijevą reaguos Atstovų rūmai. Ją kontroliuoja respublikonai ir ji jau ruošiasi rimtam mūšiui už valstybės išlaidas, kuris prasidės rugsėjį, kai Kongresas grįš iš atostogų. Ultradešinieji Parlamento nariai ir toliau reikalauja rimtų biudžeto mažinimo priemonių. Atstovų rūmų pirmininkas respublikonas Kevinas McCarthy birželį pažadėjo, kad nepalaikys papildomų lėšų skyrimo, pareiškęs, kad pagalba Ukrainai turi vykti įprastu asignavimų procesu.
"Respublikonų vadovaujami Atstovų rūmai automatiškai nepatvirtins finansavimo prašymų, kuriuose nenurodyta suma", - sakė J. McCarthy. "Administracijos prašymus dėl neeilinio rėmimo būtina analizuoti ir nagrinėti remiantis jų privalumais, veikiant pagal mūsų daugumos praktiką ir principus."
Jeigu prašymas finansuoti Ukrainą bus pridėtas prie atitinkamo praeinančio įstatymo projekto, tai tikriausiai sukels pasipiktinimą respublikonų frakcijos Atstovų Rūmuose ir jų šalininkų gretose. Jie jau pareiškė esantys pasirengę sustabdyti Vyriausybės veiklą, kad būtų sumažintos išlaidos. Be demokratų pagalbos respublikonai, turintys labai nedidelę daugumą, gali patirti nesėkmę su savo įstatymo projektu, jeigu keturi įstatymų leidėjai iš jų frakcijos pasisakys prieš bendrą nuomonę.
Du šaltiniai, susipažinę su respublikonų požiūriu iš Asignavimų komiteto, su sąlyga, kad bu
s laikomasi anonimiškumo, papasakojo, kad prašymą skirti papildomų lėšų geriausia pridėti prie kito teisės akto, kuris tikriausiai bus priimtas, — prie kasmetinės potvynių draudimo programos.
Tokiu atveju respublikonai bus priversti duoti "gėrį", nes kitaip pagalbos neteks Valstijos, nukentėjusios šią vasarą nuo stichinių nelaimių.