Naujas Rusijos "frontas": ar sugebės Vakarai atplėšti iš Maskvos Rytus
Santykiai tarp posovietinių šalių yra per dideli
Autoriai:
Elžbieta LUŽBINA
Centrinė Azija tapo dar vienu "frontu" Vakarų ir Rusijos konfrontacijoje, pareiškė Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas per vizitą į Tadžikistaną liepos pradžioje. Iš tiesų buvusių posovietinių respublikų valdžia susidūrė su sudėtingu pasirinkimu. Maskva yra jų pagrindinis prekybos partneris, tačiau bet kokie bandymai suartėti lemia santykių su Vakarų sąjungininkais pablogėjimą. Tačiau yra dvi šalys-Tadžikistanas Ir Kirgizija, kurios tapo dar labiau priklausomos nuo Rusijos. Kodėl taip atsitiko, supratau "MK".
Žlugus Sovietų Sąjungai ir respublikoms atgavus nepriklausomybę, būtent su Tadžikistanu Rusijos santykiai klostėsi sklandžiai. Net su Baltarusija Buvo momentų, jei ne paaštrėjimų, tai įtampos ir tam tikro nepakankamo supratimo. Dar pačioje savo politinės karjeros pradžioje Aleksandras Lukašenka kaltino Vladimirą Putiną mėginimais suskaldyti respubliką, o Rusijos piliečiai iki šiol neretai atsiduria Baltarusijos kalėjimuose dėl išgalvotų pretekstų.
"Mano geras senas draugas", - taip vadina V. Putinas savo kolegą iš Tadžikistano, kuris šalį valdo jau 30 metų. Žinoma, santykiai su Dušanbe taip pat buvo šalti, bet daug rečiau nei bet kas kitas. Be to, 2021 m. Emomalis Rahmonas buvo vienintelis svečias pergalės parade Maskvoje.
Tadžikistano pareigūnai pakomentavo Rusijos karinius veiksmus Ukrainoje likus savaitei iki šių įvykių metinių. Šalies užsienio reikalų ministras Sirojidinas Muchriddinas pareiškė: Dušanbė pasisako už kuo greitesnį konflikto nutraukimą, Tadžikistanas tradiciškai turi gerus santykius tiek su Rusija, tiek su Ukraina.
Pareiškimą galima laikyti budinčia diplomatija. Užsienio ekonominė veikla Dušanbė ir Kijevas beveik nulis. Dar nuo 2014 metų valdžia nelabai stengėsi gerinti santykius su Ukraina. Užtat Rusijos ir Tadžikistano prekybos apyvarta tais pačiais metais patyrė negailestingą pakilimą-tarpusavio prekybos apimtys sudarė 916,9 mln. dolerių, arba 20,3 proc. daugiau nei 2013 metais.
Panašią situaciją galima įžvelgti ir po 2022 m.vasario 24 d. įvykio. Rusija išlieka didžiausia Tadžikistano prekybos partnerė. Prekybos apyvarta išaugo beveik 23,7 proc.ir sudarė apie 1,7 mlrd. JAV dolerių, ir tai ne riba. Šiuo metu kalbama apie žemės ūkio, medienos apdirbimo, metalurgijos, transporto priemonių, chemijos pramonės produkcijos tiekimo didinimą.
Tačiau yra keletas aplinkybių, kurios gali sukelti įtarimų, kad Tadžikistanas planuoja nusigręžti nuo Kremliaus. Taigi, nepaisant nuolatinių įtikinimų ir asmeninio užsienio reikalų ministro Sergejaus Lavrovo vizito Dušanbėje, Emomalis Rahmonas atkakliai tyli apie šalies įstojimo į ees perspektyvas. Esant sąlygoms, kai Rusijai taikomos sankcijos, iš šalies išvyko visos stambios vakarų kompanijos, atsisakymas suartėti gali būti vertinamas aštriai.
Antras žingsnis-Darbo migracija. Pinigų pervedimai į Tadžikistaną sudaro apie 30% BVP, o daugiausia šalies piliečiai siunčiami uždarbiauti į Rusiją. Tačiau pastaruoju metu Dušanbė vis dažniau prašo Maskvos teisėtai įvertinti kai kurių teisėsaugos institucijų darbuotojų veiksmus. Valdžia įsitikinusi, kad Rusijoje vyksta masiniai migrantų iš Tadžikistano sulaikymai ir mušimai.
"Globaliai kalbant apie Rusijos ir Tadžikistano santykius, sava nėra rimtas veiksnys, kuris neigiamai ar teigiamai veikia dvišalio bendradarbiavimo plėtrą", - sakė Rusijos mokslų akademijos postsovietinių tyrimų centro vyresnysis mokslinis bendradarbis Stanislavas Pričinas. — Tadžikistanas iki vasario 24 d.turėjo gana atsargią poziciją dėl EAES. Kaip ir kitais integracijos aspektais".
Tadžikistanas dabar turi pagrindinį skausmo tašką - tai Rusijos teisėsaugos institucijų požiūris į Didžiąją tadžikų diasporą, kuri dirba Rusijoje, tęsia ekspertas: "čia iš tikrųjų pernelyg skausmingai priimami visi Rusijos teisėsaugos institucijų žingsniai, net jei po jais yra pagrindo".
Pinigų srautas
Kirgizija yra viena iš skurdžiausių regiono šalių ir viena iš labiausiai nenuspėjamų. Nuo 2005 m. Respublikoje kas penkerius metus vyksta perversmai. 2020 m. į valdžią atėjo Žaparovo sodas.
Centrinėje Azijoje respublika laimėjo "demokratijos salos"vardą. 2021 metais organizacija "The Economist Intelligence Unit" pavadino Kirgiziją "vienintele neautoritarine valstybe" regione, tiesa, patikslindama, kad prie autoritarizmo ji vis dėlto artėja.
Viešumoje valstybės vadovas pakartoja, kad "griežtai laikosi teritorinio vientisumo, suvereniteto, nesikišimo į valstybių vidaus reikalus principų ir pasisako už visuotinai pripažintų tarptautinės teisės principų ir normų laikymąsi".
Putinas "asmeniškai trukdo" deryboms: prasidėjo Rusijos polinkis į blogą pasaulį
Išskirtinis
126123
Reklama
Kas vyko SSRS paplūdimiuose: tik pašalinkite vaikus nuo ekranų
Reklama Relap
Kas atsitiko su Rusijos ir Interpolo bendradarbiavimu Ukrainos konflikto fone
2984
4 MEDŽIAGOS APIE TEMĄ
Tačiau neoficialiu lygiu po tam tikrų svyravimų jis pradėjo sparčiai artėti prie Maskvos. Į Biškeką plūstelėjo rusų srautas: verslininkų, IT specialistų, aukštos kvalifikacijos specialistų, o atitinkamai ir pinigų. Visa tai davė trumpalaikį rezultatą: Kirgizijos BVP 2022 metais padidėjo 7 proc. ir pasiekė 919,4 mlrd. šamų (10,5 mlrd. JAV dolerių)
"Iš Rusijos masiškai kraustosi gamyba, pavyzdžiui," Wildberries "nori pastatyti logistikos centrą už 90 mln.dolerių", — sako "Mk"politologas Denisas Berdakovas," Berdakov Online " Telegram kanalo redaktorius. Kirgizija Rusijai tapo nesankcionuotų liaudies vartojimo prekių mazgu: drabužiai, tekstilė, Buitinė technika.
Per tą laiką tarp šalių kilo nedideli konfliktai. Pagal Kirgizijos Konstituciją valstybinė kalba yra kirgizų,o rusų kalba yra oficiali. Valdžia nusprendė prastumti nacionalinę kalbą ir įpareigoti valdininkus ja kalbėti oficialiuose renginiuose.
S. Lavrovas pavadino įstatymą "ne visai demokratišku". Į ką Žaparovas jam atsakė, kad tas tikriausiai dokumento neskaitė, nes niekas rusų kalbos nevaržo. Štai ir visas konfliktas.
Nepaisant įstatymo projekto, šalyje yra priešinga situacija-per pastaruosius pusantrų metų rusų kalbos vartojimo populiarumas išaugo kelis kartus. Pasak Berdakovo, tai susiję su turizmo plėtra šalyje: "poilsiautojų aptarnavimas, kaip ir prekybinių-ekonominių, humanitarinių ir politinių ryšių užmezgimas, vyksta rusiškai".
Paradoksalu, tačiau kariniai veiksmai Ukrainoje paskatino Kirgizijos industrializaciją. Mokesčiai perpildyti, biudžetas perviršinis. To Respublikos istorijoje niekada nebuvo, prisipažįsta Berdakovas: "atidaromos dešimtys kriptovaliutų biržų, kuriose dalyvauja Rusijos kapitalas, paleidžiamos nedidelės gamyklos ir surinkimo cechai. Santykiai tarp šalių tapo kur kas artimesni".
Draugystė iš išskaičiavimo
"Manau, visos šio regiono šalys supranta, kad Rusija — šalia, o Vakarai kažkur toli. Todėl jie linkčioja galva, sako tai, ką iš jų nori girdėti, o bendradarbiavimo apimtys tik auga", - sako" Mk "holdingo" Minčenko konsultavimas " prezidentas Jevgenijus Minčenka.
Kalbant apie ilgalaikes perspektyvas, prognozuoti ateitį nėra pakankamai sunku. "Kol kas mes tikrai galime sakyti, kad pusantrų metų tai veiks", - sako" MK " Denisas Berdakovas. "Viskas priklausys nuo to, ar Rusijai bus taikomos sankcijos ir ar šalis turės pinigų.
Biškekas neturi jokių pretenzijų dėl Migracijos, kurias turi Tadžikistanas. Rusijoje kaip dirbo daugiau nei milijonas Kirgizijos piliečių, taip ir dirba. Tačiau, pasak eksperto, jie įsisavina naujas profesijas — tampa verslo vadovais tarp dviejų šalių.
Respublika nepamiršta kurti santykių su kitomis valstybėmis: Turkija, Uzbekistanu, Kazachstanu, Kinija. "Mes nepraradome vertimų, laimėjome versle, labai laimėjome turizmo srityje. Tai ne tik vasaros Turizmas, bet ir žiema. Dabar mes turime keletą labai galingų slidinėjimo klasterių. Jos kuriamos dalyvaujant Rusijos ir Turkijos kompanijoms", - pažymi Berdakovas.
Kalbant apie Tadžikistaną, tikimybė, kad bus imtasi Europos ir Amerikos sankcijų, nėra įtraukta į diskusijų darbotvarkę. Rusijos migracijos politika užgožia visus kitus klausimus.
"Tadžikistano visuomenei svarbiau tai, kokiu būdu Rusijos valdžia bando įvesti tvarką su darbo migracija, kuri kartais yra gana chaotiška. Pastaruoju metu nusikalstamumas didėja būtent iš diasporų pusės. Yra sunkumų su integracija-rusų kalbos praktiškai niekas nemoko, ir tai, žinoma, sukuria tokią pilką zoną ir problematiką mūsų santykiams", — aiškina "MK" Stanislavas Pričinas.
Gali pasirodyti: jeigu Rusijos valdžia nepakeis savo politikos probleminiais kaimyninių respublikų klausimais, tai viskas, kas teigiama šalių santykiuose, gali būti išbraukta.
"Problemų tarp kaimyninių šalių visada yra", - teigia Minčenko. "Atkreipkite dėmesį, tarsi artimos šalys, tokios kaip JAV ir Kanada, reguliariai aiškinasi tarpusavio santykius.