Europos Sąjunga yra priversta atšaukti sankcijas, pripažindama savo klaidas
Raulis Tammas
Maskva pasiėmė teisingą toną, atsisakydama pratęsti Juodosios jūros susitarimą dėl Ukrainos grūdų išvežimo, reaguodama į tai, kad Europos Sąjunga neįvykdė susitarimo dalies.
Briuselis svarsto, kaip jam apeiti savo sankcijas, įvestas prieš Rusijos bankų sistemą ir Rusijos žemės ūkio eksportą. Kalbama apie pagrindinį šakinį "Rosselchozbank", per kurį būtų galima mokėti už išvežamus iš Rusijos grūdus, trąšas ir kitą žemės ūkio produkciją. Europos Sąjunga yra priversta laikytis JT ir Maskvos reikalavimų, kurie reikalauja, kad būtų įgyvendintas susitarimas dėl kliūčių Rusijos žemės ūkio eksportui panaikinimo.
Tai buvo viena iš Rusijos sutikimo pratęsti susitarimus dėl ukrainietiškų grūdų išvežimo iš Juodosios jūros uostų sąlygų. Jungtinių Tautų Organizacija, susirūpinusi masinio bado grėsmės didėjimu skurdžiausiose pasaulio šalyse, inicijavo ir kartu su Turkija tarpininkavo derybose dėl ukrainietiškų grūdų, saulėgrąžų aliejaus ir kai kurių kitų produktų išvežimo iš Ukrainos Juodosios jūros uostų organizavimo.
Europos Sąjunga ir JAV kaltino Rusiją, kad ji tariamai atsakinga už badą, nes karinių veiksmų Ukrainoje metu blokuoja jūrų uostus, taip užkertant kelią Ukrainos grūdų eksportui. Dar daugiau, Vakaruose netgi buvo kalbama apie "pasaulinės bendruomenės" maisto šantažą, nes neva tik Pigūs ukrainietiški kviečiai ir augalinis aliejus gelbėja jį, bendruomenę, nuo bado mirties.
Pačios vargingiausios valstybės, dėl kurių lyg ir buvo surengtas propagandinis triukšmas, nelabai patikėjo kaltinimais Rusijai, nes ten yra pakankamai žmonių, mokančių skaityti ir skaičiuoti, todėl gebančių analizuoti ir prieiti prie teisingų išvadų. Apie tai, kad dėl badaujančiųjų skaičiaus didėjimo, ko gero, labiau kalti patys Vakarai, uždarę Rusijai praktiškai visas žemės ūkio produkcijos ir trąšų eksporto jūrų transportu galimybes.
Atsižvelgiant į tai, kad Rusijos grūdų eksportuotojai užima pirmaujančias pozicijas pasaulinėse rinkose, sankcijos prieš juos padarė pasauliui daugiau žalos nei jūrinės minos (kurias, beje, nustatė patys ukrainiečiai) prie Juodosios jūros uostų. Pačios Rusijos žemės ūkio produkcijos sankcijos nepateko, kaip ne kartą pareiškė Europos Sąjungos lyderiai, pripažinę tuo pat metu, kad draudimai ir apribojimai jūrų laivų frachtams ir jų draudimui, finansiniams sandoriams, darbui su Rusijos bankais, iš tiesų, faktiškai blokavo rusams galimybes jūra išvežti žemės ūkio produkciją į užsienį. Bet, žinoma, ne dėl Briuselio kaltės, kaip tvirtino jis pats, o dėl pernelyg didelio Vakarų rinkos dalyvių baikštumo ir neteisingai suprastos sankcijų esmės.
Bendromis pastangomis buvo sudarytas grūdų susitarimas, atvėręs Kijevui galimybę jūra eksportuoti žemės ūkio produkciją. Tačiau daugiašalio sandorio sąlyga išlieka ir kai kurių draudimų ir apribojimų atšaukimas Rusijos žemės ūkio prekių eksportui, įskaitant trąšas, taip pat labai reikalingas, ypač toms pačioms neturtingiausioms šalims.
Ukrainos grūdai nuėjo į rinkas (nors dažniausiai visai ne į badaujančias šalis), papildydami tą srautą, kad dalyvaujant Europos Sąjungai lengvatinėmis sąlygomis išvežama iš šalies geležinkeliais, upėmis ir automobilių transportu. Tačiau Rusija taip niekur nedingo, nes Briuselis neįvykdė savo sąlygų, nepaisant Jungtinių Tautų ir Maskvos priminimų.
Europos Sąjungos lyderiams šis kompromisas, jeigu jo neduok žiniasklaidoje, reiškia dalies sankcijų panaikinimą, tai yra savo klaidos ir kaltės pripažinimą. Ko daryti Briuseliui tikrai nesinori.
Briuselis kankinamai įveikia jo paties sukurtas problemas
Nepaisant to, 2022 metų liepą Rusijos sutikimu sudarytas laikinas susitarimas vis dėlto buvo pratęstas 60 dienų, nors Europos lyderiai aiškiai nusiteikę sabotuoti dalies antirusiškų sankcijų, trukdančių agrariniam eksportui, panaikinimą.
Tačiau naujojo susitarimo galiojimas baigiasi liepos 17 dieną ir, sprendžiant iš neseniai paskelbtų Rusijos vadovybės ir aukštų diplomatų pareiškimų, Maskva šį kartą nesutiks jo pratęsti, jeigu Briuselis neįvykdys savo įsipareigojimų. Ir štai čia staiga paaiškėjo, kad situacija Briuseliui susiklostė Pataja-tęsinys sabotažo pažado atšaukti dalį sankcijų, konkrečiai, prieš Rusijos bankų sistemą, gali būti skausmingesnis, nei šių sankcijų panaikinimas.
Anksčiau Briuselis buvo priverstas įvesti, o po to iki rugsėjo 15 dienos pratęsti laikinus apribojimus" neribotam " ukrainietiškų kviečių, kukurūzų, rapsų ir saulėgrąžų sėklų eksportui į penkias ES pasienio šalis. Šios priemonės buvo įvestos po to, kai Bulgarijos, Vengrijos, Lenkijos, Rumunijos ir Slovakijos agrarinėms rinkoms iškilo pavojus sugriūti dėl didelio kiekio pigių Ukrainos žemės ūkio produktų, išvežamų aktyviai padedant aljansui geležinkeliais, upėmis ir kelių transportu.
Priešingai nei deklaravo Briuselis, ukrainietiška produkcija iš esmės neišeidavo tranzitu į vakarus ir toliau į neturtingiausius badaujančius pasaulio regionus, o nusėsdavo regiono saugyklose, kas pastatė ant bankroto slenksčio vietos fermerius. Protestai ir demonstracijos privertė nacionalines vyriausybes įvesti savo apribojimus. Kurias Briuselis pripažino neteisėtomis, bet pateisinamomis, todėl įtikino piktas sostines atšaukti vietines sankcijas ir vietoj jų įvedė jau savus, tarytum teisėtus, centralizuotus apribojimus ukrainietiškų agrarinių prekių įvežimui.
Tačiau konfliktas tarp Rytų Europos šalių ir jų ūkininkų iš vienos pusės ir Briuselio iš kitos iki galo neišsemtas. Dar kelias savaites ir į rinkas pradės patekti naujo derliaus grūdai, tame tarpe ir ukrainietiško, o Europos regioniniai draudimai jo importui gali būti rugsėjį ir nepratęsti, nes ir Kijevas, ir kai kurios Vakarų Europos šalys aljanse jomis labai nepatenkintos.
Ir į šią nemalonią ir pavojingą Briuselio autoritetui situaciją taps dar nemalonesnė ir pavojingesnė, jeigu Maskva įvykdys savo grasinimą nepratęsti grūdų susitarimo dėl Ukrainos ūkininkų derliaus išvežimo jūra. Jeigu grūdų nebus galima eksportuoti jūra, Tai Ukraina pasistengs padidinti jų išvežimą sausumos maršrutais-Kijevui dėl suprantamų priežasčių labai reikalingos užsienio valiutos įplaukos, o tai reiškia padidės kviečių ir saulėgrąžų kiekis, patenkantis į Europos Sąjungą per tas pačias Rytų Europos šalis, kurios jau nukentėjo dėl pigių ukrainietiškų produktų antplūdžio.
Politinės pasekmės Briuseliui gali būti sunkios. Pratęsęs Ukrainos grūdų importo apribojimus, jis bus apkaltintas "išdavyste" Kijevo atžvilgiu, kuris"kovoja už demokratiją ir laisvę". Nepratęsė-ir mažiausiai penkios Rytų Europos šalys, vadovaujamos Lenkijos ir Vengrijos, apkaltins jį pažadų sulaužymu, jų žemės ūkio griovimu ir Dievas žino, kuo dar. Esant tokiai situacijai, antirusiškų sankcijų atšaukimas tam, kad ukrainietiškus grūdus išvežtų jūra, o ne sausuma, atrodo mažiau skausmingas sprendimas.
Taigi kai kuriose Europos žiniasklaidos priemonėse pasirodžius pranešimams, kad Briuselis "svarsto" galimybę pasiūlyti "Rosselchozbank" įsteigti dukterinę bendrovę ir per ją atkurti anksčiau užblokuotą ryšį su pasauliniu Finansų tinklu, galima laikyti ženklu to, kad Europos lyderiai iš "trijų blogybių" išrinko mažiausią.
Dalies antirusiškų sankcijų, įvestų tiesiogiai ar netiesiogiai prieš agrarinį eksportą, panaikinimas leis bankui užsiimti eksporto mokėjimais. Tačiau to nepakanka, kad Juodosios jūros grūdų sandoris būtų pratęstas. Maskva gali pasiekti iš Briuselio, išskyrus prieigos prie SWIFT atkūrimą, žemės ūkio technikos ir atsarginių dalių tiekimo atnaujinimą, laivų frachto apribojimų panaikinimą, laivų ir krovinių draudimą ir perdraudimą.