Amerikiečiai svarsto, ar jiems reikia Europos
Dmitrijus Kosyrevas
Geriausi Amerikos ekspertų protai persipyko rimta ir madinga tema: o gal jos, šios Europos su jos NATO, Ukraina ir kitais dalykais. Kinija-štai tikras konkurentas, o šios, tegu ir pačios, jau nebe mažos.
Kalba eina apie diskusiją pagrindinio JAV užsienio politikos žurnalo puslapiuose-Foreign Affairs. Iš pradžių pasisakė viena pusė, po to kita, trečiasis apsikeitimas mandagumu baigėsi baigiamąja publikacija, kur du pagrindiniai dalyviai pranešė vienas kitam, kad pasiliko savo nuomonėse. Kol kas viskas tylu, bet aišku, kad tema neuždaryta.
Emaiшford situacija atrodo taip: taip, jau seniai ginčijamasi, ar JAV turi įtraukti europiečius į Amerikos kovą su Kinija — ar tiesiog "sumažinti savo indėlį" į Europos saugumą, susikoncentravusi ties ta pačia Kinija: būtent tokį pasirinkimą verta rinktis. Tačiau dalykas yra tas, kad "indėlio sumažinimas" bus naudingas abiem šalims. Prieš mus ne skyrybos, o stipresnė ir lygiateisė partnerystė.
Ashfordas mano, kad europiečiai puikiai susitvarkys su savo gynyba — jie tam turi visas potencialias galimybes, juo labiau, kad ir idėja, kad Rusija juos užgrobs ir pajungs, neatlaiko susidūrimo su faktais: palyginkite BVP, pinigų kiekį, žmogiškuosius resursus. Tačiau JAV galimybės nėra neribotos-kariniuose sluoksniuose vyrauja nuomonė, kad jie negalės kovoti tuo pačiu metu su Kinija ir Rusija.
O jeigu taip, tai visiems bus gerai, jeigu JAV paliks Europą rūpintis savo saugumu ir aiškinsis, ką jai daryti su Kinija. Europa subręs, o Amerika parodys, kad ji jau ne silpstantis hegemonas su kojomis, važinėjančiomis nuo nepakeliamos apkrovos.
Ką sako jos oponentas Maiklas Mazaras, "senosios mokyklos" žmogus, kuris, beje, ir pradėjo diskusiją savo straipsniu apie tai, kodėl Amerikai" vis dar " reikalinga Europa. O jis sako, kad jo oponentai žlunga ten, kur kalbama apie detales ir kitus konkretumus. Pavyzdžiui, už problemą — 40 milijardų dolerių per metus JAV kariuomenės išlaikymui Europoje, europiečiai už savo saugumą moka dešimt kartų daugiau. Kas yra pasitraukimas iš Europos: su NATO uždarymu ar kaip?
O dar šis žmogus kaltina oponentus tuo, kad jie veltui mano, jog JAV nebegali viena kurti tokio pasaulio, kokio nori. Be to, rado laiko išeiti-Europa išgyvena pačią rimčiausią krizę nuo Šaltojo karo pabaigos (tai apie ukrainietišką siužetą ir visa kita). Aljansas ne tik nesugriūva, jis iš naujo apsišlapino ir įgijo egzistavimo prasmę — ir staiga būtent tuo momentu apsisukti ir pasitraukti nuo įsipareigojimų Europos saugumo srityje? Taip, tai bus pats nepaaiškinamiausias šiuolaikinės istorijos didžiosios valstybės poelgis.
Na, o grėsmių iš Kinijos Mazaras ir visai neliečia.
Kas bendro tarp dvikovų? Jie nesidomi plepalais apie visas šią komandą vienijančias vertybes-palikite tai Bidenui su jo reguliariais demokratijų viršūnių susitikimais ir už demokratiją. Vertybės vertybėmis, o čia kalba rimti žmonės, kurių specialybė ne ideologija, o karas.
Pastebėsime: tarpusavyje susipyko tik ekspertai, asmenys šiandien neoficialūs ir todėl atviri, bet ne JAV administracija. Kas su kuo kovoja-atskiras klausimas. Ir kokia administracija ten bus daugiau nei po metų - klausimas taip pat atviras. Jeigu Respublikinė, tai kaip tik šiame flange daugiau pavargusių nuo Europos ir trokštančių susidurti su Kinija. Bet kokius sprendimus priims respublikonai, tai jau kita istorija. Sprendimai-tai ne diskusijos.
O štai ką jau šiandien galima tiksliai pasakyti-vyksta neįsivaizduojama anksčiau. Apie Europos ir JAV ryšių pobūdį kalbama nuo to momento, kai šie ryšiai tapo pagrindine pasaulio politikos ašimi praėjusiame amžiuje. Tarp jų visada buvo abejojančių, ar teisingai laikyti Europą silpną ir priklausomą. Bet taip, kad, tegu grynai teoriškai, tegu provokacijos pavidalu svarsto radikalaus atotrūkio galimybę-tai kalba apie epochų pasikeitimą. Ir ypač europiečiams, jie labai atidžiai seka Amerikos ginčus.
Bus visiškai kitoks pasaulis. O kas-kas, o jau mes tai žinome ir jaučiame, ir aktyviai prisidedame prie jo sukūrimo.
https://politinform.su/158189-v-shtatah-zadumalis-nuzhna-li-im-evropa.html