Sukurtos pelės, turinčios du biologinius tėvus
Mokslininkai sukūrė peles, turinčias du biologinius tėvus, generuodami kiaušinėlius iš vyriškų ląstelių, o tai atveria iš esmės naujas reprodukcijos galimybes ir žmogaus "kūrimo" galimybes.
Teigiama, kad šis pasiekimas gali padėti gydyti sunkias nevaisingumo formas, taip pat iškelti jaudinančią perspektyvą, kad tos pačios lyties poros ateityje galės turėti bendrą biologinį vaiką.
"Tai pirmas atvejis, kai iš vyriškų ląstelių pavyko sukurti tvirtas žinduolių kiaušialąstes", - teigė šio mokslinio projekto vadovas Katsiuhiko Hajaši, dirbantis Japonijos Kiūšiū universitete. Šis mokslininkas yra žinomas kaip laboratorijoje auginamų kiaušialąsčių ir spermatozoidų pradininkas.
Mokslininkas prognozuoja, kad per dešimtmetį bus techniškai įmanoma sukurti gyvybingą žmogaus kiaušialąstę iš vyriškos odos ląstelės.
Tyrime, kuris buvo pateiktas publikuoti svarbiausiame žurnale, buvo remiamasi sudėtingų veiksmų seka, kad odos ląstelė, turinti vyrišką XY chromosomų kombinaciją, virstų kiaušialąste su moteriška XX chromosomų versija. Vyriškos odos ląstelės buvo perprogramuotos į kamieninių ląstelių būseną, kad būtų sukurtos vadinamosios indukuotos pluripotentinės kamieninės ląstelės (iPS). Tuomet šių ląstelių Y chromosoma buvo pašalinta ir pakeista iš kitos ląstelės "pasiskolinta" X chromosoma, kad susidarytų iPS ląstelės su dviem identiškomis X chromosomomis.