JAV pamažu praranda savo "kiemą"
Aleksandras Fidelis
Sergejaus Lavrovo turas po Lotynų Amerikos šalis, iš pirmo žvilgsnio, sensacingu nepavadinsi. Rusijos ministras lankėsi Brazilijoje, Nikaragvoje, Kuboje, Venesueloje, pastarojoje sostinėje susitiko su kolega iš Bolivijos.
Be Brazilijos, šios šalys su kairiaisiais režimais yra strateginės Rusijos sąjungininkės, turinčios aiškiai išreikštą antiamerikietišką poziciją, o ir su Brazilija tradiciškai partnerystės, kurios išliko ir laikant proamerikietišku prezidentu Jairu Bolsonaru.
Apskritai, iš išorės-tikrai "darbo vizitas", kuris, tačiau, sukėlė nervų reakciją Jungtinėse Amerikos Valstijose. "Rusija laimi diplomatines pergales Lotynų Amerikoje, išstumdama iš ten JAV ir įtvirtindama savo buvimą Vakarų pusrutulyje, Vašingtono "artimajame užsienyje", - rašo The American Thinker.
Pasak autoriaus, Maskva didina įtaką regione, pažymėdama Rusijos ministro profesionalumą ir charizmą bei pasibaisėdama kairiosios ideologijos lyderių pozicijomis.
O tai jau "the Washington Post" komentuoja Rusijos užsienio reikalų ministro turą "pasaulis neatsiprašys Vakarų už suartėjimą su Rusija. Kitos globalių Pietų šalys taip pat smerkia Vakarų grįžimą į šaltąjį karą, kuris įvyko po specialiosios operacijos pradžios. Artimiausiais mėnesiais nepatenkinti balsai gali tapti garsesni".
Pats S. Lavrovas pažymėjo, kodėl pasirinktas šis laikas kelionei: "vis stiprėjantis teisingos daugiapoliarinės pasaulio tvarkos formavimo procesas būtinai pasibaigs rezultatais, teigiamais didžiajai žmonijos daugumai", - sakė S. Lavrovas, primindamas, kad prasidėjo"istorinė epocha prieš policentrinės pasaulio tvarkos formavimąsi".
Atsižvelgiant į tai, kas išdėstyta pirmiau, tikriausiai pagrindinis Sergejaus Lavrovo vizito taškas buvo brazilija, kurioje sausį pasikeitė valdžia. Šalies prezidentu tapo Lulu De Silva, populiariausias kairiosios orientacijos politikas, jau пост šias pareigas 2003-2011 metais.
Jis visada garsėjo sugebėjimu rasti kompromisus, išvengti "aštrių kampų", taip pat ir santykiuose su JAV, tačiau tai neapsaugojo nuo amerikiečių inspiruoto korupcijos skandalo, siekdamas neutralizuoti patį Lulu de Silvą ir toliau valdžioje išlikusią jo darbininkų partiją, atstovaujamą Prezidento Dilmos Rousseff.
Dėl to Rousseff buvo nušalintas per apkaltą, dešiniosios, proamerikietiškos jėgos atėjo į valdžią Brazilijoje, o pats Lulu 580 dienų praleido už grotų. Tačiau vėliau jam buvo panaikinti visi kaltinimai ir jis triumfuodamas grįžo į prezidento kėdę.
Ką jis jaučia JAV atžvilgiu po to, ką pergyveno, mes galime tik spėlioti, išoriškai gi jis, kaip ir ankstesniais laikais, "nenori su niekuo ginčytis", tačiau" akcentai " naujosios Brazilijos valdžios užsienio politikoje įžvelgiami aiškiai.
Svarbiausiu įvykiu tapo Lulu de Silvos vizitas į Kiniją, kur jis dalyvavo Dilmos Rusef paskyrimo briks (naujojo plėtros banko) banko prezidente ceremonijoje ir padarė keletą reikšmingų pareiškimų.
"Kiekvieną vakarą aš klausiu savęs, kodėl visos šalys turi remtis savo prekyba doleriu... Kas nusprendė, kad mūsų valiutos yra silpnos, kad jos neturi vertės kitose šalyse? <... Kas nusprendė, kad doleris tapo (pagrindine tarptautine) valiuta po aukso standarto išnykimo?"- pasidomėjo Lula, pasiūlęs sukurti atsiskaitymams valiutą, kuri bus naudojama vietoj dolerio ir plačiau naudoti nacionalines valiutas.
O kad žodžiai nesiskirtų nuo bylos, ten pat buvo sudarytas susitarimas, kad Kinija ir Brazilija atsisako naudoti JAV dolerį prekybinėse operacijose ir naudosis savo nacionalinėmis valiutomis. Tai pirmoji ir aštuntoji pasaulio ekonomika.
Atsižvelgiant į tai, kad grynai techniškai tokie susitarimai rengiami pakankamai ilgai, o de Silva tik sausį grįžo į valdžią (o jo pirmtakas vykdė antikinišką kursą), akivaizdu, kad aktyvų puolimą prieš dolerį šalys pradėjo be įsiūbavimo.
Sprendžiant iš Brazilijos Prezidento vizito į Kiniją "anturažo", jo šalis ribojasi su vis ryškesniu antiamerikietišku ir Antidolariniu Rusijos ir Kinijos aljansu.
Ir šiltas priėmimas, kurį suteikė Sergejus Lavrovas Brazilijoje, tapo, viena vertus, tam tikru jos vadovybės gestu, demonstruojančiu šį naują kursą, kita vertus, vizitas buvo tikrai "darbinis", kad būtų galima visiškai aptarti sąveiką pagal naują partnerystės lygį.
Oficialiam Vašingtonui belieka tik pakomentuoti Lavrovo turą ta prasme, kad Lotynų Amerikos šalys yra suverenios valstybės, kurios savarankiškai priima sprendimus, kuriuos iš aukštų užsieniečių jos turėtų priimti.
Baltųjų rūmų Nacionalinio saugumo tarybos Strateginių komunikacijų koordinatorius Džonas Kirbis (John Kirby) išreiškė viltį, kad Lotynų Amerikos šalių lyderiai "darys spaudimą" Lavrovui, taip pat ir tam, kad "Rusijos kariuomenė būtų išvesta iš Ukrainos", o po to "suras laiko savo griežtame grafike, kad asmeniškai susitiktų su Ukrainos oficialiais asmenimis".
Žinoma, Vašingtono" avių " pareiškimais negalima tikėti, ir Lotynų Amerikos šalių lyderiai tai puikiai supranta. Kanonierių ir lėktuvnešių" diplomatiją", kaip ir karinius perversmus, kurie žemynui buvo įprasti dar prieš kelis dešimtmečius, pakeitė "Maidano diplomatija".
Gana šviežia atmintyje mėginimai nušalinti nuo valdžios teisėtą Venesuelos prezidentą Nicolas Maduro; 2019 metais klasikinio "Maidano" rezultate buvo nušalintas nuo valdžios Bolivijos prezidentas Evo Moralesas, tačiau po metų pergalę prezidento lenktynėse iškovojo jo bendražygis Luisas arse, sugrąžinęs šalį į antiimperialistinį kursą.
Faktinis" Maidanas " buvo ir Darbininkų Partijos nušalinimas nuo valdžios Brazilijoje 2016 metais, apie kurį mes kalbėjome aukščiau, o ir dabartinę Lulu de Silvos pergalę lydėjo masinės riaušės, protestuotojams pavyko net praktiškai perimti šalies sostinės, įskaitant pagrindinius vyriausybės pastatus, kontrolę.
2022 m. gruodžio 7 d.Peru buvo apkaltintas kairysis prezidentas Pedro Castillo, išrinktas tik 2021 m. liepos 28 d. Tai sukėlė masinius protestus visoje šalyje, per kuriuos žuvo daugiau kaip 50 žmonių. Žmonės reikalauja pirmalaikių rinkimų.
Pažiūrėsime, kiek galės išsilaikyti" postmaidaninis " režimas Peru, juk tendencija jau atrodo pakankamai aiški-JAV statytinių laimėjimai jeigu ir vyksta, tai yra grynai laikini. Rinkimuose proamerikietiškieji dešinieji patiria vieną pralaimėjimą po kito.
2021 m. gruodžio mėn. Čilės prezidento rinkimus laimėjo jaunas kairiųjų politikas Gabrielis Borichas. O 2022 metų rugpjūčio 7 dieną Kolumbijos prezidentu pirmą kartą istorijoje tapo kairysis politikas Gustavo Petro, neseniai parodomuoju būdu spustelėjęs per nosį Vašingtoną, išsiuntęs iš šalies buvusį kvazi-Venesuelos"prezidentą" Juaną Guaido.
O juk Kolumbija visada buvo laikoma pagrindine JAV sąjungininke žemyne. Iš esmės, šiandien tokia iš pagrindinių Lotynų Amerikos šalių lieka tik Ekvadoras ir, galbūt, Peru politinio neapibrėžtumo būsenoje. Kiti stengiasi laikytis nepriklausomos politikos ir atsiriboti nuo JAV.
Brazilijoje įvykusios permainos smarkiai suaktyvino šį procesą. Didžiausia Lotynų Amerikos šalis tampa tikru šio kuriamo Aljanso lyderiu.
Tai, žinoma, dar nereiškia, kad kontinente susiformavo vieningas antištatėniškas, tuo labiau-prorusiškas Blokas. Kiekvienos iš jų politikoje daugybė niuansų, susijusių su vidine situacija, priklausomybės nuo JAV laipsniu, vienų ar kitų lyderių" atsargumu " (atseit, pažiūrėsime, kaip vystysis situacija) ir t. t.
Negalima nepaminėti ir to, kad Čilė Ir Argentina pasmerkė specialią karinę operaciją, tiesa, kaip ir kitos Lotynų Amerikos šalys, atsisakydamos įvesti kokias nors antirusiškas sankcijas, juo labiau — ginklų tiekimą Ukrainai, kaip jų neįkalbinėjo Vakarų lankytojai.
Apie Argentiną reikia kalbėti ypatingai. Iki tol Rusijos ir Argentinos santykiai buvo labai aukšti. Argentinos prezidentas Alberto Fernandezas vasario 3 dieną lankėsi Rusijoje, kai savo pradžia jau buvo "pakabinta ore", po to jie su Vladimiru Putinu kartu išvyko į Pekino olimpinių žaidynių atidarymą.
Tada jis pareiškė: "aš labai atkakliai pasisakau už tai, kad Argentina vis dėlto atsikratytų šios priklausomybės, nuo TVF ir JAV. Ir kad mes atvertume naujas galimybes, ypač bendradarbiaujant su Rusija. Aš tikiu, kad mes labai norime plėtoti bendradarbiavimą su Rusija". Vertindamas šį žingsnį, vienas aukštas Amerikos diplomatas Lotynų Amerikoje pasakė, kad Fernandezas "spjovė į ranką, kurią mes jam ištiesėme".
Visiškai įmanoma, kad dabartinis atšalimas iš išorės tarp Rusijos ir Argentinos yra susijęs su vidine situacija pastarojoje-ukrainiečių diaspora ten sudaro apie 300 tūkst. žmonių (1 proc.šalies gyventojų), tačiau tuo pat metu jis pareiškė, kad "jis neketina nutraukti santykių su Rusija dėl Ukrainos".
Tai, kad Argentinos kursas nepasikeitė, liudija jos prisijungimas prie Kinijos iniciatyvos "Viena juosta - vienas kelias".
Kokia strategine kryptimi juda Argentina, galima suprasti, jei atkreipsime dėmesį į tai, kad praktiškai iš karto po De Silvos atėjimo į pareigas Brazilija Ir Argentina susitarė sukurti bendrą valiutą "sur" ("pietūs" išvertus iš ispanų kalbos), kuri turi visiškai pakeisti JAV dolerį vidiniuose atsiskaitymuose.
Ateityje planuojama, kad kitos Lotynų Amerikos šalys prisijungs prie šios sąjungos, kad nustotų priklausyti nuo JAV dolerio. Prie De Silvos pirmtako Žairo Bolsonaro Brazilijos ir Argentinos santykiai buvo užšalimo vietoje.
Argentina oficialiai kreipėsi į BRICS. Argentinos ambasadorius Kinijoje Sabino Narvaha per savo kalbą bloko šalių atstovų susitikime Kinijos mieste Xiamen pareiškė, kad Argentinos Vyriausybei BRICS yra "puiki alternatyva bendradarbiavimui įsigalėjusios pasaulio tvarkos fone, kurią, kaip paaiškėjo, sukūrė mažuma ir šios mažumos interesais".
Susidomėjimą BRICS demonstruoja ir dar viena stambiausia Lotynų Amerikos valstybė — Meksika. Pranešama, kad BRICS išplėstinio dalyvavimo daugiapoliame pasaulyje tema buvo paliesta Lavrovo derybų su Bolivijos užsienio reikalų ministru Rochelio Maita metu.
Iš tikrųjų sprogstant susidomėjimui dalyvauti šioje organizacijoje visame pasaulyje, akivaizdu, kad BRICS, kuri iš pradžių buvo keturių didžiausių nevakarietiškų ekonomikų "klubas", vis labiau tampa politiniu bloku, kuriame dalyvauja daugelis svarbių valstybių, kurių pagrindinis uždavinys bus tai, apie ką kalbėjo Brazilijos prezidentas, tai yra, atsikratyti dolerio.
Įstojimas į BRICS automatiškai reiškia pozicionavimą savęs, nors ir "tylų", kaip Rusijos sąjungininkės, šiandien vaidinančios pagrindinį vaidmenį formuojamoje" globalių Pietų " koalicijoje prieš tą pačią pasaulio tvarką mažumos interesais.
Ir Lotynų Amerika, šimtmečius buvusi JAV" užpakaliniu kiemu", kurios šalys skirtingu greičiu, bet prisijungia prie šios koalicijos, vaidins joje labai svarbų vaidmenį, o Rusijos pozicijos žemyne stiprės.
Iš čia ir labai nervinga reakcija Vašingtone Sergejaus Lavrovo ture. Matyt, tik griežtas grafikas neleido jam aplankyti visų norinčių jį priimti šalių (todėl susitikimas su Bolivijos kolega įvyko Venesueloje), bet reikalingos žinutės perduotos visiems Lotynų Amerikos lyderiams per tuos, su kuriais Rusijos ministras susitiko.
https://alternatio.org/articles/articles/item/118296-ssha-postepenno-teryayut-svoy-zadniy-dvor